Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Każdy świeżo upieczony opiekun mruczka zastanawia się, jak nauczyć kota korzystania z kuwety.

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Każdy świeżo upieczony opiekun mruczka zastanawia się, jak nauczyć kota korzystania z kuwety. Większość tych czworonogów bez trudu załatwia się w pożądanym miejscu, ponieważ czystości nauczyły się od swojej mamy. Co w sytuacji, gdy kot nie miał wcześniej do czynienia z kuwetą albo po prostu po przeprowadzce do nowego domu załatwia się w innych miejscach? Przyczyną może być stres związany ze zmianą otoczenia. Podpowiadamy, jak zachęcić kota do korzystania kuwety.

Spis treści:

  1. Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
  2. Jak zachęcić kota do kuwety?
  3. Jaką kuwetę wybrać?

Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?

Zakopywanie odchodów leży w naturze kotów, dlatego zwierzęta te z łatwością uczą się korzystania z kuwety w domu. Instynktownie poszukują piaszczystych miejsc, kiedy chcą się załatwić. Czysta kuweta wypełniona odpowiednią ilością żwirku jest dla mruczka najwygodniejszym miejscem w domu na zaspokojenie swoich potrzeb fizjologicznych – oczywiście pod warunkiem, że znajduje się w odpowiednim pomieszczeniu.

Jak nauczyć małego kota korzystania z kuwety? Kocięta uczą się zasad higieny od swojej mamy. Zmiana miejsca zamieszkania jest dla kota silnym stresem, dlatego po przeprowadzce często trzeba przypomnieć mu, jak korzystać z kuwety. W tym celu trzeba zwierzę często wkładać do kuwety, zwłaszcza po przebudzeniu, po posiłkach i wtedy, gdy widzimy, że maluch szuka ustronnego miejsca. Umieszczając kocię na żwirku w kuwecie, warto lekko nim poruszyć, dzięki czemu pupilowi przypomni się to, czego nauczyła go mama. Jeśli kotu uda się załatwić do kuwety, należy nagrodzić go wspólną zabawą, pieszczotami lub przysmakiem. Jak nauczyć kota korzystać z kuwety, kiedy zdarzy mu się załatwić poza nią? Trzeba sprzątnąć nieczystości i włożyć malucha do kuwety, żeby zrozumiał, do czego jest przeznaczona. 

Dorosłym kotom również zdarza się załatwiać poza kuwetą. Zwłaszcza gdy doznają silnego stresu, wywołanego na przykład przeprowadzką, remontem, pojawieniem się małego dziecka lub kolejnego zwierzęcia w domu. Przyczyną załatwiania się poza kuwetą może być też brak kastracji lub sterylizacji – kot oznacza swoje terytorium moczem. Jak nauczyć dorosłego kota korzystać z kuwety? Przede wszystkim należy usunąć czynnik stresogenny z jego środowiska, a jeśli to nie jest możliwe zadbać o poczucie komfortu kota, poświęcając mu jak najwięcej uwagi. Jeśli zwierzę nadal będzie załatwiało się poza kuwetą, skonsultuj się z lekarzem weterynarii – być może wynika to z problemów zdrowotnych, np. z choroby dróg moczowych. 

Jak zachęcić kota do kuwety?

Jak nauczyć kota załatwiać się do kuwety, a raczej jak go do tego zachęcić? Warto pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym koty chętniej korzystają z kuwety:

  • Utrzymuj kuwetę w czystości. Kot jako bardzo pedantyczne zwierzę nie będzie chciał skorzystać z takiej, w której są już odchody. 
  • Kuweta powinna znajdować się z dala od miejsca, w którym wystawiamy pożywienie. Najlepiej, jeśli ustawimy ją w innym pomieszczeniu.
  • Miejsce, w którym znajduje się kuweta, powinno być ciche i spokojne, żeby kot mógł załatwiać swoje potrzeby w spokoju. 
  • Kot musi mieć łatwy dostęp do pomieszczenia z kuwetą – drzwi do niego powinny być zawsze otwarte. 
  • Jeśli w domu mieszka więcej niż jeden kot, każdy z nich powinien mieć swoją kuwetę, a do tego należy ustawić jedną dodatkową.
  • Dobierz żwirek do preferencji kota. Na rynku dostępne są różne rodzaje żwirków dla kota: bentonitowe, drewniane, silikonowe, zbrylające lub niezbrylające, zapachowe lub bezzapachowe.
  • Wsyp odpowiednią ilość żwirku – większość kotów woli cienką, nieprzekraczającą 5 cm warstwę.
  • Wybierz odpowiednią kuwetę – jej rodzaj, wielkość, głębokość wpływają na to, czy kot będzie chciał załatwiać w niej swoje potrzeby. 

Jaką kuwetę wybrać?

Kuwety można podzielić na otwarte i zamknięte. Zaletą otwartych jest to, że łatwo się je czyści i większość kotów chętnie z nich korzysta. Z kolei kuwety zamknięte uznawane są przez opiekunów za praktyczniejsze i bardziej estetyczne – chronią przed rozsypywaniem żwirku i zapobiegają rozprzestrzenianiu się nieprzyjemnego zapachu w domu (dzięki odpowiedniej konstrukcji oraz filtrom zapachów). Niestety zalety krytej kuwety przemawiają bardziej do opiekunów niż do mruczków – niektóre zwierzęta po prostu nie lubią korzystać z takich „udogodnień”. Koty podczas załatwiania potrzeb są bezbronne, więc chcą dobrze widzieć, czy nie zbliża się zagrożenie. Zamykana kuweta utrudnia im obserwację. Jak nauczyć kota korzystać z kuwety zamykanej? Na początek wymontuj drzwiczki i zobacz, czy teraz pupil będzie z niej korzystał. Jeśli nadal woli załatwiać się poza kuwetą, daj za wygraną i spraw kotu kuwetę otwartą. Wybierz taką, która ma rant, dzięki czemu kot nie będzie rozsypywał żwirku dookoła. 

Wielkość i wysokość kuwety też mają znaczenie. Należy kierować się zasadą, że kuweta powinna być co najmniej półtora raza dłuższa od kota, nie licząc ogona. Najlepiej, jeśli kuweta dla małego kota albo dla kota-seniora, który ma problem z poruszaniem, będzie miała niski próg.

Powiązane artykuły

Jak dbać o kota? Zasady pielęgnacji naszego mruczka
Jak dbać o kota? Zasady pielęgnacji naszego mruczka
Odpowiednia pielęgnacja kota jest jednym z istotniejszych aspektów troski o niego.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oswoić kota – porady dla opiekunów
Jak oswoić kota – porady dla opiekunów
Chcesz adoptować kota, ale w domu mieszkają już inne zwierzęta?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Wyprawka dla kota – gadżety, które powinieneś nabyć
Wyprawka dla kota – gadżety, które powinieneś nabyć
W Twoim domu już wkrótce pojawi się czworonożny lokator?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak wychować kota?
Jak wychować kota?
Często mówi się, że koty chodzą własnymi drogami.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot gryzie? Co to oznacza?
Dlaczego kot gryzie? Co to oznacza?
Twój czworonożny podopieczny zazwyczaj jest uroczym stworzeniem, jednak czasami  zdarza mu się zaatakować któregoś z domowników?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy powinno się strzyc kota?
Czy powinno się strzyc kota?
Strzyżenie kota wydaje się dość osobliwe, ale w niektórych przypadkach jest uzasadnione, a nawet konieczne.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?