Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

DOBRA MOKRA KARMA DLA KOTA... TO ZNACZY JAKA?

Odpowiednio dobrany pełnoporcjowy pokarm dla kota to podstawa prawidłowego funkcjonowania jego organizmu.

DOBRA MOKRA KARMA DLA KOTA... TO ZNACZY JAKA?

Odpowiednio dobrany pełnoporcjowy pokarm dla kota to podstawa prawidłowego funkcjonowania jego organizmu. Dobrze odżywiony kot jest energiczny, ma piękną sierść i prawidłową sylwetkę. Oprócz suchego pokarmu warto podawać mruczkowi mokrą karmę, która stanowi dodatkową porcję wody i pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. Jakie cechy powinna posiadać dobra mokra karma dla kota? Jakie są zalety podawania kotu wilgotnego pokarmu?

Spis treści:

  1. Dobra mokra karma dla kota
  2. Dobre karmy mokre dla kota - jak rozpoznać?
  3. Dlaczego mokra karma jest dla kota dobra?
  4. Jak łączyć dobrą mokrą karmę z suchą?
  5. Dobra mokra karma dla kota na różnych etapach życia

DOBRA MOKRA KARMA DLA KOTA

Na każdym etapie życia mruczek potrzebuje kompletnego i zbilansowanego pokarmu, który dostarcza optymalną ilość energii, białka, tłuszczów, minerałów i witamin dla kota, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania, dobrego samopoczucia i długiego życia. Obok suchej karmy, powinno być to również mokre jedzenie. Dobre mokre karmy dla kota można kupić w puszkach, saszetkach lub na tackach. Różnią się między sobą konsystencją - występują w formie kawałków w sosie, galaretce, musów czy pasztetów. Jak rozpoznać dobrą mokrą karmę dla kota i podawać swojemu ulubieńcowi to, co najlepsze?

DOBRE KARMY MOKRE DLA KOTA - JAK ROZPOZNAĆ?

Podawany kotu pokarm powinien w pełni zaspokajać zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze. Tylko taka dieta pozwala utrzymać zwierzę w naprawdę dobrej formie. Cechy, którymi powinna charakteryzować się dobra mokra karma dla kota:

  • optymalna zawartość witamin i składników mineralnych, zwłaszcza witamin z grupy B i żelaza, które wpływają na zwinność i witalność kota;
  • dodatek błonnika pokarmowego - istotny zwłaszcza w przypadku kotów niewychodzących; zapobiega tworzeniu się kul włosowych w przewodzie pokarmowym;
  • dodatek prebiotyków (np. inuliny, pochodzącej z cykorii) - są to składniki, które stymulują zdrową florę bakteryjną i wspierają prawidłowe trawienie;
  • odpowiednia ilość tauryny - aminokwasu naturalnie występującego w mięsie, niezbędnego do prawidłowego funkcjonowania serca; organizm kota sam jej nie wytwarza, dlatego musi być dostarczana wraz z pokarmem (jest to składnik, który jest zawsze obecny w karmie opisanej jako pełnoporcjowa).

DLACZEGO MOKRA KARMA JEST DLA KOTA DOBRA?

Podawanie kotu mokrego jedzenia ma wiele zalet, dlatego warto włączyć je do codziennego menu mruczka.

  • Dobra mokra karma dla kota pomaga w utrzymaniu prawidłowej masy ciała

Pełnoporcjowe mokre jedzenie dla kota jest mniej skoncentrowane pod względem energii niż suchy pokarm - zawiera około cztery razy mniej kalorii. Ze względu na niską gęstość energetyczną i jednocześnie dużą objętość, mokry pokarm pomocny jest w utrzymaniu prawidłowej masy ciała, a także w odchudzaniu kotów, które już zmagają się z nadmierną masą ciała. Konsekwencje zdrowotne otyłości, to m.in. cukrzyca typu 2, choroby układu kostno-stawowego czy problemy z rozrodem, warto więc zadbać o odpowiednią kaloryczność kocich posiłków.

  • Dobra mokra karma dla kota wspiera zdrowie dróg moczowych

Mokry pokarm dla kota charakteryzuje się wysoką zawartością wody (około 80%). Codzienne podawanie kotu mokrej karmy jest znakomitym sposobem na dostarczenie odpowiedniej ilości płynów do jego diety.

Właściwe nawodnienie jest bardzo istotne w przypadku kotów, ponieważ mają one tendencję do sporadycznego zaglądania do miski z wodą. Zwierzęta te z natury piją mało. Przodek kota pobierał więcej wody z pożywienia, niż pił, gdyż jego dieta składała się głównie ze świeżo upolowanych drobnych ssaków i ptaków, których tkanki zawierały wystarczającą dla niego ilość wody. W domowych warunkach nie jesteśmy w stanie zapewnić zwierzęciu takiego sposobu odżywiania, dlatego powinniśmy podawać mu, oprócz suchej, również dobrą mokrą karmę dla kota. Dwie porcje mokrego jedzenia dziennie pokrywają około 73% zalecanej dziennej dawki wody. Należy pamiętać o tym, by jednocześnie zapewnić kotu dostęp do świeżej wody. Jeśli niechętnie pije z miseczki, można sprawić mu specjalną fontannę - woda w ruchu jest dla kota bardziej atrakcyjna.

Dlaczego odpowiednia ilość wody w diecie kota jest taka ważna? Jej niedobór może negatywnie wpływać na zdrowie dolnych dróg moczowych - powodować zapalenie pęcherza moczowego i cewki moczowej, a nawet kamicę moczową. Dzięki wysokiej zawartości wody w dobrej karmie mokrej dla kota zwiększa się produkcja mniej skoncentrowanego moczu. Bardziej rozcieńczony mocz o większej objętości przyczynia się do wspierania dróg moczowych.

  • Dobra mokra karma smakuje kotu

Z perspektywy zwierzęcia, smakowitość jest największą zaletą dobrej mokrej karmy dla kota. Koty szczególnie kierują się węchem, więc doznania zapachowe są decydującym kryterium oceny pokarmu. Dobra mokra karma dla kota jest bardzo aromatyczna, co zachęca zwierzę do jedzenia. Oprócz walorów smakowych i zapachowych, dla kota istotna jest również konsystencja pokarmu - mokre jedzenie przypomina kotu jego naturalne pożywienie, dlatego jest przez niego chętnie zjadane.

JAK ŁĄCZYĆ DOBRĄ MOKRĄ KARMĘ Z SUCHĄ?

Zastanawiasz się czym karmić kota? Zarówno wilgotny, jak i suchy pełnoporcjowy pokarm mają swoje zalety. Mokra karma zapewnia kotu dodatkową wodę, a suchą możemy podać kotu na czas naszej nieobecności, bez obaw, że się zepsuje. Obie stanowią kompletne i zbilansowane jedzenie dla zwierząt. Dlatego specjaliści zalecają zastosowanie mieszanego sposobu żywienia kota. Na czym to polega? Jedzenie mokre i suche miesza się w taki sposób, aby 2/3 energii pochodziło z karmy mokrej, a 1/3 z karmy suchej. Biorąc pod uwagę masę karmy, stosunek karmy mokrej do suchej powinien wynosić 9:1. Przykładowo, kotu ważącemu 4 kg należy dziennie podawać ok. 150 g mokrej karmy i ok. 17 g karmy suchej.pokarmu, pozwala na utrzymanie kota w dobrej kondycji. Mieszany sposób żywienia, dzięki

Jakie są zalety diety mieszanej? Metoda żywienia, wykorzystująca zalety suchego i mokrego rozmaitości tekstury, sprawia kotu ogromną przyjemność z posiłku.

DOBRA MOKRA KARMA DLA KOTA NA RÓŻNYCH ETAPACH ŻYCIA

Wilgotną karmę należy wprowadzać już na wczesnym etapie życia kota. Kocięta, odsadzone od matki, początkowo otrzymują wyłącznie pożywienie w postaci papki - mokre karmy lub namoczone suche. Szybko jednak wprowadza się do ich diety również suche jedzenie. Kocięta, które dostają pokarm o różnych teksturach (zarówno suchą, jak i mokrą karmę), są mniej podatne na neofobię, czyli awersję do nowych pokarmów.

Wczesne przyzwyczajenie zwierzęcia do spożywania mokrego i suchego pokarmu wiąże się z korzyściami na późniejszych etapach życia kota. Zwierzę wykorzystuje zalety karmy mokrej, zwłaszcza po zabiegu sterylizacji lub kastracji. Koty po operacji stają się mniej aktywne, ich metabolizm zwalnia, a łaknienie może się zwiększać pod wpływem „burzy hormonalnej”. Podawanie dobrej mokrej karmy dla kota zapobiega gwałtownemu wzrostowi masy ciała. Warto wiedzieć, że kluczowy jest okres kilkunastu pierwszych tygodni po zabiegu. Po tym newralgicznym czasie poziom hormonów się stabilizuje i koty nie powinny już mieć tendencji do tycia, o ile zapewnimy im dietę o optymalnej kaloryczności.

Na otyłość narażone są również koty niewychodzące - mają mało ruchu, doskwiera im nuda, którą „zabijają” często zaglądając do miski. One również skorzystają z zalet mokrego jedzenia. Wraz z wiekiem maleje ruchliwość kota. Koci seniorzy nie potrzebują wysokokalorycznej diety, dlatego zastosowanie urozmaiconego mieszanego sposobu żywienia, składającego się zarówno z dobrej mokrej karmy dla kota, jak i z suchych granulek, będzie dla nich idealne.

Powiązane artykuły

SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?