Zostawianie kota samego
Jeśli dzielisz swoje życie z kotem, być może zastanawiasz się, czy zostawianie swojego przyjaciela samego jest w porządku. Jak zapewne wiesz, Twój kot daje sobie radę ze spędzeniem kilku godzin w samotności – ale co w przypadku, gdy musisz go zostawić na cały dzień lub na kilka dni? Uważamy, że przy prawidłowym przygotowaniu kot da sobie radę i mimo tego, że zostanie sam, nadal będzie czuć się bezpiecznie i komfortowo. Aby dowiedzieć się, jak to jest możliwe, postępuj zgodnie z naszymi wskazówkami.
Zostawianie na krótko kociaka samego, aby zwiększyć jego pewność siebie
Przed przybyciem do Ciebie kociak już był przyzwyczajony do zostawania na kilka godzin tylko z matką. Pamiętaj jednak, że w wieku poniżej czterech miesięcy nie powinien zostawać sam przez dłużej niż dwie godziny, ponieważ kocięta są wciąż delikatne i muszą być regularnie monitorowane. W tym wieku Twoja obecność jest też dla kotka szczególnie korzystna pod względem zapewnienia pozytywnych, stymulujących interakcji, a czas spędzony razem zacieśnia Waszą więź. Jeśli wychodzisz z domu, upewnij się, że mieszkanie jest przyjazne dla pupila (tzn. usuń wszelkie potencjalne zagrożenia) i zostaw na widoku mnóstwo bezpiecznych zabawek, stworzonych specjalnie dla kotów na chwile samotności, a także zabawki łamigłówki z karmą, aby Twój zwierzak mógł się czymś zająć na dłużej. Gdy Twój kociak skończy cztery miesiące, możesz zacząć zostawiać go samego na nieco dłużej i sprawdzać, czy nadal jest spokojny i zrelaksowany, gdy wrócisz. Pamiętaj, że zostawianie go na krótko samego to dobry sposób, aby nauczyć go samodzielności i zajmowania się sobą oraz znaleźć mu nowy, atrakcyjny sposób spędzania czasu. Powinien stać się dzięki temu szczęśliwym, pewnym siebie i niezależnym kotem.
Na jak długo mogę zostawić mojego kota samego?
Prawidłowo wychowane dorosłe koty mogą z powodzeniem zajmować się sobą w domu przez kilka godzin. Może im nawet odpowiadać cisza i spokój, bo będą mogły się wyspać. Jednak każdy kot ma własną osobowość i nawyki, dlatego poświęć codziennie trochę czasu na obserwację zachowań swojego pupila, gdy jesteś z nim w domu, dzięki czemu na pewno będziesz mieć znacznie lepszą świadomość tego, na jak długo może on zostać sam. Jeśli cały czas musi być w tym samym pomieszczeniu co Ty, wielokrotnie miauczy, gdy wychodzisz z pokoju, lub wykazuje dziwne zachowania podczas Twoich krótkich nieobecności (na przykład nie używa kuwety), prawdopodobnie oznacza to, że jest niespokojny, gdy nie ma Cię w pobliżu. Jeśli jego zachowanie wydaje Ci się nietypowe, porozmawiaj o tym z lekarzem weterynarii – pomoże Ci on zidentyfikować przyczynę problemu i znaleźć rozwiązania, dzięki którym Twój zwierzak odzyska spokój.
Z drugiej strony być może dzielisz życie z bardzo niezależnym kotem, który uwielbia odkrywać swoje otoczenie lub przebywać w ogrodzie przez wiele godzin. W takim przypadku, przy odpowiednim przygotowaniu, prawdopodobnie będzie on świetnie znosił Twoją nawet kilkudniową nieobecność, pod warunkiem że ktoś będzie regularnie przychodził go nakarmić, pobawić się z nim i opróżnić kuwetę. Krótko mówiąc, niektóre koty potrzebują znacznie więcej uwagi swoich opiekunów i będzie im trudniej zostać samotnie w domu. Najlepszym sposobem na zapewnienie kotu dobrego samopoczucia jest zwracanie szczególnej uwagi na jego osobowość i zachowanie.
Zostawianie kota samego, gdy idziesz do pracy
Większość z nas pracuje poza domem, a ukochane zwierzęta spędzają znaczną część swojego dnia w samotności. Dlatego warto rozważyć kilka kwestii dotyczących pozostawiania pupila samego w domu. Przede wszystkim upewnij się, że kot ma wystarczającą ilość jedzenia i czystą wodę na cały dzień. Dobrze sprawdź, czy na pewno usunąłeś wszystkie potencjalnie szkodliwe przedmioty lub produkty z jego zasięgu. Nie lekceważ też znaczenia urozmaiconego otoczenia, aby kot mógł się bawić i nie miał czasu na nudę. To bardzo ważne także dla jego zdrowia! Jeśli masz kota, który jest wypuszczany z domu, spodobają mu się naturalne, ekscytujące atrakcje. Poniżej znajduje się lista sposobów na urozmaicenie kociego dnia, gdy Ty będziesz w pracy.