Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Zmiana karmy u psa — jak powinien wyglądać proces?

W Twoim domu pojawił się pies, więc szukasz porad, jak przyzwyczaić go do nowej karmy?

Zmiana karmy u psa — jak powinien wyglądać proces?

W Twoim domu pojawił się pies, więc szukasz porad, jak przyzwyczaić go do nowej karmy? Nadszedł czas na zmiany w diecie Twojego psa, który wszedł w etap dorosłości? A może z innych uzasadnionych powodów próbujesz przekonać psa do nowej karmy, ale na razie Twój pupil nie przejawia żadnego zainteresowania pełną miską i odmawia jedzenia? Sprawdź, jak powinien wyglądać proces zmiany karmy u psa, by skutecznie przekonać go do nowych smaków i uniknąć rozstroju żołądka.

Spis treści:

  1. Jak poprawnie przeprowadzić zmianę karmy u psa, który pojawił się w Twoim domu?
  2. Jak zmienić karmę u szczenięcia?
  3. Na co jeszcze uważać, zmieniając karmę u psa?

Jak poprawnie przeprowadzić zmianę karmy u psa, który pojawił się w Twoim domu?

Jeśli w Twoim domu pojawił się nowy czworonożny mieszkaniec i zastanawiasz się, jak zaplanować jego menu, zacznij od sprawdzenia, jaką karmę pies jadł do tej pory. Nagła zmiana diety jest u psów główną przyczyną zaburzeń trawiennych. Jeśli nie chcesz ryzykować, że pojawi się biegunka u psa po zmianie karmy, spróbuj stopniowego wprowadzania nowego pokarmu. Zacznij od następujących proporcji: 75% dawki powinien stanowić dotychczasowy pokarm, a 25% nowa karma. Po 2-3 dniach serwuj ulubieńcowi oba rodzaje jedzenia pół na pół. Po kolejnych 2-3 dniach nowa karma będzie stanowić 75% menu, a dotychczasowa 25%. W ten sposób po upływie następnych 2-3 dni łagodnie przestawisz pupila na wybraną dietę.

Pies nie powinien się przejadać, więc zanim karmy zostaną wymieszane, warto porównać ich kaloryczność, i dobrać porcję tak, żeby nie przekraczać zapotrzebowania kalorycznego czworonoga. 

Jeśli niepokoisz się, jak Twój pies zareaguje na zmianę, możesz podawać mu mniejsze porcje mieszanki obu karm, kilka razy w ciągu dnia. Jednocześnie cały czas trzeba uważnie obserwować pupila, sprawdzając, jak reaguje na nową karmę. Pamiętaj też, że u psów również występują alergie pokarmowe.  Obserwuj uważnie, jak na samopoczucie zwierzęcia wpływa zmiana karmy u psa. Biegunka, jeśli wystąpiła, powinna spowodować wzrost Twojej czujności i odpowiednie działania. 

Jeśli pies poza rozwolnieniem nie ma innych objawów, nie podawaj mu pokarmu przez dobę, zapewniając jednocześnie stały dostęp do miski z wodą. Jeśli po tym czasie biegunka nie ustąpi lub pojawią się dodatkowe objawy, niezbędna jest wizyta u lekarza weterynarii. Nie zwlekaj, rozstrój żołądka może prowadzić do odwodnienia, a ono do poważniejszych uszczerbków na zdrowiu. 

Jak zmienić karmę u szczenięcia?

Czy biegunka u szczenięcia po zmianie karmy jest czymś normalnym? I tak, i nie, ponieważ możemy tego uniknąć, jeżeli zachowamy podstawowe zasady regulowania diety czworonoga. Zmiana karmy u szczenięcia przebiega podobnie jak u dużego psa. Jest to proces, który należy przeprowadzać etapami, zapoznając szczenię nie tylko z nowymi doznaniami smakowymi, ale i innym składem pożywienia. W przeciwnym wypadku mogą pojawić się rewolucje żołądkowe. Psy źle reagują na nagłą zmianę karmy, ponieważ taką mają budowę ciała. Główną przyczyną tej wrażliwości jest stosunkowo krótki przewód pokarmowy i mikroflora jelit, która nie jest przystosowana do manipulacji w składzie diety. Dlatego tak ważne jest serwowanie ulubieńcowi stałego menu w postaci kompletnej i zbilansowanej diety. Jeżeli zmiana karmy u szczeniaka została przeprowadzona stopniowo, biegunka nie powinna pojawić się wcale. 

Kiedy wprowadzić karmę u szczeniąt, które do tej pory karmione były mlekiem matki? To bardzo indywidualna kwestia, uzależniona od ich rasy i rozmiaru, dlatego najlepiej zapytać lekarza weterynarii. Niezależnie od tego, kiedy zdecydujesz się na wprowadzenie pokarmu stałego, powinna to być zmiana powolna i stopniowa. Najpierw pozwól, żeby szczenię - zazwyczaj począwszy od 3-4 tygodnia życia -  lizało nowy pokarm, oswajało się z jego smakiem i konsystencją. Później, stopniowo zwiększaj ilość karmy i zmieniaj teksturę. Obserwuj uważnie, jak szczenię reaguje na jedzenie, czy nie pojawiają się żadne niepokojące oznaki. 

W trakcie zmiany karmy u szczeniaka - objawy, które przede wszystkim powinny Cię zaniepokoić to biegunka, wymioty, ulewanie, tracenie na wadze, oznaki alergii. Podobnie jak w przypadku dorosłych psów, jeśli zaobserwujesz u swojego coś, co Cię martwi, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Szczenię, które niedawno po raz pierwszy było odrobaczane, może mieć biegunkę, która nie jest związana z trawieniem nowego pokarmu. Warto obserwować jego odchody, sprawdzać, czy nie znajdują się w nich pasożyty. Regularne odrobaczenie psa jest koniecznie i trzeba je powtarzać co kilka miesięcy. Za każdym razem mogą się pojawić niewielkie problemy ze strony układu pokarmowego, ale powinny minąć po kilku dniach. Jeśli nie ustępują, najlepiej zabrać zwierzę do lekarza weterynarii i sprawdzić, jaka jest tego przyczyna.

Na co jeszcze uważać, zmieniając karmę u psa?

Jak uniknąć rewolucji żołądkowych i sprawić, żeby biegunka po zmianie karmy u psa nie wystąpiła? Najlepiej zachowywać umiar. Dotyczy on zarówno pilnowania zalecanej dziennej porcji i proporcji pokarmów - dotychczasowego oraz nowego, a także psich smakołyków. Psie problemy żołądkowe wynikają często z  przejedzenia, dlatego nie można przekraczać zapotrzebowania kalorycznego Twojego pupila.

Problemem może być karmienie psa zbyt dużą ilością przysmaków, nawet tych stworzonych specjalnie dla psów. Zmiana karmy u psa  to także zmiana ilości smakołyków w diecie czworonoga. Warto nie tylko podawać ich mniej, ale także zrezygnować z częstowania nimi psa bezpośrednio po posiłku. Lepiej, jeśli korzystasz z nich, np. podczas spaceru lub treningu, traktując jako nagrodę. Psie smakołyki mogą przyczyniać się do nadwagi zwierzęcia, dlatego powinny być wliczane w zapotrzebowanie energetyczne psa. Najlepiej, jak nie będą przekraczać 10% dziennej porcji kalorii.

Biegunkę u psa mogą także wywołać nieodpowiednie przekąski, którymi niektórzy opiekunowie nieopatrznie częstują swoje psy, jak resztki z obiadów, czy inne ludzkie pokarmy. Jeśli dokarmiasz nimi psa, ryzykujesz zdrowiem pupila. Psom nie wolno zjadać doprawionych i smażonych potraw. Należy uważać także w trakcie spacerów i wycieczek, żeby czworonóg nie zjadał jedzenia wyrzuconego przez kogoś na ziemię. To bardzo niebezpieczne - takie resztki mogą być zepsute, spleśniałe lub trujące dla psów. Zwracaj uwagę na to, co Twój pies bierze do pyszczka, żeby nie musiał cierpieć przez nieprzyjemne konsekwencje.

Powiązane artykuły

Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?