ZALOGUJ SIĘ DOlogo-cat-dog

Nie pamiętasz hasła?

Wpisz adres emailowy, aby otrzymać link do zresetowania hasła.

loader

ZALOGUJ SIĘ DO logo-cat-dog

Wysłaliśmy do Ciebie email.

Kliknij na poniższy link i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zresetować hasło. Jeśli nie otrzymałeś emaila, proszę sprawdzić folder spam.

ZALOGUJ SIĘ DO logo-cat-dog

Wysłaliśmy do ciebie mail z potwierdzeniem.

ZALOGUJ SIĘ DOlogo-cat-dog

Wyślij mail z potwierdzeniem raz jeszcze

Uzupełnij adres mailowy, aby otrzymać potwierdzenie.

loader

JA I MÓJ PUPIL.

Myślisz o tym, żeby przyjąć pod swój dach kota?

Przyjęcie kota do domu to naprawdę wzbogacające doświadczenie. Koty to świetni towarzysze, dobrze dostosowują się do nowych środowisk i szybko stają się nie tylko zwierzęciem domowym, ale prawdziwym członkiem rodziny. Krótko mówiąc, życie z kotem jest lepsze!

Przyjrzyjmy się kilku kluczowym sprawom, które warto rozważyć przed podjęciem decyzji.

Kilka tematów do przemyślenia

Przyjęcie kota do domu to decyzja, którą powinni podjąć wspólnie wszyscy członkowie rodziny. Musicie wszyscy żyć w zgodzie i harmonii, zatem ważne jest, aby każdy był świadom wielu obowiązków związanych z obecnością zwierzęcia domowego.

Koty mogą żyć ponad 15, a nawet 20 lat, więc zakup lub adopcja mruczka nie powinna być decyzją podjętą pod wpływem chwili. To długoterminowe zobowiązanie, które należy dokładnie rozważyć i omówić. Nawet jeśli Twoje dzieci błagają o zwierzątko i obiecują, że pomogą się nim opiekować, pamiętaj, że odpowiedzialność za opiekę nad kotem spadnie głównie na Ciebie.

Musisz także pomyśleć o ograniczeniach czasowych. Koty to stosunkowo łatwe w utrzymaniu zwierzęta, ale mimo to ważne jest regularne spędzanie z nimi czasu. Jest to dobre dla ich dobrego samopoczucia i doskonale buduje Waszą więź. Twój kot będzie też potrzebował stymulacji w tych momentach, w których nie będzie Cię w domu. Możesz rozważyć przyjęcie dwóch kotów, jeśli będą spędzać dużo czasu bez Ciebie. Dzięki temu oba pupile będą psychicznie i fizycznie aktywne, wspólnie się bawiąc, wspinając, przytulając itd.

Są też względy budżetowe - każdy kot ma swoje potrzeby, takie jak żywienie, pielęgnacja i opieka weterynaryjna. Zastanów się też, jaki kot będzie najlepszy dla Ciebie i Twojej rodziny (oraz dla jakiego kota Wasz tryb życia i warunki mieszkaniowe będą optymalne). Istnieje wiele różnych ras, z których każda posiada własne cechy. Są też oczywiście inne czynniki, które należy rozważyć przy wyborze kota, takie jak wiek, płeć i osobowość. Co jest dla Ciebie najlepsze?

Kiedy rozważysz te wszystkie czynniki i wszyscy członkowie Twojej rodziny będą za przyjęciem pupila, pojawi się pytanie - od czego zacząć? Skąd najlepiej wziąć kota?

Od hodowcy

Profesjonalni hodowcy, prowadzący zarejestrowane hodowle, gwarantują pochodzenie swoich kotów i dlatego mogą sprzedawać zwierzęta rasowe. Koty od renomowanych hodowców są badane pod kątem chorób genetycznych. Przykładami czystych ras są koty syjamskie, brytyjskie krótkowłose, perskie, Maine Coon i birmańskie.

Renomowani hodowcy chętnie przedyskutują Twój wybór i pomogą Ci zdecydować, jaka rasa będzie najodpowiedniejsza. Możesz odwiedzić i zobaczyć koty przed zabraniem ich do domu, a hodowca będzie służył radą również po przywiezieniu kota do nowego domu.                                                                                                    

Aby uzyskać więcej informacji o hodowcach w Twojej okolicy, odwiedź stronę internetową lokalnego i krajowego stowarzyszenia hodowców kotów.

Kluczowe kwestie do rozważenia przed przyjęciem kota do domu | Perfect Fit™

CZYTAJ WIĘCEJ

Prywatnie

Być może u kogoś z Twoich bliskich akurat urodziły się kocięta? Lub do kogoś znajomego przybłąkał się kot? Być może to do Twojego domu przychodzi jakieś osamotniony i czujesz, że będzie mile widzianym nowym członkiem rodziny? Może to być świetna okazja na adopcję. Znajomość historii Twojego zwierzaka ułatwi mu znalezienie się w nowym otoczeniu - będziesz mógł dopasować jedzenie i inne czynniki, które ułatwią mu życie  w pierwszym okresie waszej znajomości. A i sama świadomość, że uczynisz życie bezdomnego zwierzaka szczęśliwym, to także wspaniałe doświadczenie.

W każdym przypadku, niezależnie od historii lub aktualnej sytuacji, jeśli przyjmiesz kota w wieku 8-12 tygodni, jest wystarczająco dużo czasu, aby się uspołecznił i przystosował do nowego domu. Nawet dzikie kocięta, przy odpowiednim wkładzie pracy, mogą stać się ukochanymi członkami rodziny.

Adopcja ze schroniska lub stowarzyszenia pomocy zwierzętom

Przyjęcie kota ze schroniska lub stowarzyszenia pomocy zwierzętom to bardzo szlachetny czyn.

Zwykle jest duży wybór kotów - pod względem rasy, wieku i osobowości - a pracownicy tych placówek znają swoje zwierzęta i będą mogli doradzić Ci, które z nich będzie najlepsze dla Twojej rodziny.

Koty z takich miejsc zwykle są zaszczepione, przebadane i wysterylizowane.

Ale bez względu na to, gdzie szukasz kota, zaufaj instynktowi. Bo chodzi przede wszystkim o towarzystwo i miłość, więc jeśli natkniesz się na kota, w którym się zakochasz od pierwszego wejrzenia, jest to prawdopodobnie idealny wybór!

O jakie dokumenty należy prosić

Niezależnie od wyboru, ważne jest, aby od poprzedniego opiekuna uzyskać dokumenty dotyczące kota, takie jak:

  • faktura lub dokument adopcyjny potwierdzający zmianę prawnego właściciela, co może być potrzebne do zarejestrowania zwierzęcia
  • świadectwo weterynaryjne lub paszport zwierzęcia domowego
  • metrykę (akt urodzenia), jeśli jest rasowym kociakiem po rodowodowych rodzicach
  • podstawowe informacje o kocie i o jego konkretnych potrzebach i preferencjach.

Poproś także o nieco pokarmu, który dotychczas jadł. Ułatwi mu to aklimatyzację w nowym domu. 

Program Odpowiedzialny Opiekun

Po wybraniu kota i przywiezieniu go do domu, możesz zastosować kilka prostych strategii, które pomogą mu podczas tej zmiany i zapewnią długie i szczęśliwe życie u Twojego boku. 

Na naszej stronie można też znaleźć doskonałe informacje na temat innych aspektów życia z kotem, na przykład nasze artykuły na temat korzyści związanych z kota, informacje na temat karmienia kotów, sposoby na uczenie kotów odpowiedniego zachowania w domu i wiele innych. 

Im więcej dowiesz się o opiece nad kotem, tym lepiej zrozumiesz jego potrzeby, i tym bardziej będziesz w stanie stworzyć mu szczęśliwe życie, dzięki czemu Wasz związek będzie bardziej satysfakcjonujący. 

Przyjaciel na całe życie

Przyjęcie kota pod swój dach to wspaniała decyzja. Koty są naszymi towarzyszami od tysięcy lat, a obecność mruczka przyczynia się do zmniejszenia stresu, lepszego rozwoju społeczno-emocjonalnego i poznawczego u dzieci i ogólnego dobrego samopoczucia. Przed Wami długie lata, które spędzicie razem.

Ale równie ważne jest pytanie skąd wziąć kota i ten wybór należy dobrze rozważyć. Dowiedz się jak najwięcej o różnych możliwościach w Twojej okolicy i o tym, jaki kot będzie dla Ciebie najlepszy. Po podjęciu tej decyzji, ciesz się kotem i Waszym wspólnym życiem. To może być początek pięknej przyjaźni!