Odżywianie kotów: zalety żywienia mieszanego
Sztuka mieszania
Pojęcie żywienia mieszanego to popularny termin opisujący sposób żywienia oparty na podawaniu rosnącemu lub dorosłemu kotu zarówno suchej jak i mokrej karmy. Zalety takiego sposobu żywienia są liczne i poparte badaniami. Żywienie mieszane pozytywnie wpływa na ogólne samopoczucie kota, zapewniając mu zbilansowaną dietę i przyjemniejsze wrażenia z jedzenia. To jednak nie wszystko – taki sposób karmienia ułatwia naszemu pupilowi pokonanie rozmaitych przeszkód na poszczególnych etapach jego życia.
Żywienie kociąt: „różnorodność od samego początku”
Jak być może już wiesz, na preferencje żywieniowe Twojego kotka w pierwszej kolejności wpływa dieta jego mamy, później zaś nawyki żywieniowe ugruntowane przez Ciebie w pierwszym roku jego życia. Mając to na uwadze, powinniśmy dbać o jak najwcześniejsze zapewnienie kocięciu różnych rodzajów pokarmów aby poszerzyć jego preferencje żywieniowe jeszcze w młodym wieku. Ma to szczególne znaczenie, jeśli chodzi przyzwyczajenie do stosowania mokrego i suchego pokarmu, ponieważ daje pupilowi możliwość wykorzystania „moczopędnych” i „dietetycznych” zalet karmy mokrej wtedy, kiedy najbardziej ich potrzebuje – po zabiegu sterylizacji.
Młodym kotom (mającym 2-3 miesiące) zaleca się podawanie różnorodnego pod względem formy pożywienia – najpierw „mokrego” (papki, sosy, a następnie niewielkie ilości mokrej karmy), później „suchego” (w granulkach odpowiedniej wielkości!), przestrzegając odpowiednich okresów przejściowych dla nowych rodzajów pokarmu. Wprowadzenie zdrowo urozmaiconej diety z karmą suchą i mokrą na tak wczesnym etapie życia naszego ulubieńca zaowocuje w późniejszym okresie – kot będzie chętniej akceptować różne rodzaje pożywienia i mniej grymasić. Mówiąc krótko – stanie się mniej wybredny!
Komentarz dr Corinne Lesaine, lekarza weterynarii i doradcy Perfect Fit™: „Mimo że – generalnie rzecz biorąc – kocięta preferują żywieniowe nowości i lubią odkrywać zapachy, smaki i tekstury, zaobserwowano, że w stresujących sytuacjach często powracają do znanego, „dodającego otuchy” pokarmu i odrzucają nowe składniki. Ważne jest więc stworzenie kotkowi przyjaznego otoczenia, które pozwoli mu zdobyć różnorodne doświadczenia żywieniowe – dzięki temu nie będzie w przyszłości niejadkiem!”