Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Ile trwa trawienie u kota? Koci układ pokarmowy

Opieka nad kotem wymaga wiedzy, jak świadomie dbać o jego zdrowie, w tym o prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego.

Ile trwa trawienie u kota? Koci układ pokarmowy
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii
Artykuł zrecenzowany przez lekarza weterynarii

Opieka nad kotem wymaga wiedzy, jak świadomie dbać o jego zdrowie, w tym o prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Wiąże się to ze zwracaniem szczególnej uwagi na dietę zwierzęcia, czyli co je, w jakiej ilości i jak często. Przeczytaj artykuł, aby dowiedzieć się więcej o działaniu kociego układu pokarmowego, jak długo trwa trawienie u kota oraz jakie kroki należy podjąć w przypadku wystąpienia problemów z wypróżnianiem.

Ile trwa trawienie u kota?

Koci układ pokarmowy potrzebuje od 12 do 24 godzin na przejście jedzenia przez całą długość jelit.

Żeby zrozumieć, dlaczego trawienie u kota zajmuje tylko tyle czasu, należy zwrócić uwagę na fakt, że to małe, mięsożerne zwierzęta, których zęby przystosowane są do rozgryzania. W rezultacie rozdrobnione na kawałki pokarm trafia do ich żołądka znacznie szybciej niż w przypadku ludzi.

Jak działa koci układ pokarmowy?

Układ pokarmowy kota składa się z kilku elementów, których odpowiednie funkcjonowanie pozwala przyswajać składniki odżywcze z pożywienia, a tym samym utrzymywać zwierzę w zdrowiu. Najważniejszą rolę odgrywają żołądek i jelita.

Proces trawienia kota zaczyna się w jego jamie ustnej, gdzie za pomocą zębów i śliny rozdrabniane są kawałki pokarmu (ze względu na brak ruchów bocznych w stawie żuchwowo-skroniowym mruczki mogą jedynie chwytać, gryźć i połykać, pomijając proces przeżuwania). Następnie rozdrobnione w ten sposób jedzenie trafia przez przełyk do żołądka, gdzie zaczynają działać kwas solny i enzymy trawienne. Po kilku godzinach w jelicie cienkim odbywa się główna część trawienia – składniki odżywcze są wchłaniane przez ściany jelita do krwiobiegu i transportowane do różnych części ciała, aby dostarczyć je organizmowi. Resztki pokarmu trafiają do jelita grubego, gdzie wchłaniane są m.in. woda oraz sole mineralne, a ostatecznie zostają uformowane w kał.

Na to, jak długo trwa trawienie u kota, mogą mieć wpływ włosy zjedzone podczas lizania sierści. Zdarza się, że gromadzą się w jelitach i prowadzą do powstawania kul włosowych. Ich obecność w przewodzie pokarmowym stanowi zagrożenie dla zdrowia kota, doprowadzając do m.in. wymiotów, biegunki lub zaparcia czy odwodnienia. Regularne szczotkowanie pupila jest dobrym sposobem na usunięcie luźnych włosów. Jeśli jednak kłaczek u kota widocznie utrudnia mu trawienie, wówczas należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza weterynarii.

Jak często kot się wypróżnia?

Uznaje się, że zdrowy kot wypróżnia się przynajmniej raz dziennie, jednak w praktyce wiele zależy od diety, wieku oraz jego stylu życia, dlatego jest szansa na wystąpienie pewnych odstępstw od tego założenia. Przykładowo – kocięta, w związku z dojrzewaniem będą częściej korzystać z kuwety, natomiast starsze osobniki rzadziej.

Niemniej jednak warto obserwować stan pupila, zwłaszcza jeśli zbyt częstemu lub zbyt rzadkiemu wypróżnianiu się towarzyszą inne niepokojące objawy, np. kot wymiotuje po jedzeniu. Z naszego artykułu o biegunce u kota dowiesz się, dlaczego nie należy jej bagatelizować, a także jak zaradzić tej dolegliwości. Niezależnie od czynników powodujących nieregularność korzystania z kuwety, dobrze jest udać się do gabinetu weterynaryjnego. Lekarz nie tylko pomoże ustalić przyczynę zmian, ale też zleci badania (np. kału) i zaproponuje odpowiednią terapię, w tym dietę dobrą na trawienie dla kota.

Najczęstsze problemy z trawieniem u kota

Układ pokarmowy zwierząt, podobnie jak ludzi, jest podatny na różne zmiany w codziennym funkcjonowaniu, co w konsekwencji może doprowadzić do zaburzeń tego, ile trwa trawienie u kota. Do potencjalnych zagrożeń zaliczają się m.in. zmiany w diecie, błędy żywieniowe, stres oraz zakażenia lub pasożyty. Do najczęstszych przyczyn zaburzeń trawienia należą:

  1. Stany zapalne

    Zapalenia przewodu pokarmowego zaliczają się do tych dolegliwości, których objawy trzeba jak najszybciej skonsultować z lekarzem weterynarii. W przypadku np. procesu zapalnego przewodu pokarmowego można wymienić biegunkę, wymioty, zaburzenia apetytu, niekiedy też utratę masy ciała. Warto zwrócić uwagę na zachowanie kota, ponieważ może doświadczać bólów brzucha.

  2. Przekarmienie

    Podawanie dużych porcji jest prostą drogą do zaburzenia trawienia kota poprzez rozregulowanie pracy żołądka i jelit. Konsekwencje przekarmienia pupila mogą być krótko- i długofalowe. Do tych pierwszych należą przede wszystkim biegunka lub zaparcia oraz wymioty, natomiast w przypadku drugich – nadwaga lub otyłość i ich następstwa, czyli cukrzyca, niewydolność serca, zwyrodnienia stawów, dysfunkcje wątroby oraz wiele innych. Odpowiedzialne karmienie pupila, zgodne z zaleceniami specjalisty, jest kluczem do utrzymania kota przy zdrowiu i uniknięcia poważnych chorób.

  3. Pasożyty

    Niezależnie od stylu życia kota, tj. czy jest wychodzący, czy spędza czas w domu, istnieje ryzyko zarażenia pasożytami, w tym glistą czy tasiemcem. Bytujące w jelitach robaki znacząco wpływają na trawienie u kota i są często przyczyną m.in. biegunki, która prowadzi do odwodnienia, a także wymiotów i bólu brzucha. Niektóre pasożyty są widoczne gołym okiem w kale zwierzęcia, jednak dla pewności najlepiej skonsultować się z lekarzem weterynarii i wykonać badania, żeby na ich podstawie dobrać odpowiednie preparaty lecznicze.

Jak wspierać trawienie kota?

Utrzymanie kota przy zdrowiu i dobrym samopoczuciu wymaga konsekwentnego trzymania się zaleceń specjalisty, zwłaszcza jeśli chodzi o dobór diety. Nie powinno dopuścić się do przejedzenia lub niedożywienia, co może rozregulować układ pokarmowy zwierzęcia. Z pewnością korzystne okaże się uważne obserwowanie stanu pupila i reagowanie na wszelkie niepokojące zmiany w reakcji na jedzenie. Wszelkie obawy warto przedyskutować z lekarzem w gabinecie weterynaryjnym.

Podczas codziennej opieki należy zadbać o dostęp do świeżej wody, najlepiej wymienianej co kilka godzin. Ponadto niezależnie od utartych skojarzeń zdecydowanie odradza się podawać kotu mleko, przede wszystkim ze względu na brak możliwości trawienia laktozy, tj. cukru mlecznego.

Jeśli chodzi o świadome wspieranie przewodu pokarmowego i tego, jak długo trwa trawienie u kota, można wprowadzić do kociego jadłospisu – po konsultacji z lekarzem – pełnoporcjowe karmy, których poszczególne składniki usprawnią funkcjonowanie organizmu, a konkretnie przewodu pokarmowego, m.in.

  • odpowiednio dobrane źródła białka;
  • wysokostrawne składniki nieobciążające jelit;
  • Prebiotyki, czyli odpowiednie rodzaje włókna pokarmowego, które m.in. zmniejszają prawdopodobieństwo powstania kul włosowych;
  • suplementy witaminowe;
  • łatwa do wyhodowania trawka dla kota (zwłaszcza dla kotów niewychodzących).

Prebiotyki na trawienie dla kota

Alt text: paczka karmy Perfect Fit leżąca obok kukurydzy, groszku, oraz innych składników karmy

Prebiotyki na trawienie dla kota to składniki nietrawione przez enzymy trawienne organizmu, które są wykorzystywane przez bakterie jelitowe. Korzyści wynikające z obecności prebiotyków w pełnoporcjowej diecie są liczne, jednak należy wymienić przede wszystkim stymulowanie wzrostu pozytywnej flory bakteryjnej i wspieranie w utrzymaniu równowagi jelit.

Do innych zalet podawania prebiotyków jest usprawnione wchłanianie składników odżywczych z pożywienia, a to przekłada się na ogólny czas tego, ile trwa trawienie u kota. Jest to szczególnie ważne dla kotów z osłabioną odpornością lub przewlekłymi problemami układu pokarmowego.

Dobranie odpowiedniej karmy z prebiotykami lub bez może znacząco wpłynąć na ogólną kondycję mruczków. Na naszej stronie znajdziesz opracowaną przez specjalistów ofertę kompletnych i zbilansowanych karm dla kotów, które zapewnią Twojemu pupilowi wszystkie najważniejsze składniki potrzebne do prawidłowego funkcjonowania. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem weterynarii, tak aby wszelkie zmiany w diecie odbyły się zgodnie z zaleceniami specjalisty.

Powiązane artykuły

Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?