Surowe mięso dla kota? Podawać czy nie?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie? Chociaż mięso jest dla kota dobrym źródłem białka zwierzęcego, to nie jest pokarmem kompletnym i zbilansowanym pod względem zawartości witamin i substancji mineralnych. Koty karmione wyłącznie mięsem są narażone na niedobory pokarmowe. Surowe mięso dla kota jest też źródłem drobnoustrojów, które mogą zaszkodzić nie tylko kotu, ale też jego opiekunowi. Przeczytaj, dlaczego nie należy karmić kota surowym mięsem.
Spis treści:
2. Mięso dla kota - czy może stanowić podstawę jego menu?
3. Surowe mięso dla kota w diecie BARF
4. Karmienie kota surowym mięsem - zagrożenia dla kota
5. Surowe mięso dla kota - zagrożenia dla człowieka
6. Mięso dla kota - surowe, gotowane czy jako składnik karmy pełnoporcjowej?
Kot - urodzony mięsożerca
Kot z natury jest bezwzględnym mięsożercą. Oznacza to, że podstawą jego diety powinny być produkty pochodzenia zwierzęcego, ponieważ w nich zawarte są niezbędne dla kotów substancje odżywcze. Nie oznacza to jednak, że w jego miseczce powinno pojawiać się wyłącznie surowe mięso. Mięso dla kota jest cennym źródłem białka, tłuszczu, witamin i substancji mineralnych, jednak nie może ono stanowić samodzielnego składnika diety. Co prawda koty w naturze odżywiają się wyłącznie drobnymi ssakami i ptakami. Jednak ofiary dzikiego kota nie składają się wyłącznie z mięsa (mięśni szkieletowych), ale również z kości, wnętrzności (podrobów) i niestrawionych resztek pokarmu znajdujących się w żołądkach i jelitach. Kot zjada swoje zdobycze w całości, więc dostarcza składników odżywczych pochodzących nie tylko z mięsa.
Mięso dla kota - czy może stanowić podstawę jego menu?
Niewłaściwe zbilansowana domowa dieta, oparta w dużej mierze na mięsie, może doprowadzić do niedoborów lub nadmiarów witamin i substancji mineralnych u kota.
Mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego dostarczają dużo fosforu, a mało wapnia - zachwiane proporcje między tymi substancjami mineralnymi w organizmie prowadzą do zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej, co wiąże się z problemami w obrębie kości i stawów. Długotrwały niedobór wapnia w surowicy krwi powoduje nadczynności przytarczyc, które zużywają zmagazynowane rezerwy wapnia, zgromadzone w układzie kostnym, czego rezultatem jest demineralizacja kości. Jeżeli w diecie kociąt niedoborowi wapnia towarzyszy niedobór witaminy D, może to spowodować nieprawidłowy wzrost i rozwój układu kostnego.
Stosowanie niewłaściwych proporcji mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego w diecie kota, zwłaszcza podawanie dużych ilości wątróbki, może doprowadzić do hiperwitaminozy (nadmiaru witaminy A w organizmie), co wiąże się z bolesną dla kota chorobą - spondylozą kręgów szyjnych.
Z kolei częste podawanie kotom wątroby i tłuszczu rybiego może prowadzić do niedoboru witaminy E, który objawia się stanem zapalnym w obrębie tkanki tłuszczowej, tzw. chorobą żółtego tłuszczu.
Surowe mięso dla kota w diecie BARF
Najbardziej znanym modelem żywienia, który opiera się głównie na podawaniu surowego mięsa dla kota, jest dieta BARF (ang. biologically appropriate raw food). Oprócz mięsa podaje się kotu również inne surowe składniki - podroby, jaja, warzywa, owoce oraz zmielone kości. Dodatkowo taki pokarm musi zostać wzbogacony suplementami witaminowo-mineralnymi. Przygotowanie diety BARF dla kota nie jest dla opiekuna łatwe - wymaga ogromnej wiedzy na temat żywienia zwierząt i poświęcenia czasu na skomponowanie zbilansowanej mieszanki. Ważnym warunkiem, który musi zostać spełniony w takim modelu żywienia, jest również wysoka jakość surowców oraz bardzo rygorystyczne przestrzeganie higieny przygotowania i przechowywania posiłków.
Część kocich opiekunów decyduje się na taki sposób żywienia swoich zwierząt, wychodząc z założenia, że dzikie kotowate w naturze żywią się upolowanymi zdobyczami. Tymczasem z takim rodzajem pokarmu wiąże się wiele zagrożeń dla zdrowia domowych zwierząt i ich opiekunów. Nie ma więc potrzeby rekompensowania kotu tego, co mógłby mieć w warunkach naturalnych. Czym karmić kota? Podawanie mu pełnoporcjowej karmy gotowej jest dla niego bezpieczne i stanowi gwarancję dostarczenia wszystkich niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach.