Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Czy kot może jeść tylko suchą karmę

Sucha karma jest popularnym jedzeniem dla zwierząt domowych, także kotów.

Czy kot może jeść tylko suchą karmę

Sucha karma jest popularnym jedzeniem dla zwierząt domowych, także kotów. Zastanawiasz się, czy Twój podopieczny może jeść tylko takie pożywienie? Zaleca się stosowanie diety mieszanej, w której suche granulki stanowią 10% masy wszystkich podawanych zwierzęciu produktów. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj poniższy artykuł!

Spis treści:

  1. Żywienie kota – jaka dieta jest najlepsza dla mruczka?
  2. Czy mały kot może jeść tylko suchą karmę?
  3. Czy kot może jeść tylko suchą karmę, jeśli nie chce jeść mokrej?
  4. Jak przechowywać mokrą karmę dla kota?


Czy kot może jeść tylko suchą karmę?

Pełnoporcjowa sucha karma ma wiele zalet. Jest odpowiednio zbilansowana, zapewnia zwierzęciu wszystkie potrzebne składniki odżywcze, minerały oraz witaminy. Oprócz tego wspomaga higienę jamy ustnej kota – gryzienie granulek o zróżnicowanym kształcie wspiera ścieranie części osadu nazębnego. Jednak nie zastąpi to mycia zębów pupila.

Karma sucha zawiera niewielkie ilości wody, bo zaledwie około 10%, podczas gdy wilgotność pokarmów mokrych wynosi około 80%. Ta różnica jest bardzo ważna, ponieważ koty zazwyczaj niezbyt chętnie piją wodę z miseczki. Zgodnie ze swoją naturą chętniej korzystają z wody bieżącej (np. płynącej z kranu), ponieważ jest świeża. To jednak uciążliwe i nieekologiczne rozwiązanie, które wcale nie daje gwarancji, że kot będzie pił wystarczająco dużo płynów. Dlatego podawanie mu mokrej karmy jest dobrym pomysłem. Pomaga to zadbać o jego nawodnienie, a tym samym wpływa pozytywnie na pracę układu moczowego. Mokre jedzenie jest również około 4-krotnie mniej kaloryczne od suchego. Jego spożywanie pomaga kotu zachowywać szczupłą sylwetkę.

Jeśli więc zadajesz sobie pytanie, czy kot może jeść tylko suche granulki, rozważ stosowanie mieszanej diety, która uwzględnia zarówno karmę mokrą, jak i suchą. W ten sposób zaspokoisz wszystkie kocie potrzeby. Mokry pokarm atrakcyjnym zapachem pobudza mruczka do jedzenia. Jego stosowanie dodatkowo pomaga zaspokoić kocią potrzebę spożywania posiłków o różnorodnej strukturze. Gotowy mokry pokarm może mieć zróżnicowaną konsystencję, na pewno znajdziesz więc taki, który najbardziej zasmakuje Twojemu kotu.

Mokrą karmę należy podawać kotu rano i wieczorem, a na czas Twojej nieobecności w domu w miseczce zostaw  suche granulki. Dzięki temu mruczek będzie mógł zjeść nawet kilkanaście razu w ciągu doby małe porcje pożywienia, co jest zgodne z jego naturą i potrzebami. Idealne proporcje pokarmów mokrych do suchych to 9:1 pod względem masy produktów. Ważne jest także, aby wiedzieć, że głodówka trwająca ponad 48 godzin może  skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi. Dlatego tak istotne jest podawanie kotu jedzenia atrakcyjnego dla niego pod względem smaku i konsystencji.

Czy mały kot może jeść tylko suchą karmę?

Kocięta zaczynają jeść stałe pokarmy w wieku około 3 tygodni. W tym czasie następują pierwsze próby smakowania pełnoporcjowych pokarmów gotowych (rozgniecionych na papkę mięsistych kawałków lub rozmoczonych granulek suchego jedzenia), ale mleko nadal stanowi ich główne pożywienie. Wraz z upływem czasu młode coraz chętniej i częściej sięgają po inne jedzenie. Gdy mają ok. 6-8 tygodni następuje ich pełne odsadzenie dietetyczne i kocięta mogą już jeść wyłącznie stałe pokarmy.

Czy sucha karma jest odpowiednia dla małego kota? Na początku procesu odsadzania od matki najlepiej podawać mu gotowe, pełnoporcjowe mokre jedzenie, przeznaczone dla intensywnie rosnących zwierząt. Suche granulki są dla najmłodszych kociąt zbyt twarde, przez pierwszy tydzień lub dwa można je serwować tylko po uprzednim namoczeniu w wodzie lub preparacie mlekozastępczym. Z czasem należy zwiększać udział suchego pokarmu w diecie czworonoga pamiętając, że docelowo powinien on stanowić 10% masy wszystkich podawanych mruczkowi produktów. Pozostałe 90% należy podawać w formie jedzenia mokrego.

Czy kot może jeść tylko suchą karmę, jeśli nie chce jeść mokrej?

Koty mają swoje ulubione smaki, zdarza się, że całkowicie odmawiają jedzenia karmy innej niż sucha. Nawet najbardziej pachnące i najlepsze jakościowo mokre pożywienie nie jest w stanie przekonać zwierzęcia do zmiany. Co zrobić w takiej sytuacji? Warto znaleźć sposób, aby nakłonić kota do urozmaicenia diety. Wraz z wiekiem lub po przebytych zabiegach może okazać się koniecznie podawanie tylko mokrej karmy. Co robić w takim przypadku?

Po pierwsze, warto ustalić, dlaczego w ogóle kot chce jeść wyłącznie karmę suchą. Jest kilka możliwych przyczyn, dla których unika jedzenia mokrego pokarmu.

  • Kot przywiązał się do jedzenia suchej karmy. Każde zwierzę ma swoje preferencje smakowe. Jeśli od młodego wieku mruczek jadł tylko suchą karmę określonego rodzaju, to mógł przyzwyczaić się do niej i w konsekwencji wykształcić w sobie niechęć do próbowania innych produktów (tzw. neofobia).
  • Kot ma złe doświadczenia z mokrą karmą. Być może w przeszłości zdarzyło się, że Twój pupil zareagował wymiotami na mokrą karmę? Jeśli cierpiał na problemy z układem trawiennym, mógł zapamiętać takie jedzenie jako coś, czego lepiej unikać.
  • Karma nie jest świeża. Jeśli opakowanie z pokarmem było otwarte zbyt długo lub otwarta paczka z jedzeniem była niewłaściwie przechowywana, jej zawartość mogła stracić walory smakowe, a nawet się zepsuć. Opakowanie karmy mokrej powinno zostać zużyte w czasie określonym przez producenta (zwykle w ciągu 48 godzin po otwarciu, przy założeniu, że jest przechowywane w lodówce).
  • Miseczka jest brudna. Jeśli pojemniczek, w którym podajesz kotu mokre jedzenie, nie jest czysty, zwierzę może niechętnie do niego podchodzić. Pamiętaj, aby naczynia były zawsze umyte!
  • Karma jest zbyt zimna. Mokry pokarm powinien być serwowany w temperaturze pokojowej lub lekko podgrzany w kąpieli wodnej – dzięki temu jest bardziej smakowity. Jeśli podajesz kotu jedzenie prosto z lodówki, może jeść je niechętnie.


Warto starać się zachęcić kota do jedzenia pokarmu mokrego. Najlepszą metodą jest po prostu mieszanie ze sobą dwóch rodzajów jedzenia. Na początku mokrego jedzenia powinno być naprawdę niewiele, ale z czasem zmiana proporcji będzie łatwiejsza, a zwierzę chętniej zacznie sięgać po mokry pokarm.

Zwróć też uwagę na to, czy kot unika wszystkich rodzajów mokrego pokarmu, czy może niechętnie spożywa tylko niektóre z nich. Jedzenie dla zwierząt może mieć wiele wersji smakowych, dostępne jest także w różnych konsystencjach. Jako troskliwy opiekun, postaraj się zaproponować Twojemu kotu produkt, który najbardziej mu odpowiada. Dobrym sposobem na zachęcenie zwierzęcia do zjedzenia mokrego posiłku jest  zanurzenie saszetki bądź puszki w ciepłej wodzie na kilka minut przed nałożeniem jedzenia do miseczki. Dzięki temu zawartość zacznie jeszcze bardziej przypominać zwierzęciu jego naturalną zdobycz, a przy tym zachęci go intensywniejszym zapachem.

Jak przechowywać mokrą karmę dla kota?

Planując zakup mokrej karmy dla kota, warto dowiedzieć się, jak powinna być przechowywana. O ile nieotwarta puszka czy saszetka może stać w temperaturze pokojowej, o tyle napoczęte opakowanie należy przechowywać w lodówce, zgodnie z zaleceniem producenta . Jedzenie powinno być spożyte w ciągu maksymalnie 48 godzin, a najlepiej przed upływem doby od otwarcia. Przed podaniem warto zanurzyć opakowania w ciepłej wodzie, aby pupil chętnie zjadł posiłek.

Jak widać, sposób żywienia naszych mruczących przyjaciół nie powinien opierać się wyłącznie na jedzeniu suchych granulek. Dla kotów najlepszym wyborem jest dieta składająca się w dużym stopniu z karmy mokrej. Warto więc stosować zalecane przez specjalistów proporcje 9:1 (pod względem masy produktów) na korzyść mokrego jedzenia. Dzięki temu zwierzę może odżywiać się zdrowo i wieść szczęśliwe życie.

Powiązane artykuły

Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?