Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Szkolenie psów – czy można zrobić to samodzielnie? Jak zrobić to dobrze?

Opiekowanie się psem wiąże się z ogromną ilością przyjemności i radości. Wymaga także zaangażowania i wypełniania obowiązków. Jednym z nich jest odpowiednie wychowanie czworonożnego przyjaciela. W tym celu wiele osób decyduje się na profesjonalne szkolenie psów oferowane przez behawiorystów. Jest to dobry sposób na osiągnięcie szybkich efektów: ułożenie pupila i nauczenie go reagowania na komendy. Często pojawia się jednak pytanie, jak wyszkolić psa samodzielnie. Przedstawiamy sprawdzone sposoby!

Szkolenie psów – czy można zrobić to samodzielnie? Jak zrobić to dobrze?

Spis treści:

  1. Dlaczego warto szkolić psa?
  2. Szkolenie psów – w jakim wieku?
  3. Jak wyszkolić psa samodzielnie?
  4. Układanie psa – praktyczne wskazówki

Dlaczego warto szkolić psa?

Po pierwsze warto zadać sobie podstawowe pytanie, po co w zasadzie szkolić psa? Oczywiście nie chodzi tutaj o to, żeby każdy pupil robił wymyślne sztuczki, podawał łapę czy turlał się na zawołanie. To jedynie ewentualny dodatek. Szkolenie ma na celu głównie układanie psa, oswajanie go z człowiekiem i innymi zwierzętami. Pomaga zarówno czworonogowi, jak i opiekunowi lepiej się poznać i komunikować. Behawiorysta z pewnością sprawnie przeprowadzi odpowiednie szkolenie, podczas którego nauczy naszego pupila skupienia czy pożądanych zachowań. W rzeczywistości taki trening umiejętności nigdy się nie kończy. Opiekowanie się czworonogiem wiąże się z ciągłym i regularnym ćwiczeniem. Niektóre osoby zastanawiają się, jak wyszkolić psa samodzielnie – czy można to zrobić bez pomocy profesjonalisty? Przy odpowiednim podejściu, dysponując zapasem wytrwałości i wyrozumiałości, da się osiągnąć równie satysfakcjonujące efekty, co poprzez uczestniczenie w profesjonalnych treningach. Dzięki stosowaniu sprawdzonych, mądrych metod pozytywnych możemy nauczyć psa posłuszeństwa i reagowania na głos opiekuna. To pozwoli na znacznie lepsze i spokojniejsze życie z czworonożnym przyjacielem.

Szkolenie psów – w jakim wieku?

Szkolenie i układania psa należy zacząć już w pierwszych dniach jego pobytu w domu. Szczenię jest ciekawe świata i chętnie się uczy. Warto to wykorzystać i stopniowo przyzwyczajać pupila do poprawnych zachowań. W trakcie wspólnych zabaw i nauki rośnie przywiązanie oraz zaufanie psa do opiekuna, a jednocześnie opiekun lepiej poznaje wszystkie reakcje oraz komunikaty swojego czworonoga. To tworzy doskonałe pole do dalszej nauki, np. podstaw wykonywania poleceń. Kolejne zachowania i komendy należy wprowadzać stopniowo. Warto podchodzić do szkolenia psa jako do wspólnej pracy. Wysiłek jest w zasadzie po obu stronach – zarówno opiekuna, jak i jego podopiecznego. Zaleca się, aby jak najwcześniej zacząć zwracać uwagę na zachowanie pupila. Układanie psa w młodym wieku daje zdecydowanie szybsze i wyraźniejsze efekty niż oduczanie go utrwalonych, niepożądanych nawyków. Warto skorzystać z usług doświadczonego behawiorysty, który udzieli niezbędnych rad oraz wskazówek.

Jak wyszkolić psa samodzielnie?

Psy, podobnie jak większość innych zwierząt, uczą się na podstawie bezpośrednich konsekwencji swoich działań. Oznacza to, że zaraz po zaobserwowaniu konkretnego, pożądanego zachowania, należy psa nagrodzić. Niedoświadczeni opiekunowie często ignorują złe nawyki pupila, a następnie bardzo długo próbują oduczyć psa danego zachowania. Nie można pozostawać obojętnym, jeżeli pupil ciągnie smycz podczas spaceru lub ją gryzie. Brak reakcji może pogłębić problem. W przypadku, gdy opiekun chce samodzielnie wyszkolić swojego psa, musi być bardzo czujny właśnie na takie niewielkie i niepozorne zachowania. Pies będzie instynktownie dążył do tego, co przynosi mu nagrody. Jeżeli w wyniku określonego działania osiągnie korzyść (przykładowo na spacerze pójdzie w stronę, którą wskaże opiekun, i dostanie ulubiony przysmak lub zostanie pogłaskany), wtedy będzie powtarzał takie czynności. Analogicznie pupil nie będzie powtarzał zachowań, które nie dają mu pożądanej nagrody. Jeżeli pies uparcie ciągnie za smycz, a opiekun w reakcji na to staje w miejscu, zwierzak szybko nauczy się, że w ten sposób nie przyspieszy spaceru. Na tym dokładnie polega pozytywne szkolenie psów. Jest to najskuteczniejsza metoda, która przynosi długotrwałe rezultaty, a przy okazji wzmacnia więź między pupilem a jego opiekunem. Kluczem do sukcesu jest tu wytrwałość i czujność ze strony człowieka.

Układanie psa – praktyczne wskazówki

Bezwzględnie nie można stosować metod, które wiążą się z zadawaniem bólu zwierzęciu. Rolą opiekuna nie jest zdominowanie psa i sprawienie, aby wykonywał on wszystkie komendy ze strachu. Takie podejście zniszczy jakiekolwiek zaufanie, a odbudowanie go będzie bardzo trudne, często nawet niemożliwe. Stosując mądre, pozytywne metody, można ułożyć czworonoga, nauczyć go odpowiedniego reagowania na innych ludzi, oswoić z nowymi sytuacjami i uzyskać efekt przyjemnego wychodzenia na spacer oraz wykonywania wielu innych codziennych czynności. Dzięki takim sposobom możemy osiągnąć pożądane efekty, a przy okazji zbudować zdrową, stabilną więź z ukochanym pupilem. Szkolenie psa warto zacząć w środowisku, gdzie nie będą go rozpraszać dodatkowe bodźce zapachowe czy dźwiękowe. Dobrym miejscem będzie własny dom. Można wyłączyć telefon i poprosić pozostałych mieszkańców o spokój. Podczas ćwiczeń nie można oczekiwać natychmiastowych efektów. Treningi nie powinny przekraczać jednorazowo 15 minut, żeby nie zmęczyć i nie zniechęcić pupila. Najważniejsza jest wytrwałość i indywidualne podejście do swojego podopiecznego.

Powiązane artykuły

Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem – jak zacząć? Które rasy będą skore do długich dystansów?
Bieganie z psem to świetny pomysł na wspólną aktywność: zarówno z perspektywy opiekuna, jak i podopiecznego. Nie wszystkie psy jednak odnajdą się w biegach długodystansowych.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oduczyć psa skakania?
Jak oduczyć psa skakania?
Gdy pies skacze na ludzi, jest to problem behawioralny, z którym można sobie poradzić stosunkowo szybko.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oduczyć psa gryzienia?
Jak oduczyć psa gryzienia?
Gryzienie, podobnie jak żucie, to podstawowa potrzeba behawioralna psa.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Jak nauczyć psa posłuszeństwa?
Zbudowanie dobrej, stabilnej więzi między psem a opiekunem wymaga wysiłku z obu stron, a także czasu i wytrwałości.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa – jak sobie z nią radzić? Co ją powoduje?
Agresja u psa ma najczęściej podłoże lękowe, ale może być też wywołana przez wiele innych czynników.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?