Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

CZYM KARMIĆ KOTA? CO POWINIEN JEŚĆ KOT?

Z pewnością starasz się, aby Twój czworonożny przyjaciel zachował zdrowie i dobre samopoczucie przez długie lata.

CZYM KARMIĆ KOTA? CO POWINIEN JEŚĆ KOT?

Z pewnością starasz się, aby Twój czworonożny przyjaciel zachował zdrowie i dobre samopoczucie przez długie lata. Aby mu to zapewnić, musisz przede wszystkim wiedzieć, czym karmić kota. Niestety, wielu opiekunów, zupełnie nieświadomie, popełnia podstawowe błędy w żywieniu swoich pupili. Dlatego warto poznać jego podstawy. Dowiedz się więcej o prawidłowym odżywianiu kota!

Spis treści:

  1. Jak żywić kota – jedzeniem gotowym czy przygotowanym samodzielnie?
  2. Czym karmić kota, karmą suchą czy mokrą?
  3. Jak żywić kota juniora, dorosłego i seniora?
  4. Czym karmić kota po kastracji i sterylizacji?
  5. Jak żywić kota, nie odmawiając mu przekąsek?

JAK ŻYWIĆ KOTA – JEDZENIEM GOTOWYM CZY PRZYGOTOWANYM SAMODZIELNIE?

Pierwszym dylematem, przed jakim stają opiekunowie kotów, jest zdecydowanie się na pokarm stanowiący podstawę jadłospisu ulubieńca. Wiele osób jest przekonanych, że najlepszym wyjściem będzie jedzenie, przyrządzane w domu. Nie jest to jednak prawdą. Chociaż koty są zwierzętami bezwzględnie mięsożernymi, nie powinny jeść wyłącznie mięsa. Te dziko żyjące zjadają swoją ofiarę w całości, razem z kośćmi i narządami wewnętrznymi, w tym żołądkiem oraz jego zawartością.

Potrzeby żywieniowe domowych mruczków są specyficzne, dlatego ułożenie ich jadłospisu powinno być oparte na specjalistycznej wiedzy. Co więcej, nie dla każdego zwierzęcia wskazania będą takie same. Wiele zależy od wieku, stanu fizjologicznego, czy aktywności fizycznej i kilku innych czynników. Czym zatem karmić kota? Podając mu gotow pokarm, dobrany odpowiednio do jego potrzeb, zapewnisz mu wszystko, czego potrzebuje. Zwróć jednak uwagę, czy wybrana przez Ciebie karma jest pełnoporcjowa. Określenie to oznacza, że zawiera wszystkie niezbędne dla Twojego pupila składniki odżywcze w odpowiednich ilościach. Dzięki temu masz pewność, że Twój ulubieniec zachowa dobrą kondycję i samopoczucie.

CZYM KARMIĆ KOTA, KARMĄ SUCHĄ CZY MOKRĄ?

Zastanawiając się, czym karmić kota, opiekunowie muszą zdecydować również, jaki typ karmy będzie najlepszy dla ich pupila. Najbardziej widoczną różnicą pomiędzy pokarmami, oferowanymi na rynku, jest rozróżnienie jej na dwa typy – suchą oraz mokrą. Nie musisz jednak wybierać tylko jednego z nich. Przeciwnie, jest to niewskazane. Najlepiej będzie połączyć oba, podając mokre posiłki rano i wieczorem, natomiast w ciągu dnia oraz na noc pozostawiając pupilowi suche granulki w starannie odmierzonej porcji.

Warto wiedzieć również, co różni oba typy karmy. Ta sucha pomaga zadbać o higiene jamy ustnej Twojego czworonożnego przyjaciela, a jednocześnie jest znacznie bardziej ekonomiczna i łatwiejsza w przechowywaniu. Mokra z kolei zawiera więcej wody, bo nawet około 80% (sucha zazwyczaj ma jej około 10-11%), dzięki czemu dba o kocie nerki, a przy tym jest mniej kaloryczna, około czterokrotnie w przeliczeniu na masę pokarmu.

JAK ŻYWIĆ KOTA JUNIORA, DOROSŁEGO I SENIORA?

Chociaż pewne zasady tego, czym karmić kota, będą uniwersalne, wiele zależeć będzie również od konkretnych czynników. To, co jedzą małe kotki, nie będzie tym samym, co warto podać pupilowi dorosłemu lub seniorowi, czyli kotu po 7. roku życia. Z tego właśnie względu na rynku można znaleźć oddzielne karmy dla każdej grupy wiekowej.

Czym karmić małego kotka? Karma dla kociąt będzie zawierać więcej kalorii i składników odżywczych w przeliczeniu na masę produktu niż posiłki dla innych grup wiekowych. Wszystko ze względu na zapotrzebowanie dojrzewającego organizmu. W pierwszych tygodniach życia kocię żywi się wyłącznie mlekiem matki. Około 3-4 tygodnia życia do diety maluch można zacząć wprowadzać stałe pokarmy- np. namoczoną mokrą karmę lub mokrą w postaci papki. Następnie, w 6.-8. tygodniu życia, następuje odsadzenie żywieniowe od matki, co wiąże się z całkowitym przejściem kotka na pełnoporcjową karmę, odpowiednią do wieku. Kocię trafia do nowego domu ok. 8- 12. tygodnia życia. Ogromnym błędem będzie próba przestawienia pupila na nową karmę w tym momencie. Jeżeli chcesz, aby Twój kot zaczął jeść inne pożywienie niż to, które dostawał u poprzedniego opiekuna, możesz zacząć powoli dodawać nowy pokarm po co najmniej tygodniu od przybycia nowego domownika. Oczywiście z zachowaniem odpowiedniej wielkości porcji. Zmiana karmy nie jest, co prawda, koniecznością, pamiętaj jednak, że nawyki żywieniowe Twojego pupila kształtują się do ok. 1. roku życia. Wtedy też zachodzi potrzeba zmiany pożywienia na to dostosowane do potrzeb kotów dorosłych. Jeśli już wcześniej uda Ci się zapoznać pupila z różnymi typami i smakami pokarmu, będzie to znacznie łatwiejsze, a kot nie będzie szczególnie wybredny. Wybierając karmę suchą, zwróć również uwagę na wielkość granulek, które muszą być wystarczająco małe, aby kocię mogło je bez trudu pogryźć. Wybierając, czym karmić kota juniora, warto poznać potrzebną ilość podstawowych składników odżywczych. Minimalna zawartość białka w karmie dla kotów rosnących wynosi 28-30% w suchej masie, choć w gotowych pokarmach mieści się ona zwykle w granicach 35-50%. W przypadku tłuszczu minimum to 9% suchej masy. Zapotrzebowanie na energię szacowane jest ze względu na masę ciała rozwijającego się malca. Istotnymi składnikami jedzenia dla dorastającego kota są także: witamina D, fosfor i wapń, które są niezbędne dla mocnych kości, czy kwasy omega-3, niezwykle ważne między innymi dla dobrego wzroku i budowania odporności. Niezbędne dla rozwoju kocięcia składniki, w tym również wysokiej jakości białko, dostarczy mu karma Perfect-Fit Junior. Dodatek kwasów DHA naturalnego pochodzenia wspomoże pracę mózgu oraz ostrość wzroku kota.

Czym karmić kota po osiągnięciu przez niego dorosłości?Najlepsza karma dla kotadorosłego z pewnością będzie już mniej kaloryczna. Zawiera także mniej składników odżywczych w przeliczeniu na masę produktu niż ta dla kociąt. Zalecana minimalna zawartość białka w suchej masie wynosi 25% dla kotów aktywnych i 33,3% dla tych o niższej aktywności fizycznej, natomiast karmy zwykle mają go 35-40%, co w zupełności wystarcza, aby zaspokoić potrzeby kota. Zawartość tłuszczu powinna wynosić co najmniej 9% w suchej masie, co wystarcza dla dostarczenia zwierzęciu odpowiedniej ilości witamin w nim rozpuszczalnych, jak A, D, E i K. Optymalna zawartość tego składnika zależeć będzie w dużej mierze od trybu życia oraz stanu fizjologicznego ulubieńca, zazwyczaj jednak waha się od 10 do 30%. W przypadku węglowodanów, ich dobowe spożycie u domowych mruczków powinno dostarczać ok. 60-80 kcal/kg masy ciała lub, w przypadku kotów wychodzących, czy bardzo aktywnych, od 90 do 110 kcal/kg. Oczywiście mowa tu o zwierzętach zdrowych, o prawidłowej masie ciała.

Pamiętaj również, że kot ma naturalną potrzebę zmiany smaku i struktury karmy. Dlatego postaraj się urozmaicać pupilowi posiłki, szczególnie w momencie, gdy zauważysz utratę zainteresowania dotychczas podawanym pożywieniem. Możesz korzystać z pełnoporcjowych karm gotowych o różnych teksturach (suche, mokre- kawałki w sosie, w galarecie itp) i w odmiennych wersjach smakowych.

Twój kot ukończył już 7. rok życia? Pora dowiedzieć się, czym karmić kota seniora. Koty w tym wieku zazwyczaj wykazują zmniejszoną aktywność fizyczną. Może być to wynikiem pojawiających się w tym wieku problemów ze stawami, dlatego tak ważne jest, aby jego pożywienie zawierało składniki wspierające ich właściwe funkcjonowanie, np. niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3, a także cynk. Niezwykle istotne są także antyoksydanty, np. witamina E. Zapewnij swojemu pupilowi najważniejsze dla niego składniki z karmą Perfect-Fit Senior. Została ona dodatkowo wzbogacona o naturalne źródła glukozaminy, dzięki czemu kot na długo zachowa sprawność i dobre samopoczucie. Pokarm zawiera również odpowiednią ilość tauryny, czyli substancji odpowiadającej między innymi za właściwą pracę serca.

Pamiętaj również, że w wieku od 6. do 8. roku życia zwierzęta te są wyjątkowo podatne na rozwój nadwagi i otyłości, dlatego też powinno się zadbać o dostarczanie im mniejszej ilości energii. Po tym okresie zagrożenie staje się mniejsze. Z kolei po 10-14. roku życia sytuacja jest wręcz przeciwna, następuje bowiem powolny spadek beztłuszczowej masy ciała, co prowadzi do niedowagi. Dlatego zaleca się, aby w tym okresie życia podawać pupilowi pokarm o wartości energetycznej o ok. 25% większej do tej, którą jadł dotychczas. Zastanawiając się, czym karmić kota seniora, nie można nie poruszyć tematu białek i tłuszczów. W przypadku tych drugich powinno się podawać pokarm o zawartości średnio 10-25% tłuszczu w suchej masie. Jeżeli Twój pupil ma tendencje do nadwagi, wybierz produkt z zawartością maksymalnie ok. 18%. Wartość 18% uważana jest też za minimalną dla kotów geriatrycznych, u których wzrasta zapotrzebowanie na energię, dostarczaną wraz z tłuszczem. W przypadku białka sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Z jednej strony, ze względu na spadek wydolności nerek, postępujący wraz z wiekiem, nie zaleca się zwiększania jego podaży, z drugiej, spadek masy mięśniowej wskazywałby na większą potrzebę jego przyjmowania. Dlatego dokładną ilość białka w karmie dla kota seniora warto ustalić z lekarzem weterynarii.

CZYM KARMIĆ KOTA PO KASTRACJI I STERYLIZACJI?

Kastracja lub sterylizacja to duża zmiana w organizmie zwierzęcia. Na skutek tego zabiegu dochodzi bowiem do gwałtownych zmian hormonalnych, co sprzyja tyciu zwierzęcia. Dlatego wybierając, czym karmić kota po kastracji czy sterylizacji, zwróć uwagę na obniżoną kaloryczność pożywienia. Ten stan braku równowagi hormonalnej zazwyczaj mija po kilkunastu tygodniach, które są kluczowe dla zachowania prawidłowej masy ciała zwierzęcia, dlatego to wtedy należy szczególnie dbać o zachowanie linii pupila.

Najlepszym rozwiązaniem będzie podawanie pupilowi karmy typu „sterile”, której skład opracowany został specjalnie z myślą o kotach po takim zabiegu. Zwykle jej wartość kaloryczna jest obniżona o aż 25-30% w stosunku do zwykłej, a przy tym zawiera odpowiednią ilość substancji odżywczych, dzięki czemu wiesz, że Twój czworonożny przyjaciel zachowa dobre zdrowie. Dodatkowo w takiej karmie znajduje się optymalnie dobrany poziom minerałów (z których mogą tworzyć się kryształy w moczu- Ca, P, Mg) w trosce o zdrowie dróg moczowych. Bardzo dobrym wyborem będzie u karma Perfect-Fit Sterile, która nie tylko ma obniżoną wartość kaloryczną, lecz także wzbogacona została o prebiotyki, które zapewniają odpowiednią pracę jelit. Dodatek witamin z grupy B oraz żelaza pozwala zachować kotu wrodzoną zwinność. Wszystko to w trosce o linię i dobre samopoczucie Twojego pupila.

JAK ŻYWIĆ KOTA, NIE ODMAWIAJĄC MU PRZEKĄSEK?

Twój pupil lubi od czasu do czasu przekąsić coś poza suchą lub mokrą karmą? Planując, czym karmić kota, możesz uwzględnić również smakołyki. Najlepszym wyborem będą opracowane specjalnie dla tych zwierząt. Pamiętaj tylko, że dawka kalorii z takich przekąsek nie powinna przekraczać 10% dziennego zapotrzebowania kota na energię. Wyliczanie wartości kalorycznych oraz nieprzekraczanie całkowitej dziennej podaży jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala uniknąć nadwagi u kota. W przypadku gotowych produktów znacznie łatwiej będzie to obliczyć. Co więcej, podawane w odpowiedniej ilości kocie smakołyki z pewnością będą bezpieczne dla Twojego pupila. Niektórzy opiekunowie decydują się także na podawanie innych produktów, szczególnie mięsa, tym samym wcielając do jadłospisu ulubieńca zasady diety BARF dla kota. Nie jest to wskazane. Jeśli jednak się na to zdecydujesz, pamiętaj, aby podać zwierzęciu zaledwie odrobinę, a przy tym starannie przygotować przekąskę. Mięso musi być ugotowane, bez żadnych dodatków. To samo dotyczy podrobów, uważaj jednak na wątróbkę, której nadmierne spożycie może prowadzić do hiperwitaminozy witaminy A. Zapomnij natomiast o kiełbasach, wędlinach, produktach surowych lub smażonych, słodyczach, a także mleku, które, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie jest przez koty trawione. Wyjątkowo groźne będą też między innymi awokado, cebula, czosnek, szczypiorek oraz winogrona i rodzynki. Wiedza na temat tego, czym karmić kota, jest dość skomplikowana. Powyższe porady mają na celu pomóc Ci w wyborze najlepszej karmy dla swojego pupila. Nie podejmuj się ustalania diety na własną rękę, a jeśli uznasz, że Twój ulubieniec potrzebuje specjalnego jadłospisu, np. ze względu na stan zdrowia, koniecznie poradź się specjalisty.

Powiązane artykuły

SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?