Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

DIETA BARF DLA KOTA? CZY JEST ZDROWA?

Dużo mówi się na temat diety BARF dla kota, która polega na żywieniu go wyłącznie surowym mięsem i produktami pochodzenia zwierzęcego. 

DIETA BARF DLA KOTA? CZY JEST ZDROWA?

Dużo mówi się na temat diety BARF dla kota, która polega na żywieniu go wyłącznie surowym mięsem i produktami pochodzenia zwierzęcego. Jak twierdzą twórcy tego modelu żywienia zwierząt, jest to jedzenie, do którego kot jest ewolucyjnie przystosowany. Czy faktycznie jest to odżywianie w pełni zgodne z naturą kotów niewychodzących? Czy powrót do pierwotnych zachowań jest możliwy w przypadku kota, żyjącego w domu, który jest całkowicie zależny od swoich opiekunów?

Spis treści:

  1. Czym jest dieta BARF dla kota?
  2. Na czym polega żywienie kota BARFem?
  3. Karmienie kota BARFem - zagrożenia
  4. Dieta BARF dla kota a zbilansowana karma gotowa

CZYM JEST DIETA BARF DLA KOTA?

BARF to skrót od angielskiej nazwy Biologically Appropriate Raw Food, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza: biologicznie odpowiednie surowe pożywienie. Model żywienia zwierząt BARF został stworzony przez australijskiego lekarza weterynarii, Iana Billinghursta, który opracował zasady tej diety dla psów. Z biegiem czasu opiekunowie, stosujący u psów dietę BARF, zaczęli wprowadzać ją także swoim kotom. W początkowym okresie zasady diety BARF dla kota i psa nie różniły się znacząco. Dopiero później dostosowano tę dietę do potrzeb żywieniowych kota.

Dieta BARF dla kota ma być wzorowana na sposobie odżywiania się jego dzikich przodków, żyjących w Afryce. Według twórców tej diety jest to najlepszy sposób żywienia, jaki możemy zapewnić kotom, żyjącym w domu. Tymczasem naturalnym pożywieniem kota domowego są niewielkich rozmiarów zwierzęta - małe ssaki i ptaki, ryby, płazy, drobne gady, a także owady, jako uzupełnienie diety. Zatem odżywianie w pełni zgodne z naturą, w przypadku kotów niewychodzących, które całkowicie uzależnione są od swoich opiekunów, jest raczej trudne do odwzorowania i pozostawia wiele do życzenia pod względem bezpieczeństwa.

NA CZYM POLEGA ŻYWIENIE KOTA BARF-EM?

Podstawową zasadą BARF dla kota jest podawanie zwierzęciu wyłącznie surowego pokarmu. Jest to mięso wraz z kośćmi i podrobami, jaja oraz ryby, a także różnego rodzaju dodatki, takie jak olej rybi, algi, drożdże piwne oraz minimalna ilość warzyw i owoców dla zapewnienia błonnika. Jeśli chodzi o suplementy dla kota, BARF wiąże się z koniecznością dodawania ich do każdego posiłku. Mięso miesza się z witaminami dla kota i składnikami mineralnymi w formie syntetycznej lub naturalnej, np. z tauryną, rozdrobnionymi kośćmi lub skorupkami jaj (źródło wapnia), drożdżami browarniczymi (źródło witamin z grupy B), suszoną hemoglobiną (źródło żelaza), algami morskimi (źródło jodu), olejem rybnym (kwasy tłuszczowe omega-3).

Procentowy udział poszczególnych surowców sugerowany w diecie BARF dla kota:

  • 70-75% - mięso,
  • do 20% - podroby,
  • 10% - dodatki w postaci alg, jaj, oleju rybnego oraz warzyw i owoców.

KARMIENIE KOTA BARF-EM - ZAGROŻENIA

Przygotowywanie mieszanek BARF dla kota jest czasochłonne i wymaga od opiekuna dużej wiedzy na temat żywienia zwierząt. Dieta BARF dla kota nie jest polecana przez lekarzy weterynarii, ponieważ jej stosowanie nie jest poparte rzetelnymi badaniami naukowymi. Z kolei, dobrze opisane w literaturze zostały zagrożenia, jakie mogą wynikać ze spożywania przez kota surowego mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego.

Największym zagrożeniem, związanym z żywieniem kota BARFem, jest surowe mięso. Może ono zawierać pasożyty, bakterie lub wirusy. W surowym mięsie często występują bakterie E. coli, Salmonella, Campylobacter. U kota, spożywającego zanieczyszczone drobnoustrojami mięso, może dojść do zatrucia lub rozwoju groźnej choroby wirusowej. Szczególnie niebezpieczna jest surowa wieprzowina, która może zawierać wirusa, wywołującego śmiertelną dla kota chorobę Aujeszkyego. Zwierzęta, spożywające surowe mięso, stanowią również zagrożenie dla swojego opiekuna, zwłaszcza dla osób o obniżonej odporności (dzieci, kobiet w ciąży, osób starszych i chorych) - drobnoustroje, wydalane z kałem, zanieczyszczają środowisko życia człowieka.

Innym aspektem, na który warto zwrócić uwagę, jest dodatek warzyw i owoców do posiłków BARF dla kota. Nawet małe ilości niektórych surowców roślinnych mogą być niekorzystne dla zdrowia zwierzęcia. Kotu mogą zaszkodzić: winogrona i rodzynki (uszkadzają nerki i mogą przyczynić się do śmierci zwierzęcia), awokado, czosnek, cebula i inne warzywa cebulowe, a także warzywa kapustne, które powodują wzdęcia.

W przepisach na posiłki BARF dla kota często pojawiają się kości lub skorupki jaj jako suplement wapnia. Spożywanie przez koty niedostatecznie rozdrobnionych kości może prowadzić do urazów jamy ustnej, złamania zębów, utknięcia kości w gardle lub przełyku, zaparć, niedrożności lub przebicia jelit.

Dieta BARF dla kota to również duże ryzyko niedoboru niektórych składników pokarmowych. Podczas samodzielnego komponowania posiłków dla kota, łatwo jest popełnić błąd w wymierzeniu odpowiedniej dawki witamin i składników mineralnych. Niektórzy opiekunowie mają więc trudności w dobraniu właściwej porcji suplementów dla kota. BARF, bez dodatkowej suplementacji, wiąże się z ryzykiem niedoborów. Niedostateczne spożycie tauryny prowadzi do chorób serca, zaburzeń widzenia, a u młodych zwierząt - do niedostatecznego rozwoju mózgu i układu nerwowego. Natomiast niedobór wapnia i witaminy D może prowadzić do krzywicy. Gotowe pełnoporcjowe jedzenie ma przewagę nad BARFem dla kota, ponieważ zawsze zawiera odpowiednią ilość tauryny oraz innych, niezbędnych dla kota, składników odżywczych.

Dieta BARF dla kota wiąże się też z ryzykiem nadmiernego spożycia witamin, zwłaszcza rozpuszczalnych w tłuszczach. Przygotowując domowe jedzenie dla kota, nietrudno przesadzić, chociażby z ilością wątróbki - zawiera ona dużo witaminy A w formie retinolu, a jego nadmiar jest bardzo szkodliwy dla kota. O ile witaminy, rozpuszczalne w wodzie, mogą zostać wydalone z moczem, nadwyżka witamin, rozpuszczalnych w tłuszczach, odkłada się w organizmie. Nadmierne spożycie retinolu u kota może skutkować rozwojem bolesnej spondylozy kręgów szyjnych.

BARF dla kotów jest szczególnie groźny dla osobników w podeszłym wieku i mających problemy z nerkami lub wątrobą. Niekorzystna jest dla nich wysoka zawartość białka w pokarmie. Z kolei - zbyt duża ilość tłuszczu w jedzeniu dla kota - wiąże się z ryzykiem rozwoju chorób trzustki.

Innym zagrożeniem, związanym z karmieniem kota BARFem, jest zwiększone ryzyko chorób tarczycy. Surowe mięso, pochodzące z okolic głowy i szyi zwierząt rzeźnych, może zawierać tkankę tarczycy, której częste spożywanie prowadzi do nadczynności tarczycy u kota.

DIETA BARF DLA KOTA A ZBILANSOWANA KARMA GOTOWA

Opiekun, który karmi swojego kota zgodnie z zasadami BARF, bierze na siebie dużą odpowiedzialność, której powinien być świadomy. Nieodpowiednie komponowanie posiłków może wiązać się z niedoborami żywieniowymi lub nadmiarem niektórych składników pokarmowych. Nieprzestrzeganie zasad higieny podczas przygotowania posiłków BARF dla kota, stanowi zagrożenie mikrobiologiczne zarówno dla zwierzęcia, jak i dla opiekuna.

Podawanie diety BARF kotom jest też trudne dla osób pracujących. Surowe mięso ma to do siebie, że szybko się psuje, dlatego do miski trzeba nakładać niewielkie porcje, by zostały szybko zjedzone. Problem pojawia się, gdy musimy na dłużej wyjść z domu, chociażby do pracy. Koty są przystosowane do spożywania małych porcji, ale często. Pozostawanie przez wiele godzin bez jedzenia jest dla nich nienaturalne. Jedną z wielu zalet suchej karmy jest to, że możemy napełnić miseczkę odmierzoną porcją i nie musimy martwić się, że kot będzie głodny podczas naszej nieobecności czy w nocy, gdy śpimy.

Fakty naukowe na temat podawania diety BARF kotom przede wszystkim podkreślają ryzyko mikrobiologiczne, nie potwierdzając zalet, wymienianych przez zwolenników tego rodzaju diety. Zatem, jaki sposób żywienia jest dla kota odpowiedni? Najkorzystniejsze dla kota niewychodzącego jest stosowanie zarówno pełnoporcjowego jedzenia suchego, jak i mokrego. Taki sposób odżywiania nazywany jest dietą mieszaną. Kot rano i wieczorem otrzymuje porcję karmy mokrej, a w ciągu dnia i nocą, pokarm suchy. Dzięki temu zapewniamy zwierzęciu częste posiłki, które pozytywnie wpływają na jego samopoczucie, zdrowie i aktywność fizyczną. Gotowy pokarm dla kotów to zbilansowana, kompletna i bezpieczna dieta.

Powiązane artykuły

Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?