Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Wołowina dla kota – czy to dobre rozwiązanie?

Koty są zaliczane do grupy zwierząt mięsożernych.

Wołowina dla kota – czy to dobre rozwiązanie?

Koty są zaliczane do grupy zwierząt mięsożernych. Oznacza to, że w diecie dla kota powinny znaleźć się odpowiednie ilości mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego, które dostarczą potrzebnych wartości odżywczych. Wołowina jest dość powszechnym składnikiem karmy dla kotów, a niektórzy opiekunowie podają ją zwierzętom również w formie surowej. Czy na pewno to dobry pomysł? 

Spis treści:

  1. Czy wołowina jest odpowiednia dla kotów? 
  2. Wartości odżywcze zawarte w wołowinie 
  3. Jaką wołowinę możemy podawać kotu? 
  4. Karma z wołowiną dla kota
  5. Uwaga na uczulenie!

Czy wołowina jest odpowiednia dla kotów? 

Jak już wspomnieliśmy, kot jest bezwzględnym mięsożercą. Nie oznacza to jednak, że jego dieta opiera się wyłącznie na mięsie (mięśniach szkieletowych). Zwierzęta, które samodzielnie zdobywają pożywienie, zjadają zdobycz w całości, dzięki czemu dostarczają swojemu organizmowi wiele różnych, potrzebnych składników odżywczych. Obecnie większość mruczków jest karmiona przez opiekunów gotowymi, pełnoporcjowymi pokarmami, które są nie tylko smaczne, lecz także zapewniają wszelkie substancje niezbędne do prawidłowego rozwoju zwierzęcia. 

Chociaż wołowina stanowi cenny składnik kociej diety, nie może być główną pozycją w menu czworonoga, na przykład ze względu na niewłaściwe proporcje między ilością wapnia i fosforu (przewaga fosforu). W rezultacie zwierzęta mogą cierpieć na poważne schorzenia, takie jak nadczynność przytarczyc czy niezwykle bolesne włókniejące zapalenie kości. Właściwy stosunek wapnia do fosforu w diecie kota powinien wynosić 1:1 (maksymalnie 2:1).

Wartości odżywcze zawarte w wołowinie

  • Białko zwierzęce – wspomaga budowę komórek oraz wszelkie procesy metaboliczne. W przypadku kotów białko jest również głównym źródłem energii, pochodzi z niego od 50 do 60% zapotrzebowania energetycznego. 
  • Tłuszcze – dostarczają kotu energii oraz wspomagają rozpuszczanie istotnych witamin, takich jak A, D, E i K. Stanowią również ważny element odbudowy tkanek. 
  • Witaminy i substancje mineralne – wspierają układ odpornościowy oraz  prawidłowe funkcjonowanie poszczególnych organów i układów, na przykład wątroby, nerek czy układu krwionośnego. Wołowina jest źródłem takich składników, jak: tauryna, żelazo, cynk, miedź, potas, wapń, fosfor witaminy z grupy B oraz niezwykle cenna witamina A w formie retinolu. 

Szczególnie ważne w przypadku kociej diety jest dostarczanie tauryny, aminokwasu, którego nie potrafią samodzielnie wytworzyć. Jej niedobór może prowadzić do niebezpiecznych chorób serca. Równie ważne są witaminy z grupy B, mające korzystny wpływ na układ nerwowy zwierzęcia i dbające dodatkowo o stan jego sierści oraz skóry. 

Wołowina jest również ważnym źródłem witaminy A, występującej w tym mięsie w formie retinolu. Jego poziom należy stale uzupełniać, ponieważ niedobór może mieć dla zwierzęcia poważne zdrowotne konsekwencje. Retinol wspiera działanie układu pokarmowego, nerwowego i immunologicznego. Znacząco wpływa na rozwój układu kostnego kociąt. Co więcej, odpowiada za prawidłowe widzenie (buduje pręcik siatkówki, wpływa na pracę rogówki) oraz pomaga w utrzymaniu zdrowej skóry i sierści. Należy jednak pamiętać, że nadmiar tej witaminy jest toksyczny i powoduje bolesną chorobę kręgosłupa szyjnego.

Jaką wołowinę możemy podawać kotu? 

Specjaliści do spraw żywieniowych zwierząt podkreślają, że wbrew zaleceniom diety BARF, podawanie kotu surowego mięsa nie jest najlepszym sposobem na urozmaicenie jego menu. Według oficjalnego stanowiska WSAVA (World Small Animal Veterinary Association, Światowej Organizacji Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt) dieta czworonogów oparta na surowym mięsie może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Mięso, nawet to najwyższej jakości, nie dostarcza kotu wszelkich potrzebnych substancji odżywczych. Surowa wołowina, tak jak inne surowe produkty pochodzenia zwierzęcego, stanowi też potencjalne źródło bakterii, wirusów i pasożytów, zagrażających zdrowiu zwierząt i ich opiekunów. Oczywiście surową wołowinę możemy poddać obróbce termicznej, która zredukuje zagrożenie zakażenia czworonoga, jednak gotowanie sprawia również, że traci ona część witamin i składników mineralnych. 

Karma z wołowiną dla kota

Jeśli chcemy włączyć wołowinę do diety naszego zwierzęcia, powinniśmy zdać się na zaufanych producentów kociej żywności. Pełnoporcjowy pokarm gotowy będzie najlepszym rozwiązaniem, ponieważ łączy wszystkie niezbędne wartości odżywcze w odpowiednich proporcjach, które pozytywnie wpływają na rozwój zwierzęcia. Jeśli więc czworonogi wykazują zainteresowanie czerwonym mięsem, poszukajmy pełnoporcjowego pokarmu z wołowiną. Oprócz mięsa znajdują się w nim również produkty pochodzenia zwierzęcego (podroby) oraz surowce roślinne, uzupełniające zapotrzebowanie na witaminy i minerały. Jeśli zależy nam na zdrowym urozmaiceniu diety czworonoga, możemy również poszukać specjalnych przekąsek z wołowiną, będących doskonałym uzupełnieniem jego diety. Nie zaleca się jednak podawania kotu jedzenia przygotowywanego z myślą o ludziach. Pamiętajmy, że niektóre przyprawy zawarte w ludzkiej diecie są dla zwierząt szkodliwe, ciężkostrawne, a czasami nawet trujące. 

Uwaga na uczulenie!

Niektóre koty mogą mieć uczulenie na wołowinę, dlatego podając im nowy rodzaj pokarmu, należy zachować czujność. Warto obserwować ewentualne zmiany zachodzące w zachowaniu zwierząt. Jeśli po spożyciu pokarmu lub przekąsek z wołowiną koty zaczynają się częściej drapać albo widzimy ubytki w sierści czy dziwne zmiany na skórze, powinniśmy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Powiązane artykuły

SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?