Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

CHUDY PIES - CO ZROBIĆ Z NIEDOWAGĄ U PSA?

Niedowaga u psów wbrew pozorom jest często spotykanym problemem.

CHUDY PIES - CO ZROBIĆ Z NIEDOWAGĄ U PSA?

Niedowaga u psów wbrew pozorom jest często spotykanym problemem. Nie powinniśmy jej lekceważyć - może być bowiem przyczyną wielu chorób. Prawidłowa masa ciała i odpowiednie odżywianie to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia psa - a na tym zależy każdemu troskliwemu opiekunowi. W jaki sposób należy więc postępować, gdy pies ma niedowagę? Jak ją rozpoznać i czym może być spowodowana? Dowiedz się więcej na ten temat!

Spis treści:

  1. Chudy pies - czym jest niedowaga i jaka jest optymalna masa ciała u psa?
  2. Najczęstsze przyczyny niedowagi u psów
  3. Jak rozpoznać niedowagę u psa? Ocena kondycji ciała
  4. Co powinien jeść chudy pies? Jak sobie poradzić z niedowagą?

CHUDY PIES - CZYM JEST NIEDOWAGA I JAKA JEST OPTYMALNA MASA CIAŁA U PSA?

Niedowaga u psa to po prostu stan niedoboru masy ciała. Problem ten dotyczy wielu psów i wbrew powszechnym opiniom - wcale nie musi iść w parze z dostarczaniem zbyt małej ilości kalorii, może być również spowodowany chorobą. Problem ten nie powinien być bagatelizowany, ponieważ może nieść za sobą poważne konsekwencje. Nadmiernie chude psy są bardziej podatne na wiele chorób.

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile pies powinien ważyć. Optymalna masa ciała zależy m.in. od rasy, płci, wieku. Szacuje się, że prawidłowa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie psa powinna wynosić od 15 do 25%. Jeśli zawartość ta wynosi mniej niż 4% - wskazuje na wychudzenie. Od 4 do 15% tkanki tłuszczowej zawiera szczupły bądź bardzo szczupły pies. W celu określenia optymalnej masy ciała psa należy wybrać się do lekarza weterynarii.

NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY NIEDOWAGI U PSÓW

Znalezienie przyczyny niedowagi u psa to pierwszy krok na drodze do rozwiązania problemu. Nie jest to jednak łatwe zadanie - przyczyn może być naprawdę wiele. Jednym z powodów może być choroba. Utrata masy ciała jest objawem m.in. chorób pasożytniczych, chorób przewodu pokarmowego, niewydolności trzustki, cukrzycy, a także i rozwijających się chorób nowotworowych. Jeśli więc zaobserwowaliśmy utratę masy ciała u psa, w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać się do lekarza weterynarii, aby wykluczyć chorobę jako przyczynę niedowagi.

Zdarza się, że niedowaga psa spowodowana jest niedopatrzeniem, bądź brakiem świadomości opiekuna. W takiej sytuacji pupil otrzymuje na przykład pokarm o zbyt małej kaloryczności lub zbyt małą porcję jedzenia dla psa w stosunku do swoich potrzeb. Niewłaściwa dieta jest najczęstszą przyczyną niedowagi. W takiej sytuacji również należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii, który zaproponuje odpowiednią karmę i częstotliwość jej podawania. Czasem niedowaga u chudego psa ma podłoże behawioralne. Stres, lęk, pobudliwość, smutek - są to częste powody, dla których pies nie przyjmuje wystarczającej ilości pokarmu.

Psy zazwyczaj wyglądają na silne i dobrze zbudowane. Wyróżnia się jednak rasy psów chudych, czego nie należy mylić z niedowagą. Pies rasy chudej może wyglądać na zbyt szczupłego, jednak w rzeczywistości tak nie jest - to jego cecha genetyczna. Wśród psów rasy chudej wyróżniamy np. charty, irlandzkie wilczarze, psa faraona, psy ras podenco.

JAK ROZPOZNAĆ NIEDOWAGĘ U PSA? OCENA KONDYCJI

Rozpoznanie niedowagi u psa to bardzo ważny krok, jednak w jaki sposób możemy tego dokonać? Wykorzystuje się w tym celu oceny kondycji ciała - mowa o BCS, czyli z ang. Body Condition Score. BCS opiera się na czterech kryteriach: łatwości wyczuwania żeber, zarysie talii i brzucha, ilości tkanki tłuszczowej pod skórą oraz ilości masy mięśniowej. W celu rozpoznania niedowagi należy delikatnie nacisnąć dłońmi na klatkę piersiową psa. Jeśli rzeczywiście cierpi na niedowagę, jego żebra powinny być łatwo wyczuwalne i również widoczne. Chudy pies ma podkasany brzuch, gdy patrzymy z boku,  a patrząc od góry, jego ciało ma kształt wyraźnej klepsydry.

Dokładna ocena jest szczególnie ważna w przypadku psów z obfitym futrem. W ich przypadku utrata masy ciała może nie być widoczna na pierwszy rzut oka. Jeśli nie mamy co do tego pewności, powinniśmy wybrać się do lekarza weterynarii. Z reguły jednak opiekunowie psów bardzo szybko zauważają zmiany w wyglądzie swoich czworonożnych przyjaciół. Pamiętajmy, że chudy pies nie tylko źle wygląda, ale także jego zachowanie się zmienia. Możemy wówczas zaobserwować brak energii, zwiększoną ilość snu czy niechęć do zabawy.

CO POWINIEN JEŚĆ CHUDY PIES? JAK SOBIE PORADZIĆ Z NIEDOWAGĄ?

W celu zwiększenia masy mięśniowej u chudego psa należy zwiększyć podawaną ilość kalorii. Podawane jedzenie dla psa powinno być oczywiście pełnoporcjowy, czyli kompletny i zbilansowany. Powinien zawierać odpowiednie ilości łatwo przyswajalnego białka, które jest niezbędnym składnikiem w diecie psa. Lekarze weterynarii zalecają podawanie psu pokarmu charakteryzującego się wyższą gęstością kaloryczną w fazie powrotu do optymalnej masy ciała.

Zwiększenie liczby kalorii to odpowiednie rozwiązanie pod warunkiem, że niedowaga u psa nie jest spowodowana chorobą. Jeśli jest, priorytetem powinno być wdrożenie leczenia. Odpowiednie żywienie również może pomóc w wyjściu z choroby bądź jeśli jest nieuleczalna - złagodzić stan i objawy. W takiej sytuacji należy jednak nie tylko zmienić dietę psa, ale także wdrożyć leczenie.

Jeśli niedowaga u psa spowodowana jest brakiem apetytu, a lekarz weterynarii wykluczył problemy zdrowotne i behawioralne, warto urozmaicać posiłki i dodawać odrobinę mokrej karmy. Apetyt u psów jest pobudzany zapachami, a jak wiadomo - mokry pokarm pachnie bardziej intensywnie. Mokry pokarm sprawdzi się lepiej również w przypadku psów, które z powodu ubytków w uzębieniu czy zapalenia przyzębia jedzą mniej. W takich sytuacjach pies jednak powinien być przede wszystkim leczony.

Pamiętajmy, że powrót do prawidłowej kondycji ciała psa jest powolny. Nie ma zdrowego i jednocześnie szybkiego sposobu, dzięki któremu nasz pies osiągnie optymalną masę ciała. Wymaga to czasu, cierpliwości i wizyty u lekarza weterynarii. Nawet jeśli niedowaga u psa nie jest spowodowana żadną chorobą, to bagatelizowana może prowadzić do niedoboru witamin czy minerałów. Z tego też powodu tak ważna jest szybka reakcja. Pozwala uniknąć przykrych skutków.

Powiązane artykuły

Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?