Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

JAK KARMIĆ 3-MIESIĘCZNEGO KOTA - SPRAWDZONE PORADY

Kot najczęściej przybywa do nowego domu pomiędzy 8. a 12.

JAK KARMIĆ 3-MIESIĘCZNEGO KOTA - SPRAWDZONE PORADY

Kot najczęściej przybywa do nowego domu pomiędzy 8. a 12. tygodniem życia. Wtedy też nowi opiekunowie starają się jak najlepiej skomponować jego jadłospis, aby czuł się szczęśliwy i wyrósł na zdrowe i silne zwierzę. Ty również stoisz przed tą ważną decyzją? Dowiedz się, jak karmić 3-miesięcznego kota, aby zapewnić mu wszystko, czego potrzebuje!

Spis treści:

  1. Czym karmić 3-miesięcznego kota?
  2. Jak karmić 3-miesięcznego kota – karmą suchą czy mokrą?
  3. Jak często karmić małego kota?
  4. Karmienie kota 3-miesięcznego – co robić, gdy pupil traci apetyt?
  5. Jak karmić 3-miesięcznego kota – podsumowanie

CZYM KARMIĆ 3-MIESIĘCZNEGO KOTA?

Jedną z najważniejszych decyzji w karmieniu kociąt 3-miesięcznych jest wybór odpowiedniego pokarmu. Czym karmić kota, a w zasadzie kocię? Na początek najlepiej będzie kontynuować podawanie im takiego samego pożywienia, jakie dostawały u poprzedniego opiekuna. Jeżeli po konsultacji z lekarzem weterynarii uznasz, że najlepsza dla Twojego pupila będzie zmiana karmy, możesz zacząć ten proces najwcześniej po tygodniu od przybycia kocięcia do nowego domu. Wcześniejsza zmiana może skończyć się dla kotka między innymi problemami z żołądkiem. Nowy produkt wprowadzaj stopniowo, mieszając jego niewielkie ilości z karmą od poprzedniego opiekuna. Następnie powoli zwiększaj ilość nowego produktu, aż w końcu całkowicie zastąpisz ten dotychczasowy. Pamiętaj przy tym, że zmiana karmy dla 3-miesięcznego kota jest opcjonalna. Konieczne będzie to dopiero w momencie osiągnięcia przez zwierzę dorosłości.

Jak karmić 3-miesięcznego kota? Wielu opiekunów waha się pomiędzy produktami gotowymi, a tymi przygotowanymi w domu. Pamiętaj, że większość ekspertów zaleca podawanie kotom pokarmów przygotowanych specjalnie z myślą o nich. Żywienie tych zwierząt jest niezwykle skomplikowane i wymaga specjalistycznej wiedzy. Szczególnie w przypadku kociąt, ponieważ potrzebują one więcej kalorii i większej ilości składników odżywczych w takiej samej masie pokarmu niż dorosłe osobniki. Szybko rozwijający się organizm i mały żołądek sprawiają, że najlepszym sposobem na to, jak karmić 3-miesięcznego kota, będzie podawanie mu karmy przygotowanej specjalnie pod kątem kocich juniorów.

Wybierając karmę dla 3-miesięcznego kota, zwróć uwagę, aby był to produkt pełnoporcjowy. Nazwa ta oznacza, że zawiera on wszelkie niezbędne dla malca składniki, co sprzyja dobremu samopoczuciu i właściwemu rozwojowi. Do takich substancji należą witaminy dla kota między innymi, konieczne dla rozwoju układu kostnego, wapń, fosfor oraz witamina D. Takie pożywienie z pewnością będzie zawierać również kwasy EPA i DHA, odpowiadające za właściwy rozwój układu nerwowego oraz ostrość kociego wzroku. Są one także niezwykle ważne w budowaniu odporności zwierzęcia. Wszystko to znajdziesz w karmie Perfect-Fit Junior. Zawiera ona również dobrej jakości, lekkostrawne białko. Ten składnik jest niesamowicie ważny w diecie małych kotów, ponieważ pozwala im zbudować mocne mięśnie, dzięki którym wyrosną na silne i zwinne zwierzęta. Minimalna zawartość białka w diecie kocięcia to 28-30% suchej masy pokarmu, dlatego należy zadbać o jego odpowiednie źródło. Wskazana zawartość tłuszczu w takiej karmie to zwykle minimum 9% suchej masy.

JAK KARMIĆ 3-MIESIĘCZNEGO KOTA – KARMĄ SUCHĄ CZY MOKRĄ?

Podejmując decyzję, jak karmić 3-miesięcznego kota, opiekun staje również przed wyborem pomiędzy pokarmem suchym i mokrym. W rzeczywistości najlepszym wyjściem będzie podawanie mu obu typów w proporcjach 9:1 na korzyść karmy mokrej (pod względem masy). Chrupiące granulki wspomagają higienę jamy ustnej kocięcia, ponieważ gryząc je, malec czyści swoje ząbki. Taki produkt jest także niezwykle łatwy w przechowywaniu, dzięki czemu możesz zdecydować się na zakup większego opakowania z zapasem na miesiąc, a pokarm nie straci na świeżości i apetyczności (pod warunkiem, że będziesz go poprawnie przechowywać w zamkniętym i szczelnym opakowaniu). Z kolei karma mokra dostarcza kotkowi dodatkowej porcji wody (zwykle zawiera jej około 80%, natomiast granulki od 10-11%). Jest ona jednak aż czterokrotnie mniej kaloryczna od suchej karmy, dlatego należy dobrze wkomponować ją w dietę, zgodnie z zaleceniami producenta czy specjalisty do spraw żywienia kotów. Pamiętaj, że kocięta potrzebują większej niż dorosłe koty dawki kalorii (w przeliczeniu na kilogram masy ciała), aby móc się prawidłowo rozwijać.

JAK CZĘSTO KARMIĆ MAŁEGO KOTA?

Poza odpowiednim wyborem karmy ważnym elementem wiedzy na temat tego, jak karmić 3-miesięcznego kota, będzie również częstotliwość podawania pokarmu. W przypadku malca w tym wieku najczęściej zaleca się serwowanie mu posiłków około 4-5 razy dziennie. Pamiętaj przy tym o starannie odmierzonej ilości karmy. Chociaż koty najczęściej same potrafią dozować sobie odpowiednie dla siebie porcje, to opiekun jest odpowiedzialny za to, aby pożywienie było zawsze świeże. Najlepiej podawaj pupilowi mokrą karmę rano i wieczorem, na kocią kolację i śniadanie, natomiast porcję suchej karmy zostawiaj mu w ciągu dnia oraz przed położeniem się spać. Koty potrzebują rutyny w planie dnia, dlatego karm pupila zawsze o stałych porach. Nie zapomnij również o ciągłym dostępie do świeżej wody. Miseczki powinny stać w oddaleniu co najmniej 50 cm. Ustaw je też z dala od kuwety.

Oczywiście, każdy osobnik jest inny. Dlatego, jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, na przykład brak przyrostu masy ciała u rozwijającego się zwierzęcia lub przeciwnie, jej zbyt szybki wzrost oraz utratę smukłej sylwetki, koniecznie skonsultuj się ze specjalistą. Być może konieczna będzie zmiana podawanych porcji. Nie eksperymentuj jednak na własną rękę. Właściwe żywienie kociąt ma wpływ na ich całe późniejsze życie, dlatego nie ryzykuj i zadbaj o zdrowie i samopoczucie swojego pupila z pomocą lekarza weterynarii.

KARMIENIE KOTA 3-MIESIĘCZNEGO – CO ROBIĆ, GDY PUPIL TRACI APETYT?

Wiesz już, jak karmić 3-miesięcznego kota i postępujesz zgodnie ze wskazówkami, a mimo to kot nie chce jeść? Taka sytuacja jest dla niego niezwykle groźna, dlatego nie zwlekaj i jak najszybciej zabierz go do specjalisty. Przyczyna wcale nie musi być poważna, jednak lepiej dmuchać na zimne.

W takiej sytuacji zwróć również uwagę na ewentualne najbardziej prozaiczne przyczyny. Być może miseczka stoi zbyt blisko kuwety lub po prostu nie jest idealnie czysta. A może jedzenie stało zbyt długo i nie jest już apetyczne dla Twojego pupila lub jest dla niego zbyt zimne? Przyczyn może być mnóstwo. W późniejszych miesiącach życia kotka postaraj się też podawać mu różne odmiany smakowe oraz odmienne tekstury karmy, koty mają bowiem naturalną potrzebę takiej zmiany.

Czasem tak małe kocięta odmawiają jedzenia również ze względu na stres związany z nową sytuacją. Dlatego pozwól im się z nią oswoić, a jeśli w Twoim domu mieszkają również inne zwierzęta, poznawaj je z nowym lokatorem stopniowo, według ustalonych przez behawiorystów zasad. Pamiętaj, że Twoje decyzje będą rzutować na życie Twoich podopiecznych, dlatego podejmuj je rozważnie.

Według podstawowych zasad tego, jak karmić 3-miesięcznego kota, ważne jest również podawanie mu dwóch głównych typów karmy – mokrej i suchej. Jednak niektóre kocięta mogą odmawiać spożywania tej drugiej. Wtedy też nie należy się poddawać, lecz ustalić przyczynę problemu i jak najszybciej ją wyeliminować. Przede wszystkim powinno się sprawdzić stan jamy ustnej zwierzęcia. Być może problem tkwi w bolącym ząbku czy bolesnych zmianach we wnętrzu pyszczka. Czasem zdarza się również, że to poprzedni opiekun nie podawał kotkowi chrupiących granulek. W takiej sytuacji możesz spróbować dodawać je do karmy mokrej lub polewać specjalnym sosem dla kotów. Na początek ilość chrupek nie powinna być zbyt duża, dopiero potem możesz stopniowo ją zwiększać.

JAK KARMIĆ 3-MIESIĘCZNEGO KOTA – PODSUMOWANIE

Kot w wieku 3 miesięcy dopiero zaczyna życie z dala od mamy, dlatego wymaga szczególnej opieki. Do najważniejszych zasad w jego żywieniu należą:

  • wybór odpowiedniej karmy – podawaj pupilowi pełnoporcjową karmę typu Junior. Produkty dla dorosłych zwierząt nie zapewnią mu właściwej liczby kalorii i składników odżywczych, a te domowe mogą być dla niego wręcz niebezpieczne. Pamiętaj, by karmić go zarówno produktami mokrymi, jak i suchymi;
  • odpowiednie porcjowanie – stosuj się do zaleceń producenta lub lekarza weterynarii. W razie jakichkolwiek problemów nie działaj na własną rękę, tylko skonsultuj się ze specjalistą;
  • dostęp do świeżej wody – choć koty nie przepadają za jej piciem, jest niezbędna między innymi dla właściwego funkcjonowania układu moczowego;
  • powolne zmiany – jeśli chcesz zmienić karmę, jaką podajesz malcowi czy przekonać go do suchych granulek, postępuj powoli i cierpliwie. Gwałtowne zmiany nie będą skuteczne, a nawet mogą wywołać u kocięcia problemy z układem trawiennym;
  • obserwacja – każdy kot jest wyjątkowy, Twój również. Dlatego, jeśli zauważysz u niego na przykład brak apetytu czy nadmierny wzrost lub niedobór masy ciała, natychmiast reaguj. Właściwe odżywianie jest niezwykle ważne dla jego rozwoju, dlatego dbaj o nie najlepiej, jak możesz.

Powiązane artykuły

TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?