ZALOGUJ SIĘ DOlogo-cat-dog

Nie pamiętasz hasła?

Wpisz adres emailowy, aby otrzymać link do zresetowania hasła.

loader

ZALOGUJ SIĘ DO logo-cat-dog

Wysłaliśmy do Ciebie email.

Kliknij na poniższy link i postępuj zgodnie z instrukcjami, aby zresetować hasło. Jeśli nie otrzymałeś emaila, proszę sprawdzić folder spam.

ZALOGUJ SIĘ DO logo-cat-dog

Wysłaliśmy do ciebie mail z potwierdzeniem.

ZALOGUJ SIĘ DOlogo-cat-dog

Wyślij mail z potwierdzeniem raz jeszcze

Uzupełnij adres mailowy, aby otrzymać potwierdzenie.

loader

ODŻYWIANIE.

Pies nie chce pić wody - jak radzić sobie z tym problemem?

Pies powinien mieć stały dostęp do świeżej, czystej wody, którą należy wymieniać przynajmniej raz dziennie. Przy okazji, opiekun powinien obserwować ilość wypijanej przez czworonoga wody. Gdy pies nie chce pić wody lub odwrotnie - pies pije zbyt dużo - może to sygnalizować problemy zdrowotne. Dlaczego pies nie pije wody? Jak temu zaradzić?

Spis treści:

     1. Ile wody powinien pić pies?

     2. Pies nie pije wody - zagrożenia

     3. Co zrobić, gdy pies nie chce pić wody?

     4. Dlaczego pies pije dużo wody?

Ile wody powinien pić pies?

Zapotrzebowanie na wodę u psa zależy od wielu czynników. Wpływ mają:

 • indywidualne cechy czworonoga,
 • masa ciała,
 • aktywność fizyczna,
 • stan fizjologiczny,
 • choroby,
 • temperatura otoczenia,
 • rodzaj spożywanego pokarmu,
 • niektóre leki.

Przeciętnie pies powinien pobrać dziennie około 50-60 ml wody na kilogram masy ciała. Jeśli zwierzę danego dnia dużo biegało i spacerowało, potrzebuje jeszcze więcej wody. Na dłuższy spacer, czy sesję szkoleniową, warto więc zabrać ze sobą butelkę wody i miskę lub specjalną butelkę podróżną dla psa. W przeciwnym wypadku, po powrocie do domu, zwierzę łapczywie wypije zbyt dużą ilość wody, co może skończyć się wzdęciami. Ilość wypijanej wody przez psa powinna być również większa, jeśli w jego menu dominuje sucha karma. Pełnoporcjowe suche karmy gotowe zawierają 8-10% wody, a mokre - około 80%. Na większe zapotrzebowanie na wodę może wpływać też podwyższona zawartość sodu w diecie psa i wysoka temperatura otoczenia.

Pies nie pije wody - zagrożenia

Jeśli od dłuższego czasu obserwujesz, że pies nie pije wody, tak jak wcześniej przyczynę powinien ustalić lekarz weterynarii. Spożywanie małej ilości wody przez psa może przede wszystkim doprowadzić do odwodnienia organizmu. Nadmierna utrata wody zagraża zdrowiu i życiu zwierzęcia. Organizm psa w ponad 60% składa się z wody, a spadek tej wartości o 10-15% może stanowić zagrożenie dla życia zwierzęcia. Dlatego uzupełnianie płynów, zwłaszcza w gorące dni, oraz podczas wysiłku fizycznego, jest niezbędne.

Jak rozpoznać, że pies jest odwodniony? Są na to dwa sposoby:

 • sprawdzenie elastyczności skóry - należy delikatnie palcami unieść luźną skórę znajdującą się pomiędzy łopatkami psa, a następnie upuścić i ocenić, jak długo skóra będzie powracać do pierwotnego ułożenia; jeśli będzie trwało to długo - pies może być odwodniony;
 • ocena błon śluzowych - należy obejrzeć dziąsła psa - jeśli są blade, suche i lepkie w dotyku, pies może być odwodniony. Dziąsła zdrowego psa są różowe i wilgotne w dotyku.

Nie powinniśmy zastanawiać się, jak długo pies może nie pić wody, ale w przypadku objawów, wskazujących na najmniejsze nawet odwodnienie, od razu skonsultować się ze specjalistą. Gdy pies nie pije wody przez bardzo długi czas, może to skończyć się poważnymi problemami zdrowotnymi, m.in.

 • kamicą nerkową,
 • niewydolnością niektórych narządów, np. wątroby czy nerek.

CZYTAJ WIĘCEJ

Co zrobić, gdy pies nie chce pić wody?

Aby zapobiec odwodnieniu, należy pilnować, by pies pił wodę. Jeśli zauważymy, że nasz pies nie chce pić wody, powinniśmy najpierw spróbować podsunąć ją mu dosłownie pod nos. Często to wystarczy, by zachęcić czworonoga do picia. Kiedy ta prosta metoda nie poskutkuje, można wykorzystać jeden z poniższych sposobów:

 • dolewaj wodę do suchej karmy,
 • spraw, by woda była dla psa smaczniejsza - dodaj do niej odrobinę mięsnego wywaru,
 • po konsultacji z lekarzem weterynarii, do wody możesz dodawać specjalne suplementy, dostarczające psu elektrolity i sprawiające, że woda jest dla niego bardziej smakowita,
 • wrzuć do wody kilka granulek suchej karmy, pies będzie próbował je wyłowić, a przy okazji się napije,
 • zorganizuj psu zabawę z udziałem wody, np. wyławianie zabawek z miski, w ogrodzie lub na balkonie.

Pamiętaj przy tym, że woda „dosmaczana” szybciej się psuje i należy ją wymienić po 1-2 godzinach.

Dlaczego pies pije dużo wody?

W niektórych sytuacjach pies może też odczuwać wzmożone pragnienie. Naturalną przyczyną jest przede wszystkim  podwyższona temperatura otoczenia, a także zwiększona aktywność fizyczna - w tych sytuacjach nie powinno niepokoić opiekuna, że pies pije dużo wody. Objawy przewodnienia, to m.in. chwiejny chód, brak energii, wzdęcia, nadmierne ślinienie, blade dziąsła, wymioty. Jeśli pies dużo pije i nie chce jeść, powodem może być zaburzona gospodarka wodno-elektrolitowa w jego organizmie. Taki stan może doprowadzić do skurczów mięśni, śpiączki, a nawet śmierci. Dlatego, gdy nadmiernemu pragnieniu towarzyszą inne niepokojące objawy, należy niezwłocznie zgłosić się z psem do lekarza weterynarii.

Wzmożone pragnienie u psa może być objawem takich problemów, jak: zapalenie pęcherza, cukrzyca, gorączka, ból, utrata płynów w wyniku odwodnienia, zapalenie nerek, ropne zapalenie macicy (tzw. ropomacicze) w przypadku suk.

Ustawienia plików cookie