Prawidłowa waga kota: czym jest i jak ją utrzymać?
Kontrola wagi i kocia dieta: z czym to się je?
Zapewnienie Twojemu kotu prawidłowej wagi jest kluczowe dla jego dobrego samopoczucia – w krótkiej i długiej perspektywie. Nie tylko wpływa na jego ogólną jakość życia, ale może też zmniejszyć ryzyko zachorowania i wydłużyć jego życie.
Najnowsze badania nie są niestety optymistyczne. Wskazują, że 19-52% zwierząt domowych ma nadwagę lub jest otyła . Ten wysoki odsetek w dużej mierze wynika z diety niedostosowanej do zmian w trybie życia zwierząt na przestrzeni lat, np. pod względem zawartości składników odżywczych lub ilości pokarmu. Jak łatwo się domyślić, podobnie jak w przypadku ludzi, potrzeby żywieniowe zwierząt zmieniają się wraz z ich trybem życia. To kwestia równowagi.
Jednak wzrost wagi kotów może też wynikać z innych czynników:
- płci
- sterylizacji
- przebytych chorób
- wieku
- braku ruchu.
Dziś wiemy już, że nowoczesny styl życia zwierząt domowych wymaga bardziej dopasowanej diety. Powinna ona być dostosowana do konkretnego trybu oraz etapu życia zwierzęcia.
Osiągnięcie równowagi
Jeśli zastanawiasz się, ile pokarmu powinien otrzymywać Twój kot, weź pod uwagę: jego płeć, wiek, styl życia oraz to, czy jest wysterylizowany. To kluczowe czynniki dla zapewnienia prawidłowej wagi ciała mruczków.
Komentarz dr Cornelii Ewering, specjalistki ds. żywienia w PERFECT FIT™ : „Mimo że to, ile pokarmu otrzymuje nasz kot, ma istotny wpływ na jego wagę, jak i kiedy go karmimy może okazać się równie ważne. Jedzenie zabiera Twojemu kotu mniej niż godzinę dziennie – większość czasu zajmuje mu spanie (14 do 18 godzin dziennie). Dlatego jego posiłki powinny być rozłożone na przestrzeni całego dnia i obejmować niewielkie porcje. Dobrym rozwiązaniem są dozowniki karmy – mogą pomóc w naturalnym porcjowaniu pokarmu, skutecznie zaspokajając głód kota przez cały dzień. Ich dodatkową zaletą jest stymulacja umysłowa zwierzęcia, które musi szukać pożywienia i znaleźć sposób jego wydobycia!