Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

OTYŁOŚĆ U KOTA - JAK SOBIE PORADZIĆ Z TYM PROBLEMEM?

Otyłość u kota jest chorobą, nierzadko myloną z nadwagą - są to jednak dwa różne pojęcia.

OTYŁOŚĆ U KOTA - JAK SOBIE PORADZIĆ Z TYM PROBLEMEM?

Otyłość u kota jest chorobą, nierzadko myloną z nadwagą - są to jednak dwa różne pojęcia. Niestety nie zawsze przyczyna otyłości jest na tyle oczywista, by wiedzieć, jak z tym walczyć. Zdarza się, że opiekun nawet nie wie, jaką masę ciała ma jego kot, ponadto nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji zdrowotnych, które niesie za sobą otyłość. Dowiedz się, jak rozpoznać otyłość, jakie są jej przyczyny oraz w jaki sposób możemy z nią walczyć.

Spis treści:

  1. Otyły kot - definicja otyłości i jej przyczyny
  2. Jak rozpoznać otyłość u kota?
  3. Nadwaga u kota a otyłość - różnice
  4. Otyłość u kota a skutki zdrowotne
  5. Aktywność fizyczna a otyłość u kota
  6. Jak karmić kota z nadwagą, a jak z otyłością?

OTYŁY KOT - DEFINICJA OTYŁOŚCI I JEJ PRZYCZYNY

Otyłość to choroba polegająca na nadmiernym nagromadzeniu tkanki tłuszczowej w organizmie kota. O otyłości mówimy, gdy masa zwierzęcia przekracza tę prawidłową o co najmniej 30%. To poważny problem, który lekceważony zwiększa ryzyko pojawienia się zaburzeń krążenia, cukrzycy czy chorób serca. Otyłość u kota najczęściej jest spowodowana nadmiarem podawanego pokarmu. Wielu opiekunów pozwala swojemu zwierzęciu mieć stały dostęp do jedzenia, a to poważny błąd. Aby nie doprowadzić do otyłości, konieczne jest dopasowanie dawki pokarmowej nie tylko do gatunku, lecz także trybu życia i wieku danego osobnika.

Kolejną przyczyną otyłości jest brak ruchu. Koty, podobnie jak psy - również powinny być aktywne fizycznie. Niestety nie zawsze same wykazują ku temu ochotę, wówczas warto zainicjować zabawę. Rzadką, jednak występującą, przyczyną otyłości są predyspozycje genetyczne. Rasy, takie jak kot europejski bądź brytyjski krótkowłosy, są na nią szczególnie narażone.

Kastracja i sterylizacja kotów również mogą sprzyjać nadwadze i otyłości, podobnie jak wiek - u kotów w wieku powyżej 8 lat łatwo możemy zaobserwować spadek aktywności fizycznej, a także zmniejszone tempo przemian metabolicznych. W takich przypadkach zaleca się zmniejszyć dzienną porcję pokarmu, jednak zanim to zrobimy, warto tę kwestię przedyskutować z lekarzem weterynarii. Nierzadko zdarza się, że otyłość u kota jest spowodowana przyjmowaniem leków (np. steroidowych), a także schorzeniami - niedoczynnością tarczycy, czy nadczynnością kory nadnerczy.

JAK ROZPOZNAĆ OTYŁOŚĆ U KOTA?

Wbrew pozorom nie wystarczy zważyć kota, by stwierdzić nadwagę bądź otyłość. Każdy kot ma inną budowę ciała, wielkość, masę mięśniową czy grubość kośćca. Dla każdej rasy optymalna liczba kilogramów będzie więc inna. Otyłość możemy rozpoznać po ilości tkanki tłuszczowej, która przekłada się oczywiście na wygląd sylwetki. W celu stwierdzenia otyłości oglądamy i dotykamy kota. Sprawdzamy, czy żebra, kręgi i tkanka tłuszczowa są wyczuwalne. Zwracamy uwagę na granicę szerszej klatki piersiowej w stosunku do węższej jamy brzusznej, patrząc na kota z góry i od boku. Jest to tzw. ocena kondycji ciała (BCS, z ang. Body Condition Score)

Otyły kot to nie tylko chory, ale również nieszczęśliwy kot. Jeśli więc zauważamy zmiany w zachowaniu, warto zwrócić uwagę na to, czy nie przytył. Tak jak i człowiek, kot również może mieć depresję. To właśnie otyłość jest jej częstą przyczyną, jednak może być i na odwrót - kot, tak jak człowiek, może “zajadać” smutek i stres.

Otyły kot będzie miał również utrudnioną pielęgnację, a jego futro będzie wyglądać niezdrowo. Pamiętajmy, że koty są mistrzami w ukrywaniu bólu czy jakichkolwiek problemów. Jeśli więc podejrzewamy, że coś jest nie tak - nie powinniśmy się zastanawiać, tylko koniecznie odwiedzić lekarza weterynarii.

NADWAGA U KOTA A OTYŁOŚĆ - RÓŻNICE

Nadwaga u kota często jest mylona z otyłością, jednakże są to dwa zupełnie inne pojęcia. O otyłości mówimy, gdy masa naszego kota o 30% przekracza masę prawidłową, a o nadwadze, gdy masa kota przekracza masę prawidłową o 15 do 30%.

Otyłość jest tak naprawdę konsekwencją zbagatelizowanej nadwagi. Wiele osób jest w stanie poradzić sobie z nadwagą kota samodzielnie, jednak otyłość jest poważną chorobą i wymaga interwencji lekarza weterynarii. Należy pamiętać o tym, że kot z nadwagą szybko może nabawić się otyłości. Nie należy jej więc lekceważyć - jeśli zauważymy jakiekolwiek symptomy wskazujące na nadwagę, zwróćmy uwagę na to, ile kot je oraz rusza się w ciągu dnia.

Zdrowie zwierzęcia powinno być dla nas priorytetem, jeśli więc zauważymy jakiekolwiek niepokojące sygnały, powinniśmy wprowadzić zmiany w odżywianiu kota. Nadmiar spożywanych kalorii z czasem może przerodzić się w naprawdę poważne choroby.

OTYŁOŚĆ U KOTA A SKUTKI ZDROWOTNE

Bez względu na rasę, otyłość zawsze będzie miała negatywny wpływ na jakość życia naszego kota. Oprócz tego, że może prowadzić do depresji czy stresu, jest często przyczyną również innych, behawioralnych problemów. Może to być agresja, a także inne zachowania - uporczywe miauczenie czy załatwianie potrzeb fizjologicznym poza kuwetą.

Nadmiar kilogramów może być dla kota naprawdę niebezpieczny. Wiążą się z nim liczne przewlekłe stany zapalne, zaburzenia odporności, gospodarki hormonalnej, układu moczowego czy krążenia. Warto również wspomnieć o problemach skórnych, rozpoczynających się najczęściej w okolicach ogona. Otyły kot może mieć przetłuszczoną sierść, doznawać nieprzyjemnego swędzenia, łupieżu czy łuszczenia się naskórka. Otyłość to także choroby stawów i kości, bo wiąże się z obciążeniem całego układu ruchu. Utrudniający poruszanie się ból może być nie tylko męczący, lecz także trudny w eliminacji. Otyły kot ma mniejsze możliwości ruchowe, w razie potrzeby trudniej mu uciec, schować się czy gdzieś wskoczyć. Świadomość tego powoduje stres i nerwowość.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA A OTYŁOŚĆ U KOTA

Otyłość u kota wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii i ustalenia planu działania. To choroba i nie powinna być lekceważona. Bardzo ważnym elementem odchudzania jest aktywność fizyczna. Dzięki niej kot będzie czuł się pewniej i sprawniej, a w ciągu kolejnych miesięcy osiągnie prawidłową masę ciała.

Kot to wysportowany łowca, ruch w jego życiu jest więc niezbędny. Jeśli jego opiekunowie posiadają podwórko - sprawa wydaje się nieco prostsza. Jeśli jednak kot nie wychodzi na zewnątrz, może czasami się nudzić. W takiej sytuacji warto zainicjować zabawę czy dać zwierzęciu jakąś zabawkę. Pomimo tego, że zachęcanie do zabawy niesie za sobą dobre intencje, nie powinniśmy robić tego na siłę. Jeśli widzimy, że kot nawet w najmniejszym stopniu nie jest zainteresowany - warto sobie odpuścić i spróbować jeszcze raz godzinę później.

Aktywność kota powinna różnić się w zależności od jego wieku, masy ciała i stanu zdrowia. Zaleca się bawić ze zwierzakiem średnio trzy razy dziennie po 10-20 minut. Ma to znaczenie nie tylko w kwestiach zdrowotnych, lecz także pomaga ćwiczyć czujność i zwinność. Jest mnóstwo sposobów na zabawę z kotem, a także wiele różnego rodzaju zabawek. Ważne, by opiekun poznał swoje zwierzę, wówczas będzie wiedział, co lubi. Z racji tego, że koty uwielbiają polować i zdobywać, w zdecydowanej większości przypadków świetnie sprawdzą się pluszowe myszy, lasery czy wędki zakończone piórami. Dobrym pomysłem mogą być także kartonowe pudełka, koła biegowe czy drapaki, po których wspinanie się będzie dla kota świetną zabawą.

JAK KARMIĆ KOTA Z NADWAGĄ, A JAK Z OTYŁOŚCIĄ?

Zastanawiasz się, jak karmić kota z nadwagą? Musisz przede wszystkim wiedzieć, że nie jest to łatwe zadanie. Ważne, by przed rozpoczęciem odchudzania wykonać kilka podstawowych badań - mowa tu o pomiarze masy i kondycji ciała, badaniu krwi i moczu. Wykonanie badań pozwala nam wykluczyć chorobę jako przyczynę nadwagi. Na nadwagę cierpią nierzadko koty sterylizowane i kastrowane - ich dietę powinna stanowić specjalistyczna karma.

Co powinien jeść kot z nadwagą? Pokarm powinien zawierać wysokiej jakości białko, a także błonnik i L-karnitynę. Ilość tłuszczu w pokarmie powinna zostać zredukowana. Nie można jednak z niego całkowicie zrezygnować - podobnie jak u człowieka, jest w diecie niezbędny. Ważne, by był wysokiej jakości.

Na rynku dostępnych jest wiele pokarmów odchudzających dla kotów, jeśli jednak nie jesteśmy w stanie zdecydować się na jeden konkretny - możemy zasięgnąć opinii lekarza weterynarii. W przypadku otyłości u kota wizyta u lekarza jest wręcz niezbędna. Tylko specjalistyczna wiedza, karma dla kotów otyłych oraz aktywność fizyczna są w stanie w bezpieczny sposób odchudzić kota. Należy zwrócić uwagę nie tylko na jakość pokarmu i jego skład, lecz także pory podawania i częstotliwość.

Odchudzanie kota jest tak naprawdę powolnym procesem, najbezpieczniej, gdy w ciągu tygodnia traci 1-2% swojej masy ciała. To stały proces, wszelkie próby jego przyspieszenia mogą prowadzić tylko i wyłącznie do problemów zdrowotnych. Bardzo ważne jest, aby wiedzieć, że u kota nie można stosować głodówek, ponieważ już 2 dni bez jedzenia mogą być przyczyną stłuszczenia wątroby. Podczas odchudzania należy regularnie sprawdzać masę ciała i wygląd kota, dzięki czemu będziemy wiedzieć, że proces przynosi oczekiwane rezultaty. Jeśli uda nam się osiągnąć docelową masę ciała, niezwykle istotne jest, by nie wracać do starych nawyków. Należy więc dołożyć wszelkich starań, by zawartość tkanki tłuszczowej u kota była prawidłowa.

Powiązane artykuły

Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?