Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

ODŻYWIANIE KOTÓW: ZALETY ŻYWIENIA MIESZANEGO

Pojęcie żywienia mieszanego to popularny termin opisujący sposób żywienia oparty na podawaniu rosnącemu lub dorosłemu kotu zarówno suchej jak i mokrej karmy.

ODŻYWIANIE KOTÓW: ZALETY ŻYWIENIA MIESZANEGO

SZTUKA MIESZANIA

Pojęcie żywienia mieszanego to popularny termin opisujący sposób żywienia oparty na podawaniu rosnącemu lub dorosłemu kotu zarówno suchej jak i mokrej karmy. Zalety takiego sposobu żywienia są liczne i poparte badaniami. Żywienie mieszane pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie kota, zapewniając mu zbilansowaną dietę i przyjemniejsze wrażenia z jedzenia. To jednak nie wszystko – taki sposób karmienia ułatwia naszemu pupilowi pokonanie rozmaitych przeszkód na poszczególnych etapach jego życia.

ŻYWIENIE KOCIĄT: „RÓŻNORODNOŚĆ OD SAMEGO POCZĄTKU”

Jak być może już wiesz, na preferencje żywieniowe Twojego kotka w pierwszej kolejności wpływa dieta jego mamy, później zaś nawyki żywieniowe ugruntowane przez Ciebie w pierwszym roku jego życia. Mając to na uwadze, powinniśmy dbać o jak najwcześniejsze zapewnienie kocięciu różnych rodzajów pokarmów aby poszerzyć jego preferencje żywieniowe jeszcze w młodym wieku. Ma to szczególne znaczenie, jeśli chodzi przyzwyczajenie do stosowania mokrego i suchego pokarmu, ponieważ daje pupilowi możliwość wykorzystania „moczopędnych” i „dietetycznych” zalet karmy mokrej wtedy, kiedy najbardziej ich potrzebuje – po zabiegu sterylizacji.

Młodym kotom (mającym 2-3 miesiące) zaleca się podawanie różnorodnego pod względem formy pożywienia – najpierw „mokrego” (papki, sosy, a następnie niewielkie ilości mokrej karmy), później „suchego” (w granulkach odpowiedniej wielkości!), przestrzegając odpowiednich okresów przejściowych dla nowych rodzajów pokarmu. Wprowadzenie zdrowo urozmaiconej diety z karmą suchą i mokrą na tak wczesnym etapie życia naszego ulubieńca zaowocuje w późniejszym okresie – kot będzie chętniej akceptować różne rodzaje pożywienia i mniej grymasić. Mówiąc krótko – stanie się mniej wybredny!

Komentarz dr Corinne Lesaine, lekarza weterynarii i doradcy Perfect Fit™: „Mimo że – generalnie rzecz biorąc – kocięta preferują żywieniowe nowości i lubią odkrywać zapachy, smaki i tekstury, zaobserwowano, że w stresujących sytuacjach często powracają do znanego, „dodającego otuchy” pokarmu i odrzucają nowe składniki. Ważne jest więc stworzenie kotkowi przyjaznego otoczenia, które pozwoli mu zdobyć różnorodne doświadczenia żywieniowe – dzięki temu nie będzie w przyszłości niejadkiem!”

„WYJĄTKOWY APETYT TWOJEGO WYKASTROWANEGO KOTA”

21% dorosłych kotów jest wykastrowanych1, a niemal połowa żyje w „czterech ścianach”. Te dwa zjawiska mogą wpływać na problemy z zachowaniem i skutkować siedzącym trybem życia, który z kolei może zwiększyć prawdopodobieństwo problemów zdrowotnych, takich jak otyłość, choroby stawów czy choroby układu moczowego. Nie zapominajmy, że w miarę starzenia ruchliwość kotów maleje. Aby zapewnić naszemu czworonożnemu przyjacielowi dobre samopoczucie po zabiegu sterylizacji, kluczowe jest dostosowanie porcji pokarmu do jego „idealnej wagi”. Szczegółowych informacji i odpowiedzi na pytania odnośnie odżywiania udzieli Ci lekarz weterynarii – zwróć się do niego ze wszystkimi wątpliwościami.

Komentarz dr Corinne Lesaine, lekarza weterynarii i doradcy Perfect Fit™: „Po zabiegu kastracji Twój kot może mieć większy apetyt. Uważaj, aby nie wpaść w klasyczną pułapkę – zwiększania porcji pokarmu proporcjonalnie do wzrostu wagi ciała Twojego kota. Wielu opiekunów mruczków robi tak, myśląc, że ich zwierzak jeszcze rośnie.

Jedną ze skutecznych metod kontroli masy ciała kotów jest stosowanie żywienia mieszanego – łączącego karmę suchą z mokrą, np. 1 dawką dziennie. Duża zawartość wody w karmie mokrej podnosi aktywność i stymuluje wydatek energetyczny, co pomaga kotu zachować dobrą formę. Poza tym karma mokra zawiera w tej samej porcji pod względem masy około 4 razy mniej kalorii niż karma sucha.

Co więcej, stosowanie mokrej i suchej karmy łączy zalety obu z nich, ułatwiając zachowanie odpowiedniego bilansu wodnego i zmniejszając ryzyko chorób układu moczowego (korzyści ze stosowania karmy mokrej). Taki sposób odżywiania pozwala też kotu doświadczyć większej różnorodności formy pokarmu, co może mu się po prostu podobać !”

ŻYWIENIE KOTÓW-SENIORÓW

W miarę upływu lat Twój kot zwraca mniejszą uwagę na przyjmowanie płynów, co może prowadzić do chorób dolnych dróg moczowych. Na tym etapie życia zwierzęcia żywienie mieszane jest szczególnie ważne. Dwie porcje mokrej karmy na dzień mogą zaspokoić nawet 73% zalecanego dla kotów dziennego spożycia wody! Poza innymi zaletami, żywienie mieszane może uchronić Twojego leciwego kota przed szeregiem problemów zdrowotnych związanych z odwodnieniem. Przykład? Brytyjskie koty krótkowłose, koty perskie oraz syjamskie są narażone na większe ryzyko kamicy moczowej – powstawania w układzie moczowym kamieni (złogów ze związków mineralnych), które utrudniają, a w skrajnych przypadkach uniemożliwiają, oddawanie moczu.

Ciekawostka: Według badania WALTHAM®3 koty w wieku powyżej 7 lat otrzymujące ponad 52% spożywanej wody w pokarmie4, są bardziej aktywne niż te, których dieta oparta jest wyłącznie na suchej karmie. Nic dodać, nic ująć!

NA KONIEC…

Karma Perfect Fit™ powstała w oparciu o fachową wiedzę z dziedziny żywienia opartą na badaniach Centrum Żywienia Zwierząt  WALTHAM®. Podczas opracowywania tych produktów pod uwagę wzięto ewolucję stylu życia kotów i ich bieżące potrzeby. Mimo tego stoimy na stanowisku, że przyczyny dobrego samopoczucia Twojego kota obejmują znacznie więcej niż jego żołądek. Zdrowe odżywianie to oczywiście podstawa, ale aktywność fizyczna oraz oparte na zabawie interakcje są równie ważne, aby zapewnić kotu jak najlepszą jakość życia – świetną formę od pierwszych miesięcy do ostatnich lat życia.

  1. IPSOS MARKETING 2012 – 2008
  2. Dawka dla przeciętnego dorosłego kota o wadze 4 kg. WALTHAM® Science.
  3. Cameron 2010, Alexander 2013, WALTHAM® Science.
  4. Powyżej 1 dawki dziennie dla przeciętnego dorosłego kota o wadze 4 kg.

Powiązane artykuły

Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?