Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

5 pomysłów na zabawę ze szczeniakiem

Szczenięta to czysta energia i radość.

5 pomysłów na zabawę ze szczeniakiem

Szczenięta to czysta energia i radość. Wie o tym każdy opiekun młodego psa. Nowy domownik bywa jednak niebywale absorbujący: aby prawidłowo się rozwijać, potrzebuje uwagi i czasu spędzanego z człowiekiem. Jeśli szukasz pomysłów na zabawy ze szczeniakiem, które nie tylko będą angażujące, ale również rozwijające dla Twojego podopiecznego – to świetnie trafiłeś. Poniżej znajdziesz polecane przez behawiorystów formy spędzania czasu z młodym psem. 

SPIS TREŚCI:

  1. Zabawy ze szczeniakiem – stały punkt dnia
  2. Zabawy ze szczeniakiem w domu – szukanie przysmaków
  3. Zabawa ze szczeniaczkiem – pudełka DIY rozwijające inteligencję
  4. Zabawy ze szczeniakiem – mata węchowa DIY
  5. Najpopularniejsza zabawa ze szczeniakiem – aportowanie
  6. Zabawy ze szczeniakiem w naśladowanie

Zabawy ze szczeniakiem – stały punkt dnia

Radosne zabawy ze szczeniakiem w domu i na zewnątrz, to nie tylko sposób na spędzenie wolnego czasu. To jeden z podstawowych elementów budowania relacji między psem a opiekunem, a także skuteczna metoda rozwijania niezbędnych dla każdego czworonoga umiejętności. Szczenięta od wczesnych tygodni życia spędzają czas na zabawie z rodzeństwem i matką, ucząc się tym samym zasad panujących między zwierzętami oraz poznając możliwości swojego ciała. Gdy osiągają wiek kilku miesięcy, rolę kompana do zabawy z reguły przejmuje opiekun wraz ze swoją rodziną. 

Czym jest zabawa dla szczeniaka? Po pierwsze, jest to jedna z podstawowych potrzeb behawioralnych każdego psa, a także forma oswajania się z różnorodną aktywnością fizyczną. Z początku nieporadnie stawiane kroki, następnie bieganie, czołganie, koziołkowanie, a nawet przewracanie się, są dla młodego psa powodem do radości, ale również eksplorowaniem świata i zasad nim rządzących. 

Po drugie, gdy psy bawią się z ludźmi, uczą się o granicach i stopniowo nabywają kompetencji społecznych. To samo tyczy się również zabaw z innymi zwierzętami.

Po trzecie, dobrze dobrana do temperamentu i predyspozycji psa zabawa pozwala mu na rozwijanie naturalnych instynktów. Przykładowo, border collie i labradory od najwcześniejszych miesięcy uwielbiają aportować; beagle jako psy tropiące spełniają się w zabawach, w których wykorzystywany jest węch; a owczarki najlepiej się bawią, wykonując komendy i pracując. 

Zabawy dla szczeniaków powinny być urozmaicone i prowadzone w różnych miejscach: w domu, w ogrodzie, parku, oczywiście zawsze z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Należy również zadbać o to, aby były stałym elementem każdego dnia. W ten sposób zapewniamy psu rozrywkę, radosny i zdrowy rozwój oraz poczucie bezpieczeństwa, dzięki wprowadzeniu rytuałów. 

Zabawy ze szczeniakiem w domu – szukanie przysmaków

Ta zabawa w tropienie jest świetnym sposobem na aktywność w domu i na zewnątrz. Przysmaki możesz chować w dowolnym dostępnym dla psa miejscu. Istotne jest jednak to, aby nie były to skrytki zbyt trudne do znalezienia – w przeciwnym wypadku szczenię się zniechęci. 

Najlepiej ograniczyć Waszą aktywność do wybranego fragmentu pokoju: tapczanu, przygotowanego dla zwierzęcia kącika, miejsca pod stołem. W ten sposób zwierzę pozostanie zmotywowane przez całą zabawę, a Tobie jako opiekunowi, będzie łatwiej zapanować nad bezpieczeństwem psa i porządkiem. 

Do zabawy możesz wykorzystywać również ulubione przedmioty psa (piłki kynologiczne, linki etc.). Jeśli jednak pozostajecie przy smakołykach, pamiętaj, że należy je wliczać do dziennego bilansu energetycznego szczenięcia – ich wartość kaloryczna nie powinna przekraczać 10% zapotrzebowania na energię Twojego podopiecznego. 

Zabawa ze szczeniaczkiem – pudełka DIY rozwijające inteligencję

Przygotuj dwa pudełka – np. z mocnego kartonu lub drewniane. Do jednego włóż przysmak i zamknij wieczko. Oba pudełka zaprezentuj swojemu podopiecznemu. Gdy wywącha smakołyk, będzie próbował dostać się do wnętrza pudełka – w tym celu przydatny okaże się spryt, cierpliwość i konsekwencja.

Zabawy ze szczeniakiem – mata węchowa DIY

Mata węchowa składa się z przeplatanych pasków materiału, pomiędzy którymi ukryte są przysmaki. Zadaniem bawiącego się matą psa, jest wytropienie ich wszystkich, a nagrodą – oczywiście ich zjedzenie.

Tego typu matę można kupić w sklepie zoologicznym lub zrobić samemu w domu. Jest to bardzo proste – w tym celu należy zakupić ażurową, gumową wycieraczkę (np. w sklepie budowlanym lub ze sprzętem gospodarstwa domowego). Przydatne będą również nieużywane koszulki, a najlepiej polar kupiony na metry. Ważne jednak, aby wybrać materiał, który się nie strzępi i nie zbija w „kłaczki”, które mały pies mógłby połknąć. Po przygotowaniu pasków podobnej długości należy je przewlekać przez matę tak, aby stworzyć „gąszcz”, w którym łatwo schować przysmak. 

Dając psu do zabawy matę zawsze, nadzorujemy, czy zwierzę wykorzystuje ją zgodnie z przeznaczeniem. Pamiętajmy również o zasadzie 10%, jeśli chodzi o przysmaki: nie powinny stanowić więcej niż 10% dziennego zapotrzebowania kalorycznego zwierzęcia. 

Najpopularniejsza zabawa ze szczeniakiem – aportowanie

Zabawę w aportowanie można rozpocząć już w pierwszych tygodniach opieki nad szczenięciem. Będzie to doskonały wstęp do treningu posłuszeństwa, a dodatkowo wspaniale rozwinie jego umiejętności motoryczne.

Pamiętaj, aby do zabawy wykorzystywać jedynie zabawki przeznaczone dla psów. Rzucanie kamieni, patyków, piłek dziecięcych i tenisowych jest niewskazane – wszystkie te przedmioty stanowią zagrożenie dla zdrowia zwierzęcia.  

Zabawy ze szczeniakiem w naśladowanie

Chociaż wielu początkujących opiekunów psów bywa tym zaskoczonych, zwierzęta te wykazują wielką zdolność do imitowania zachowań człowieka. Ta forma aktywności jest okazją dla Was obojga do wzmożonego ruchu. Możesz czołgać się, turlać, podskakiwać i odskakiwać – szczenię z radością będzie Cię naśladować. Taka zabawa jest również świetną okazją do rozpoczęcia ćwiczeń nad komendą „daj głos”, ponieważ szczenię będzie wyrażać głośno swoją ekscytację.

Pamiętaj, że wczesne miesiące życia psa to najlepszy czas na pozytywne wzmacnianie pożądanych zachowań przy jednoczesnym dbaniu o to, aby zachowania przez nas niechciane (np. głośne szczekanie) nie weszły psu w nawyk.

Powiązane artykuły

Pies ciągnie na smyczy - jak nauczyć psa chodzenia na spacery?
Pies ciągnie na smyczy - jak nauczyć psa chodzenia na spacery?
Chodzenie na spacery powinno być relaksujące zarówno dla opiekuna, jak i jego podopiecznego.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zabawy z psem – poznaj popularne psie zabawy!
Zabawy z psem – poznaj popularne psie zabawy!
Zabawy z psem to coś więcej niż sposób na nudę. Kiedy bawisz się z pupilem, zacieśniasz więź emocjonalną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
8 sygnałów, że Twój pies jest szczęśliwy
8 sygnałów, że Twój pies jest szczęśliwy
Szczęśliwy pies jest zdrowy i ma zaspokojone wszystkie potrzeby behawioralne: fizyczne oraz psychiczne.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Obroża czy szelki - co wybrać?
Obroża czy szelki - co wybrać?
Obroża czy szelki - dyskusja na ten temat potrafi podzielić miłośników psów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Sztuczki dla psa – proste triki, których możesz nauczyć psa!
Sztuczki dla psa – proste triki, których możesz nauczyć psa!
Szkolenie psa powinno rozpocząć się już w pierwszych dniach jego pobytu w naszym domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?