Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Ile kosztuje utrzymanie kota?

Postanowiłeś adoptować kota? 

Ile kosztuje utrzymanie kota?

Postanowiłeś adoptować kota? To wspaniale! Być może zastanawiasz się, ile pieniędzy powinieneś przygotować, aby zapewnić mu prawidłową opiekę. Odpowiadamy na pytanie, ile kosztuje utrzymanie kota!

Spis treści:

  1. Od czego zależy koszt utrzymania kota?
  2. Ile kosztuje utrzymanie kota? Punkt pierwszy: kot!
  3. Utrzymanie kota: podstawowa wyprawka
  4. Dodatkowe wydatki a kot
  5. Podsumowanie: ile kosztuje utrzymanie kota miesięcznie i rocznie?
  6. Kot czy pies: który z nich jest droższy w utrzymaniu?

Od czego zależy koszt utrzymania kota?

Opieka nad każdym zwierzęciem jest wyjątkowym przeżyciem, ale nie można zapominać, że generuje również koszty. Świetnie, że jako przyszły opiekun poszukujesz informacji, ile kosztuje utrzymanie kota - to odpowiedzialny sposób podejmowania decyzji o adopcji czworonoga.

Podczas planowania wydatków związanych z opieką nad mruczkiem należy uwzględnić wyprawkę dla kota. Powinno się w niej znaleźć kilka ważnych akcesoriów. Zalicza się do nich kuwetę i transporter, drapak, ale też miski, ewentualnie szelki i smycz. Jeśli nie posiadamy tych przedmiotów, jednorazowy wydatek przed adopcją kota może być dość spory - wszystko zależy od tego, na jak drogie produkty się zdecydujemy.

Na koszt opieki nad kotem dodatkowo przekłada się wiek i stan zdrowia przyszłego podopiecznego, jego rasa, czy zamierzamy z nim podróżować oraz, czy planujemy pozwalać mu na swobodne wychodzenie z domu bez naszej opieki. Poniżej przedstawione koszty należy traktować jako orientacyjne - na rynku znajdują się zarówno droższe, jak i tańsze produkty. Sprawdźmy, ile kosztuje utrzymanie kota miesięcznie i w skali roku.

Ile kosztuje utrzymanie kota? Punkt pierwszy: kot!

Niekiedy najwyższym kosztem, jaki ponosimy, decydując się na powiększenie rodziny o kota, jest sam kot. Oczywiście adopcja kota ze schroniska nic nas nie kosztuje, tym bardziej przygarnięcie czworonoga „z ulicy”, który do tej pory nie miał opiekuna. Jeśli jednak marzy nam się kocię z rodowodem konkretnej rasy, musimy szykować się na wydatek rzędu nawet kilku tysięcy złotych. Do najdroższych kotów sprzedawanych w Polsce zalicza się m.in. sfinksy i peterbaldy (2500-4500 zł), main coony (1500-3500 zł), koty bengalskie (od 2500- 7000 zł),  czy tzw. persy (500-2500 zł). 

Podejmując się opieki nad kotem niezależnie jakiej rasy, powinniśmy zakupić kilka przedmiotów, które będą w codziennym użytku. Warto się w nie zaopatrzyć jeszcze przed wprowadzeniem się nowego domownika.

Utrzymanie kota - podstawowa wyprawka

Przyjrzyjmy się podstawowym elementom każdej kociej „wyprawki”. 

  • Kuweta i łopatka

Na rynku dostępnych jest wiele modeli. Zwykła, odpowiedniej wielkości plastikowa kuweta w kształcie tacki to wydatek rzędu 15-50 złotych. Zamykane, wyposażone w drzwiczki i filtr węglowy kuwety to koszt około 150 złotych. Wraz z kuwetą należy od razu kupić łopatkę do sprzątania nieczystości - jej cena to ok. 10 złotych. Jeśli zdecydujemy się na kuwetę chroniącą nas przed przykrymi zapachami, musimy co kilka miesięcy wymieniać filtr węglowy (5 zł). 

  • Żwirek 

To stały, comiesięczny wydatek, który ponosi każdy opiekun kota. Jedno zwierzę zużywa średnio 10 litrów żwirku w cztery tygodnie. Najtańsze granulki bentonitowe zbrylające kosztują ok. 18-25 złotych za 10 litrów. Najdroższym wypełnieniem kuwety są żwirki silikonowe - miesięcznie jest to wydatek w granicach 40-50 złotych.

  • Miski

Najtańsze miski dla kotów kosztują kilka złotych, jednak w perspektywie rocznej może się to okazać mało opłacalne rozwiązanie. Tanie, plastikowe miski często się rysują i są trudne w utrzymaniu higieny, dlatego należy je wymieniać. Najlepiej sprawdzają się miski porcelanowe - ich koszt to 20-30 złotych.

  • Wyżywienie kota

W zależności od masy ciała kota, jego wieku i rasy, zalecenia dotyczące składu karmy pełnoporcjowej i objętości posiłków będą się różnić. Jednak na potrzeby generalnego podsumowania dotyczącego tego, ile kosztuje utrzymanie kota, można przyjąć, że kot spożywa około 1,5 kg karmy suchej miesięcznie. Jeśli jesteśmy opiekunami jednego zwierzęcia, najlepiej kupować opakowania, które zużyjemy w ciągu 4 tygodni. Dobrej jakości sucha karma pełnoporcjowa to koszt około 10-20 złotych za kilogram. Cena może się różnić w zależności od marży sklepu, a także od ewentualnych promocji na dany produkt. Specjaliści od żywienia zwierząt rekomendują karmienie kotów nie tylko suchym, ale również mokrym pożywieniem wysokiej jakości. Zaleca się stosowanie diety mieszanej w proporcjach 9:1 pod względem masy produktów na korzyść pokarmów wilgotnych. Koszt pojedynczego opakowania pełnoporcjowego mięsistego posiłku wynosi od 2 do 5 złotych.

  • Transporter

Transporter kosztuje od około 50 do kilkuset złotych. Wygodniejsze do noszenia, choć niekoniecznie komfortowe dla zwierzęcia torby na kota mogą kosztować nawet 150-200 złotych. Wybierając transporter, pamiętajmy, że zwierzę powinno móc się w nim swobodnie obrócić. Bardzo istotna jest również odpowiednia cyrkulacja powietrza.

  • Szelki, smycz, obroża

Jeśli planujemy z naszym kotem wychodzić na spacery, powinniśmy zaopatrzyć się w dobrze dopasowaną do jego potrzeb obrożę lub szelki i smycz. Za pełny komplet zapłacimy od 20 do 50 złotych.

  • Drapak

Koty potrzebują na bieżąco złuszczać swoje pazury - jest to element ich higieny. Jeśli nie zapewnimy im drapaka, będą swoją uwagę kierować na tapicerkę mebli. Najmniejszy, podstawowy drapak to wydatek rzędu 20 złotych. Wielostopniowe konstrukcje pełniące jednocześnie funkcję “placu zabaw” dla kota to koszt nawet 300 złotych.

  • Środki pielęgnacyjne

Każdy kot wymaga cyklicznego wyczesywania futerka - przedstawiciele odmian długowłosych nawet codziennie. Zwykła szczotka to wydatek ok. 10 złotych, a tzw. furminator (nieodzowny przy kotach długowłosych) - 100 złotych. Zwierzęta ras wymagających mogą potrzebować również takich kosmetyków jak puder do sierści czy specjalistyczny płyn do czyszczenia uszu. Nie potrzeba ich jednak kupować „na zapas”, najpierw warto zasięgnąć opinii lekarza weterynarii lub hodowcy.

  • Zabawki

Koty doskonale bawią się zabawkami “domowej roboty”, jak kawałek papieru, warto jednak mieć na względzie bezpieczeństwo i uważać na to, co przyciągnęło uwagę naszego podopiecznego. Wybór zabawek dla kotów jest ogromny - od piłek za kilka złotych do grających i przemieszczających się “myszy” na baterie za kilkadziesiąt złotych.

Dodatkowe wydatki a kot

Do miesięcznego kosztu utrzymania kota należy doliczyć pewien margines związany z wydatkami cyklicznymi (szczepienia, odrobaczenia) oraz nieplanowanymi (związanymi np. z chorobami). 

Jeśli chodzi o szczepienia, to koszt pojedynczej dawki zintegrowanej szczepionki to ok. 50 złotych. W pierwszym roku życia kota podaje się dwie dawki, w kolejnych latach - jedną. Koty wychodzące bezwzględnie powinny być rokrocznie szczepione również przeciwko wściekliźnie (ok. 15 złotych). 

Dodatkowo ważne jest odrobaczanie - cztery lub dwa razy w roku (w zależności od tego, czy kot wychodzi z domu). Jedna kuracja odrobaczająca to około 20 złotych. Cena preparatów przeciwpchelnych i przeciwkleszczowych waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych. 

Do dokładnej listy wydatków pt. „ile kosztuje utrzymanie kota dachowca i kota rasowego”, należy również dodać zabieg sterylizacji lub kastracji. Warto wspomnieć, że zwierzęta adoptowane ze schroniska często mogą odbyć zabieg bezpłatnie, kiedy osiągną odpowiedni wiek. W Polsce organizowana jest również akcja Marzec Miesiącem Sterylizacji, w ramach której możliwe jest zgłoszenie się na tańszy zabieg (lista biorących udział lekarzy weterynarii dostępna jest w Internecie).  

Podsumowanie: ile kosztuje utrzymanie kota miesięcznie i rocznie?

Reasumując: ile kosztuje utrzymanie kota? W perspektywie miesięcznej wydatki na kota wynoszą około 120-200 złotych, wliczając podstawowe wizyty u lekarza weterynarii. W perspektywie rocznej, utrzymanie czworonożnego domownika może zatem wynosić do 2400 złotych. Oczywiście kwota ta może ulec znacznemu zwiększeniu, w zależności od rodzaju wybranej karmy pełnoporcjowej, liczby kupowanych zabawek oraz stanu zdrowia podopiecznego.

Kot czy pies: który z nich jest droższy w utrzymaniu?

Roczny koszt utrzymania psa jest znacznie wyższy niż kota. Wynika to przede wszystkim z większego zapotrzebowania kalorycznego psów, które w zdecydowanej przewadze przypadków mają masę ciała wyższą od kotów. Dlatego w perspektywie rocznej wymagany jest zakup kilkakrotnie większej ilości karmy pełnoporcjowej. Jeśli chodzi o zabiegi medyczne, szczepienia czy inne kwestie zdrowotne, różnice między kotami a psami nie są już tak duże i uwarunkowane są indywidualnymi potrzebami konkretnych zwierząt. Dodatkowo do kosztu opieki nad psem doliczyć należy ewentualne konsultacje behawiorystyczne – w przypadku kotów opiekunowie rzadziej decydują się na skorzystanie z takiej możliwości, choć zawsze warto to zrobić, gdy pojawiają się problemy z zachowaniem zwierzęcia.

Powiązane artykuły

Zachowanie kota i koci charakter
Zachowanie kota i koci charakter
Codzienna opieka nad kotem wymaga od odpowiedzialnego opiekuna nieustannej troski o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila oraz zapewnienia mu jak najlepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kotów to choroba pasożytnicza, która przyjmuje postać skórną lub uszną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czym jest i ile trwa koci katar?
Czym jest i ile trwa koci katar?
Koci katar to choroba górnych dróg oddechowych, która jest wywoływana przez wirusy Herpesvirus i Calicivirus.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?