Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

KARMA DLA YORKA - NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PODCZAS ZAKUPÓW?

Yorkshire terrier to rasa psów o niewielkich rozmiarach.

KARMA DLA YORKA - NA CO ZWRACAĆ UWAGĘ PODCZAS ZAKUPÓW?

Yorkshire terrier to rasa psów o niewielkich rozmiarach. Nie potrzebują one wielu kalorii dziennie, ale mają swoje specyficzne wymagania żywieniowe. Jedzenie dla yorka powinno charakteryzować się bardzo wysoką jakością. Żeby pies był w dobrej kondycji, musimy wybrać właściwą, pełnoporcjową karmę dla yorka, która dostarczy mu odpowiednią ilość białka, tłuszczów, węglowodanów, błonnika pokarmowego, witamin i składników mineralnych.

Spis treści:

  1. Yorkshire terrier - żywienie szczenięcia i dorosłego psa
  2. Mokra czy sucha karma dla yorka?
  3. Jak określić idealną porcję karmy dla yorka?
  4. Najlepsza karma dla yorka

MOKRA CZY SUCHA KARMA DLA YORKA?

Karma dla yorka szczeniaka, w przeliczeniu na suchą masę produktu, powinna zawierać minimum:

  • 8,5% tłuszczu,
  • 20-25% białka (w zależności od wieku w tygodniach).

Odpowiednie witaminy oraz składniki mineralne, zawarte w jedzeniu, wspomagają prawidłowy rozwój młodego psa. W karmieniu yorka szczeniaka bardzo ważne - szczególnie na etapie wzrostu szkieletu - są wapń i fosfor. Istotne są nie tylko ilości tych minerałów, ale także ich stosunek, który powinien wynosić od 1:1 do 1,6:1 z przewagą wapnia. Szczenię yorka od momentu odsadzenia dietetycznego od matki do 3. miesiąca życia powinno być karmione 4-5 razy dziennie. Yorkowi w przedziale wiekowym od 3 miesięcy do roku należy zaplanować posiłki 3-4 razy dziennie.

Jak powinno wyglądać żywienie dorosłego Yorkshire terriera? Dobowe zapotrzebowanie energetyczne yorka o masie 3 kg, po ukończeniu 10. miesiąca życia, wynosi nieco ponad 200 kcal - w przypadku psa o niskiej aktywności fizycznej i około 250 kcal - u aktywnego czworonoga. U starszych yorków, po 10. roku życia, zapotrzebowanie na energię wynosi średnio 150-200 kcal. Dorosłego psa należy karmić 3 razy dziennie lub, jeśli zdecydujemy się na podawanie przekąsek (np. podczas treningu), zaledwie 2 razy dziennie. Bardzo ważna jest też regularność posiłków - należy ustalić stałe pory podawania karmy dla yorka i wystawiać miseczkę na około 30 minut.

MOKRA CZY SUCHA KARMA DLA YORKA?

W żywieniu Yorkshire terriera można stosować zarówno suchą, jak i mokrą karmę, przeznaczoną dla psów ras miniaturowych i małych. Najważniejsze, aby było to jedzenie kompletne i zbilansowane, dostosowane do wielkości rasy i wieku psa. Taka karma dla yorka dostarcza wszystkich niezbędnych składników w jego diecie.

Sucha karma dla yorka:

  • ma korzystny wpływ na kondycję zębów i dziąseł psa - tekstura i skład suchego pokarmu pomagają w usuwaniu płytki bakteryjnej i zmniejszaniu tworzenia kamienia nazębnego,
  • jest łatwa w przechowywaniu i ma dłuższy okres przydatności do spożycia (jednak staraj się kupować opakowanie, które Twój ulubieniec spożyje w około miesiąc).

Mokra karma dla yorka:

  • jest atrakcyjna dla psa pod względem smakowitości,
  • jest odpowiednia dla szczeniąt, które nie radzą sobie jeszcze z pobieraniem suchej karmy,
  • stanowi dodatkową porcję wody dla psa, dzięki czemu sprzyja nawodnieniu i zdrowiu dróg moczowych.

Niezależnie od tego, jakie jedzenie dla yorka wybierzemy, należy pamiętać o zapewnieniu stałego dostępu do miski z czystą, świeżą wodą, nawet jeśli karmiony jest wyłącznie wilgotnym pokarmem. Picie właściwej ilości wody jest bardzo istotne m.in. ze względu na prawidłowe funkcjonowanie dróg moczowych psów ras miniaturowych.

JAK OKREŚLIĆ IDEALNĄ PORCJĘ KARMY DLA YORKA?

Znając zapotrzebowanie energetyczne psa, sprawdzamy na etykiecie gotowej karmy, ile kalorii znajduje się w 100 g produktu, a następnie, przy pomocy wagi kuchennej, odmierzamy odpowiednią ilość pokarmu. Nie robimy tego na „oko”, ponieważ w ten sposób bardzo łatwo można przesadzić z ilością jedzenia i zaburzyć dietę psa. Jeśli, oprócz suchego pokarmu, podajemy psu również karmę mokrą i przysmaki, należy to uwzględnić w dziennej racji pokarmowej. Opiekunowi może wydawać się, że porcje karmy są zbyt małe. Yorkshire terrier to rasa miniaturowa i nie potrzebuje wielu kalorii, więc porcje muszą być niewielkie. Jeśli pies utrzymuje prawidłową masę ciała, oznacza to, że dieta jest odpowiednia pod względem kaloryczności.

Psy rasy Yorkshire terrier wykazują dużą aktywność ruchową - uwielbiają częste spacery i energiczną zabawę. Nic więc dziwnego, że ich opiekunom zdarza się przekroczyć prawidłowe porcje pokarmu lub przysmaków. Małe psy są w takim samym stopniu narażone na nadwagę i otyłość, jak duże osobniki, gdy spożywają nadmiar kalorii. Przekarmienie yorka może skończyć się dla niego również zaburzeniami przewodu pokarmowego. Dlatego najlepszym sposobem będzie podawanie mu pełnoporcjowego pokarmu w zalecanych ilościach. Dzięki temu pies będzie mógł zachować smukłą sylwetkę i dobrą kondycję.

NAJLEPSZA KARMA DLA YORKA

Jaką karmę dla psa yorka powinniśmy wybrać? Rasa ta charakteryzuje się wyjątkowo wrażliwymi żołądkami oraz skłonnością do występowania problemów w obrębie dziąseł i zębów. Dlatego ważne jest zapewnienie najlepszej karmy dla yorka. Powinien być to kompletny i zbilansowany pokarm, opracowany przez specjalistów, taki jak Perfect Fit dla ras małych i miniaturowych. Jedzenie dla yorka powinno być zbilansowane pod względem wszystkich składników odżywczych, w tym składników mineralnych i witamin, aby wspomagać jego zdrowie, samopoczucie oraz kondycję sierści.

Skład mineralny karmy dla yorka przekłada się na zawartość tych substancji w moczu pupila. Dlatego tak ważny jest wybór karmy zgodnej z fizjologicznymi wymaganiami małych psów. Taki pokarm zawiera odpowiednią ilość minerałów, m.in. wapnia, fosforu i magnezu, dzięki czemu wspomaga zdrową pracę dolnych dróg moczowych. Psy ras miniaturowych są predysponowane do kamicy moczowej, a zachwiane proporcje tych minerałów są jedną z  przyczyn tworzenia się kryształów.

Optymalna ilość witamin z grupy B i żelaza wspiera witalność małego psa. Witaminy z grupy B mają wpływ m.in. na wytwarzanie energii w organizmie, metabolizm aminokwasów oraz syntezę DNA. Żelazo jest kluczowym składnikiem enzymów i hemoglobiny - białka odpowiedzialnego za transport tlenu w organizmie wraz z krwią. Właściwe wytwarzanie energii oraz transport tlenu we krwi wspomagają aktywność i dynamiczną zabawę.

Ważnym aspektem idealnej karmy dla yorka jest wielkość granulek, dostosowana do rozmiarów szczęk psów miniaturowych i małych ras. Dobrze dobrany suchy pokarm wspiera zdrowie dziąseł i zębów, usuwając płytkę bakteryjną i zmniejszając tworzenie kamienia nazębnego.

Przy niskiej podaży kalorii, jakiej wymagają yorki, trudno jest dostarczyć psu wszystkich niezbędnych składników odżywczych, dlatego nie powinniśmy decydować się na podawanie domowej karmy dla yorka. Nie będąc specjalistą, bardzo trudno jest samodzielnie właściwie skomponować jedzenie dla psa. Wiąże się to z ryzykiem niedoborów lub nadmiarów pokarmowych.

Przewagą pełnoporcjowej karmy dla psów nad domowym jedzeniem jest również to, że podając ją, mamy pewność, że nasz pies nie otrzymuje składników, które mogą mu zaszkodzić. Psy małych ras, ze względu na niewielką masę ciała, są szczególnie narażone na zatrucia pokarmowe. Wystarczy mała ilość szkodliwej substancji, by narazić psa na poważne problemy. Czekolada, czosnek, cebula, awokado czy winogrona, to tylko niektóre z produktów toksycznych dla psów. Yorkshire terrier nie powinien jeść również nabiału, surowego mięsa (dlatego dieta BARF jest niewskazana) i jakichkolwiek resztek ze stołu. Niebezpieczne jest również podawanie psom kości.

Przy okazji należy ostrożnie dobierać przekąski dla psa. Powinny być to przysmaki przygotowane specjalnie dla psów - są one zdrowe i bezpieczne. Nie może być to jedzenie przeznaczone dla ludzi, np. słodycze, słone przekąski. Należy unikać podawania przekąsek w formie surowego mięsa, a także większych porcji warzyw i owoców.

Powiązane artykuły

Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?