Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

KIEDY MÓJ KOCIAK STAJE SIĘ DOROSŁYM KOTEM

Od najmłodszych lat, aż do podeszłego wieku, Twój kot doświadczy wielu przemian fizycznych i behawioralnych, które spowodują między innymi zmianę jego potrzeb żywieniowych.

KIEDY MÓJ KOCIAK STAJE SIĘ DOROSŁYM KOTEM

KROK PO KROKU: JAK NADĄŻYĆ ZA ZMIENIAJĄCYMI SIĘ POTRZEBAMI KOTÓW

Od najmłodszych lat, aż do podeszłego wieku, Twój kot doświadczy wielu przemian fizycznych i behawioralnych, które spowodują między innymi zmianę jego potrzeb żywieniowych. Jeden z najważniejszych przełomów w życiu Twojego kota to przejście z uroczego, puchatego kociaka do równie ukochanego kota dorosłego. Inną ważną przemianą w życiu wielu kotów jest zabieg kastracji, która wymaga pewnego dodatkowego dostosowania diety, w tym najprawdopodobniej zmniejszenia liczby podawanych mu kalorii. Przy tych wszystkich przemianach, łatwiej będzie zarówno Tobie, jak i Twojemu pupilowi, gdy zrozumiesz zmiany, które Was czekają. Jeśli odpowiednio się przygotujesz, będziesz spokojniejszy i zapewnisz swojemu ulubieńcowi zdrowie i dobrą formę na każdym etapie życia.

KIEDY MÓJ KOCIAK STANIE SIĘ KOTEM DOROSŁYM?
WYMAGANIA ŻYWIENIOWE I ETAPY ŻYCIA

Do sześciu miesięcy życia Twój kociak rośnie w bardzo szybkim tempie.
Od szóstego miesiąca życia to szybkie tempo wzrostu znacznie zwalnia.
W wieku 12 miesięcy Twój ciekawski kot prawdopodobnie wciąż wygląda jak kociak i rozrabia jak szalony. Jednak od 9. do 12. miesiąca życia wiele kociąt osiąga dorosłe rozmiary. Po osiągnięciu pierwszego roku życia Twój kociak jest uważany za kota dorosłego (nawet jeśli uważasz, że nadal się tak nie zachowuje!).

WYMAGANIA ŻYWIENIOWE I STYL ŻYCIA

Ponieważ Twój kociak wchodzi w dorosłość, ważne jest, aby nadążyć za jego zmieniającymi się potrzebami. Oprócz wolniejszego tempa wzrostu, jego wymagania żywieniowe zależą od pewnych czynników stylu życia. Chodzi tu między innymi o zmniejszoną aktywność fizyczną, w zależności od tego, czy Twój kot może wychodzić na zewnątrz, czy jest wykastrowany, czy dzieli swój dom z innym kotem lub psem, co bardziej go stymuluje, niż gdyby był sam. Na przykład można się spodziewać, że młody dorosły kot z możliwością swobodnego wyjścia na zewnątrz oraz taki, który bawi się z innym zwierzakiem domowym, może mieć większe zapotrzebowanie na kalorie niż samotny kot domowy o bardziej spokojnym stylu życia.

ZROZUMIENIE POTRZEB ŻYWIENIOWYCH TWOJEGO KOCIAKA

Być może pierwszym krokiem na drodze do długotrwałego zdrowia Twojego kota jest zrozumienie, jak i dlaczego potrzeby kociaków różnią się od potrzeb kotów dorosłych. Z powodu małej objętości żołądka, głodny kotek wymaga nie tylko wielu posiłków dziennie – czasem nawet do 18 posiłków na dobę, aby mógł się nasycić tak, jakby żył na wolności. Potrzebuje także zrównoważonej karmy bogatej w białko, tłuszcze i minerały, w celu zaspokojenia potrzeb na składniki odżywcze i energię. W końcu, żeby osiągnąć rozmiary dorosłego kota, trzeba trochę zjeść!

Ponadto, jak dobrze wiesz, kociaki mają mnóstwo energii! Przy tych wszystkich zabawach, awanturach i jednoczesnym wzroście, ważne jest, aby Twój pupil otrzymywał karmę wysokiej jakości, w pełni odżywczą i zrównoważoną. To zapewni mu podstawy zdrowotne na resztę życia. W związku z tym, zaleca się, aby do pierwszego roku życia podawać swojemu ulubieńcowi specjalnie przygotowaną karmę dla kociąt.

PRZEJŚCIE W DOROSŁOŚĆ I ZMIANY STYLU ŻYCIA: ZMIENIAJĄCE SIĘ POTRZEBY ŻYWIENIOWE TWOJEGO KOTA

Często uważa się, że kiedy Twój kociak osiągnie wiek 6 miesięcy i wielkimi krokami zbliża się do dojrzałości płciowej, jest to najlepszy czas, aby rozważyć zabieg kastracji. Z powodów zdrowotnych wielu lekarzy weterynarii często zaleca wczesną sterylizację, gdy kociak jest w wieku od 4 do 6 miesięcy. Ważne jest, aby pamiętać, że kastracja będzie miała pewne konsekwencje dla apetytu i metabolizmu Twojego kota. Na przykład możliwości wykastrowanego kociaka w zakresie spalania kalorii ulegają modyfikacji, a przyrost masy ciała może szybko wzrosnąć aż do 20%1. Jest bardzo prawdopodobne, że kociak podany kastracji może być bardziej skłonny do żebrania o jedzenie, aby zaspokoić swój nowo odkryty głód. Dlatego ważne jest, aby kontrolować wagę jego ciała przez cały ten potencjalnie trudny okres, tj. 18 tygodni po kastracji i uważnie monitorować spożycie pokarmów.

PRZEJŚCIE OD KARMY DLA KOCIAKÓW DO KARMY DLA KOTÓW DOROSŁYCH

Koty dorosłe potrzebują mniej jedzenia ze względu na zmniejszoną aktywność (tak, to prawda, Twój najwyraźniej nadpobudliwy futrzasty przyjaciel pewnego dnia zwolni tempo) oraz fakt, że znacznie wolniej rosną, a także ze względu na obniżony metabolizm w przypadku przeprowadzonej kastracji. Tak więc, ogólnie rzecz biorąc, po ukończeniu przez kociaka pierwszego roku życia, najlepiej jest przestawić go na karmę dla kotów dorosłych, która jest uboższa w białko i tłuszcz. Jednak w przypadku kastracji lepiej jest wcześniej przestawić kociaka na karmę dla kotów dorosłych, w wieku od sześciu miesięcy do roku, w zależności od zaleceń lekarza weterynarii i kiedy objawy wskazują na zakończenie wzrostu ciała. Wszystko zależy od zawartości odżywczej wybranej formuły żywieniowej (np. karma dla kociaka.)

JAK PŁYNNIE DOKONAĆ PRZEJŚCIA

Przestawienie kota z karmy dla kociaków na karmę dla kotów dorosłych powinno odbywać się stopniowo i wymaga pewnej organizacji.

Zbyt szybka zmiana może prowadzić do problemów z trawieniem u Twojego kota. Stopniowa zmiana w ciągu 5-8 dni pozwoli mu najlepiej przyzwyczaić się do nowej diety. Rozpocznij od dodania niewielkiej ilości, powiedzmy 10%, karmy dla kotów dorosłych do karmy dla kociaków. Co dwa dni zwiększaj procent dodawanej karmy dla kotów dorosłych. Zwykle do siódmego lub ósmego dnia Twój kociak z powodzeniem przestawi się na karmę dla kotów dorosłych. Jeśli dotąd tego nie zrobiłeś, rozpocznij stopniowe wprowadzanie różnych smaków i konsystencji pożywienia, w tym zarówno suchej jak i mokrej karmy. Dzięki temu Twój kot nie stanie się wybredny. Ponadto, niektóre koty z natury uwielbiają odmiany.

MONITOROWANIE WAGI MŁODEGO DOROSŁEGO KOTA

W miarę jak kot rośnie i przestawia się na karmę dla kotów dorosłych, ważne jest, aby monitorować jego wagę. Aby pomóc Twojemu kotu utrzymać optymalną wagę, możesz stosować także karmę mokrą w żywieniu pupila. Mokra karma ma również tę zaletę, że zawiera znacznie więcej wody, która jest zawsze dobra dla Twojego kota. Można też wypróbować zabawki do karmienia, które dodatkowo pobudzają kota intelektualnie.Wreszcie, możesz pomóc kotu utrzymać odpowiednią wagę ciała, regularnie bawiąc się z nim z wykorzystaniem kocich zabawek, co zachęci go do różnych ćwiczeń fizycznych.

KOT Z NIEDOWAGĄ

Chociaż większość z nas zwykle martwi się nadwagą swojego kota, ważne jest także to, aby kot nie miał niedowagi. Jeśli Twój młody dorosły kot wygląda na zbyt chudego lub nagle odmawia jedzenia, radzimy skonsultować się z lekarzem weterynarii. Utrata wagi może być oznaką problemów zdrowotnych lub tego, że potrzeby dietetyczne kota nie są prawidłowo spełniane. Twój lekarz weterynarii doradzi Ci, jakich zmian w diecie powinieneś dokonać. W szczególności zaleca się – po badaniu kału – odrobaczenie kociaka, gdy tylko zostanie odsadzony od matki, tak aby zapobiec wszelkim problemom ze wzrostem związanym z obecnością pasożytów jelitowych. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii w sprawie częstości odrobaczania.

NAJWAŻNIEJSZA INFORMACJA DOTYCZĄCA OPTYMALNEGO ŻYWIENIA KOTA: NAPRAWDĘ WARTO!

Jak więc widać, dorastanie nie musi być okresem ciężkim dla kociaka, ani stresującym dla Ciebie, o ile zrozumiesz zmiany fizyczne i/lub behawioralne, których już wkrótce Twój kociak może doświadczyć na drodze do dorosłości.
W szczególności nie należy lekceważyć kluczowej roli, jaką w rozwoju kociaka odgrywa odpowiednia dieta. Im szybciej ustalisz zrównoważoną dietę, odpowiednią do wieku Twojego kota, tym lepiej dla niego pod względem realnych, trwałych korzyści zdrowotnych.

  • 1 The WALTHAM Centre for Pet Nutrition. https://www.waltham.com

Powiązane artykuły

TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?