Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Smutny kot – jak poprawić mu nastrój? Jak rozpoznać kocią depresję?

Smutny kot – jak poprawić mu nastrój? Jak rozpoznać kocią depresję?

Koty to wrażliwe stworzenia – wbrew powszechnej opinii o ich silnej osobowości i niezłomnym indywidualizmie, także one doświadczają załamania nastroju i pogorszenia samopoczucia. Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na obniżenie nastroju czworonogów. Koty lubią rutynę, a tę łatwo złamać – wyjątkowo wrażliwe osobniki może wyprowadzić z równowagi coś, co czasami opiekunom wydaje się banalne: na przykład nowe ustawienie kuwety. Smutny kot to widok, który martwi opiekuna i skłania go do zastanowienia się nad przyczyną złego nastroju zwierzęcia. Jest to uzasadnione, ponieważ długotrwałe obniżenie kociego samopoczucia może prowadzić do depresji czworonoga.

Spis treści:

  1. Jak smutny kot manifestuje swój nastrój?
    1. Ignorowanie domowników
    2. Unikanie fizycznego kontaktu i drapanie opiekuna
    3. Niszczenie przedmiotów
    4. Załatwianie się poza kuwetą i znaczenie terenu
    5. Nadmierne miauczenie
  2. Co smutny kot manifestuje przez swój nastrój?
    1. Niezaspokojone potrzeby behawioralne kota
    2. Stres kota
    3. Choroba kota
  3. Smutny kot – skuteczne sposoby na poprawienie mu samopoczucia
  4. Czy to depresja? Objawy i leczenie kociej depresji

Jak smutny kot manifestuje swój nastrój?

Zły nastrój kota może przejawiać się na różne sposoby i przybierać rozmaite formy. Gdy kot jest smutny, wysyła szereg sygnałów, które opiekun powinien umieć wychwycić i poprawnie zinterpretować. Jakie zachowania zwierzęcia powinny szczególnie zwrócić Twoją uwagę?

Ignorowanie domowników

Twój kot wcześniej często się do Ciebie łasił, witał Cię w drzwiach i lubił spędzać z Tobą czas, a teraz unika i trzyma na dystans nie tylko Ciebie, ale i innych domowników? Jeżeli towarzyski, lubiący ludzi kot nagle zaczyna się od nich izolować, jest to wyraźny sygnał, że zarówno fizyczne, jak i psychiczne samopoczucie stworzenia mogło ulec pogorszeniu.

Unikanie fizycznego kontaktu i drapanie opiekuna

Chcesz pogłaskać kota, a ten unika fizycznego kontaktu z Tobą, próbując Cię podrapać? Bądź wyrozumiały – najprawdopodobniej to jego gorszy dzień. Nie naciskaj i nie nalegaj, ale bądź blisko – gdy smutny kot zapragnie uwagi i pieszczot, z pewnością da Ci o tym znać.

Niszczenie przedmiotów

Gdy kot, któremu do tej pory zdarzało się drapać ściany, meble i niszczyć przedmioty jedynie okazjonalnie, nagle zaczyna robić to gwałtownie i z dużo większym natężeniem, może być to objaw jego stresu lub smutku – albo obu tych rzeczy jednocześnie. 

Załatwianie się poza kuwetą i znaczenie terenu

Silny stres, depresja lub inna choroba – o tym może świadczyć fakt nagłego zaprzestania korzystania z czystej kuwety przez kota. Koty są zwierzętami terytorialnymi – jeżeli zaczynają oddawać mocz w różnych częściach mieszkania, może to oznaczać, że czują się zagrożone. Dzieje się tak na przykład w trakcie remontów. Ważne jest, aby mieć świadomość, że kot nie robi tego wszystkiego złośliwie. 

Nadmierne miauczenie

Koty miauczą z różnych powodów – zwykle domagają się w ten sposób przysmaków, pieszczot albo zabawy. Jeżeli jednak kot jest smutny, jego „płacz” staje się często bardziej intensywny, a opiekunowi trudno znaleźć przyczynę tego zjawiska. Nadmierna wokalizacja u kotów może być sygnałem, że coś je boli i być sposobem na zwrócenie uwagi człowieka.

Co smutny kot manifestuje przez swój nastrój?

Jest wiele czynników, które mogą obniżyć nastrój kota. Zwierzęta te uwielbiają rutynę – nagłe, nieprzyjemne dla nich (choć w naszym mniemaniu minimalne) zmiany mogą znacząco wyprowadzić je z równowagi. A stąd już o krok do pogorszenia samopoczucia. Jakie są zatem najczęstsze czynniki, które sprawiają, że kot jest smutny?

Niezaspokojone potrzeby behawioralne kota

Musimy pamiętać, że nasze mieszkanie powinno być dostosowane do potrzeb kota – wcale nie musi być duże, jednak powinno zapewnić mu wystarczającą ilość miejsca oraz spełniać kilka warunków. Kuweta powinna mieć optymalną dla danego mruczka wielkość oraz być ulokowana w intymnym miejscu. Jeżeli chcemy uniknąć zniszczonych i podrapanych mebli, powinniśmy zaopatrzyć się w drapaki. Kot, drapiąc, dba o swoje pazury, a także komunikuje się z innymi osobnikami w domu. 

Potrzeby behawioralne mruczka to:

  • potrzeba realizowania instynktu łowieckiego,
  • potrzeba drapania,
  • potrzeba poczucia bezpieczeństwa,
  • potrzebna przebywania w przestrzeni o odpowiedniej wielkości i ustawieniu 3D,
  • potrzeba realizacji zachowań płciowych (dotyczy zwierząt niekastrowanych- m.in. dlatego tak ważne jest przeprowadzenie kastracji u kotów niehodowlanych).

Stres kota

Należy zaznaczyć, że źródeł stresu u kota może być wiele i mogą się ze sobą łączyć. Często są one związane ze zmianami, jednak to, jak dane zwierzę zareaguje na określoną rzecz, zależy od jego charakteru, socjalizacji, jakiej został poddany oraz sposobu, w jaki dana zmiana została wprowadzona. Źródłami stresu mogą być: śmierć opiekuna lub towarzysza i związane z tym poczucie osamotnienia, rozejście się opiekunów lub ich wyjazd czy też pojawienie się nowego członka rodziny (człowieka lub zwierzęcia). Zmiana miejsca zamieszkania czy podróż również mogą okazać się dla kota bardzo stresujące, podobnie jak zmiana rytmu dnia, remont, hałas, odwiedziny gości czy choroba lub uraz. Stworzenia te mogą bardzo silnie przeżyć także atak innego zwierzęcia czy na przykład fakt, że w sąsiedztwie znajduje się inny, agresywny kot.

Choroba kota

Czasami przyczyną złego samopoczucia zwierzęcia są jego problemy zdrowotne. Bardzo smutny kot może cierpieć na szereg schorzeń – począwszy od zatrucia, przez choroby układu moczowego, a kończąc na depresji. Oczywiście chorób, jakie mogą dotknąć tego czworonoga, jest więcej i jeżeli mamy jakiekolwiek podejrzenia, że to właśnie to może być przyczyną jego złego samopoczucia, niezwłocznie powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. 

Smutny kot – skuteczne sposoby na poprawienie mu samopoczucia

Czasami gorszy nastrój kota może poprawić coś tak prostego, jak poświęcenie mu większej ilości czasu i uwagi. Jeżeli Twój kot wymaga jedynie trochę więcej pieszczot od Ciebie, to świetnie! Pamiętaj jednak, by do niczego go nie zmuszać, jeżeli wyraźnie widzisz, że to nie jest to, że czego potrzebuje. 

Dobrym pomysłem jest również zachęcenie smutnego kota do wspólnej zabawy. Jedną z podstawowych jego potrzeb jest zaspokojenie instynktów łowieckich – nie zapominajmy o tym, zapewniając mu rozrywkę. Jak zawrzeć w niej elementy łańcucha łowieckiego? Ważne jest, żeby wybrać zajęcia, które będą stymulować naturalną aktywność zwierzęcia, czyli polowanie. Możesz wykorzystać na przykład laser dla kotów (pogoń za światełkiem sprawia im wiele frajdy, jednocześnie skłaniając je do aktywności fizycznej). Kolejnymi etapami łańcucha łowieckiego są jedzenie i odpoczynek (spanie). Cała sekwencja powinna zostać odtworzona w trakcie zabawy, w przeciwnym razie rozrywka może stać się dla pupila źródłem frustracji. 

Pamiętaj także o tym, by zabawa zakończyła się schwytaniem przez zwierzę zabawki (np. najeżdżaj laserem na pluszową myszkę) – w przeciwnym wypadku mogą pojawić się problemy behawioralne lub jeszcze większe zniechęcenie kota. Innymi zabawkami, które cieszą się popularnością i są chętnie wykorzystywane przez mruczki podczas zabawy, są piłeczki (nie do ping-ponga!), maskotki z kocimiętką czy wędki z piórkami lub skórzanymi paskami.

Dobieraj zabawki dla kota tak, by rozbudzały jego zmysły. Stawiaj na takie gadżety, jak mata węchowa czy miski-labirynty. Idealna zabawa dla kota to taka, która jest symulacją polowania – nie wchodzą więc w grę zbyt proste i oczywiste rozrywki. Ofiara, którą próbuje zdobyć kot w środowisku naturalnym, stara się przed nim uciec, robiąc uniki, przemykając i chowając się, dlatego też na przykład wędka, którą bawi się kot, powinna stymulować go do wykonywania nieregularnych ruchów, skoków i pogoni.

Nawet jeżeli Twoje mieszkanie jest niewielkie, możesz zapewnić kotu przestrzeń, w której będzie mógł biegać, skakać i się wspinać, a tym samym zaspokoić swoją potrzebę eksplorowania własnego terytorium (w końcu to drapieżnik!). Pomyśl o zainstalowaniu na ścianach półek, po których kot będzie mógł przeskakiwać – przymocowanie do nich fragmentów wykładziny czy chropowatej tkaniny sprawi, że poślizg kocich łapek będzie mniejszy, a zwierzę stanie się jeszcze bardziej zachęcone do drapania. Kryjówka czy legowisko przymocowane do ściany to również coś, co spodoba się kotu.

Skutecznym sposobem na obniżony nastrój u kota często okazuje się także zaoferowanie mu jego ulubionych przysmaków – warto wybrać te najwyższej jakości.

Czy to depresja? Objawy i leczenie kociej depresji

Depresja u kota może wynikać zarówno z jego cech osobniczych, jak i z czynników środowiskowych. Niewykluczone, że chorobę tę wywołują oba aspekty jednocześnie. Jeśli Twoim zmartwieniem jest wiecznie smutny kot, skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Pupil, który od dłuższego czasu jest ospały, niszczy przedmioty, wykazuje mniejszą niż zwykle aktywność lub wręcz ukrywa się przed domownikami, może cierpieć na depresję. Do innych objawów tego schorzenia należą utrata apetytu (a konsekwencją niejedzenia przez minimum 48 godzin może być stłuszczenie wątroby), kompulsywne wylizywanie futra oraz zachowania agresywne i autoagresywne. 

Jeżeli występują wszystkie lub tylko niektóre z powyższych objawów, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii. Szczególnie niebezpieczne dla czworonoga może okazać się zmniejszenie ilości przyjmowanego przez niego pokarmu – może to prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych. Czasami konieczne bywa leczenie farmakologiczne.

Powiązane artykuły

Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kotów to choroba pasożytnicza, która przyjmuje postać skórną lub uszną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czym jest i ile trwa koci katar?
Czym jest i ile trwa koci katar?
Koci katar to choroba górnych dróg oddechowych, która jest wywoływana przez wirusy Herpesvirus i Calicivirus.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zachowanie kota i koci charakter
Zachowanie kota i koci charakter
Codzienna opieka nad kotem wymaga od odpowiedzialnego opiekuna nieustannej troski o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila oraz zapewnienia mu jak najlepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?