Ile razy dziennie karmić małego kota?
W Twoim domu pojawił się właśnie nowy czworonożny członek rodziny? Zastanawiasz się, ile razy dziennie karmić małego kota, by odpowiednio wspierać jego rozwój? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak powinno wyglądać karmienie małego kota - ile razy dziennie podawać mu posiłki, uwzględniając naturę kota i etap życia, na jakim się znajduje.
Spis treści:
1. Jak często je mały kotek-noworodek?
2. Jak często karmić małego kotka w okresie przejściowym?
3. Ile razy dziennie karmić małego kota po odsadzeniu od matki?
4. Ile razy dziennie karmić małego kota - podsumowanie
Jak często je mały kotek-noworodek?
Podobnie jak w przypadku innych ssaków, pokarmem dla nowo narodzonych kociąt w pierwszych dniach życia, jest mleko matki w postaci siary. Wraz z siarą kocięta otrzymują składniki odżywcze, przeciwciała, hormony, enzymy oraz czynniki wzrostu. Około 90% odporności kocięta otrzymują właśnie dzięki siarze. Po trzech dniach kotka wytwarza już typowy pokarm, o mniejszej koncentracji składników odżywczych, ale również niezbędny dla prawidłowego rozwoju kociąt.
Jak często je mały kotek, karmiony przez matkę? Kocięta jedzą tak często, jak tego potrzebują. Kotka spędza z kociętami maksymalną ilość czasu, a one pobierają pokarm za każdym razem, gdy poczują głód. W pierwszym tygodniu swojego życia są w stanie zjeść jednorazowo pokarm w ilości 10-15% masy ciała. W kolejnym tygodniu ilość ta wzrasta już do 20-25% masy ciała.
Gdy decydujemy się na adopcję kocięcia ze schroniska lub z hodowli, zwierzę trafia do nas zazwyczaj w wieku około 12 tygodni, kiedy już może odżywiać się samodzielnie. Są jednak sytuacje, gdy mamy do czynienia z kocim noworodkiem, który powinien być jeszcze pod opieką kotki. Pierwsze pytanie, jakie się nasuwa w takiej sytuacji to - ile razy dziennie karmić małego kota bez matki? Żywienie osieroconego kocięcia powinno jak najbardziej odwzorowywać sposób karmienia przez matkę. Idealnym rozwiązaniem jest znalezienie dla niego matki zastępczej (innej kotki w okresie laktacji). Koci noworodek wymaga naszego nadzoru praktycznie 24 godziny na dobę. W pierwszym tygodniu życia pokarm w postaci preparatu mlekozastępczego, przeznaczonego specjalnie dla kociąt, podaje się co 2-4 godziny przez całą dobę, nawet w nocy. W drugim tygodniu zachowuje się podobną częstotliwość, z tym że można zrobić dłuższą przerwę w nocy. Pamiętajmy jednak, że opieka nad nowo narodzonym kocięciem bez matki powinna być skonsultowana z lekarzem weterynarii. Należy również pamiętać, że podawanie krowiego mleka dla kota jest zabronione.
Jak często karmić małego kotka w okresie przejściowym?
Okres przejściowy to czas, w którym kociętom wyrzynają się pierwsze zęby, a układ pokarmowy jest już w stanie przyjmować, oprócz mleka kotki, także pokarm stały. Jest to okres od 2.-4. do około 6.-8. tygodnia życia. Kocięta powinny otrzymywać wówczas pełnoporcjowy pokarm, dostosowany do ich wieku - zarówno mokry, jak i suchy. W pierwszych dniach do mokrej karmy można dodać odrobinę wody, by uzyskać konsystencję papki. Po 3.-4. tygodniu życia można wprowadzić również suchą karmę. Granulki będą łatwiejsze do pogryzienia, jeśli rozmiękczymy je wodą lub preparatem mlekozastępczym. Warto wiedzieć, że u kociąt, wraz z upływem kolejnych tygodni życia, spada aktywność laktazy - enzymu, który trawi cukier mleczny (laktozę). Z tego względu nie należy podawać nabiału ani preparatów mlekozastępczych po tzw. odsadzeniu dietetycznym, czyli po zakończeniu żywienia mlekiem matki.
Co ile karmić małego kotka w tym wieku? Ponieważ nadal spożywa mleko matki, posiłki mogą być niewielkie i nieregularne, uzależnione od apetytu kocięcia. Okres przejściowy to czas przyzwyczajania kociąt do nowego rodzaju pokarmu.