Co może jeść kot? Lista produktów, które możesz czasem dodać do jego codziennej diety
Wśród opiekunów kotów funkcjonuje wiele opinii na temat prawidłowego żywienia tych zwierząt. Wiele osób wybiera pełnoporcjową karmę dla kotów, jednak są też zwolennicy domowych diet, opartych na mięsie. Kto ma rację? Co może jeść kot? Które pokarmy powinny pojawić się w jego menu, a których należy unikać?
Spis treści:
Co koty lubią jeść?
Proces udomowienia kotów trwa zdecydowanie krócej i przebiegał zupełnie inaczej niż psów. Prawdopodobnie dlatego upodobania żywieniowe mruczków są bardziej zbliżone do zwyczajów dzikich przodków. Felis lybica, protoplasta kota domowego, żywił się głównie małymi gryzoniami wielkości dzisiejszych myszy polnych. Polował samotnie, nie konkurował z innymi członkami stada, zjadał zdobycz od razu po jej schwytaniu. Koty, żyjące w naszych domach, są więc przystosowane do częstego jedzenia małych porcji pokarmu. Większość z nich zjada posiłki powoli, a mając dostęp do jedzenia, dawkują go sobie, podchodząc do miseczki od kilku do kilkunastu razy w ciągu doby. Za każdym razem koty pobierają ilość pokarmu, mającą wartość energetyczną około 30 kcal, zbliżoną do kaloryczności jednej myszy.
Koty mają też szczególne preferencje smakowe, dlatego pokarm dla nich musi być atrakcyjny sensorycznie, zawsze świeży, a także stosunkowo łatwy do pogryzienia i połknięcia.
Co mogą jeść koty?
Skoro już wiemy, co lubią koty jeść, należy zatem zastanowić się, co koty mogą jeść. Zapewnienie im kilkunastu myszy w ciągu dnia nie jest możliwe w domowych warunkach. Nie oznacza to, że nie możemy zaspokoić ich naturalnych zachowań w inny sposób. Poniżej przedstawiamy, co może jeść kot.
- Mleko - pierwszy pokarm kota
Do 2.-3. tygodnia życia kocięta odżywiają się wyłącznie mlekiem kotki. Osierocone koty mogą w tym czasie otrzymywać specjalny preparat mlekozastępczy. Po tym czasie stopniowo wprowadza się kotu pokarm stały w postaci płenoporcjowej suchej bądź mokrej karmy. Odsadzenie dietetyczne kociąt następuje około 6.-8. tygodnia życia. Od tego momentu koty nie powinny spożywać mleka - zarówno tego od kotki, jak i pochodzącego od innych zwierząt. Dla kotów, które szczególnie upodobały sobie smak mleka, przeznaczone są specjalne mleczne przekąski, które jednak nie mogą stanowić podstawy diety. Mleko dla kota jest niewskazane.
- Mokra i sucha karma
Pełnoporcjowe jedzenie dla kota - zarówno sucha, jak i mokra karma - zawiera wszystkie potrzebne zwierzęciu składniki odżywcze, więc powinno stanowić podstawę jego diety. Gotowe pokarmy dla kotów bogate są w witaminy i składniki mineralne, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu zwierzęcia.
- Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego
Koty to bezwzględni mięsożercy, dlatego ważnym składnikiem gotowych karm dla kotów jest mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego. Nie oznacza to, że w ich jedzeniu nie mogą pojawić się również składniki roślinne.
- Produkty roślinne
Dodatek zbóż, warzyw czy owoców do karm pełnoporcjowych pomaga w odpowiednim zbilansowaniu posiłków i jest źródłem błonnika pokarmowego, co pozytywnie wpływa na zdrowie kotów.
- Przekąski
Jest to pokarm, który podajemy kotu, by sprawić mu przyjemność. Nie jest obowiązkowym składnikiem diety, ale może okazać się pomocny podczas zabawy, nauki i budowania relacji opiekuna z pupilem. Przysmaki dla kota należy dawkować rozsądnie - nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennej porcji kalorii.
- Woda
Nie można zapominać o podawaniu kotu wody. Nawet jeśli otrzymuje on wyłącznie mokrą karmę, potrzebuje wody dla prawidłowego funkcjonowania układu moczowego. Miseczka z wodą powinna znajdować się z dala od kuwety, ale też od jedzenia - wówczas koty piją ją najchętniej.