Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Co je kot? Jak go prawidłowo życić?

Koty są zwierzętami, które w kwestii żywienia mogą okazać się szczególnie wymagające.

Co je kot? Jak go prawidłowo życić?

Koty są zwierzętami, które w kwestii żywienia mogą okazać się szczególnie wymagające. Ważne jest to, aby zapewniać im dostęp do wszelkich niezbędnych substancji odżywczych, żeby mogły się prawidłowo rozwijać. Jak wszystkie zwierzęta, również te czworonogi cieszą się najlepszym zdrowiem, kiedy podajemy im pokarm zbilansowany, w pełni zaspokajający ich zapotrzebowanie na wszystkie składniki odżywcze w tym witaminy i minerały. Co powinniśmy wiedzieć o żywieniu kotów? Jak dostosować dietę do ich indywidualnych preferencji i aktywności? 

Spis treści 

  1. Co powinien jeść kot? 
  2. Czego nie powinniśmy podawać kotu? 
  3. Wiek kota a odpowiednia dieta 


Co powinien jeść kot? 

Niezależnie od wieku zwierzęcia, dostosowując pożywnie do jego potrzeb, musimy pamiętać, że pokarm powinien przede wszystkim być kompletny i zbilansowany. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że dostarczamy kotu wszystkie potrzebne wartości odżywcze, a on przyzwyczai się do konkretnego rodzaju jedzenia. Pokarm dla mruczka powinien być również stały pod względem proporcji makroskładników, a przy tym mieć zróżnicowany smak i teksturę. Dobre jedzenie dla kota jest także smaczne, bezpieczne i strawne.

Dobierając dietę dla swojego ulubieńca, należy brać pod uwagę jego wiek, aktywność oraz to, czy przeszedł on zabieg kastracji lub sterylizacji. Każdy z tych czynników ma wpływ na to, jakich wartości odżywczych potrzebuje nasze zwierzę. Co więcej, pokarm dla kota musi być również łatwy w trawieniu i zróżnicowany pod względem smaku oraz tekstury. Dzięki temu wprowadzimy do posiłków nieco różnorodności, nie zaburzając żywieniowych przyzwyczajeń czworonoga. 

Ponieważ kot jest z natury mięsożercą, w jego diecie muszą być obecne składniki pochodzenia zwierzęcego. To w nich są zawarte niezbędne substancje odżywcze, takie jak retinol czy tauryna. Mięso nie zawiera jednak wszystkich potrzebnych składników odżywczych i ma niekorzystny stosunek ilości fosforu do wapnia, co może negatywnie wpływać na zdrowie zwierzęcia. Ostatnio dużo uwagi poświęca się diecie BARF (opartej w dużej mierze na surowym mięsie), jednak wielu specjalistów zwraca uwagę na fakt, iż nie jest ona całkowicie bezpieczna. Jej stosowanie generuje możliwość zakażenia się zwierzęcia różnorodnymi drobnoustrojami (takimi jak bakterie Salmonella) i pasożytami, które następnie mogą być przenoszone na innych domowników. Wybierając pożywienie dla kota, warto sięgnąć po pełnoporcjowy pokarm przygotowany przez zespół specjalistów, którzy zadbali o odpowiednią ilość substancji odżywczych, minerałów i witamin, które zaspokajają wszelkie potrzeby czworonoga. 

Czego nie powinniśmy podawać kotu? 

Istnieje wiele pokarmów szkodliwych dla naszych czworonożnych przyjaciół. Koty nie powinny mieć styczności z ludzkim jedzeniem, ponieważ w naszej diecie jest dużo składników, które mogą niekorzystnie wpłynąć na stan zdrowia tych zwierząt. Jest to związane nie tylko z nietolerancją poszczególnych substancji, lecz także odmiennymi procesami trawienia oraz innym zapotrzebowaniem na wartości odżywcze. 

Niektóre z pokarmów (stanowiących stały element naszej diety) są dla kotów trujące. Zwierzęta nie powinny mieć do nich dostępu, nie zostawiajmy ich więc w widocznych miejscach. Zaliczamy do nich na przykład:

  • czosnek, 
  • cebulę, 
  • winogrona i rodzynki,
  • czekoladę, 
  • orzechy makadamia. 


Warto również wiedzieć, że kontakt z surowymi produktami, takimi jak mięso, podroby czy jaja, może stanowić zagrożenie mikrobiologiczne nie tylko dla kotów, lecz także pozostałych domowników. Surowe produkty mogą być siedliskiem pasożytów, bakterii oraz wirusów. 

A co z mlekiem? Istnieje powszechne przekonanie związane z tym, że koty lubią pić mleko i jest ono dla nich bezpieczne. To mit, ponieważ kocięta mogą pić jedynie mleko pochodzące od kociej mamy lub preparaty mlekozastępcze dostępne w gabinetach weterynaryjnych, a dorosłe koty specjalne mleko stosowane jako przekąska, które kupimy w sklepie zoologicznym. Mleko krowie jest dla czworonogów szkodliwe, ponieważ mruczki nie są w stanie strawić zawartych w nim laktozy i kazeiny. Podawanie kotom mleka pochodzącego od krów może skutkować poważnymi problemami z trawieniem. 

Wiek kota a odpowiednia dieta 

W zależności od wieku zmieniają się potrzeby żywieniowe kotów. Warto wiedzieć, jakich składników należy dostarczać im w zależności od etapu rozwoju. Dzięki temu dopasujemy ilość i rodzaj jedzenia pełnoporcjowego do potrzeb naszego zwierzęcia. O czym musimy pamiętać? 

  • Junior – małe kocięta mają wyższe zapotrzebowanie na składniki odżywcze, które dostarczą im energii potrzebnej do rozwoju i poznania świata. Przez pierwsze cztery tygodnie życia małe koty żywią się jedynie mlekiem matki, które dostarcza im odpowiednią ilość wszystkich składników odżywczych. Po tym okresie do diety kociąt wprowadza się pożywienie stałe, czyli pokarmy pełnoporcjowe. Zawierają one wszystkie niezbędne składniki odżywcze, w tym białko, które wspomaga rozwój tkanek i wzrost zwierzęcia. W związku z wyższym zapotrzebowaniem energetycznym pokarm młodych kotów powinien być również bogaty w zdrowe tłuszcze. Wszystkie potrzebne składniki znajdziemy w pełnoporcjowych pokarmach suchych i mokrych dla kociąt. Dobrym pomysłem jest korzystanie zarówno z pokarmów suchych, jak i mokrych, tak aby dostarczać kociętom różnych doznań sensorycznych. 
  • Adult – koty dojrzewają zazwyczaj do 9. lub 12. miesiąca życia. Po tym okresie możemy zacząć podawać zwierzęciu pokarm dla osobników dorosłych. W tym czasie czworonogi osiągają zazwyczaj maksymalną masę i maksymalny wzrost, są też często po zabiegu sterylizacji lub kastracji, co wpływa na zmniejszenie ich zapotrzebowania energetycznego (istnieją specjalne pokarmy dla kotów po zabiegach – np. typu sterile). Poza tym dorosłe koty nie potrzebują tylu kalorii, co kocięta. Pokarmy pełnoporcjowe dla kotów po zakończonym wzroście dostarczają im odpowiednie substancje, zgodnie z wymaganiami żywieniowymi na tym etapie życia. 
  • Senior – okres starości rozpoczyna się u kotów od 7. roku życia. W tym czasie może dojść do spadku ich aktywności; spowalnia też metabolizm, dlatego zapotrzebowanie organizmu na kalorie jest mniejsze. Jedzenie, jakie wybieramy dla czworonoga w starszym wieku, powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb zwierzęcia. Należy wziąć pod uwagę nie tylko jego wiek, lecz także tryb życia oraz stan zdrowia. Najlepiej udać się z kotem seniorem na konsultację do lekarza weterynarii, który pomoże dostosować pokarm do zapotrzebowania zwierzęcia. 


Krótkie podsumowanie 

  • Do prawidłowego rozwoju kot potrzebuje pełnoporcjowego pokarmu, dopasowanego do jego wieku oraz aktywności. 
  • Koty nie powinny być karmione jedzeniem przeznaczonym dla ludzi, szczególnie szkodliwe są dla nich takie produkty, jak: czosnek, cebula, winogrona, rodzynki, czekolada i orzechy makadamia. 
  • Ze względu na zagrożenie mikrobiologiczne koty nie powinny otrzymywać surowych produktów odzwierzęcych.

Powiązane artykuły

Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?