Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

JAK MOGĘ ZAPOBIEC CHOROBIE LOKOMOCYJNEJ MOJEGO PUPILA?

Zabranie psa lub kota na przejażdżkę może być wspaniałą przygodą, ale w przypadku zwierząt cierpiących na chorobę lokomocyjną może się ona szybko zmienić w nieprzyjemne doświadczenie.

JAK MOGĘ ZAPOBIEC CHOROBIE LOKOMOCYJNEJ MOJEGO PUPILA?

Zabranie psa lub kota na przejażdżkę może być wspaniałą przygodą, ale w przypadku zwierząt cierpiących na chorobę lokomocyjną może się ona szybko zmienić w nieprzyjemne doświadczenie.

Jak zatem zapobiec chorobie lokomocyjnej mojego pupila?

Przede wszystkim spójrzmy na przyczyny choroby lokomocyjnej u psów i kotów, a następnie omówmy kilka strategii jej zapobiegania.

DLACZEGO ZWIERZĘTA DOSTAJĄ CHOROBY LOKOMOCYJNEJ?

Psy i koty wydają się cierpieć na chorobę lokomocyjną z tego samego powodu co ludzie. Jest to uczucie pojawiające się, gdy widzimy coś innego niż to, co odbiera nasze ucho wewnętrzne. (Ucho wewnętrzne to bardzo wrażliwe miejsce odpowiedzialne za słuch i równowagę, usytuowane w najbardziej wewnętrznej części naszego ucha).

I tak samo, jak choroba lokomocyjna częściej dotyczy dzieci, jest też bardziej prawdopodobne, że wystąpi u młodszych psów i kotów. Może to być spowodowane niepełnym rozwojem struktury ucha wewnętrznego lub też brakiem doświadczenia w podróżowaniu. Młodsze zwierzęta, tak jak dzieci, nie potrafią prawidłowo odczytywać sygnałów, jakie ich oczy i ucho wewnętrzne wysyłają do mózgu podczas jazdy samochodem.

Również dorosłe psy i koty mogą doświadczać choroby lokomocyjnej z powodów emocjonalnych. Jeżeli cierpiały na chorobę lokomocyjną jako szczenięta lub kocięta, mogą automatycznie kojarzyć samochód ze złym samopoczuciem, które będzie pojawiało się przy każdej podróży. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy czworonogi kojarzą samochód tylko z wizytami u lekarza weterynarii, co może powodować niepokój przejawiający się jako choroba lokomocyjna.

JAK ZAPOBIEGAĆ CHOROBIE LOKOMOCYJNEJ ZWIERZAKA

Na szczęście jest wiele strategii, które pomogą zapobiec chorobie lokomocyjnej Twojego ulubieńca i sprawią, że podróże – długie i krótkie – będą znacznie przyjemniejsze dla Was obojga.

1. ZACZNIJ WCZEŚNIE

Przede wszystkim najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla swojego pupila, jest zapewnienie mu wielu okazji do podróży samochodem za młodu, od momentu gdy przejdzie pod Twoją opiekę. Z odrobiną pozytywnego nastawienia z Twojej strony nauczy się, że podróże samochodem oznaczają wiele wspaniałych przygód.

Zacznij od krótkich wycieczek do przyjemnych miejsc, takich jak parki czy odwiedziny u przyjaciół. Zawsze zachęcaj i wzmacniaj pozytywne wrażenia miłością, zabawą, ulubioną zabawką, a nawet smakołykiem.

Bądź cierpliwy, bo dla Twojego zwierzaka jazda samochodem to coś zupełnie nowego. Do wielu rzeczy musi się przyzwyczaić: nowe otoczenie, nowe zapachy, nowe hałasy, nowe wibracje. Ale z czasem i przy odrobinie cierpliwości Twój zwierzak zacznie kojarzyć samochód z czymś pozytywnym i wkrótce będziecie mogli wyjeżdżać na znacznie dłuższe przejażdżki.

2. ZAPEWNIJ MU WYGODĘ

Psy i koty powinny być przewożone w klatkach transportowych mocowanych na tylnym siedzeniu samochodu lub w części bagażowej samochodu typu kombi (lecz nie w bagażniku innych typów aut).

Jeśli psy są umieszczane na tylnym siedzeniu, należy je zabezpieczyć specjalną uprzężą (szelkami samochodowymi) i pasem bezpieczeństwa.

W przypadku psów, niezależnie od sposobu przewożenia, należy umieścić je tak, aby mogły siedzieć przodem do kierunku jazdy. To pomoże im zarejestrować fakt, że poruszają się do przodu, co zmniejszy rozbieżność między obrazem z oka a tym, co ucho wewnętrzne przekazuje do mózgu.

W przypadku kotów ważne jest, aby pamiętać, że są one bardzo wrażliwe na nowe otoczenie i doświadczenia, więc jeśli to możliwe, lepiej nie przewozić ich samochodem. Jeśli jest to konieczne, należy podjąć specjalne środki ostrożności, aby ułatwić im podróż.

Po pierwsze koty powinny być dobrze zaznajomione z klatką transportową przed wyjazdem. Dzień przed podróżą spryskaj ją syntetycznymi kocimi feromonami, a do środka włóż jeden z domowych koców i ulubioną zabawkę.

Zwracaj na zwierzę szczególną uwagę podczas jazdy, by upewnić się, że wszystko jest w porządku.

Postaraj się też, aby w samochodzie było cicho i spokojnie. Unikaj głośnej muzyki i głośnych rozmów.

3. LEKKI POSIŁEK PRZED WYJAZDEM

Jeśli wiesz, że wybierasz się na wycieczkę samochodową, postaraj się nie karmić psa przez 6-8 godzin wcześniej, a kota – 2 godziny wcześniej. Pomoże to uniknąć mu nudności.

(źródło: http://dogtime.com/dog-health/general/20607-canine-car-sickness-what-to-do-about-it)

4. ODWRACAJ JEGO UWAGĘ

Jeśli to możliwe, niech ktoś usiądzie obok zwierzaka, aby się nim zająć (chodzi o coś więcej niż mówienie do niego, sprzątanie po nim i sprawdzanie, czy potrzebuje przerwy) podczas podróży samochodem. To świetny sposób na odwrócenie uwagi Twojego pupila i zmniejszenie jego niepokoju.

Warto też umieścić w transporterze jakiś przedmiot z domu, np. ulubioną zabawkę lub koc – coś, co uspokoi zwierzaka i pozwoli mu skupić się na czymś innym niż podróż samochodem. Przed wyjazdem idź z psem na dłuższy spacer, ponieważ jeśli będzie trochę zmęczony, jest bardziej prawdopodobne, że podróż upłynie mu we śnie.

5. RÓB CZĘSTE POSTOJE

Rób przerwy, dla siebie i Twojego zwierzaka, co najmniej co 2 godziny.

Jeszcze częstsze zatrzymywanie się jest szczególnie korzystne dla psów. Nie tylko zapewnia im to odpoczynek od samochodu, lecz także daje szansę na załatwienie potrzeb fizjologicznych, rozprostowanie nóg i poznanie nowego terenu. Pamiętaj, że podczas postoju psy bezwzględnie muszą być wyprowadzane na smyczy, aby nie zaginęły lub nie uległy wypadkowi komunikacyjnemu.

Koty zazwyczaj reagują stresem na nowe środowiska, więc jeśli chcesz zrobić im przerwę i wypuścić je z transportera, lepiej żeby zostały w samochodzie.

Nigdy nie zostawiaj swojego kota lub psa samego w samochodzie, nawet w cieniu czy przy otwartych oknach. Temperatura wewnątrz samochodu może bardzo szybko wzrosnąć, nawet w pochmurny dzień, co narazi zwierzę na ryzyko udaru cieplnego i śmierć.

6. LEKI

Podobnie jak w przypadku ludzi, istnieją leki mogące pomóc zwierzętom z chorobą lokomocyjną.

Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który będzie mógł przepisać odpowiednie preparaty stosowane w leczeniu choroby lokomocyjnej i niepokoju u zwierząt domowych.

Syntetyczne feromony, jak wspomniano powyżej, mogą być szczególnie uspokajające dla kotów i mogą pomóc im przyzwyczaić się do nowego otoczenia.

Choroba lokomocyjna nie jest miłym doświadczeniem, ale dzięki prostym działaniom i środkom ostrożności możesz sprawić, że następna podróż będzie dla Twojego pupila przyjemnością.

Bądź cierpliwy, skoncentruj się na pozytywnym nastawieniu i w razie potrzeby użyj leków. Twój zwierzak (zwłaszcza pies!) już wkrótce nie będzie mógł się doczekać kolejnej wielkiej przygody.

Powiązane artykuły

Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zachowanie kota i koci charakter
Zachowanie kota i koci charakter
Codzienna opieka nad kotem wymaga od odpowiedzialnego opiekuna nieustannej troski o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila oraz zapewnienia mu jak najlepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czym jest i ile trwa koci katar?
Czym jest i ile trwa koci katar?
Koci katar to choroba górnych dróg oddechowych, która jest wywoływana przez wirusy Herpesvirus i Calicivirus.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kotów to choroba pasożytnicza, która przyjmuje postać skórną lub uszną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?