Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Karma dla psa po sterylizacji i kastracji - czym kierować się podczas zakupu?

Twój pupil czeka na zabieg sterylizacji lub kastracji i chcesz go do niego dobrze  przygotować?

Karma dla psa po sterylizacji i kastracji - czym kierować się podczas zakupu?

Twój pupil czeka na zabieg sterylizacji lub kastracji i chcesz go do niego dobrze  przygotować? Martwisz się, że po zabiegu pies nie będzie miał już tyle energii do zabawy i zmieni się nie do poznania? A może obawiasz się, że znacznie przybierze na wadze i odbije się to negatywnie na jego zdrowiu? Poznaj kilka wskazówek, jak zadbać o zdrowie pupila oraz jak wybrać idealną karmę dla psa po sterylizacji i kastracji. 

Spis treści:

  1. Czym jest kastracja i sterylizacja psa?
  2. Jaki wpływ ma zabieg sterylizacji i kastracji na psa?
  3. Karma po sterylizacji - czy w ogóle jest potrzebna zmiana karmy?
  4. Jak wybrać najlepszą karmę po sterylizacji?

Czym jest kastracja i sterylizacja psa?

Zarówno zabieg sterylizacji, jak i kastracji przeprowadza się w celu ubezpłodnienia zwierzęcia. Mimo że istnieje możliwość przeprowadzenia sterylizacji farmakologicznej, zwykle stosuje się zabiegi chirurgiczne o trwałym efekcie. Zabiegi można wykonać w gabinecie lekarza weterynarii, kiedy zwierzę osiągnie wymagany wiek i masę ciała, adekwatną dla danej rasy. 

Czym się różni kastracja od sterylizacji? Różnica polega na przebiegu zabiegu. Kastracja jest procedurą chirurgiczną i polega na wycięciu u samic samych jajników lub jajników razem z macicą i jajowodami. W przypadku samców polega na wycięciu obu jąder. Z kolei sterylizacja opiera się na podcięciu u samców nasieniowodów, a u samic jajowodów. 

Jak na zabieg reaguje pies? W przypadku samców zabieg jest o wiele mniej inwazyjny. Niezależnie od tego, czy nastąpi podcięcie nasieniowodów w trakcie sterylizacji, czy wycięcie obu jąder, samiec zwykle już następnego dnia jest skory do zabawy i pełen energii. Suczka dochodzi do siebie po zabiegu kastracji przez kilka dni. W tym czasie nie może skakać ani wylizywać rany, na którą zakłada się kilka szwów. Żeby tego uniknąć, zakłada się psu ubranko pooperacyjne lub kołnierz, uniemożliwiający dosięgnięcie do rany.

Jaki wpływ ma zabieg sterylizacji i kastracji na psa?

Dlaczego poddaje się zwierzęta zabiegom sterylizacji? Zabiegi te przede wszystkim pomagają ograniczać populację bezdomnych zwierząt. Poza tym u psów obniża się popęd płciowy, nie próbują uciekać z domu w poszukiwaniu suk w cieczce, nie rywalizują też o nie z innymi psami. To także świetny sposób na redukcję stresu, a nawet w połączeniu z terapią behawioralną - na opanowanie agresji. Po kastracji eliminuje się również ryzyko chorób jąder i jajników oraz macicy. Zmniejsza się także prawdopodobieństwo nowotworów gruczołu mlekowego u suk i przerostu prostaty u samców.

Po zabiegu zmienia się też zapotrzebowanie energetyczne psa. Razem z wycięciem jajników i jąder u psów zmienia się poziom hormonów. Następuje spadek androgenów i estrogenów, co wpływa na spowolnienie metabolizmu zwierzęcia. Konsekwencją zmian hormonalnych może być również wzmożony apetyt. Żeby uniknąć przybierania na wadze, konieczna będzie nowa karma po sterylizacji, zwłaszcza przez okres pierwszych kilkunastu tygodni po zabiegu, kiedy wykształca się nowa równowaga hormonalna w organizmie psa.

Karma po sterylizacji - czy w ogóle jest potrzebna zmiana karmy?

Czym różni się karma dla sterylizowanych psów od standardowego pokarmu dla dorosłych psów? Przede wszystkim karma dla psa po sterylizacji zawiera mniej kalorii od tej zwykłej. Pies karmiony tym samym pokarmem dla zwierząt, w takich samych proporcjach i z taką samą ilością przekąsek, co przed zabiegiem, może szybko przybrać na wadze. Większa masa ciała to mniej sił do zabaw i spacerów, ale także ryzyko nadwagi i otyłości, a te prowadzą do poważnych zdrowotnych konsekwencji. Karma dla psa sterylizowanego pomoże mu zachować dobrą kondycję i sylwetkę. 

Masz wrażenie, że karma dla suk po sterylizacji to dla Twojego czworonoga za mało, ponieważ zwierzę po każdym posiłku domaga się większej ilości jedzenia? Spróbuj zmienić pory karmienia psa i zamiast jednego lub dwóch posiłków, rano i wieczorem, podawać pupilowi jedzenie częściej, ale w mniejszych porcjach. W ten sposób zapewnisz mu większe uczucie sytości w ciągu dnia. 

Jak wybrać najlepszą karmę po sterylizacji?

Karma dla psa po kastracji powinna być bogata w witaminy z grupy B i żelazo, pomagające zwierzęciu w zachowaniu ogólnej witalności. Dzięki tym składnikom pies  znów nabierze siły na harce i zabawy. Z kolei dzięki obecności wyższej zawartości witaminy E, cynku i magnezu, regularnie będzie wzmacniany jego układ odpornościowy i kostny. 

Do prawidłowego rozwoju, pies potrzebuje zoptymalizowanych proporcji między białkami, węglowodanami i tłuszczami, a karma dla psa po kastracji powinna mu tę równowagę zapewniać. Podejmując decyzję, którą karmę wybrać, kieruj się też rozmiarem swojego psa i jego rasą. Jest to szczególnie ważne zwłaszcza przy psach małych i miniaturowych. Pies musi być w stanie dobrze pogryźć granulki suchej karmy.

Po czym poznać, że karma będzie odpowiednia dla psów, które przeszły zabieg kastracji? Sięgając po produkty Perfect Fit, sygnowane najwyższą jakością Instytutu Nauki o Zwierzętach Waltham, zapewnisz zwierzęciu najlepszą dostępną jakość. Co dokładnie oferują Ci produkty marki Perfect Fit? O zdrową skórę i lśniącą sierść  zadba odpowiednia ilość cynku i olejów, bogatych w kwasy omega-6. Takie składniki, jak cynk, witamina E czy mangan wspierają naturalne mechanizmy obronne czworonoga. Z kolei obecność dodatkowych substancji aktywnych zadba o jego zęby i dziąsła, zmniejszając ryzyko powstawania kamienia nazębnego. Dzięki zoptymalizowanej zawartości składników mineralnych zadbasz także o zdrowie jego dróg moczowych. Wysokiej jakości białko oraz prebiotyki wpłyną korzystnie na mikroflorę jelit i zapewnią psu prawidłowe trawienie. Karma Perfect Fit dostarczy Twojemu pupilowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze i optymalną ilość energii, co pomoże w kontrolowaniu jego masy ciała po zabiegu. To idealna  karma dla suczek po sterylizacji i kastracji oraz dla samców poddanych tym zabiegom.

Powiązane artykuły

Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?