Jaka karma dla szczeniaka? Na co zwracać uwagę podczas zakupu?
Zapotrzebowanie na składniki odżywcze oraz ilość pożywienia w dużej mierze zależy od wieku psa (chociaż oczywiście nie tylko, ponieważ wpływających na to czynników jest wiele). Przyglądając się bliżej najmłodszym osobnikom - jaka karma dla szczeniaka będzie najlepsza? Na które składniki warto zwrócić uwagę i dlaczego?
Spis treści:
1. Żywienie szczeniąt - podstawy
2. Dobra karma dla szczeniaka - na jakie oznaczenia warto zwrócić uwagę?
3. Karmienie szczeniąt - praktyczne wskazówki
4. Jaka karma dla szczeniaka będzie najlepsza?
5. Najlepsza karma dla szczeniaka - makroskładniki pod lupą
● Dieta szczenięcia juniora
● Dieta psa dorosłego
● Dieta dla psa-seniora
6. Najlepsza karma dla szczeniaka - na jakie makroelementy i witaminy zwrócić uwagę?
Żywienie szczeniąt - podstawy
W pierwszych dniach życia psy są niezwykle podobne do wszystkich innych ssaków, w tym także do ludzi - są silnie zależne od matki. To właśnie ona jest podstawowym źródłem ich pożywienia, zapewnia też ciepło oraz ułatwia wypróżnianie się. Suka po każdym posiłku wylizuje brzuch szczeniaka oraz okolice krocza, co stanowi swego rodzaju masaż, który ma na celu pobudzenie perystaltyki jelit, a także samego procesu załatwiania się. Pies, mający około 2-3 tygodnie, powinien już sam radzić sobie z wypróżnianiem1.
Jeśli zaś chodzi konkretnie o jedzenie dla psa - do około 3. tygodnia życia psy karmione są mlekiem matki i to ono jest najlepszą karmą dla szczeniaka. Zdarza się jednak, że zwierzę zostaje osierocone - w takiej sytuacji najlepiej znaleźć dla niego mamkę zastępczą, czyli inną sukę karmiącą. Jeżeli nie jest to możliwe, podaje się wtedy preparaty mlekozastępcze. Ważne, aby były one specjalnie dopasowane do potrzeb psów, które są zupełnie inne niż np. potrzeby małych dzieci. Tego typu preparaty można dostać w klinikach weterynaryjnych lub w sklepach zoologicznych.
Po tym okresie - około wspomnianego 3. tygodnia - rozpoczyna się odsadzanie od matki, czyli powolne wprowadzanie do diety szczeniaka innych produktów niż jej mleko (lub preparaty mlekozastępcze). Początkowo powinny być to posiłki półpłynne, np. pełnoporcjowe karmy mokre lub suche, namoczone wodą. Zwykle etap przejściowy kończy się pomiędzy 6. a 8. tygodniem życia psa - w tym też czasie zanika odruch ssania1.
Kiedy szczenię przejdzie już tylko na pokarm stały, mówimy o tzw. odsadzeniu dietetycznym - jaka karma dla szczeniaka będzie wtedy wskazana? Zarówno sucha, jak i mokra, przy czym niezmiennie konieczne będzie dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Dobra karma dla szczeniąt musi być zbilansowana, czyli posiadać odpowiednie ilości oraz proporcje pomiędzy poszczególnymi składnikami odżywczymi, jakich na danym etapie rozwoju potrzebuje nasz pies.
Dobra karma dla szczeniaka - na jakie oznaczenia warto zwrócić uwagę?
Biorąc pod uwagę wiek zwierzęcia, kupując karmę, należy zwrócić uwagę na odpowiednie oznaczenia na etykiecie. Określenie Adult wskazuje, iż dany produkt przeznaczony jest dla psów dorosłych, zaś karma Senior - dla zwierząt starszych. Nie dotyczą one jednak opiekunów najmłodszych psów - oni powinni być zainteresowani karmami Junior, które są dostosowane do potrzeb młodych, rosnących organizmów. Karmy, przeznaczone dla dorosłych osobników i seniorów, są niedoborowe dla rozwijających się zwierząt.
Dobra karma dla szczeniąt dostosowana jest nie tylko do wspomnianego tu wieku, lecz także do wielkości zwierzęcia. Najlepsi producenci oferują odmienne karmy dla małych, jak i dużych ras - mowa o karmach w formie suchej. Sucha karma dla szczeniaka o drobnej budowie będzie dopasowana do jego fizjonomii - jej granulki będą mniejsze i - tym samym - łatwiejsze do jedzenia. Co ważne, odpowiednie oznaczenia, dotyczące wielkości rasy, również powinny być widoczne na opakowaniu.
Karmienie szczeniąt - praktyczne wskazówki
Warto zauważyć, że moment odsadzania dietetycznego często zbiega się z przejściem psa do nowego domu. Są to dla zwierzęcia ogromne zmiany i warto, aby przebiegały spokojnie oraz płynnie, stąd też jego dieta nie powinna ulegać wtedy nagłej zmianie. Warto przez pierwszy tydzień lub dwa podawać psu takie posiłki, jakie serwowali mu pierwsi opiekunowie. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko nie tylko stresu, lecz także niepożądanych zaburzeń układu pokarmowego, objawiających się np. biegunkami (co samo w sobie również może być powiązane ze wspomnianym stresem)1.
Jeśli zaś chodzi o częstotliwość karmienia szczeniaka, początkowo pies powinien dostawać posiłki 4-5 razy dziennie i najlepiej, aby odbywało się to o stałych godzinach. W wieku 2-6 miesięcy warto przejść na 3-4 porcje w ciągu dnia, zaś po tym okresie na 2-3. Niezmiennie, podawanie posiłków powinno odbywać się o stałych porach, najlepiej około 15-20 minut po spacerze (nie karmimy psa przed samym wyjściem lub inną aktywnością fizyczną, ponieważ może to istotnie zaburzać proces trawienia).
Jaka karma dla szczeniaka będzie najlepsza?
Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na trzy ważne cechy dobrej karmy dla szczeniaka - powinna wyróżniać się dobrą strawnością, odpowiednią kalorycznością oraz wysoką wartością odżywczą1. W domowych warunkach bardzo trudno jest stworzyć tego typu posiłki, dlatego też poleca się przede wszystkim profesjonalnie przygotowane pełnoporcjowe karmy - zarówno suche, jak i mokre.
Jeśli chodzi o kaloryczność, w dużej mierze zależy ona od rasy psa, a tym samym, jego wielkości. Warto przy tym podkreślić, że szczenięta mają większe zapotrzebowanie energetyczne niż psy dorosłe. Należy jednak zwrócić przy tym uwagę na okres, kiedy danego psa można uznać za dorosłego - rasy mniejsze szybciej osiągają ten etap, nawet po 8-10 miesiącach życia. Rasy duże i olbrzymie mogą potrzebować do pełnego rozwoju nawet 24 miesięcy.