Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

JAK ZACHĘCIĆ DO AKTYWNOŚCI KOTA ŻYJĄCEGO W DOMU?

Nowoczesna rzeczywistość wpływa nie tylko na nas, ludzi – na przestrzeni lat zmienił się również styl życia kotów.

JAK ZACHĘCIĆ DO AKTYWNOŚCI KOTA ŻYJĄCEGO W DOMU?

UROZMAICANIE KOCIEGO KRÓLESTWA IUSZCZĘŚLIWIANIE KOTA

Nowoczesna rzeczywistość wpływa nie tylko na nas, ludzi – na przestrzeni lat zmienił się również styl życia kotów. Często żyją znami wdomach i nie muszą już polować, aby zapewnić sobie pożywienie. Konsekwencją tych zmian jest większa podatność na siedzący tryb życia – daleki od zwykłego poziomu aktywności Twojego energicznego znatury przyjaciela.

Twój kot nie potrzebuje do życia dużej przestrzeni, to prawda. Potrzebuje jednak zróżnicowanego otoczenia stymulującego go do ruchu izabawy: chowania się, poszukiwań, wspinaczki, drapania, znakowania terytorium, obserwacji i – rzecz jasna – spania. Na szczęście takie ciekawe otoczenie jest całkiem łatwo stworzyć. Wystarczy urozmaicić poziome powierzchnie, dodając kocie drzewka, sznurki isięgające wysoko meble, np. półki okienne lub wysokie regały. Poza ruchową stymulacją wpostaci wspinania Twój kot będzie też uwielbiał wpatrywać się wludzi, przedmioty imałe zwierzęta ze swojego punktu obserwacyjnego – to stymulacja fizjologiczno-umysłowa, która również wpływa na dobrą formę zwierzęcia.

WPEŁNEJ GOTOWOŚCI DO ZAPEWNIENIA KOTU RUCHU

Niezwykle ważne dla zapewnienia kotu dobrego samopoczucia jest umożliwienie mu zaspokojenia jego naturalnych instynktów, na przykład instynktu polowania. Aby sprostać temu wyzwaniu, najlepiej jest zapewnić futrzakowi wygodny dostęp do bezpiecznej przestrzeni na zewnątrz, gdzie mógłby swobodnie polować ido woli się bawić. Jeśli najbliższe otoczenie Twojego domu lub mieszkania jest bezpieczne, radzimy zapewnić kotu nieograniczony dostęp do tego miejsca. Jeśli jednak tak nie jest, rozważ zabudowanie części wolnej przestrzeni, aby pozwolić kotu korzystać zdostępnej na wolnym powietrzu stymulacji, nie narażając go na niebezpieczeństwo.

Komentarz Anne-Claire Gagnon, kociej behawiorystki:„Aktywność fizyczna w postaci eksploracji i zabaw ma wiele zalet, sięgających ponad zwykłe zużycie energii czy spalenie kalorii, przekładających się na dobre samopoczucie kota: podnosi stymulację umysłową, wpływa na wzrost masy mięśniowej i, co za tym idzie, poprawia metabolizm, zwiększa ruchliwość, poprawia krążenie oraz – gdy bawi się z Tobą – zacieśnia więź z opiekunem”.

„KOCIA FRAJDA DLA WSZYSTKICH!”

Przygotowując stymulującą przestrzeń do zabawy dla swojego kota, miej na uwadze, że z natury będzie on lepiej reagować na specyficzne rodzaje zabaw i interakcji. Najlepiej sprawdzają się takie, w których wykorzystujesz szybkie i nieprzewidziane ruchy, piszczące zabawki i sztuczną zdobycz – oraz nagrody w formie przysmaków! Kiedy nie ma Cię w pobliżu, dobrym „stymulatorem” jest kocie drzewko. Umożliwia zwierzęciu ćwiczenie mięśni, drapanie, wspinanie, ukrywanie się i obserwowanie otoczenia. Warto też co jakiś czas zmienić rozplanowanie domowej przestrzeni – pobudzi to kocią ciekawość.

Ciekawostka: alternatywnym sposobem kociej stymulacji może być przyjaciel w postaci… psa! Jak wskazują badania, obecność psa powoduje, że kot zastępuje część czasu spędzanego na myśleniu o jedzeniu interakcjami ze swoim czworonożnym kumplem, co zmniejsza jego podatność na tycie!

Komentarz Anne-Claire Gagnon, kociej behawiorystki:„Kto by pomyślał, że kota może również stymulować karmienie? Tymczasem to prawda! Jest tak z dwóch powodów. Po pierwsze, dostarczanie kotu dodatkowej ilości wody poprzez pokarm z jej wysoką zawartością (inaczej „mokrą karmę”) zwiększa – jak wskazują badania –kocią aktywność. Po drugie, angażowanie kota w gry, w których nagrodą są granulki karmy lub inne przysmaki, to dobra metoda na pokonanie nudy poprzez zabawę”.

POZNAWANIE SIĘ

Mimo że zachęcanie kota do aktywności fizycznej jest dla niego dobre, pamiętajmy, aby nie przesadzić i szanować naturalny rytm fizjologiczny naszego czworonożnego przyjaciela. Na wczesnych etapach interakcji najlepiej ograniczyć czas wspólnej zabawy do 2-3 minut. Zabawa i standardowe interakcje nie powinny być wymuszone i nie mogą zakłócać spokoju kota. Nasza rada: angażuj kota do zabawy tylko wtedy, kiedy widzisz, że ma na to ochotę!

Każdy kot jest wyjątkowy – podobnie jak jego preferencje i wymagania. Optymalna ilość ruchu dla konkretnego kota może zależeć od wielu czynników, takich jak rasa, wiek, a nawet historia przebytych chorób. Aby sprawdzić, jak wygląda to w przypadku Twojego pupila, radzimy zwrócić się do lekarza weterynarii.

Powiązane artykuły

Dlaczego kot gryzie? Co to oznacza?
Dlaczego kot gryzie? Co to oznacza?
Twój czworonożny podopieczny zazwyczaj jest uroczym stworzeniem, jednak czasami  zdarza mu się zaatakować któregoś z domowników?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak dbać o kota? Zasady pielęgnacji naszego mruczka
Jak dbać o kota? Zasady pielęgnacji naszego mruczka
Odpowiednia pielęgnacja kota jest jednym z istotniejszych aspektów troski o niego.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Wyprawka dla kota – gadżety, które powinieneś nabyć
Wyprawka dla kota – gadżety, które powinieneś nabyć
W Twoim domu już wkrótce pojawi się czworonożny lokator?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oswoić kota – porady dla opiekunów
Jak oswoić kota – porady dla opiekunów
Chcesz adoptować kota, ale w domu mieszkają już inne zwierzęta?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Każdy świeżo upieczony opiekun mruczka zastanawia się, jak nauczyć kota korzystania z kuwety.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy powinno się strzyc kota?
Czy powinno się strzyc kota?
Strzyżenie kota wydaje się dość osobliwe, ale w niektórych przypadkach jest uzasadnione, a nawet konieczne.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?