Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Kot kicha – co może oznaczać ten objaw?

Kichanie u kota często niepokoi opiekunów, niekiedy słusznie, a czasami całkiem niepotrzebnie.

Kot kicha – co może oznaczać ten objaw?

Kichanie u kota często niepokoi opiekunów, niekiedy słusznie, a czasami całkiem niepotrzebnie. Wiele zależy przede wszystkim od nasilenia kichnięć, ich częstotliwości, a także od ewentualnych towarzyszących im objawów. Dowiedz się, dlaczego kot kicha i jak reagować w takiej sytuacji!

Spis treści:

  1. Dlaczego kot kicha? Czy to zawsze wynik choroby?
  2. Kot ma katar z wysiękiem – co może być przyczyną?
  3. Kiedy kot kicha z powodu infekcji – jakie są objawy?

Dlaczego kot kicha? Czy to zawsze wynik choroby?

Kichanie jest naturalną reakcją na podrażnienie błony śluzowej nosa. Dzięki silnemu wyrzutowi powietrza zwierzę oczyszcza swój nos ze znajdujących się w nim ewentualnych zanieczyszczeń. Dlatego, jeśli kot kicha bez żadnej wydzieliny czy innych dodatkowych objawów, prawdopodobnie, nie ma się czym martwić. Tego typu reakcje często pojawiają się u czworonogów, choćby ze względu na silne zapachy, a także kurz, pyłki, dym tytoniowy lub spaliny i inne zanieczyszczenia powietrza. U kotów wychodzących tych czynników może być znacznie więcej, na przykład ziemia czy zetknięcie z roślinami. W takich sytuacjach kichanie zwykle występuje pojedynczo i nie powtarza się zbyt często, chyba że mruczek jest nieustannie narażony na czynnik, który wywołuje ten odruch.

Gdy kot kicha uporczywie, ale bez wydzieliny, przyczyną może być również ciało obce, które utknęło w jego nosie. Często towarzyszy temu pocieranie noska o różne przedmioty, czasem tarcie go łapką, a nawet głośne miauczenie. W takiej sytuacji należy spróbować zajrzeć do kanału, w którym może znajdować się drażniący element. Jeśli uda się go dostrzec lub pupil nie pozwala na weryfikację naszych przypuszczeń, należy udać się z nim do lekarza weterynarii. Nieusunięte ciało obce może doprowadzić do stanu zapalnego czy groźnego zakażenia, dlatego pozbycie się go jak najszybciej i w bezpieczny sposób jest konieczne.

Kot ma katar z wysiękiem – co może być przyczyną?

Niekiedy kichanie kota może być też wywołane alergią wziewną, co warto sprawdzić w klinice weterynaryjnej. Tego typu uczulenia zwykle nie są dla zwierzęcia groźne, jednak powodują dyskomfort. Do dodatkowych objawów może niekiedy należeć zaczerwienienie oczu lub niewielki, surowiczy wypływ zarówno z oczu, jak i z nosa. Przy alergii nie występują osłabienie, brak apetytu ani inne widoczne oznaki ogólnego złego samopoczucia.

Kichanie kota wraz z pojawieniem się wydzieliny może również świadczyć o ciele obcym w nosie zwierzęcia, które tkwi tam wystarczająco długo, aby wywołać stan zapalny, a nawet zakażenie, na przykład bakteryjne. Poza wyraźnym wypływem z nosa występuje również apatia i brak apetytu. W takiej sytuacji należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Usunie on ciało obce i przepisze odpowiednie leki.

Niekiedy przyczyną tego, że kot kicha, mogą być również polipy lub nawet guzki w jamie nosowej, lub w gardle. Poza ogólnym pogorszeniem samopoczucia apatią i niechęcią do jedzenia czasami pojawiają się dodatkowe objawy, jak oddychanie przez jamę ustną, charczący oddech, a nawet obecna w wysięku z nosa krew, niekiedy w formie skrzepów.

Jeżeli u kichającego kota dodatkowo pojawi się wydzielina, najprawdopodobniej doszło u niego do infekcji, na przykład wirusowej. Jeśli wydzielina jest bezbarwna, przyczyną może być przeziębienie. Często katar u kota występuje wtedy z takimi objawami jak osłabienie, apatia, niewielki kaszel oraz zmniejszony apetyt. W takiej sytuacji należy trzymać pupila w ciepłym pomieszczeniu i jak najszybciej skonsultować się z lekarzem weterynarii. W żadnym wypadku nie wolno leczyć ulubieńca na własną rękę, szczególnie domowymi sposobami czy lekarstwami dla ludzi. Jedynie lekarz weterynarii może pomóc zwierzęciu wyzdrowieć.

Czasami przyczyną tego, że kot kicha, bywają innego typu schorzenia na podłożu wirusowym, bakteryjnym, a nawet grzybiczym, choć te ostatnie są spotykane niezwykle rzadko. Jednym ze źródeł problemu może być tzw. koci katar.

Kiedy kot kicha z powodu infekcji – jakie są objawy?

Wiesz już, że katar u kota, występujący wraz z wydzieliną, może świadczyć o infekcjach o rozmaitym podłożu. Jedną z dobrze znanych chorób, a przy tym niebezpiecznych dla naszych pupili, jest tzw. koci katar. To infekcja wywoływana przez dwa wirusy: herpeswirusa (FHV-1) oraz kaliciwirusa (FCV). Do jej głównych objawów należą katar, wydzielina sącząca się z oczu lub tylko jednego z nich, niekiedy surowicza, czasem ropna, gorączka bądź stan podgorączkowy, senność i apatia, spadek apetytu oraz wzmożone wydzielanie śliny. Koty zarażają się tą chorobą od siebie nawzajem zarówno w wyniku bezpośredniego kontaktu, jak i korzystania z tych samych misek bądź kuwety, przy czym należy pamiętać, że niektóre zwierzęta mogą być bezobjawowymi nosicielami wspomnianych wyżej drobnoustrojów. Koci katar niekiedy prowadzi do poważnych powikłań, w tym nadkażeń bakteryjnych. Może być groźny, atakować oczy i płuca, a nawet prowadzić do śmierci czworonoga, dlatego szczepienia na tę chorobę są niezwykle ważne. 

Inną chorobą sprawiającą, że kot kicha, jest kryptokokoza, wywoływana przez grzyby Cryptococcus spp. Do zakażenia dochodzi przez wdychanie czynnika je wywołującego ze środowiska zewnętrznego, nie ma natomiast dowodów na to, że zwierzęta mogą rozprzestrzeniać chorobę między sobą. Do objawów należą: kichanie, wysięk z nosa (może być surowiczy, ropny bądź krwisty), brak apetytu, spadek masy ciała, swędzenie w okolicy nosa, apatia, a także powiększenie węzłów chłonnych pod żuchwą.

Infekcje bakteryjne, często prowadzące do tego, że kot kicha, mogą niekiedy brać się także ze złego stanu uzębienia czworonoga. Bakterie obecne w kamieniu nazębnym prowadzą do infekcji, a także tworzenia ropni okołowierzchołkowych, wywołujących m.in. odruch kichania. Do dodatkowych objawów należą również brzydki zapach z jamy ustnej zwierzęcia oraz niechęć do jedzenia wywołana bólem. W celu wyleczenia tej przypadłości stosuje się przede wszystkim usunięcie kamienia nazębnego, który jest bezpośrednią przyczyną powstawania problemu, a także ekstrakcję objętych paradontozą zębów i leczenie ropni okołozębowych.

Gdy kot kicha, nie zawsze musimy się tym martwić. Należy zwrócić uwagę przede wszystkim na inne objawy, szczególnie wysięk z kociego nosa. Jeżeli cokolwiek nas zaniepokoi, musimy jak najszybciej wybrać się z pupilem do lecznicy, aby zapobiec rozwojowi choroby i skutecznie ją wyleczyć.

Powiązane artykuły

Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kotów to choroba pasożytnicza, która przyjmuje postać skórną lub uszną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czym jest i ile trwa koci katar?
Czym jest i ile trwa koci katar?
Koci katar to choroba górnych dróg oddechowych, która jest wywoływana przez wirusy Herpesvirus i Calicivirus.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zachowanie kota i koci charakter
Zachowanie kota i koci charakter
Codzienna opieka nad kotem wymaga od odpowiedzialnego opiekuna nieustannej troski o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila oraz zapewnienia mu jak najlepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?