Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Jak często myć psa?

Jedno z często zadawanych przez opiekunów czworonogów pytań brzmi: jak często myć psa? 

Jak często myć psa?

Jedno z często zadawanych przez opiekunów czworonogów pytań brzmi: jak często myć psa? Liczba zalecanych dla danego osobnika kąpieli uzależniona jest od jego rasy, długości sierści i podejmowanej aktywności fizycznej. Skóra psa, podobnie jak ludzka, ulega przetłuszczeniu i zanieczyszczeniu, dlatego też warto myć czworonoga raz na jakiś czas. Zbyt częste kąpiele mogą jednak zaszkodzić zwierzęciu i obniżyć jego odporność.  Co wobec tego będzie złotym środkiem?

Spis treści:

  1. Co ile można kąpać psa? 
  2. Jak często myć psa – czynniki wpływające na regularność kąpieli
  3. Liczba kąpieli, a długość sierści
  4. Jak często kąpać szczeniaka? 
  5. Jak często kąpać psa? 

Co ile można kąpać psa? 

Według ogólnych zaleceń, psy powinno się kąpać 2–6 razy w roku. Czynność mycia należy łączyć z pielęgnacją. Niekiedy zwierzęta muszą być również kąpane interwencyjnie. Oznacza to, że jeśli pies np. wytarzał się w błocie, to wówczas usunięcie brudu jest niezbędne. 

Należy pamiętać, że mycie psa to nie to samo co kąpiel w jeziorze, czy morzu. Woda w zbiornikach może być zanieczyszczona, co może skutkować późniejszymi problemami skórnymi, dlatego po takich zabawach należy psu opłukać skórę i sierść czystą wodą. Ważne jest, aby nie kąpać pupila częściej niż raz w miesiącu, wyjątek stanowią rasy z dłuższą sierścią lub włosami.

Jak często myć psa – czynniki wpływające na regularność kąpieli

Należy pamiętać, że duży wpływ na regularność i częstotliwość kąpieli mają cechy osobnicze zwierzęcia, spośród których najważniejsza jest długość okrywy włosowej. Nie oznacza to jednak, że jeśli futro jest krótsze, to wymaga mniejszej liczby kąpieli. Przykładowo rasy bez sierści (takie jak grzywacz chiński bezwłosy) często potrzebują cotygodniowej pielęgnacji. Małe rasy ozdobne mogą być kąpane raz w miesiącu, jeśli ich szata jest utrzymana w dobrym stanie. Takie rasy zaś jak labrador retriver, czy siberian husky wytrzymują dłuższy czas bez kąpieli, za to muszą być częściej czesane.

Konieczność regularnych (np. comiesięcznych) kąpieli może być podyktowana względami zdrowotnymi u zwierzęcia. Jeśli pies ma chorobę dermatologiczną, wówczas wymaga częstszych kąpieli. Jest to szczególnie istotne u psów z alergiami powietrznopochodnymi, aby likwidować kontakt naskórka z alergenami. Co więcej, w przypadku psa-alergika niezbędne jest korzystanie z odpowiednich produktów, dopasowanych do dolegliwości chorobowych zwierzęcia. W celu dokonania wyboru odpowiedniego kosmetyku należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Kąpiel to też świetna okazja, aby sprawdzić stan skóry pupila. Gdy włosy są wilgotne dużo łatwiej dostrzec chorobowe zmiany na ciele psa. 

Liczba kąpieli a długość sierści

Jak wyżej wspomniano, wielu opiekunów zadaje sobie pytanie: „Co ile myć psa?”. Odpowiedź może być różna, w zależności od sierści i rodzaju aktywności zwierzęcia. Kąpiel raz w tygodniu zaleca się psom o długiej i jedwabistej sierści. Rasy, które wymagają specjalnej pielęgnacji, to maltańczyk, shih tzu, Yorkshire terrier czy chihuahua. Ich futro rośnie bardzo szybko i wymaga częstszej pielęgnacji. Podczas kąpieli niezwykle ważne jest używanie kosmetyków, które są przeznaczone specjalnie dla psów danej rasy. 

Co więcej, istnieje określona procedura dbania o jedwabistą sierść pupili. Na początku kąpie się je przy użyciu specjalnego szamponu, który następnie należy spłukać. Tę procedurę trzeba wykonać dwukrotnie, aby dokładnie oczyścić skórę pupila i jego sierść. Następnym etapem jest zastosowanie odżywki.

Pierwsza część kąpieli zmywa zabrudzenia, a druga sprawia, że sierść zwierzęcia jest gładka i błyszcząca. Po drugim umyciu zaleca się nałożenie odżywki pielęgnującej przeznaczonej dla danej rasy i ewentualne jej spłukanie (jeśli producent to zaleca). Nadmiar wody trzeba odcisnąć przy pomocy ręcznika. Pamiętajmy jednak, że psy z dłuższym futrem nie mogą być wycierane ręcznikiem, ponieważ może to skutkować pojawieniem się kołtunów, które trudno rozczesać. Miejsca takie jak oczy i uszy, należy dokładnie przetrzeć po zabiegu. Po całym procesie dokładnie osuszamy ciało pupila, jednocześnie go czesząc. Zwierzę nie powinno wychodzić na dwór z mokrą sierścią, ponieważ mogłoby się przeziębić. Dlatego też zaleca się przeprowadzanie kąpieli po ostatnim spacerze danego dnia.

Kąpiel raz w miesiącu zalecana jest dla psów, które mają sierść o średniej długości, przylegającą gładko do ciała. Jeśli zwierzę większą część czasu spędza w domu, to nie trzeba kąpać go częściej. Należy pamiętać, że wiele psich aktywności sprawia, że futro wymaga częstszej pielęgnacji. W przypadku zwierząt ze średniej długości okrywą włosową, po kąpieli należy stosować nawilżające odżywki.

Niektóre psy mogą być kąpane raz na kwartał. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku przedstawicieli ras, których futro zawiera podszerstek. Ta warstwa sierści znajduje się pod wierzchnią okrywą i ma formę delikatnego puchu. Główną rolą podszerstka jest ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz termoregulacja ciała. Jeżeli pies spędza większość czasu na podwórku, możemy go kąpać nawet raz na pół roku. Poleca się czynność tę wykonywać wiosną i późną jesienią, w czasie gdy organizm czworonoga przygotowuje się do zimy.

Należy pamiętać, że do mycia psów nie wolno stosować szamponów przeznaczonych dla ludzi. Produkty te mają nieoptymalne dla zwierząt pH, co w rezultacie wysusza skórę pupili. Kąpiąc czworonoga, trzeba rozprowadzić preparat nie tylko po grzbiecie, ale również dotrzeć do miejsc trudno dostępnych, znajdujących się pod brodą, za uszami i w okolicach zadu.

Jak często kąpać szczeniaka? 

Szczenięta są raczej niezdarne i ruchliwe, a co za tym idzie, częściej się brudzą. Nie oznacza to jednak, że muszą być częściej kąpane. Najlepszym momentem, by po raz pierwszy umyć futerko małego psa, jest ten, gdy mama przestała go już wylizywać i czyścić, a okres szczepień się już zakończył. Zwykle nie należy rozpoczynać mycia sierści pupila przed 5. miesiącem jego życia, jednak i to zalecenie należy dostosować do konkretnej rasy. Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, że istnieją preparaty pielęgnacyjne przeznaczone tylko dla szczeniaków. Przed pierwszą kąpielą warto też przyzwyczaić czworonoga do dźwięku suszarki. Jeśli pies się jej nie boi, a nawet wykazuje zainteresowanie, możemy bez obaw rozpocząć czynności higieniczne. W innym przypadku należy oswajać zwierzę z suszarką, włączając ją codziennie w ciągu kilku dni przed planowaną kąpielą.

Sam zabieg powinien zostać przeprowadzony szybko i sprawnie. Po zakończeniu mycia trzeba przykryć szczenię ręcznikiem i pogłaskać, aby czuło się bezpiecznie. Czy istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, co ile powinno się kąpać psa, który nie jest jeszcze dorosły? Niestety, zależy to od wielu uwarunkowań. U pupili z krótszą sierścią można zwlekać z pielęgnacją i wykonywać ją co około 3 miesiące. Przy dłuższych włosach należy zwracać uwagę, kiedy zaczynają się one plątać i filcować. Zaleca się myć młode psy co najmniej 3–4 razy do roku. 

Jak często kąpać psa? 

Co ile kąpie się psa, aby mu nie zaszkodzić, a jednocześnie zachować porządek w domu? Jeżeli pupil wchodzi do pomieszczenia i czujemy jego zapach, wtedy bezwzględnie należy odświeżyć jego futerko. Warto pamiętać, że kąpiel służy nie tylko pozbyciu się brudu, ale również pielęgnacji skóry, dlatego też nie można wykonywać tego typu zabiegów ani zbyt często, ani zbyt rzadko. Zakłada się, że pies domowy powinien być kąpany 2–6 razy w roku.Należy pamiętać także o innych koniecznych zabiegach pielęgnacyjnych, takich jak czyszczenie zębów i uszu czy też przycinanie pazurów. 

Powiązane artykuły

Jak uspokoić psa? Sposoby na zdenerwowane psy
Jak uspokoić psa? Sposoby na zdenerwowane psy
Każdy pies doświadcza co pewien czas silnych emocji.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego psy wyją i jak je tego oduczyć?
Dlaczego psy wyją i jak je tego oduczyć?
Psy są spokrewnione z wilkami, dlatego też odziedziczyły po nich zbiór uwarunkowań genetycznych wpływających na niektóre ich zachowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Pies w samolocie – jak przygotować zwierzę do lotu?
Pies w samolocie – jak przygotować zwierzę do lotu?
Pies w samolocie to aktualnie coraz częściej spotykany widok.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Hotel dla psów - jak funkcjonuje? Jak wyglądają formalności?
Hotel dla psów - jak funkcjonuje? Jak wyglądają formalności?
Rozłąka z czworonożnym przyjacielem może  wiązać się z dużym stresem dla obu stron.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Behawiorysta psi – kim jest i kiedy należy się do niego zgłosić?
Behawiorysta psi – kim jest i kiedy należy się do niego zgłosić?
Troska o zwierzę to nie tylko zapewnienie mu dachu nad głową, wody i pokarmu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?