O czym świadczy miauczenie kota?
Miauczenie kota to jeden z najbardziej podstawowych dźwięków w repertuarze każdego mruczka. Jednak miauczenie miauczeniu nierówne, o czym powinien wiedzieć każdy opiekun. Zastanawiasz się, co oznaczają kocie odgłosy zależnie od ich rodzaju? Dowiedz się więcej na temat głosu Twojego kota i sprawdź, co próbuje Ci powiedzieć!
Spis treści:
1. Dlaczego kot miauczy? Przyczyny mogą być różne
2. Nie tylko miauczenie – jakie jeszcze dźwięki kota możesz usłyszeć?
3. Ciekawostki o dźwiękach kotów – które z nich już znasz?
4. Jak reagować na miauczenie kota?
Dlaczego kot miauczy? Przyczyny mogą być różne
Miauczenie to odgłos charakterystyczny dla kotów. Może być sygnałem lub symptomem, a opiekunowie mruczących czworonogów często potrafią odróżniać sposób miauczenia swojego pupila i reagować stosownie do okoliczności. Kiedy miauczenie jest powodem do niepokoju, a kiedy wyrazem sympatii lub zadowolenia?
Miauczenie kota, szczególnie długie, nieprzyjemne dla ucha zawodzenie, niekiedy może mocno niepokoić opiekuna. Nie zawsze jednak jest ono powodem do obaw. Może bowiem oznaczać między innymi:
- okres godowy, tzw. ruję – taki dźwięk służy wtedy przyciągnięciu potencjalnego partnera. Najczęściej można usłyszeć go w nocy, szczególnie wśród zwierząt żyjących półdziko, ponieważ domowe mruczki zwykle poddawane są zabiegowi kastracji bądź sterylizacji, co z wielu względów jest zalecane przez specjalistów;
- emocje związane z intensywną zabawą;
- wejście pupila w okres dojrzewania bądź starości;
- chorobę zwierzęcia, często wiążącą się z bólem.
Pozostałe typy miauczenia kota mogą być również sposobem na komunikację z opiekunem. W ten sposób Twój czworonożny przyjaciel powie Ci, że jest głodny, zaprasza Cię do zabawy albo po prostu chce się z Tobą przywitać. Miauczący kot równie dobrze może też wyrażać swoją radość z wielu innych powodów.
Czasem miauczenie kota może mieć też poważniejsze przyczyny. Poza chorobami i bólem (miauczenie i mruczenie często pełni funkcję samouspokajającą czy nawet „przeciwbólową”), źródłem wokalizacji bywa zdenerwowanie. Charakterystyczna dla zwierząt w podeszłym wieku dezorientacja, związana przede wszystkim z osłabieniem zmysłów, może wywołać reakcję w postaci pojawienia się kocich odgłosów. Niekiedy dźwięk wydawany przez czworonoga stanowi wyraz strachu lub próbę pozbycia się potencjalnego przeciwnika. Jeżeli nadmierna wokalizacja występuje u mruczka po opuszczeniu przez Ciebie domu, wina może leżeć w lęku separacyjnym.
Miauczenie kota jest również typowe dla kociej młodej mamy oraz jej potomstwa. To po prostu sposób na komunikację pomiędzy nimi. Kiedy mały kotek miauczy, najprawdopodobniej próbuje porozumieć się ze swoją mamą, na przykład wyrażając wtedy uczucie głodu.
Pamiętaj, że choć miauczenie kota nie musi oznaczać niczego poważnego, nie można tego wykluczyć. Dlatego, jeśli zauważysz u swojego pupila nadmierną wokalizację o niepewnej przyczynie, zabierz go do lecznicy na badania. Gdy lekarz weterynarii wykluczy przyczyny zdrowotne, pomocna może być również konsultacja z kocim behawiorystą.
Nie tylko miauczenie – jakie jeszcze dźwięki kota możesz usłyszeć?
Do najbardziej znanych odgłosów kota należą miauczenie i mruczenie, jednak to zdecydowanie nie wszystkie dźwięki w repertuarze tych zwierząt – Twój ulubieniec potrafi wydawać ich nawet ok. 60! Dla porównania pies potrafi komunikować się za pomocą ok. 8 tonów. Koty najczęściej używają określonych odgłosów w specyficznych dla nich sytuacjach. Do często wydawanych przez nie dźwięków należą:
- prychanie i syczenie – Twój czworonożny przyjaciel nie jest zadowolony, taki odgłos to oznaka jego defensywnej postawy. Kiedy złość sięga zenitu, odgłosy kota przeradzają się w warczenie, a nawet zaczynają przypominać ryczenie;
- trajkotanie – charakterystyczny, przerywany dźwięk kota, mogący przypominać klekotanie. Najczęściej pojawia się u mruczków obserwujących swoją zdobycz. Zwierzęta wydają go, szybko poruszając przy tym szczęką;
- ćwierkanie – pupil chce poinformować Cię o swojej potrzebie lub po prostu radośnie Cię wita. U niektórych kotów może to oznaczać także ekscytację ze względów innych niż powrót opiekuna, a także… frustrację, najczęściej związaną z niemożnością schwytania potencjalnej zdobyczy – te podobne do piszczenia dźwięki usłyszysz, gdy Twój ulubieniec dostrzeże przez szybę np. ptaki na balkonie.