Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

KOT NIE CHCE JEŚĆ? SPRAWDŹ, JAKIE MOGĄ BYĆ PRZYCZYNY

Jeśli nasz kot nie ma apetytu i odmawia serwowanych mu posiłków, to w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się jego diecie.

KOT NIE CHCE JEŚĆ? SPRAWDŹ, JAKIE MOGĄ BYĆ PRZYCZYNY

Jeśli nasz kot nie ma apetytu i odmawia serwowanych mu posiłków, to w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się jego diecie. Warto zdawać sobie sprawę, że koty bardzo często odmawiają jedzenia, ponieważ nie spełnia ono ich kryteriów co do świeżości pokarmu, jego smaku lub konsystencji, a także czystości miseczki. Niekiedy jednak brak łaknienia u kota może mieć poważne podłoże, dlatego nie należy tego bagatelizować – już po 48 godzinach bez jedzenia u kota może wystąpić groźne stłuszczenie wątroby. Dowiedz się, jakie mogą być przyczyny tego, że kot nie chce jeść i jak sobie z tym radzić.

Spis treści:

  1. Jak radzić sobie z brakiem apetytu u kota?
  2. Dlaczego kot nie chce jeść – poznaj najczęstsze przyczyny problemu!
  3. Najczęstsze choroby kotów z objawem utraty apetytu
  4. Konsekwencje braku apetytu u kota

JAK RADZIĆ SOBIE Z BRAKIEM APETYTU U KOTA?

Gdy kot nie chce jeść, najważniejsza jest szybka reakcja opiekuna. Konsekwencje takiej sytuacji mogą być bowiem bardzo groźne. Już po nieco ponad dobie od ostatniego posiłku u Twojego pupila mogą wystąpić poważne problemy ze zdrowiem, w tym stłuszczenie wątroby. Wszystko ze względu na specyficzny metabolizm kotów.

Podstawowym krokiem do rozwiązania problemu wówczas, gdy kot nie chce jeść, jest ustalenie przyczyny takiej sytuacji. Na początek skonsultuj problem swojego podopiecznego z lekarzem weterynarii, który potwierdzi lub wykluczy ewentualne choroby. Jeżeli okaże się, że Twój pupil nie cierpi na żadną fizyczną dolegliwość, musisz poszukać źródła problemu.

Bardzo często, aby rozwiązać problem, gdy kot nie chce jeść, wystarczą proste kroki, jak umycie kociej miseczki i nasypanie świeżej karmy. Niekiedy też, ze względu na naturalną dla kotów potrzebę zmiany struktury i smaku karmy, wystarczy po prostu zaproponowanie mu innego, pełnoporcjowego, gotowego posiłku. Pamiętaj również, że kocie jedzenie musi być w temperaturze pokojowej. W przypadku bardziej wymagającego ulubieńca, puszki czy saszetki z mokrą karmą możesz najpierw włożyć do ciepłej wody, a dopiero po podgrzaniu ich - podać swojemu pupilowi. Nie zapominaj, że Twój czworonożny przyjaciel w rzeczywistości jest bezwzględnym mięsożercą, a koty dziko żyjące posilają się świeżo upolowaną, a więc jeszcze ciepłą, zdobyczą. Dlatego też najlepiej, aby posiłek twojego pupila miał temperaturę ciała.

Gdy kot nie chce jeść, musisz również zwrócić uwagę na ustawienie miski. Powinna ona znajdować się w odległości minimum 50 cm od miski z wodą, a także w dużym oddaleniu od kuwety. Nie zapominaj też, że koty niekiedy tracą apetyt ze względu na problemy emocjonalne, w tym silny stres. Jeżeli w ostatnim czasie Twój kot przeżył stresującą sytuację, np. przeprowadzkę czy przybycie do domu nowego pupila, może chwilowo stracić apetyt. Jedynym wyjściem jest ukojenie jego skołatanych nerwów. Bardzo często wystarczy po prostu zostawić ulubieńca w spokoju, by doszedł do siebie. Pamiętaj przy tym, że koty mogą mieć różną wrażliwość. Jednego zestresuje dopiero zmiana mieszkania, a innego nawet niewielkie przemeblowanie.

DLACZEGO KOT NIE CHCE JEŚĆ – POZNAJ NAJCZĘSTSZE PRZYCZYNY PROBLEMU!

Jednymi z najczęstszych przyczyn sytuacji, gdy kot nie chce jeść, są wymienione już brudna miseczka bądź jej zbyt mała odległość od miski z wodą lub kuwety, zbyt długie jedzenie jednego typu karmy, niewłaściwa temperatura posiłków bądź stres. Nie są to jednak jedyne źródła takiego stanu rzeczy.

Przyczyną tego, że kot nie chce jeść, może być również zbyt wysoka temperatura otoczenia. Takie środowisko z pewnością nie zachęca do posiłku, dlatego, jeśli to możliwe, spróbuj odrobinę obniżyć temperaturę w pomieszczeniu. Jeśli Ci się to uda, Twój pupil powinien odzyskać apetyt. Niekiedy problem wywołany jest również zmęczeniem kota. Po prostu pozwól mu odpocząć, a kłopot powinien rozwiązać się sam.

Twój pupil ma możliwość wychodzenia z domu? Sprawdź, czy nie korzysta z nadmiernej uprzejmości sąsiada. W takiej sytuacji prawdopodobną przyczyną tego, że kot nie chce jeść w domu, jest to, że po prostu najada się poza nim.

Do Twojego domu przybył niedawno nowy kot? Przyczyną tego, że jeden z nich nie chce jeść, może być nie tylko stres wywołany zmianą otoczenia lub samym faktem wprowadzenia się nowego lokatora. Źródło może tkwić także w tym, że jeden z kotów jest silnie dominujący i nie dopuszcza drugiego do miski. Dlatego pamiętaj, aby przy wprowadzaniu nowego kota do domu zachować wszelkie środki ostrożności, powoli zapoznawać ze sobą zwierzęta według zasad ustalonych przez behawiorystów oraz uważnie obserwować sytuację.

Czasem to, że kot nie chce jeść, wywołane jest również osłabieniem węchu zwierzęcia. Niekiedy jest to wynik choroby, jak koci katar, chociaż może to również mieć podłoże w podeszłym wieku zwierzęcia. Zmysł powonienia słabnie bowiem u kotów z wiekiem, a to właśnie apetyczny zapach pokarmu pobudza koci apetyt.

Kolejną przyczyną tego, że kot nie chce jeść, może być także moment rui u tych zwierząt. Przy czym dotyczyć to będzie zarówno kotek, jak i kocurów, które wyczuwają ruję. Jeżeli Twój pupil jest domowym mruczkiem, najlepszym rozwiązaniem będzie kastracja lub sterylizacja. Jeśli jednak jest to kot hodowlany, koniecznie skonsultuj rozwiązanie problemu ze specjalistą.

Twój kot nie chce jeść i jest osowiały, a przy tym udało Ci się wykluczyć powyższe przyczyny? A może u Twojego pupila występują inne, niepokojące objawy, poza utratą apetytu? Źródłem problemu może być choroba. W takiej sytuacji niezbędna będzie pomoc lekarza weterynarii.

NAJCZĘSTSZE CHOROBY KOTÓW Z OBJAWEM UTRATY APETYTU

Choroby powodujące, że kot nie chce jeść, nie zawsze muszą być bardzo poważne, choć oczywiście nie oznacza to, że nie należy jak najszybciej zająć się ich leczeniem. Jednym z najczęstszych tego typu problemów jest zaleganie w układzie pokarmowym zwierzęcia pilobezoarów, czyli kul złożonych z włosów dostających się tam podczas kociej pielęgnacji. Na szczęście możesz zapobiec takiej sytuacji, kupując specjalną trawę dla kota lub podając mu odkłaczające smakołyki czy specjalne pasty.

Do innych częstych przyczyn tego, że kot nie chce jeść, należą również pasożyty układu pokarmowego, a także niektóre choroby zakaźne, w tym koci katar, który upośledza węch zwierzęcia, a tym samym negatywnie wpływa na jego apetyt. Czasem źródłem problemu bywają również schorzenia wątroby i nerek, w tym ich niewydolność. Dość często wynika to z zatrucia, wywołanego na przykład spożyciem środków chemicznych lub roślin trujących dla kota. Zazwyczaj dodatkowo występują wtedy również inne objawy towarzyszące. W takiej sytuacji zwykle kot nie chce jeść i pić, jest apatyczny, a przy tym występują u niego wymioty i biegunka oraz bóle brzucha. Jeżeli zauważysz takie symptomy u swojego pupila, natychmiast zabierz go do lekarza weterynarii.

Kolejnymi przyczynami tego, że kot nie chce jeść, może być m.in., odbierający apetyt, ból czy problemy w obrębie jamy ustnej, jak nadżerki na języku, zapalenie dziąseł czy kłopoty z zębami. Schorzenia jamy ustnej najłatwiej rozpoznać po nieprzyjemnym zapachu wydobywającym się z kociego pyszczka. Możesz im zapobiegać, dbając o higienę zębów swojego pupila.

Do innych schorzeń powodujących, że kot nie chce jeść, należą także choroby metaboliczne, cukrzyca, nie wymienione wcześniej problemy z układem pokarmowym, a nawet nowotwory. Niekiedy też brak łaknienia może wystąpić po przeprowadzonym zabiegu czy operacji. Zwierzęciu podaje się wtedy środki uspokajające i przeciwbólowe, co wpływa spowalniająco na pracę jelit. Lekarze najczęściej zalecają, aby nie podawać kotu jedzenia przez 12 godzin po przeprowadzeniu procedury, choć zwierzę może nie mieć apetytu nawet przez całą dobę. Taka sytuacja jest całkiem normalna, jeśli jednak Twój czworonożny przyjaciel nie odzyska apetytu po upływie 24 godzin, natychmiast udaj się z nim do kliniki weterynaryjnej. Już i tak osłabione zabiegiem czy operacją zwierzę musi odzyskać siły, natomiast odmawianie jedzenia skutecznie mu to utrudnia.

KONSEKWENCJE BRAKU APETYTU U KOTA

Gdy Twój kot nie chce jeść, musisz zareagować na ten problem, jak najszybciej. Konsekwencje mogą być bowiem niezwykle poważne. Już nawet w 2. dobie od ostatniego posiłku może dojść do stłuszczenia wątroby, co zagraża zdrowiu Twojego pupila. Do innych skutków należy osłabienie odporności, przez co Twój ulubieniec może łatwiej zapadać na choroby zakaźne. Może też dojść do zwiększenia u niego przepuszczalności bariery jelitowej, co niekiedy prowadzi do groźnych zakażeń bakteryjnych.

Jeśli kot nie chce jeść, osłabieniu mogą ulec również procesy odbudowy w jego organizmie, co wywołuje między innymi trudności w gojeniu się ran. Osłabieniu ulegają mięśnie, a często dochodzi też do obniżenia liczby limfocytów bądź do anemii. Kot traci energię, staje się osowiały i apatyczny.

Pamiętaj, że wyjątkowo groźna dla Twojego pupila jest utrata 10% masy ciała, pod warunkiem, że wcześniej była ona prawidłowa. Aby uniknąć tych wszystkich poważnych konsekwencji, jeśli zauważysz, że Twój kot nie chce jeść, musisz natychmiast zareagować i skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Powiązane artykuły

Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?