ZALOGUJ SIĘ DOlogo-cat-dog

Nie pamiętasz hasła?

Wpisz adres emailowy, aby otrzymać link do zresetowania hasła.

loader

ZALOGUJ SIĘ DO logo-cat-dog

Wysłaliśmy do Ciebie email.

Kliknij na poniższy link i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zresetować hasło. Jeśli nie otrzymałeś emaila, proszę sprawdzić folder spam.

ZALOGUJ SIĘ DO logo-cat-dog

Wysłaliśmy do ciebie mail z potwierdzeniem.

ZALOGUJ SIĘ DOlogo-cat-dog

Wyślij mail z potwierdzeniem raz jeszcze

Uzupełnij adres mailowy, aby otrzymać potwierdzenie.

loader

RUCH.

Ile godzin na dobę powinien spać szczeniak?

Czy Twój pies w ciągu kilku minut zmienia się z aktywnego, rozbrykanego zwierzaka w drzemiącego szczeniaka? Czy jest w stanie twardo zasnąć, gdziekolwiek się znajduje? Czy jest mistrzem drzemki, zwłaszcza po zabawie lub spacerze? I chyba nie masz już wątpliwości, że dorastający szczeniak śpi od 15 do 20 godzin dziennie. Choć może Ci się wydawać, że to za dużo, pamiętaj, że nowo narodzonym szczeniętom sen zajmuje 90% czasu! Twój szczeniak może również mieć dar nagłego zasypiania, czasami podczas innej czynności, np. jedzenia lub zabawy. Chociaż ta nagła senność może być zaskakująca, zwykle nie ma powodów do obaw. Szczególnie w pierwszym roku życia, Twój psiak będzie wykazywał wzmożoną aktywność (zwłaszcza w tym, co szczeniaki lubią najbardziej, czyli w bieganiu, skakaniu, drapaniu i żuciu), przeplataną częstymi drzemkami. Im bardziej szczeniak jest aktywny, tym więcej snu będzie potrzebował. W miarę dorastania Twój szczeniak będzie spał coraz krócej. Ale nawet dorosłe psy dużo śpią, średnio poświęcając na sen 50-65% czasu. Więc gdy śpią, lepiej ich nie budzić! Możesz za to wykorzystać nasze wskazówki, które będą pomocne w zapewnieniu Twojemu szczeniaczkowi dobrego snu, niezbędnego, aby wyrósł on na szczęśliwego i zdrowego dorosłego psa.

Zrozumienie potrzeb Twojego szczeniaka w zakresie snu

CZYTAJ WIĘCEJ

Gdzie powinien spać szczeniak?

Pewnie sobie pomyślisz, że ten to ma szczęście – móc spać kiedy i gdzie się chce! Ale tak naprawdę pomyśl, ile on się codziennie uczy i ile energii na to musi zużyć. Odkrywanie świata jest bardzo ekscytujące, ale i męczące dla szczeniaka; tym bardziej, że on niekoniecznie jest świadomy swojego zmęczenia. Ty jednak możesz i powinieneś mu pomóc osiągnąć dobry sen, którego tak potrzebuje, aby zebrać siły na kolejną przygodę.

  • Zapewnij swojemu szczeniakowi komfort spania we własnym legowisku. Najlepiej, żeby było wygodne, wyłożone kocem i poduszką, które będzie można wyprać i pamiętaj, że potrzebne jest miejsce na rozciąganie.
  • Umieść legowisko w cichym miejscu, gdzie psu nie będą przeszkadzały wchodzące i wychodzące osoby. Jeśli w domu są dzieci, nie zapomnij im powiedzieć, że szczeniak musi spać w spokoju.
  • Gdy już znajdziesz miejsce na jego posłanie, postaraj się go nie ruszać.
  • W nocy szczeniak powinien spać w zaciemnionym pokoju. Pamiętaj jednak, że przebudzenie się w ciemności lub w samotności może być dla małego szczeniaka przerażającym przeżyciem. Daj mu jakieś swoje ubranie (np. T-shirt), żeby mógł się do niego przytulić. Twój zapach go uspokoi.
  • Jeśli widzisz, że Twój psiak jest senny, zachęcaj go, aby poszedł do własnego posłania, a nie kładł się spać tam, gdzie akurat stoi.
  • Przeplataj okresy aktywności z okazjami na drzemkę w domu, we własnym legowisku. 

Dlaczego sen jest tak ważny dla Twojego szczeniaka?

Sen jest niezbędny do tego, aby szczeniak wyrósł na zdrowego psa. Każda część jego ciała – od mózgu po mięśnie rośnie niewiarygodnie szybko. Sen pozwala mu uzupełnić energię, której potrzebuje do wzrostu. Twój malec stale też odkrywa świat i uczy się nowych rzeczy. Sen jest ważnym elementem wspomagającym zdolność szczeniaka do nauki. Pozwala mu przetworzyć i zgłębić niezliczone doświadczenia, których doświadcza na jawie.

Zrozumienie rytmu snu Twojego psa

Jeśli poobserwujesz swojego szczeniaka podczas snu, możesz zauważyć, że czasami jego oddech jest nieregularny. Jego powieki są zamknięte, ale pod nimi oczy szybko się poruszają. To dlatego, że psy mają dwie fazy snu: sen głęboki (zwany czasem „snem wolnofalowym”) oraz sen paradoksalny, zwany fazą REM (rapid eye movement – ze względu na szybkie ruchy gałek ocznych). Podczas głębokiego snu, który stanowi ok. 70% cyklu snu, aktywność mózgu szczeniaka zwalnia, a mięśnie zachowują swoje napięcie. Podczas snu paradoksalnego, aktywność mózgu jest intensywna, pies może drgać, merdać ogonem, lub nawet biegać w miejscu. Może nawet szczekać, warczeć lub jęczeć, ale tak naprawdę – śpi. Uważa się, że psy podczas snu paradoksalnego śnią, chociaż nadal nie wiemy o czym.

I na koniec, ważna informacja – nie budź szczeniaka, chyba że koniecznie musisz. Pamiętaj, że nie ma nic lepszego niż dobry sen w nocy, zrównoważony aktywnością fizyczną w ciągu dnia, odpowiednią dietą i częstymi drzemkami – wtedy szczeniak będzie rozwijał się prawidłowo i bez problemów!

Ustawienia plików cookie