Zmiana diety: wprowadzenie kotu nowego pokarmu
Czy masz kociaka, który jest gotowy, aby przejść na pokarm dla dorosłego kota? Może Twój dorosły kot wchodzi w nowy etap życia? A może adoptowałeś właśnie kota i wprowadzasz mu nową dietę? Czy Twój kot nagle przestał jeść obecne pożywienie i wydaje Ci się, że potrzebuje zmiany? Czy Twój lekarz weterynarii zalecił zmianę diety kota ze względu na jego zdrowie? Niezależnie od powodu czasami musisz zmienić pokarm swojego kota.
Niekiedy wprowadzenie kotu nowej diety może być wyzwaniem, ale możesz zastosować kilka prostych strategii, które pomogą mu przyzwyczaić się do nowego pokarmu.
Najpierw przyjrzymy się temu, jakie jedzenie jest odpowiednie na każdym etapie życia Twojego mruczka, a następnie omówimy sposoby przejścia na nowy pokarm.
Właściwe odżywianie Twojego kota
Twój kot jest z natury drapieżnikiem o unikalnych potrzebach i wymaganiach żywieniowych. Ale niezależnie od tego, na jakim jest etapie życia, potrzebuje kompletnej i zbilansowanej diety, która dostarczy mu właściwą ilość energii, białek, tłuszczów, minerałów i witamin, aby zapewnić mu zdrowie, dobre samopoczucie i długowieczność.
Kocięta (koty młodsze niż rok) są w fazie intensywnego wzrostu i potrzebują więcej kalorii oraz niezbędnych składników odżywczych niż dorosłe osobniki. Mają także wrażliwy układ pokarmowy i rozwijający się system immunologiczny. Z tych powodów, jeśli masz kocię, ważne jest, aby wybrać mu pokarm specjalnie opracowany dla tego okresu życia.
Dorosłe koty (koty powyżej roku), które nie są w ciąży i nie karmią lub nie mają innych szczególnych wymagań żywieniowych, powinny otrzymywać wysokiej jakości kompletny i zbilansowany pokarm, tak aby utrzymać jak najlepszą kondycję fizyczną i psychiczną. Styl życia kotów ewoluował, podobnie jak styl życia ludzi: stał się bardziej zurbanizowany, bardziej osiadły. Dziś prawie połowa dorosłych kotów żyje w domach. Dlatego też ich dieta musi być dostosowana do nowego trybu życia.
Koty wysterylizowane mogą być mniej aktywne i bardziej interesować się jedzeniem, co może utrudniać utrzymanie idealnej masy ciała, zwłaszcza w okresie do 18 tygodni po zabiegu. W tym okresie waga kota ulegnie zmianie – i czasami możesz tego nawet nie zauważyć. Ważne jest, aby być czujnym od momentu, w którym Twój kot wróci z zabiegu sterylizacji: regularnie go ważyć i kontrolować, aby mieć pewność, że utrzymuje prawidłową wagę. Aby Ci to ułatwić, Centrum żywienia zwierząt domowych WALTHAM opracowało łatwy test sylwetki , który możesz przeprowadzić w domu. Pamiętaj, że pokarm przeznaczony specjalnie dla kotów sterylizowanych pomoże Twojemu pupilowi w utrzymaniu prawidłowej wagi.
Kotki w ciąży, karmiące, oseski i koty seniorzy (powyżej 7 lat) oraz koty w bardzo zaawansowanym wieku („ultraseniorzy”) (powyżej 14 lat) mają szczególne wymagania dietetyczne.
Badania wykazują, że koty seniorzy mają niższe wymagania energetyczne niż młodsze koty, więc na ogół nie potrzebują tak wielu kalorii. Dlatego ważne jest, aby monitorować wagę ciała kotów powyżej 7. roku życia, ponieważ mają one tendencję do zmniejszania swej codziennej aktywności. Jednak mimo tego przeważnie dajemy im taką samą ilość pokarmu, co może prowadzić do zwiększenia masy ciała i potencjalnie związanej z nadwagą i otyłością cukrzycy (typu II). Z kolei „ultraseniorzy” mają często zmniejszoną zdolność trawienia oraz przyswajania białek i tłuszczów, a co za tym idzie – mniejszą możliwość utrzymania prawidłowej wagi, dlatego należy zwracać na to uwagę, układając ich dietę. Powinna ona charakteryzować się wysoką strawnością składników odżywczych w odpowiedniej ilości.
Dietę kota zawsze najlepiej skonsultować z lekarzem weterynarii. Będzie on mógł polecić odpowiedni pokarm w oparciu o etap życia Twojego mruczka i biorąc pod uwagę także inne ważne czynniki stylu życia, a przede wszystkim – poziom aktywności fizycznej Twojego pupila.
Niezależnie od tego, jaki pokarm wybierzesz, ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta; jego wskazówki pomogą Ci określić odpowiednią dla Twojego kota ilość pokarmu.
I wreszcie – smak! Twój kot powinien uwielbiać to, czym go karmisz, gdyż niezjedzone pożywienie, rzecz jasna, nie dostarcza żadnej wartości odżywczej.