Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

JAK DBAĆ O NOWO NARODZONE, NIEWYKARMIONE KOCIĘTA

Nowo narodzone kocięta nie słyszą, ani nie widzą, a w żywieniu są całkowicie uzależnione od mleka matki.

JAK DBAĆ O NOWO NARODZONE, NIEWYKARMIONE KOCIĘTA

Nowo narodzone kocięta nie słyszą, ani nie widzą, a w żywieniu są całkowicie uzależnione od mleka matki. Około drugiego- czwartego tygodnia życia stopniowo zaczynają jeść stałe jedzenie, a całkowite odsadzenie pokarmowe od matki następuje w wieku około sześciu- ośmiu tygodni. Matka, w ciągu pierwszych trzech tygodni przez całą dobę ochrania kocięta, utrzymuje je w cieple i czystości, uczy je podstawowych umiejętności, pomaga im oddawać mocz i wypróżniać się. Jeśli natkniesz się na kociaka, który wydaje się pozostawiony przez matkę, lub jeśli Twój kot nie jest w stanie zadbać o własną toaletę, być może będziesz musiał sam się nim zająć. W takim przypadku musisz bardzo szybko przejąć stery, zwłaszcza jeśli oczy kociaka są nadal zamknięte, co oznacza, że ma on mniej niż dwa tygodnie. Przejęcie roli matki kota to ciężka praca, która wymaga wiele czułości i cierpliwości, zwłaszcza w pierwszych czterech tygodniach, ale może być bardzo satysfakcjonująca. Postępuj zgodnie z praktycznymi wytycznymi Perfect FitTM, dotyczącymi opieki nad niewykarmionymi kociętami, aby pomóc tym brzdącom wyrosnąć na szczęśliwe, zdrowe koty.

PRZEDE WSZYSTKIM NALEŻY ZAPEWNIĆ KOCIĘTOM CIEPŁO I WYGODNE MIEJSCE

Jeśli nie ma matki, ważne jest, abyś utrzymywał nowo narodzone kocięta w cieple, ponieważ nie są jeszcze w stanie regulować własnej temperatury ciała i mogą łatwo wpaść w hipotermię. Aby zapewnić im wystarczająco dużo ciepła, trzymaj je w cichym pokoju, z dala od przeciągów, w temperaturze około 25°C. Możesz zrobić im przytulne łóżko z kartonu wyłożonego kocami lub kupić gotowe łóżko dla kociąt. Możesz użyć lampy na podczerwień lub butelki z ciepłą wodą bezpiecznie owiniętej tkaniną, aby dogrzać legowisko. Ale pamiętaj, żeby nie miała bezpośredniego kontaktu z kociakami.

Pamiętaj: bardzo ważnym etapem jest otwieranie oczu przez Twoje kociątka. Gdy już się to stanie, zabierz je do lekarza weterynarii.

Następnie postaraj się określić wiek kociąt

Kiedy Twoje kociaki będą już w ciepłym, suchym miejscu, spróbuj określić ich wiek. W zależności od wieku, kocięta mają różne potrzeby. Jest kilka rzeczy, na które trzeba zwrócić uwagę, a które mogą Ci pomóc:

  •  Oczy kociąt są w pierwszym tygodniu zamknięte. Zaczynają je otwierać dopiero po tygodniu do dziesięciu dni, a gdzieś pomiędzy drugim a trzecim tygodniem życia, oczy powinny być już całkowicie otwarte.
  • Pierwsze ząbki kociaka (zwane także „zębami mlecznymi”) zaczynają wychodzić około 3 tygodnia życia, a pierwsze kły pojawiają się w 3-4 tygodniu. Wszystkie 26 zębów mlecznych pojawia się zazwyczaj w wieku 6-7 tygodni.

Jeśli jednak sam nie jesteś w stanie określić wieku kociąt, poproś o pomoc specjalistę. Bardzo ważne jest, abyś je jak najszybciej zabrał do lekarza weterynarii, który oceni ogólny stan zdrowia i – w razie potrzeby – zaleci odpowiednie leczenie.

Po trzecie, skupmy się na karmieniu

  • Co jedzą kocięta niewykarmione przez matkę?

Twoje kocięta prawdopodobnie bardzo już zgłodniały i dają Ci znać, że ich małe brzuszki są puste poprzez żałosne miauczenie. Jednak nie dawaj im miski z mlekiem lub karmy dla kotów, bo narobi to więcej szkody niż pożytku.

W normalnych okolicznościach kociak od urodzenia przez ok. 2-4 tygodnie potrzebuje wyłącznie mleka matki. Do tego czasu Twoje kocięta nie powinny jeść żadnych stałych pokarmów. Jeśli mają mniej niż cztery tygodnie, trzeba będzie je karmić butelką,  zamiennikiem mleka matki (preparatem mlekozastępczym). Poproś lekarza weterynarii, aby polecił odpowiednie sztuczne mleko. Zalecana ilość i częstotliwość podawania mleka wskazane są na opakowaniu.

  • Jak karmić kociaka z butelki

Po przygotowaniu butelki z mlekiem zastępczym dla kociaków, podgrzej ją lekko, polewając ją ciepłą wodą lub ustawiając w szklance ciepłej wody. Połóż kociaka na brzuszku, delikatnie otwórz pyszczek palcem i włóż smoczek. Trzymaj butelkę pod kątem 45 stopni, aby zmniejszyć ryzyko połknięcia powietrza wraz z mlekiem. Jeżeli maluch ma problem z piciem z butelki, możesz spróbować użyć kroplomierza lub strzykawki. Kiedy kocię skończy jeść, ciepłą, wilgotną ściereczką oczyść mu pyszczek. Przetrzyj też miękką, ciepłą, wilgotną ściereczką okolice brzuszka i krocza kota, aby pobudzić go do załatwienia się.

Nowo narodzony kociak może wymagać karmienia co dwie- cztery godziny przez całą dobę. Po pierwszych 2 tygodniach wydłuża się stopniowo przerwy między karmieniami, uzyskując 6-8 godzinną przerwę w nocy. Nie martw się: prawdopodobnie nie przegapisz momentu karmienia, bo głodny kociak może być dość głośny! Żeby czas karmienia był relaksujący dla wszystkich, nakarm kociaka w cichym miejscu i upewnij się, że Tobie też jest wygodnie. Jeśli kocięta budzą Cię w nocy, pamiętaj, że w końcu maluchybędą przesypiać całą noc. Małe kocięta należy regularnie i dokładnie ważyć, aby upewnić się, że prawidłowo przybierają na wadze. (Patrz nasza tabela zalecanej wagi).

Uwaga: nigdy nie dawaj nowo narodzonym kociętom mleka innego niż kocie mleko zastępcze, ponieważ jest bardzo prawdopodobne, że zaszkodzi im delikatnym żołądkom.

  • Przejście na stałe jedzenie: odkrywanie nowych konsystencji i zapachów

Przejście na stałe jedzenie odbywa się stopniowo w okresie między drugim a siódmym tygodniem życia. W wieku dwóch- czterech tygodni można zacząć mieszać nieco mokrego pokarmu z mlekiem zastępczym, tworząc papkę. Pozwól kociętom przyzwyczaić się do smaku i stopniowo zwiększaj ilość takiego pożywienia. W wieku około 5 lub 6 tygodni możesz zacząć wprowadzać suchą karmę, zmiękczoną wodą. Pamiętaj, aby wybrać dobrej jakości karmę specjalnie przygotowaną do zaspokojenia szczególnych potrzeb żywieniowych Twojego kociaka. Około 7-8 tygodnia życia kocięta powinny już samodzielnie jeść stały pokarm.

Po czwarte – pielęgnacja i wydalanie

  • Higiena: pomóż kociętom w wydalaniu

Może się to wydawać zaskakujące, ale przez pierwsze trzy tygodnie życia kociak nie jest w stanie samodzielnie załatwiać się. Kocia matka zwykle pomaga w tym maluchowi poprzez stymulowanie okolic narządów płciowych lub odbytu. I chociaż wiem, że nie skaczesz z radości z tego powodu, jeśli nie ma matki, będziesz musiał to robić Ty – po każdym karmieniu, dopóki nie nauczy się wypróżniać i oddawać mocz samodzielnie. W tym momencie prawdopodobnie zastanawiasz się, na czym dokładnie polega ten proces? Jest to jednak znacznie łatwiejsze niż się wydaje. Musisz delikatnie masować okolice krocza kociaka ciepłą, wilgotną ściereczką lub ręcznikiem papierowym, aż odda mocz i kał. Dobra wiadomość jest taka, że mniej więcej w czwartym tygodniu życia możesz mu sprawić płytką kuwetę. Delikatnie włóż go do kuwety, aby miał możliwość się przyzwyczaić i pozwól mu pozostawić swój zapach. Nie zdziw się, jeśli znajdziesz swoje kocięta śpiące w kuwecie. Może trochę potrwać, zanim zorientują się, jak to działa. W wieku 8 tygodni kotki powinny już samodzielnie używać kuwety.

  • Pielęgnacja kociaka

Koty są zwykle bardzo czystymi zwierzętami. Kocie matki spędzają wiele czasu na pielęgnacji siebie i swoich kociąt, ciągle liżąc siebie i młode. Ważne jest, aby kocięta były zdrowe i czuły się komfortowo. Ponieważ nie ma ich mamy, regularnie czyść je czystą, wilgotną szmatką. Sprawdzaj też codziennie ich oczy. Jeśli znajdziesz jakąś wydzielinę, użyj ciepłego, wilgotnego, czystego wacika bawełnianego i delikatnie oczyść oczy, używając nowego wacika do każdego oka. Jeśli to się powtarza, lub pojawia się zaczerwienienie i obrzęk, zapalenie lub opuchlizna, ważne jest, aby maluchy zbadał lekarz weterynarii.

  • Socjalizacja i zabawa

Wczesna faza socjalizacji rozpoczyna się w wieku około 3 tygodni i kończy się około trzeciego miesiąca życia, chociaż kociakowi na dobre wyjdą codzienne interakcje przez całe życie. W tym ważnym czasie matka daje kociętom ważne lekcje na temat zachowania czystości, porozumiewania się z innymi kotami, sposobów zabawy i polowania. Wyznacza również granice dotyczące takich zjawisk, jak gryzienie, drapanie lub potencjalnie ryzykowne zachowania. Jeśli opiekujesz się osieroconymi kociętami, powinieneś pomóc im w socjalizacji. Szczególnie ważne jest, aby jak najwcześniej nauczyły się relacji z ludźmi i innymi kotami oraz radzenia sobie z nowymi sytuacjami lub środowiskiem, w tym z nowymi dźwiękami, zapachami…. Baw się z nimi, bądź pewny siebie i testujcie wspólnie różne zabawki dostępne dla kotów, aby wzbogacić ich życie. Pomóż im odkrywać nowe wrażenia, doświadczenia i ograniczenia. W czasie, gdy kociak nie je i nie śpi, powinieneś od pierwszych tygodni podnosić je, delikatnie głaskać, czule do nich mówiąc. Jeśli będą Cię gryźć lub drapać, natychmiast przerwij interakcje i spróbuj ponownie, gdy będą bardziej otwarte. W przypadku kotów i psów nigdy nie należy stosować kar. Zachowania niepożądane należy ignorować, a nagradzać zachowania pożądane, w tym przypadku delikatnymi pieszczotami.

Uwaga: Rozpocznij od krótkich sesji pieszczot już w 2. tygodniu życia i przedłużaj stopniowo ten czas do co najmniej 40 minut dziennie poza godzinami karmienia, aż osiągną wiek 7 tygodni. Nie zapomnij, że Twój kociak potrzebuje dużo snu, aby dobrze się rozwijać. Dobre warunki do snu są ważne dla zdrowia i wzrostu kociąt.

Mamy nadzieję, że teraz Twoje kocięta są już na dobrej drodze do stania się szczęśliwymi, zdrowymi, dobrze wychowanymi kotami. Mogą zostać adoptowane w wieku 8-12 tygodni, możesz też zostawić je dla siebie i mieć przyjemność obserwowania, jak dorastają. Niezależnie od decyzji, powinieneś czuć się dumny z tego, że byłeś w stanie z powodzeniem odchować kociaki, poświęcić im wiele troski i uwagi, jak również z silnej więzi, którą zbudowaliście razem.

Powiązane artykuły

Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kotów to choroba pasożytnicza, która przyjmuje postać skórną lub uszną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zachowanie kota i koci charakter
Zachowanie kota i koci charakter
Codzienna opieka nad kotem wymaga od odpowiedzialnego opiekuna nieustannej troski o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila oraz zapewnienia mu jak najlepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czym jest i ile trwa koci katar?
Czym jest i ile trwa koci katar?
Koci katar to choroba górnych dróg oddechowych, która jest wywoływana przez wirusy Herpesvirus i Calicivirus.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?