ZALOGUJ SIĘ DOlogo-cat-dog

Nie pamiętasz hasła?

Wpisz adres emailowy, aby otrzymać link do zresetowania hasła.

loader

ZALOGUJ SIĘ DO logo-cat-dog

Wysłaliśmy do Ciebie email.

Kliknij na poniższy link i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zresetować hasło. Jeśli nie otrzymałeś emaila, proszę sprawdzić folder spam.

ZALOGUJ SIĘ DO logo-cat-dog

Wysłaliśmy do ciebie mail z potwierdzeniem.

ZALOGUJ SIĘ DOlogo-cat-dog

Wyślij mail z potwierdzeniem raz jeszcze

Uzupełnij adres mailowy, aby otrzymać potwierdzenie.

loader

ODŻYWIANIE.

Ile powinien jeść kot? Ile razy dziennie karmić kota?

Dobrze żywiony kot jest szczęśliwy, ma piękną sierść i dużo energii do zabawy. Aby zapewnić mu dobrą formę, powinieneś podawać pupilowi odpowiednio dobrane, pełnoporcjowe jedzenie dla kotów i zachować właściwą częstotliwość karmienia. Ile powinien jeść kot? Ile razy dziennie je kot? Kiedy podawać mu suchą, a kiedy mokrą karmę?

Spis treści:

1. Jak często karmić kota?

2. Ile powinien jeść kot?

3. Ile razy dziennie karmić kota suchą karmą?

4. Ile mokrej karmy powinien jeść kot?

5. Czy podawać kotu przekąski?

Jak często karmić kota?

Koty to urodzeni łowcy. Przodek kota domowego polował od kilku do kilkunastu razy dziennie, a jego posiłki składały się głównie z małych gryzoni i ptaków. Jeśli chcesz żywić swojego kota w sposób, który jak najbardziej odzwierciedla jego naturalne zachowania, powinieneś zastosować dietę mieszaną. Polega ona na podawaniu kotu zarówno karmy suchej, jak i mokrej. Kot otrzymuje dwie małe porcje mokrej karmy (na śniadanie i kolację), a podczas nieobecności opiekuna w ciągu dnia oraz w nocy ma dostęp do suchej karmy, którą sam sobie dawkuje. W ten sposób kot podchodzi do miseczki nawet kilkanaście razy w ciągu doby. Pamiętaj jednak, aby dzienna dawka pokarmu była dostosowana do potrzeb energetycznych pupila.

Dobrze, jeśli oprócz jedzenia, zapewnisz kotu atrakcje w domu, które pozwolą mu zachować szczupłą sylwetkę i dobrą kondycję fizyczną. Wychodź z nim na spacery w szelkach i na smyczy, osiatkuj balkon lub wybuduj wolierę w ogrodzie, aby miał więcej okazji do ruchu, skradania się i obserwacji. Poświęć swojemu kotu przynajmniej kilkanaście minut dziennie na wspólną zabawę wędką, szmacianą myszką lub piłeczką z papieru. Okazując mu uwagę, budujesz z nim trwałą więź. Kiedy nie ma Cię w domu i nocą, kot również powinien mieć co robić. W domu warto umieścić atrakcyjne obiekty dla kota - drapak, szeleszczący tunel, półki na ścianach do wspinania się.

Ile powinien jeść kot?

Zapotrzebowanie energetyczne kota (czyli ile kalorii powinien jeść kot) zależy od takich czynników, jak:

 

● wiek

● masa ciała,

● tryb życia,

● sterylizacja i kastracja,

● stan zdrowia,

● rasa.

Młode koty wymagają bardziej kalorycznych pokarmów, ponieważ szybko rosną i są bardziej aktywne niż te starsze. Koci seniorzy natomiast, mają wolniejszy metabolizm i nie są tak chętni do zabawy, więc potrzebują mniej kalorii. Dorosłe koty aktywne, spędzające czas na zewnątrz, tracą dużo energii, więc ich dieta powinna być bardziej kaloryczna niż dieta zwierząt niewychodzących. Koty po kastracji i sterylizacji mają zwykle większy apetyt i mniejsze zapotrzebowanie energetyczne niż te, które nie zostały poddane tym zabiegom. Wybierając pełnoporcjowy pokarm dla kota, warto więc sięgać po ten, który jest dostosowany do jego wieku i trybu życia - zyskamy pewność, że podajemy kotu to, czego najbardziej potrzebuje na danym etapie życia.

CZYTAJ WIĘCEJ

Ile razy dziennie karmić kota suchą karmą?

W diecie kota powinien pojawić się dobry, pełnoporcjowy suchy pokarm. Aby określić, ile powinien jeść kot, powinieneś poznać jego zapotrzebowanie kaloryczne, które ustala się na podstawie masy ciała i aktywności zwierzęcia. Gdy ustalisz już, ile kalorii w ciągu doby powinien zjeść Twój kot, odejmij od tego liczbę kalorii zawartą w dwóch porcjach mokrej karmy - otrzymasz liczbę kalorii, która powinna znaleźć się w suchej karmie. Odmierz odpowiednią ilość suchej karmy i podziel ją na dwie porcje: jedną część podaj kotu w ciągu dnia, przed wyjściem do pracy, a drugą część w nocy, gdy kładziesz się spać, by zapewnić kotu owocne „łowy”. Łakome koty zjedzą porcję suchej karmy od razu, ale większość mruczków potrafi sobie dawkować pokarm i do suchego posiłku podchodzi wiele razy. Zaletą suchego jedzenia jest jego trwałość - nie psuje się, więc można bezpiecznie napełnić nim miseczkę na czas naszej nieobecności w domu.

Ile mokrej karmy powinien jeść kot?

Podstawą mieszanego modelu żywienia kota jest kompletny, zbilansowany mokry pokarm (w proporcjach wagowych 9:1 w stosunku do suchej karmy), co ma pozytywny wpływ na samopoczucie zwierzęcia i wspiera zdrowie dróg moczowych. Wilgotne jedzenie zawiera dużo wody i 4 razy mniej kalorii (w przeliczeniu na masę produktu) w porównaniu do suchej karmy. Dwie porcje mokrego jedzenia dziennie mogą pokryć 73% zalecanej dziennej dawki wody. Ile mokrej karmy powinien jeść kot? Zaleca się podawanie kotu dwóch mokrych posiłków dziennie - na śniadanie i kolację. Powinny być to niewielkie porcje, które kot od razu zje. Niezjedzone resztki mokrego pokarmu w miseczce mogą się popsuć podczas naszej nieobecności w domu, a nieświeży pokarm przestaje być dla kota atrakcyjny.

Czy podawać kotu przekąski?

Przysmaki to pokarm uzupełniający dla kota - w odróżnieniu od karmy pełnoporcjowej nie jest jedzeniem kompletnym i zbilansowanym. Przekąski dla kota powinny stanowić jedynie dodatek do diety, służący sprawianiu przyjemności, nagradzaniu i budowaniu więzi. Decydując się na uzupełnienie diety przekąskami, należy wybierać przysmaki specjalnie opracowane dla kotów, a nie jedzenie przeznaczone dla ludzi. Ile smakołyków powinien jeść kot? Przysmaki powinny stanowić najwyżej 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Ustalając, ile kot powinien jeść, należy pamiętać o tym, by zmniejszyć główne posiłki o równoważną ilość kalorii dostarczoną przez przekąski. Jeśli kot ma tendencję do tycia, to powinniśmy unikać przysmaków. Podawanie niewielkich ilości przekąsek można ewentualnie połączyć z aktywnością i podrzucać kotu smakowite, chrupiące granulki suchej karmy podczas zabawy.

Ustawienia plików cookie