Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Tauryna dla kota – podawać czy nie podawać?

Tauryna jest dla kota niezbędna, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu zwierzęcia.

Tauryna dla kota – podawać czy nie podawać?

Tauryna jest dla kota niezbędna, ponieważ wpływa na funkcjonowanie całego organizmu zwierzęcia. Być może doskonale zdajesz sobie z tego sprawę, a może jesteś opiekunem, który dopiero stawia pierwsze kroki w dziedzinie żywienia mruczka. W obu sytuacjach koniecznie musisz wiedzieć, dlaczego ten aminokwas jest absolutnie niezbędny w diecie Twojego pupila. Dowiedz się więcej na temat tauryny dla kota i zadbaj o jego odpowiednią dietę.

Spis treści:

  1. Znaczenie tauryny dla kota – na co wpływa ten składnik?
  2. Kiedy suplementacja tauryny może być dla kota konieczna?

Znaczenie tauryny dla kota – na co wpływa ten składnik?

Tauryna dla kota jest niesamowicie ważnym składnikiem diety mruczka. To właśnie dzięki temu aminokwasowi możliwe jest prawidłowe funkcjonowanie Twojego ulubieńca.   

Do jednej z najważniejszych funkcji tauryny należy wspieranie pracy kociego serca. W przypadku jej niedoborów możliwe jest między innymi wystąpienie choroby nazywanej w skrócie od angielskiej nazwy DCM (dilated cardiomyopathy), czyli niezwykle groźnej kardiomiopatii rozstrzeniowej. Choroba ta może stać się przyczyną zastoinowej niewydolności serca.

Tauryna to dla kota również niezwykle ważny składnik pozwalający zachować odpowiednią ostrość wzroku. Niedobory tego aminokwasu prowadzić mogą do centralnej degeneracji siatkówki, inaczej CRD (central retinal degeneration). Na skutek tego problemu może dojść przede wszystkim do znacznego obniżenia sprawności kociego wzroku. Nie bez znaczenia jest również wpływ tauryny na układ nerwowy kota. Składnik ten wspomaga jego prawidłowe działanie, zapobiegając zarówno apatii zwierzęcia, jak i poważniejszym schorzeniom neurologicznym.

Kolejnym ważnym aspektem, na jaki wpływ ma czysta tauryna dla kota, jest również płodność zwierzęcia. Jej właściwy poziom w organizmie przyszłej mamy ma także znaczenie dla prawidłowego rozwoju płodów w jej łonie. W przypadku ciężarnej samicy cierpiącej na niedobór tego aminokwasu, u jej kociąt mogą wystąpić kłopoty z wyraźnym widzeniem, mniejsze tempo wzrostu, nieprawidłowa masa urodzeniowa, a nawet niewłaściwy rozwój ich układu kostnego czy mniejsza przeżywalność.

Pamiętaj, że koci organizm nie ma zdolności samodzielnego produkowania tauryny, dlatego powinna być ona dostarczana wraz z pożywieniem. Najlepszym na to sposobem będzie dostarczanie jej pupilowi wraz z pełnoporcjową karmą. Takie pożywienie zapewnia czworonogowi optymalną ilość niezbędnych składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Wymagana zawartość tauryny w karmie dla dorosłych kotów to 0,27 g na 100g suchej masy w mokrej karme i 0,13 g na 100g suchej masy w suchej karmie.

Przy prawidłowym karmieniu pupila całkowicie zbędne będzie podawanie kotu suplementów z tauryną. Pamiętaj przy tym, że na opakowaniu pokarmu nie zawsze znajdziesz informację na temat zawartości tego składnika. Najważniejsze, aby nosił on nazwę pełnoporcjowego. Wtedy masz pewność, że znajdują się w nim wszelkie składniki odpowiadające za prawidłowe funkcjonowanie organizmu mruczka. Wysoce niewskazana jest natomiast tauryna z apteki dla kota. Ludzkie leki i suplementy z pewnością nie przysłużą się czworonogowi, a nawet mogą mu poważnie zaszkodzić, dlatego bezwzględnie ich unikaj.

Kiedy suplementacja tauryny może być dla kota konieczna?

Suplementacja tauryny dla kota zazwyczaj nie będzie pożądana. Wyjątkiem może być na przykład sytuacja, gdy wcześniejsza dieta mruczka była w nią uboga. Może zdarzyć się to na przykład w przypadku zwierząt adoptowanych z miejsc o trudnych dla nich warunkach, gdzie nie otrzymały właściwej opieki, w tym kompletnych i zbilansowanych posiłków. W takiej sytuacji warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii. Niewskazane są natomiast próby zapewniania odpowiedniej ilości tauryny poprzez karmienie mruczka mięsem. Chociaż koty to zwierzęta bezwzględnie mięsożerne to samo mięso nie zaspokoi wszystkich potrzeb Twojego pupila. Co więcej, taki pokarm może być dla zwierzęcia niebezpieczny. Dotyczy to szczególnie mięsa z naszych stołów, z dużą ilością przypraw, a także tego surowego, przez które u kota może dojść do zakażenia bakteriami Salmonella czy E.coli, a także zarażenia pasożytami. Najlepszym wyjściem na zapewnienie mruczkowi wszelkich niezbędnych składników odżywczych będzie podawanie mu karm pełnoporcjowych.

Odpowiednie dawkowanie tauryny jest dla kota jednym z najważniejszych czynników zapewniających mu zdrowie i dobre samopoczucie przez wiele lat. Jako opiekun musisz zadbać o to, aby dostarczać pupilowi odpowiednie jej ilości. Pamiętaj jednak, że jeżeli z jakiegokolwiek powodu u zwierzęcia dojdzie do niedoboru tej substancji, nie działaj na własną rękę. Jedynie lekarz weterynarii może wskazać właściwe postępowanie w takiej sytuacji. Jeśli konieczna będzie suplementacja, wybieraj jedynie preparaty przystosowane do potrzeb czworonogów. Przeznaczona dla ludzi tauryna w proszku to dla kota nie pomoc, a ogromne niebezpieczeństwo.

Powiązane artykuły

Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?