Chudy pies - co zrobić z niedowagą u psa?
Niedowaga u psów wbrew pozorom jest często spotykanym problemem. Nie powinniśmy jej lekceważyć - może być bowiem przyczyną wielu chorób. Prawidłowa masa ciała i odpowiednie odżywianie to klucz do zdrowia i dobrego samopoczucia psa - a na tym zależy każdemu troskliwemu opiekunowi. W jaki sposób należy więc postępować, gdy pies ma niedowagę? Jak ją rozpoznać i czym może być spowodowana? Dowiedz się więcej na ten temat!
Spis treści:
1. Chudy pies - czym jest niedowaga i jaka jest optymalna masa ciała u psa?
2. Najczęstsze przyczyny niedowagi u psów
3. Jak rozpoznać niedowagę u psa? Ocena kondycji ciała
4. Co powinien jeść chudy pies? Jak sobie poradzić z niedowagą?
Chudy pies - czym jest niedowaga i jaka jest optymalna masa ciała u psa?
Niedowaga u psa to po prostu stan niedoboru masy ciała. Problem ten dotyczy wielu psów i wbrew powszechnym opiniom - wcale nie musi iść w parze z dostarczaniem zbyt małej ilości kalorii, może być również spowodowany chorobą. Problem ten nie powinien być bagatelizowany, ponieważ może nieść za sobą poważne konsekwencje. Nadmiernie chude psy są bardziej podatne na wiele chorób.
Nie da się jednoznacznie stwierdzić, ile pies powinien ważyć. Optymalna masa ciała zależy m.in. od rasy, płci, wieku. Szacuje się, że prawidłowa zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie psa powinna wynosić od 15 do 25%. Jeśli zawartość ta wynosi mniej niż 4% - wskazuje na wychudzenie. Od 4 do 15% tkanki tłuszczowej zawiera szczupły bądź bardzo szczupły pies. W celu określenia optymalnej masy ciała psa należy wybrać się do lekarza weterynarii.
Najczęstsze przyczyny niedowagi u psów
Znalezienie przyczyny niedowagi u psa to pierwszy krok na drodze do rozwiązania problemu. Nie jest to jednak łatwe zadanie - przyczyn może być naprawdę wiele. Jednym z powodów może być choroba. Utrata masy ciała jest objawem m.in. chorób pasożytniczych, chorób przewodu pokarmowego, niewydolności trzustki, cukrzycy, a także i rozwijających się chorób nowotworowych. Jeśli więc zaobserwowaliśmy utratę masy ciała u psa, w pierwszej kolejności powinniśmy wybrać się do lekarza weterynarii, aby wykluczyć chorobę jako przyczynę niedowagi.
Zdarza się, że niedowaga psa spowodowana jest niedopatrzeniem, bądź brakiem świadomości opiekuna. W takiej sytuacji pupil otrzymuje na przykład pokarm o zbyt małej kaloryczności lub zbyt małą porcję jedzenia dla psa w stosunku do swoich potrzeb. Niewłaściwa dieta jest najczęstszą przyczyną niedowagi. W takiej sytuacji również należy zasięgnąć porady lekarza weterynarii, który zaproponuje odpowiednią karmę i częstotliwość jej podawania. Czasem niedowaga u chudego psa ma podłoże behawioralne. Stres, lęk, pobudliwość, smutek - są to częste powody, dla których pies nie przyjmuje wystarczającej ilości pokarmu.
Psy zazwyczaj wyglądają na silne i dobrze zbudowane. Wyróżnia się jednak rasy psów chudych, czego nie należy mylić z niedowagą. Pies rasy chudej może wyglądać na zbyt szczupłego, jednak w rzeczywistości tak nie jest - to jego cecha genetyczna. Wśród psów rasy chudej wyróżniamy np. charty, irlandzkie wilczarze, psa faraona, psy ras podenco.