Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

JAK KARMIĆ KOTA? JAK CZĘSTO?

W karmieniu kota ważny jest zarówno rodzaj jedzenia (pełnoporcjowa sucha i mokra karma gotowa), jak i częstotliwość podawania posiłków.

JAK KARMIĆ KOTA? JAK CZĘSTO?

W karmieniu kota ważny jest zarówno rodzaj jedzenia (pełnoporcjowa sucha i mokra karma gotowa), jak i częstotliwość podawania posiłków. Jak karmić kota, by zaspokajać jego potrzeby, ale nie dopuścić do nadwagi i otyłości? Podpowiadamy, jak często podawać kotu posiłki, by zaspokajać jego apetyt i wspierać aktywność fizyczną.

Spis treści:

  1. Niewłaściwe karmienie kota - zagrożenia
  2. Częstotliwość karmienia kota - podstawowa zasada
  3. Jak karmić małego kota?
  4. Karmienie kota po kastracji i sterylizacji
  5. Jak karmić kota niewychodzącego?
  6. Jak karmić kota seniora?

NIEWŁAŚCIWE KARMIENIE KOTA - ZAGROŻENIA

Do najczęstszych błędów, popełnianych przez opiekunów kotów, należy podawanie zbyt kalorycznych pokarmów. Koty nie powinny być też karmione surowym mięsem, mlekiem, karmą dla psów czy jedzeniem, przeznaczonym dla ludzi. Nieprawidłowe karmienie kota i jego konsekwencje, to m.in.:

      ● otyłość oraz choroby z nią związane (na skutek zbyt dużej dawki kalorii w diecie),

      ● choroby układu moczowego (niewystarczająca ilość wody w diecie i nieprawidłowa zawartość minerałów),

      ● ryzyko mikrobiologiczne (np.bakterie, pasożyty) związane z podawaniem surowego mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego,

      ● problemy trawienne, związane z podawaniem kotu pokarmów, które mu nie służą, np. mleka.

Błędy te wynikają ze złej woli opiekunów. Są najczęściej wynikiem niepełnej wiedzy na temat prawidłowego żywienia zwierząt. Zatem, jak karmić kota, by zapewnić mu zdrowie?

 

CZĘSTOTLIWOŚĆ KARMIENIA KOTA - PODSTAWOWA ZASADA

Kot powinien jeść często, ale mało. W ciągu doby zwierzęta te chętnie jedzą nawet kilkanaście razy. Mówi się o tym, że za każdym razem pobierają taką ilość pokarmu, jaka odpowiada liczbie kalorii z jednej myszy. Koty nie mają tendencji do przejadania się i z reguły instynktownie dawkują sobie ilość pobieranego pokarmu. Dlatego kot powinien mieć dostęp do suchej karmy, gdy opiekuna nie ma w domu oraz na noc. Dodatkowo powinniśmy uwzględnić dwa małe posiłki wilgotne i podawać je kotu na śniadanie i kolację. Całość diety (sucha i mokra) trzeba wyliczyć tak, by dostarczać kotu właściwą dzienną dawkę kalorii.

Konieczność karmienia kota z dużą częstotliwością wynika z natury tych zwierząt. Koty domowe, żyjące na wolności, polują na drobne gryzonie i małe ptaki. Ponieważ zdobycze te dostarczają niewielkiej ilości kalorii, koty polują kilka-kilkanaście razy dziennie. Gdy myślimy o tym, jak karmić kota, żyjącego w domu, warto uwzględnić te pierwotne zachowania w częstotliwości jego posiłków. W domowych warunkach trudno jest odzwierciedlić schemat żywienia dzikiego kota. Dlatego warto podawać kotu wilgotne posiłki dwa razy dziennie, zapewnić dostęp do suchej karmy i świeżej wody w ciągu dnia i na nocne „łowy” oraz uatrakcyjnić otoczenie, by kot mógł również zaspokoić potrzebę ruchu.

JAK KARMIĆ MAŁEGO KOTA?

W pierwszej kolejności warto dowiedzieć się, jak karmić małego kota. Nowo narodzone kocięta, do 2-3. tygodnia życia, spożywają wyłącznie mleko kotki. Po tym czasie można stopniowo włączać gotową karmę do ich diety - najpierw mokrą, a potem również suchą o odpowiedniej wielkości granulkach. Co w przypadku osieroconych kociąt? Jak karmić małego kota bez matki? Należy podawać mu pokarm jak najbardziej zbliżony do mleka kotki - może to być mleko “matki zastępczej” (innej kotki w okresie laktacji) lub specjalny preparat mlekozastępczy. Opieka nad takim kocięciem powinna odbywać się pod kontrolą lekarza weterynarii. Przykładowy schemat, jak karmić kota, pozbawionego matki, w pierwszych dniach jego życia:

     ● w pierwszym tygodniu życia - preparat mlekozastępczy co 2-4 godziny przez całą dobę, niezależnie od pory dnia i nocy,

     ● w drugim tygodniu życia - preparat mlekozastępczy co 2-4 godziny w dzień z przerwą 6-8-godzinną w nocy,

     ● w 3-4 tygodniu życia - kontynuacja karmienia preparatem mlekozastępczym i wprowadzenie stopniowo jedzenia wilgotnego i/lub suchej karmy, przeznaczonej dla kociąt, namoczonej początkowo w preparacie mlekozastępczym lub w wodzie.

W 6-8 tygodniu życia następuje odsadzenie żywieniowe kociąt od matki, więc można również zakończyć podawanie preparatu mlekozastępczego. Gdy kocię nie jest już karmione mlekiem matki, powinno otrzymywać pełnoporcjowy pokarm suchy i mokry, przeznaczony dla młodych kotów do 1. roku życia. Kocięta mają mnóstwo energii. Kiedy nie śpią, czas spędzają głównie na zabawie. Jednocześnie cały czas rosną. Dlatego tak ważne jest, aby młody kot otrzymywał karmę wysokiej jakości, w pełni odżywczą i zbilansowaną - specjalnie przeznaczoną dla kociąt. Z powodu małej objętości żołądka, młody kot wymaga wielu posiłków dziennie - czasem nawet do 18 posiłków na dobę, aby mógł przyswoić tyle składników diety, ile potrzebuje do zdrowego wzrostu.

KARMIENIE KOTA PO KASTRACJI I STERYLIZACJI

Po kastracji w organizmie kota zachodzą zmiany hormonalne, których konsekwencją może być zwiększony apetyt. Wykastrowany kot ma też wolniejszy metabolizm i osłabione zdolności spalania kalorii. Stan zaburzenia równowagi hormonalnej stabilizuje się po kilkunastu tygodniach po zabiegu - w tym okresie powinniśmy szczególnie kontrolować masę ciała zwierzęcia i uważnie monitorować spożywanie przez niego pokarmów. A zatem, jak karmić kota po kastracji? Warto sięgać po mniej kaloryczne pokarmy. Podstawą diety powinna być sucha karma typu „sterile”, której skład i kaloryczność są odpowiednio dostosowane do potrzeb żywieniowych zwierzęcia po kastracji. Warto też włączyć do jadłospisu mokre jedzenie, które zawiera więcej wody i około 4 razy mniej kalorii niż karma sucha w przeliczeniu na masę produktu. Zasada częstych i małych posiłków powinna być nadal zachowana - na śniadanie i kolację podajemy kotu jedzenie z saszetki, a na czas naszej nieobecności w domu i na noc - suchą karmę.

JAK KARMIĆ KOTA NIEWYCHODZĄCEGO?

Zastanawiasz się, jak karmić kota domowego (poprawnie: kota niewychodzącego, bo „domowy” to nazwa gatunku)? Przede wszystkim, powinieneś podawać mu karmę, dedykowaną właśnie dla kotów, spędzających całe życie w domu. Koty niewychodzące są z reguły mniej aktywne, nie mają możliwości naturalnego „odkłaczania” (spożywając świeżą trawę) i załatwiają swoje potrzeby wyłącznie do kuwety. Aby poprawić komfort życia kotom oraz ich opiekunom, stworzono specjalną, kompletną karmę typu „indoor”, która:

     ● zawiera mniej kalorii i tłuszczu, by chronić koty przed nadwagą,

     ● posiada w składzie włókna celulozowe, które ułatwiają przedostawanie się zalegających włosów przez układ pokarmowy,

     ● została wzbogacona w wyciąg z jukki (Yucca schidigera), pomagający neutralizować nieprzyjemny zapach z kuwety.

Karmienie kota niewychodzącego warto nieco urozmaicić, by wspierać aktywność zwierzęcia i zapewnić mu bardziej atrakcyjne życie. Część suchego jedzenia możemy podawać w ciekawszy dla kota sposób, niż w miseczce, np. ukryć je w różnych miejscach w domu - w kartonowych pudełkach, na parapecie, wśród kocich zabawek. Dobrym pomysłem są też zabawki typu „kula-smakula”, w których umieszczamy suchą karmę, a zadaniem kota jest wydobycie smakowitych granulek. Poszukiwanie jedzenia i interaktywne sposoby jego podawania są dobrym „lekarstwem” na nudę, satysfakcjonującą zabawą dla kota i okazją do aktywności.

JAK KARMIĆ KOTA SENIORA?

Seniorami określa się koty w wieku powyżej 7 lat. W przypadku osobników starszych powinniśmy nadal utrzymywać dużą częstotliwość karmienia. W tym wieku koty narażone są bardziej na występowanie chorób, takich jak otyłość, nowotwory, choroby układu krążenia i układu kostno-stawowego. Koty w podeszłym wieku są mniej aktywne, więc należy kontrolować ilość i kaloryczność podawanego im jedzenia. Przekąski nie mogą stanowić więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania energetycznego na każdym etapie życia kotów. Powinniśmy pamiętać przy tym o zmniejszeniu głównego posiłku o równoważną ilość kalorii.

Starszym kotom powinniśmy podawać gotowe jedzenie pełnoporcjowe, przystosowane do ich wieku. Szczególnie ważne jest dostarczenie takich składników, jak tauryna, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania m.in. serca. Dobra karma dla kota seniora jest też wzbogacona w przeciwutleniacze, które pomagają chronić komórki przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników. Skład jedzenia, przeznaczonego dla kotów w podeszłym wieku, jest ukierunkowany również na zdrowie stawów i zachowanie sprawności zwierzęcia do późnego wieku. Taka karma zawiera więc odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych omega-3 oraz glukozaminę - główny prekursor w syntezie glikozaminoglikanów (GAG) - która jest substancją, biorącą udział w tworzeniu tkanki chrzęstno-stawowej.

Powiązane artykuły

Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?