Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

CZY PIES MOŻE JEŚĆ CZEKOLADĘ? SMAKOŁYK CZY NIEBEZPIECZEŃSTWO?

Pies patrzy się na Ciebie błagalnym spojrzeniem za każdym razem, gdy sięgasz po coś słodkiego?

CZY PIES MOŻE JEŚĆ CZEKOLADĘ? SMAKOŁYK CZY NIEBEZPIECZEŃSTWO?

Pies patrzy się na Ciebie błagalnym spojrzeniem za każdym razem, gdy sięgasz po coś słodkiego? Nic dziwnego, że zastanawiasz się, czy pies może jeść czekoladę. Jeśli zależy Ci na zdrowiu pupila, nie powinieneś ulegać jego prośbom i naleganiom. Pies nie powinien jeść żadnych pokarmów, przeznaczonych dla ludzi. W „ludzkim” jedzeniu często znajdują się substancje, których zjedzenie szkodzi psu, a nawet prowadzi do jego śmierci. Dlaczego pies nie może jeść czekolady? Ponieważ w tej słodkiej przekąsce znajduje się toksyczna dla psów teobromina. Po zjedzeniu czekolady pies jest nadmiernie pobudzony, może mieć drgawki i arytmię serca. Sytuacja ta jest bardzo niebezpieczna dla jego zdrowia i życia.

Spis treści:

  1. Dlaczego psy nie mogą jeść czekolady?
  2. Pies a czekolada - objawy zatrucia
  3. Mój pies zjadł czekoladę - co robić?

DLACZEGO PSY NIE MOGĄ JEŚĆ CZEKOLADY?

Kakao jest źródłem dwóch alkaloidów - teobrominy i w mniejszych ilościach - kofeiny. Obie substancje są silnymi neurotoksynami, a teobromina w szczególności. Ilość tego składnika w różnych czekoladach różni się diametralnie. Im wyższa zawartość kakao, tym więcej teobrominy znajduje się w czekoladzie. Kluczowe jest więc to, czy pies zjadł czekoladę białą, mleczną, gorzką, kakao czy czekoladę w proszku. Przykładowo - 30 gramów czekolady mlecznej zawiera około 44-56 mg teobrominy, a 30 gramów czekolady gorzkiej zawiera aż 134 mg teobrominy.

Teobromina znajduje się również w:

  • kakao w proszku,
  • herbacie,
  • kawie,
  • yerba mate,
  • napojach typu cola.

O ile istnieje małe prawdopodobieństwo, że pies zje kakao w proszku, o tyle czekolada, pozostawiona przez nieuwagę na stole, jest dla niego łakomym kąskiem. Dlaczego nie powinniśmy zostawiać psa i czekolady sam na sam?

Człowiek nie ma problemów z trawieniem i wchłanianiem teobrominy, zawartej w czekoladzie, dlatego opiekunom może wydawać się, że jest to również bezpieczny produkt dla czworonoga. Psy natomiast bardzo wolno metabolizują i wydalają związki zawarte w czekoladzie, dlatego łatwo kumulują się one w organizmie. Zatem śmiertelne zagrożenie dla psa stanowi nie tylko zjedzenie dużej ilości czekolady na raz, ale także codzienne spożywanie jej niewielkich porcji - przyczynia się to po pewnym czasie do osiągnięcia stężenia toksycznego teobrominy w organizmie zwierzęcia.

Spożywanie czekolady przez psa prowadzi do pobudzenia ośrodkowego układu nerwowego i układu sercowo-naczyniowego. Dawki śmiertelne teobrominy dla psów wynoszą 90-250 mg/kg m.c. Leczenie zwykle konieczne jest już wtedy, gdy zwierzę spożyło więcej niż 20 mg teobrominy na kg m.c. Ze względu na niską masę ciała, szczególnie zagrożone są psy ras małych i miniaturowych, u których spożycie niewielkich ilości czekolady prowadzi do sytuacji, zagrażającej życiu.

PIES A CZEKOLADA - OBJAWY ZATRUCIA

Objawy kliniczne zatrucia czekoladą u psa występują zwykle w ciągu 24 godzin, najczęściej w ciągu 4 godzin od spożycia czekolady. Mogą utrzymywać się do 72 godzin. Ponieważ teobromina długo jest usuwana z organizmu, w odległym czasie od zatrucia (do 8 miesięcy) może prowadzić do chorób mięśnia sercowego.

Do najbardziej charakterystycznych objawów zjedzenia przez psa czekolady, zalicza się:

  • wahania ciśnienia,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • bolesny brzuch,
  • chwiejny chód i trudności w utrzymaniu równowagi,
  • duszność z przyspieszonym oddychaniem,
  • zwiększone pobieranie wody oraz zwiększone oddawanie moczu,
  • wymioty i biegunka,
  • ślinotok,
  • niepokój, pobudzenie i nadmierna aktywność,
  • napady drgawek,
  • osłabienie,
  • śpiączka.

Ponadto może wystąpić podwyższona temperatura ciała i odwodnienie. Nadmierne oddawanie moczu i wymioty są przyczyną hipokaliemii (obniżenia stężenia potasu we krwi). W ciężkich przypadkach zatrucia czekoladą dochodzi do: sztywności mięśni, oddawania krwistego moczu, spadku temperatury ciała. Zatrucie teobrominą może doprowadzić nawet niewydolności nerek i śmierci.

CO ZROBIĆ, GDY PIES ZJADŁ CZEKOLADĘ?

W przypadku spożycia czekolady przez zwierzę najważniejsza jest szybka reakcja opiekuna. Najlepiej, jeśli w ciągu pierwszych 2 godzin od zjedzenia przez psa czekolady, udamy się z nim do lekarza weterynarii. W krótkim czasie od spożycia trucizny można sprowokować wymioty, aby usunąć z układu pokarmowego szkodliwą substancję i zapobiec jej toksycznemu działaniu. Dzięki temu uchronimy zwierzę przed niebezpiecznymi konsekwencjami spożycia czekolady. W przypadku, gdy na wywoływanie wymiotów jest już za późno, lekarz weterynarii podejmuje leczenie objawowe z użyciem odpowiednich środków farmakologicznych w zależności od objawów oraz stanu pacjenta.

Jeśli nadal zastanawiasz się, czy pies może jeść czekoladę albo inne produkty, przeznaczone dla ludzi, pamiętaj, że podając mu takie jedzenie, narażasz go na duże niebezpieczeństwo. Wszelkie produkty żywnościowe w domu powinny być schowane w miejscach niedostępnych dla zwierząt.

Podstawą diety psa powinna być pełnoporcjowa karma gotowa, która jest dla niego najbezpieczniejszym i najzdrowszym pokarmem. Kompletne i zbilansowane jedzenie opracowane przez specjalistów dostarcza psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jeśli natomiast chcemy sprawić przyjemność naszemu czworonogowi, możemy podawać mu przekąski przeznaczone specjalnie dla psów. Smakołyki należy podawać w rozsądnych ilościach - maksymalnie 10% dziennej dawki energetycznej.

Powiązane artykuły

Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?