Ile powinien jeść kot? Ile razy dziennie karmić kota?
Dobrze żywiony kot jest szczęśliwy, ma piękną sierść i dużo energii do zabawy. Aby zapewnić mu dobrą formę, powinieneś podawać pupilowi odpowiednio dobrane, pełnoporcjowe jedzenie dla kotów i zachować właściwą częstotliwość karmienia. Ile powinien jeść kot? Ile razy dziennie je kot? Kiedy podawać mu suchą, a kiedy mokrą karmę?
Spis treści:
3. Ile razy dziennie karmić kota suchą karmą?
4. Ile mokrej karmy powinien jeść kot?
5. Czy podawać kotu przekąski?
Jak często karmić kota?
Koty to urodzeni łowcy. Przodek kota domowego polował od kilku do kilkunastu razy dziennie, a jego posiłki składały się głównie z małych gryzoni i ptaków. Jeśli chcesz żywić swojego kota w sposób, który jak najbardziej odzwierciedla jego naturalne zachowania, powinieneś zastosować dietę mieszaną. Polega ona na podawaniu kotu zarówno karmy suchej, jak i mokrej. Kot otrzymuje dwie małe porcje mokrej karmy (na śniadanie i kolację), a podczas nieobecności opiekuna w ciągu dnia oraz w nocy ma dostęp do suchej karmy, którą sam sobie dawkuje. W ten sposób kot podchodzi do miseczki nawet kilkanaście razy w ciągu doby. Pamiętaj jednak, aby dzienna dawka pokarmu była dostosowana do potrzeb energetycznych pupila.
Dobrze, jeśli oprócz jedzenia, zapewnisz kotu atrakcje w domu, które pozwolą mu zachować szczupłą sylwetkę i dobrą kondycję fizyczną. Wychodź z nim na spacery w szelkach i na smyczy, osiatkuj balkon lub wybuduj wolierę w ogrodzie, aby miał więcej okazji do ruchu, skradania się i obserwacji. Poświęć swojemu kotu przynajmniej kilkanaście minut dziennie na wspólną zabawę wędką, szmacianą myszką lub piłeczką z papieru. Okazując mu uwagę, budujesz z nim trwałą więź. Kiedy nie ma Cię w domu i nocą, kot również powinien mieć co robić. W domu warto umieścić atrakcyjne obiekty dla kota - drapak, szeleszczący tunel, półki na ścianach do wspinania się.
Ile powinien jeść kot?
Zapotrzebowanie energetyczne kota (czyli ile kalorii powinien jeść kot) zależy od takich czynników, jak:
● wiek
● masa ciała,
● tryb życia,
● sterylizacja i kastracja,
● stan zdrowia,
● rasa.
Młode koty wymagają bardziej kalorycznych pokarmów, ponieważ szybko rosną i są bardziej aktywne niż te starsze. Koci seniorzy natomiast, mają wolniejszy metabolizm i nie są tak chętni do zabawy, więc potrzebują mniej kalorii. Dorosłe koty aktywne, spędzające czas na zewnątrz, tracą dużo energii, więc ich dieta powinna być bardziej kaloryczna niż dieta zwierząt niewychodzących. Koty po kastracji i sterylizacji mają zwykle większy apetyt i mniejsze zapotrzebowanie energetyczne niż te, które nie zostały poddane tym zabiegom. Wybierając pełnoporcjowy pokarm dla kota, warto więc sięgać po ten, który jest dostosowany do jego wieku i trybu życia - zyskamy pewność, że podajemy kotu to, czego najbardziej potrzebuje na danym etapie życia.