Szczekanie psa – o czym może świadczyć?
Szczekanie to naturalny sposób komunikowania się psa z otoczeniem. Niekiedy jednak bywa uciążliwym problemem, a w sporadycznych przypadkach świadczy o zaburzeniu, które warto skonsultować z behawiorystą. Jak oduczyć psa szczekania? Jakie metody stosować, gdy pies nadmiernie szczeka?
Spis treści:
2. Szczekanie szczeniaka – czy różni się od szczekania dorosłego psa?
3. Jak oduczyć psa szczekania?
4. Komenda „daj głos” a oduczanie szczekania
Dlaczego pies szczeka?
Szczekający pies może być bardzo uciążliwy dla otoczenia – i nie ma tu znaczenia, czy zwierzę jest z ras miniaturowych, czy olbrzymich. Nieustające szczekanie psów często jest powodem konfliktów sąsiedzkich, jak również frustracji albo niewysypiania się domowników. Odpowiedź na pytanie, dlaczego pies szczeka, rzadko kiedy bywa jednoznaczna. Do typowych przyczyn szczekania zalicza się przede wszystkim nieodpowiednio ukształtowane relacje z opiekunami, brak możliwości realizowania naturalnych potrzeb wynikających z psich instynktów, nieumiejętność kontrolowania emocji, nierozładowaną energię oraz stres. Szczekające psy komunikują w ten sposób swój stan, tak spowodowany negatywnymi bodźcami, jak i radością czy podnieceniem.
Szczekanie szczeniaka – czy różni się od szczekania dorosłego psa?
Szczekanie szczeniaka może być mniej irytujące dla opiekunów i otoczenia, dlatego bywa traktowane z pobłażliwością. Jest to jeden z typowych błędów w trenowaniu psa – jeśli w wieku szczenięcym nie będziemy pracować nad pożądanymi zachowaniami naszych podopiecznych, gdy dorosną, ich wypracowanie będzie znacznie trudniejsze.
Gdy młody pies szczeka, powinno to wzbudzać takie samo zainteresowanie opiekuna jak podobne zachowanie psa starszego. Szczenięta dopiero uczą się świata, dlatego mogą doświadczać o wiele większej liczby stresorów i intensywniej reagować na bodźce. To dobry czas na wypracowanie wspólnie sposobów na uspokojenie i regulację emocji, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości.