Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Czy powinno się strzyc kota?

Strzyżenie kota wydaje się dość osobliwe, ale w niektórych przypadkach jest uzasadnione, a nawet konieczne.

Czy powinno się strzyc kota?

Strzyżenie kota wydaje się dość osobliwe, ale w niektórych przypadkach jest uzasadnione, a nawet konieczne. Skracanie okrywy włosowej wskazane jest u kotów długowłosych, które mają predyspozycje do filcowania i kołtunienia się sierści, a czesanie nie przynosi należytych efektów. Czasem strzyżenie kota konieczne jest również ze względów zdrowotnych, np. podczas leczenia dermatologicznego. Decyzja o skróceniu sierści kota powinna być uzasadniona i przemyślana, nie należy jej podejmować wyłącznie ze względów estetycznych. Niektóre koty są szczególnie wrażliwe na punkcie swojego futerka i po jego ostrzyżeniu mogą stać się apatyczne, a nawet zapaść na depresję.

Spis treści:

  1. Kiedy strzyżenie kota jest konieczne?
  2. Czy powinno się strzyc kota?
  3. Jak ostrzyc kota?
  4. Na co uważać podczas strzyżenia kotów?

Kiedy strzyżenie kota jest konieczne?

Strzyżenie kota powinniśmy wykonywać przede wszystkim z przyczyn zdrowotnych. Wówczas o konieczności usunięcia okrywy włosowej poinformuje nas lekarz weterynarii.

Ogolenie sierści jest konieczne w przypadku wszelkiego rodzaju zabiegów chirurgicznych, np. kastracji i sterylizacji. Aby wykonać precyzyjne cięcie i nie zanieczyścić operowanej okolicy, lekarz weterynarii musi dokładnie wygolić sierść w miejscu poddawanym zabiegowi.

Strzyżenie kota zaleca się również wtedy, gdy jego okrywa włosowa jest w złym stanie – filcuje się, powstają kołtuny. Niektóre mruczki mają większe tendencje do kołtunienia się włosów. Wpływ na to ma rasa (koty perskie), ale też starzenie się i choroby. Zły stan zdrowotny zwierzęcia oddziałuje na stan okrywy włosowej i w niektórych przypadkach nie wystarczy samo czesanie sierści. Starsze i schorowane koty nie mają też po prostu siły na pielęgnację swojego futerka. W tym przypadku strzyżenie kota jest jak najbardziej uzasadnione.

Skrócenie sierści wskazane jest też przy problemach dermatologicznych u kota, np. grzybicy. Dzięki temu łatwiej jest aplikować na skórę leki. 

Czy powinno się strzyc kota?

Sierść kota spełnia bardzo ważne funkcje:

  • ochronną – zabezpiecza bardzo delikatną skórę kota przed uszkodzeniami;
  • termoregulacyjną – chroni zarówno przed przegrzaniem, jak i przed wyziębieniem organizmu;
  • identyfikacyjną – sierść jest nośnikiem unikalnego dla każdego osobnika zapachu.

Powody, dla których opiekunowie decydują się na strzyżenie kota:

  • Upały

Błędne jest myślenie, że strzyżenie kota latem sprawi, że zwierzęciu będzie chłodniej. Wręcz przeciwnie – narażamy wtedy kota na poparzenia słoneczne. Po usunięciu sierści, jego skóra nie jest wystarczająco chroniona przed szkodliwym promieniowaniem UV. Jeśli chcesz, żeby Twój pupil poczuł się lepiej podczas ciepłych dni, usuń dywaniki w przedpokoju, łazience, kuchni, żeby mógł się rozłożyć na kafelkach lub zafunduj kotu specjalną matę chłodzącą dla zwierząt, dostępną w sklepach zoologicznych. 

  • Łatwiejsza pielęgnacja sierści

Strzyżenie kota z pobudek innych niż zdrowotne, powinniśmy rozważyć tylko wtedy, gdy pupil kategorycznie odmawia czesania. Aby utrzymać sierść kota długowłosego w dobrym stanie, należy czesać go regularnie. Jeśli kot posiada bujny podszerstek (np. maine coon, norweski leśny, pers), oprócz szczotki warto używać też trymera dla kotów (furminatora), który służy do usuwania martwych włosów i nadmiaru podszerstka.

Niektóre koty nie pozwalają się uczesać, zwłaszcza te, które nie zostały przyzwyczajone do tego w młodym wieku. Zanim zdecydujemy się na strzyżenie, z najbardziej opornymi na czesanie kotami, warto wybrać się do dobrego, kociego behawiorysty, który doradzi nam, jak przekonać kota, by polubił zabiegi pielęgnacyjne. Większość kotów można nauczyć regularnego czesania, chociaż w przypadku starszych jest to proces długotrwały i wymagający ogromnej cierpliwości. Strzyżenie zawsze powinno być rozważane jako ostateczne rozwiązanie. 

Jak ostrzyc kota?

Jeśli decydujemy się na strzyżenie kota, to powinniśmy zrobić to w odpowiedni i bezpieczny dla zwierzęcia sposób. Jeżeli nie masz doświadczenia w strzyżeniu kotów, zgłoś się do specjalisty – groomera, czyli fryzjera dla zwierząt. Jeśli konieczne jest podanie leków uspokajających, cała procedura musi być nadzorowana przez lekarza weterynarii.

Koty bywają niecierpliwe. Nawet najbardziej spokojnemu osobnikowi mogą nie spodobać się narzędzia do strzyżenia. Gwałtowna reakcja zwierzęcia podczas skracania futerka może skończyć się skaleczeniem kota lub podrapaniem „fryzjera”. 

Jak uspokoić kota podczas strzyżenia?

  • nakrycie głowy ręcznikiem – praktykę tę stosuje się tylko przy krótkich zabiegach. Pozwala ona na odizolowanie kota od tego, co dzieje się wokoło, pomaga w wyciszeniu i uspokojeniu się zwierzęcia. Nakrywając mruczkowi głowę, należy upewnić się, że ma on komfort termiczny i dopływ powietrza;
  • po konsultacji z lekarzem weterynarii, przed wizytą u groomera, można podać kotu suplementy poprawiające nastrój, np. na bazie waleriany i tryptofanu.

Groomer używa do strzyżenia specjalnej maszynki dla kota i ewentualnie nożyczek – do wycinania skołtunionej sierści. Sprzęt fryzjerski przeznaczony dla ludzi, nie nadaje się dla zwierząt. Ludzkie i kocie włosy różnią się grubością, twardością, sprężystością i gęstością. Również nożyczki powinny być specjalnie przeznaczone dla kotów – ważne, żeby miały zaokrąglone czubki, żeby zmniejszyć ryzyko skaleczenia. 

Na co uważać podczas strzyżenia kotów?

Nie należy obcinać ani nawet przycinać wibrysów. Są to długie włosy czuciowe, które znajdują się na pyszczku kota, nad oczami, a także po wewnętrznej stronie przednich łap. Wibrysy pomagają kotu orientować się w otoczeniu. Najlepiej w ogóle nie strzyc sierści na głowie, szyi, łapach i ogonie. 

Gdy pod jednym dachem żyje kilka kotów, ostrzyżenie jednego z nich może wpłynąć na ich relacje. Radykalna zmiana w wyglądzie kota może wywołać agresję lub strach u jego towarzyszy. 

Niektóre koty nie akceptują też siebie bez futra. Mogą wystąpić u nich zachowania lękowe, np. chowanie się przed opiekunem, unikanie dotyku człowieka, a nawet depresja. Na strzyżenie kota należy więc decydować się wtedy, gdy są ku temu wyraźne wskazania.

Powiązane artykuły

Dlaczego kot gryzie? Co to oznacza?
Dlaczego kot gryzie? Co to oznacza?
Twój czworonożny podopieczny zazwyczaj jest uroczym stworzeniem, jednak czasami  zdarza mu się zaatakować któregoś z domowników?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Wyprawka dla kota – gadżety, które powinieneś nabyć
Wyprawka dla kota – gadżety, które powinieneś nabyć
W Twoim domu już wkrótce pojawi się czworonożny lokator?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak wychować kota?
Jak wychować kota?
Często mówi się, że koty chodzą własnymi drogami.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Każdy świeżo upieczony opiekun mruczka zastanawia się, jak nauczyć kota korzystania z kuwety.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak dbać o kota? Zasady pielęgnacji naszego mruczka
Jak dbać o kota? Zasady pielęgnacji naszego mruczka
Odpowiednia pielęgnacja kota jest jednym z istotniejszych aspektów troski o niego.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oswoić kota – porady dla opiekunów
Jak oswoić kota – porady dla opiekunów
Chcesz adoptować kota, ale w domu mieszkają już inne zwierzęta?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?