Gdzie powinien spać szczeniak?
Pewnie sobie pomyślisz, że ten to ma szczęście – móc spać kiedy i gdzie się chce! Ale tak naprawdę pomyśl, ile on się codziennie uczy i ile energii na to musi zużyć. Odkrywanie świata jest bardzo ekscytujące, ale i męczące dla szczeniaka; tym bardziej, że on niekoniecznie jest świadomy swojego zmęczenia. Ty jednak możesz i powinieneś mu pomóc osiągnąć dobry sen, którego tak potrzebuje, aby zebrać siły na kolejną przygodę.
- Zapewnij swojemu szczeniakowi komfort spania we własnym legowisku. Najlepiej, żeby było wygodne, wyłożone kocem i poduszką, które będzie można wyprać i pamiętaj, że potrzebne jest miejsce na rozciąganie.
- Umieść legowisko w cichym miejscu, gdzie psu nie będą przeszkadzały wchodzące i wychodzące osoby. Jeśli w domu są dzieci, nie zapomnij im powiedzieć, że szczeniak musi spać w spokoju.
- Gdy już znajdziesz miejsce na jego posłanie, postaraj się go nie ruszać.
- W nocy szczeniak powinien spać w zaciemnionym pokoju. Pamiętaj jednak, że przebudzenie się w ciemności lub w samotności może być dla małego szczeniaka przerażającym przeżyciem. Daj mu jakieś swoje ubranie (np. T-shirt), żeby mógł się do niego przytulić. Twój zapach go uspokoi.
- Jeśli widzisz, że Twój psiak jest senny, zachęcaj go, aby poszedł do własnego posłania, a nie kładł się spać tam, gdzie akurat stoi.
- Przeplataj okresy aktywności z okazjami na drzemkę w domu, we własnym legowisku.
Dlaczego sen jest tak ważny dla Twojego szczeniaka?
Sen jest niezbędny do tego, aby szczeniak wyrósł na zdrowego psa. Każda część jego ciała – od mózgu po mięśnie rośnie niewiarygodnie szybko. Sen pozwala mu uzupełnić energię, której potrzebuje do wzrostu. Twój malec stale też odkrywa świat i uczy się nowych rzeczy. Sen jest ważnym elementem wspomagającym zdolność szczeniaka do nauki. Pozwala mu przetworzyć i zgłębić niezliczone doświadczenia, których doświadcza na jawie.
Zrozumienie rytmu snu Twojego psa
Jeśli poobserwujesz swojego szczeniaka podczas snu, możesz zauważyć, że czasami jego oddech jest nieregularny. Jego powieki są zamknięte, ale pod nimi oczy szybko się poruszają. To dlatego, że psy mają dwie fazy snu: sen głęboki (zwany czasem „snem wolnofalowym”) oraz sen paradoksalny, zwany fazą REM (rapid eye movement – ze względu na szybkie ruchy gałek ocznych). Podczas głębokiego snu, który stanowi ok. 70% cyklu snu, aktywność mózgu szczeniaka zwalnia, a mięśnie zachowują swoje napięcie. Podczas snu paradoksalnego, aktywność mózgu jest intensywna, pies może drgać, merdać ogonem, lub nawet biegać w miejscu. Może nawet szczekać, warczeć lub jęczeć, ale tak naprawdę – śpi. Uważa się, że psy podczas snu paradoksalnego śnią, chociaż nadal nie wiemy o czym.
I na koniec, ważna informacja – nie budź szczeniaka, chyba że koniecznie musisz. Pamiętaj, że nie ma nic lepszego niż dobry sen w nocy, zrównoważony aktywnością fizyczną w ciągu dnia, odpowiednią dietą i częstymi drzemkami – wtedy szczeniak będzie rozwijał się prawidłowo i bez problemów!