Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Adopcja psa

Adopcja psa

Adopcja psa ze schroniska to doświadczenie, które potrafi całkowicie zmienić życie zarówno opiekuna, jak i zwierzęcia. Do decyzji o wzięciu pod swój dach czworonoga należy jednak podejść świadomie i odpowiednio się przygotować. Dzięki temu zyskamy wspaniałego, oddanego przyjaciela na lata! Co zatem trzeba wiedzieć przed adopcją psa i o jakich formalnościach pamiętać?

Spis treści:

  1. Pytania przed adopcją psa – jakie warto sobie zadać?
  2. Adopcja psa ze schroniska – jak przebiega?
  3. Adopcja psa – co jeszcze warto wiedzieć?

Pytania przed adopcją psa – jakie warto sobie zadać?

Jeśli myślisz o zaopiekowaniu się psem, który dotąd był w schronisku, powinieneś podejść do tego z dużą odpowiedzialnością. Adopcja psa wymaga zadania sobie wielu konkretnych pytań. Co więcej, nie tylko sam opiekun musi je sobie postawić, pojawią się one także ze strony pracowników schroniska. Warto zaznaczyć, że pytania te będą dotyczyć zarówno potrzeb psa, jak i przyszłego opiekuna. Konieczne jest też realne przyjrzenie się naszym możliwościom, chociażby czasowym czy finansowym. O jakich pytaniach mowa?

  • Jakiej wielkości psa chcę adoptować – czy moje mieszkanie pozwala mi zostać opiekunem dużego zwierzęcia, czy jednak bardziej komfortowe będzie adoptowanie zdecydowanie mniejszego czworonoga?
  • Czy mogę przyjąć do swojej rodziny psa, który wymaga domu z ogródkiem? Czy właśnie w takim mieszkam?
  • Czy mieszkam w mieście, czy w miejscu, gdzie jest cisza i mały ruch? Niektóre zwierzęta nie odnajdują się w miejskiej przestrzeni.
  • Czy styl życia, jaki prowadzę, pozwala mi na adopcję psa i zaopiekowanie się zwierzęciem? Ile godzin dziennie jestem poza domem? Czy moja praca wiąże się z dużą ilością wyjazdów? Czy pracuję na zmiany?
  • Co zrobię z psem, jeśli będę musiał wyjechać? Czy mam kogoś, kto będzie mógł się nim zaopiekować, lub czy stać mnie na opłacenie hotelu dla psów?
  • Czy mam dzieci lub spodziewam się ich w kolejnych latach? Nie wszystkie psy akceptują małe dzieci.
  • Czy jestem osobą aktywną, która szuka psa kompana do wieczornego joggingu i jest w stanie poświęcić dużo czasu na zapewnienie mu odpowiedniej dawki ruchu? A może przeciwnie – prowadzę mało aktywne życie i znacznie lepiej dopasuje się do mnie pies kanapowiec?
  • Czy stać mnie na utrzymanie czworonoga? Nie są to zwykle ogromne koszty, ale należy pamiętać, że opieka nad zwierzęciem wymaga regularnych wydatków na karmę czy chociażby opiekę weterynaryjną, a jeśli przytrafi się jakiś wypadek lub choroba, mogą pojawić się dodatkowe wymagania finansowe (często niemałe). Czy jestem na to gotowy?
  • Czy, jeśli mieszkam z rodziną, pozostali domownicy także uważają, że adopcja psa to dobry pomysł i również wezmą na siebie odpowiedzialność za opiekę nad czworonogiem? 
  • Czy jestem już opiekunem innego zwierzęcia? Jeśli tak, czy jest ono otwarte na nowego towarzysza?
  • Może okazać się, że pies będzie wymagał dodatkowej pracy behawioralnej, ponieważ zdarza się, że pojawiają się problemy, np. z agresją, lękiem separacyjnym czy bardzo silną obroną zasobów. Czy jestem gotowy na pracę, by poradzić sobie z tego typu trudnościami, a w razie konieczności na sięgnięcie po pomoc behawiorysty? Mowa tu nie tylko o zasobach finansowych, ale przede wszystkim o gotowości czasowej i emocjonalnej.
  • Czy chcę adoptować szczenię, czy jestem otwarty na adopcję starszego psa?
  • Czy jestem w stanie zaopiekować się zwierzęciem chorym, co często wiąże się z dodatkowymi kosztami, ale też może być trudne emocjonalnie? A może nie mam w sobie takiej gotowości i chcę mieć psa w pełni sił?

Są to kluczowe pytania, jakie warto zadać sobie przed adopcją psa. Nie ma tu dobrych i złych odpowiedzi. Chodzi przede wszystkim o to, żeby zorientować się, czy faktycznie mam możliwość i jestem gotowy na opiekę nad czworonogiem, a jeśli tak, to nad jakim. Nie masz gotowości na adopcję psa chorego? W porządku, jak najbardziej można to zrozumieć. Masz małe mieszkanie? Nie ma problemu, pies o niewielkim rozmiarze zapewne i tak dobrze się w nim odnajdzie. 

Pamiętaj, że jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości, warto porozmawiać z wolontariuszami i pracownikami schroniska. Oni wiedzą najwięcej o psach, które są pod ich opieką, a także o psiej adopcji w ogóle. 

Adopcja psa ze schroniska – jak przebiega?

Warto podkreślić, że schroniska różnią się między sobą i mogą mieć swoje indywidualne ustalenia dotyczące adopcji psa. Najlepiej więc prześledzić stronę internetową schroniska, z którego chcemy przyjąć podopiecznego pod swój dach, a jeśli takiej strony nie ma lub jest uboga w informacje, trzeba zadzwonić lub pojechać na miejsce i dokładnie wypytać, jak przebiega cały proces. Adopcja psa jest właśnie procesem i warto to podkreślić. Nigdy nie trwa to chwili i nie polega na tym, że jedziemy do danej placówki, wskazujemy na dany boks, wybieramy konkretnego psa i zabieramy go do domu. Zdecydowanie nie! 

Schroniska dbają o to, aby dopasowanie psa do danej rodziny i odwrotnie – danej rodziny do psa – było jak najlepsze. Pomaga to nie tylko ułatwić ewentualny proces adaptacji zwierzęcia w nowym domu, lecz także zmniejsza ryzyko, że adopcja będzie nieudana i pies wróci do schroniska. Ponowny pobyt w schronisku jest dla czworonoga ogromną traumą, często większą niż trafienie do tego typu placówki po raz pierwszy. 

Poszukiwania psa do adopcji

Jeśli zdecydowałeś się na adopcję psa, poszukaj stron internetowych schronisk lub fundacji. Zwróć jednak uwagę, czy są to instytucje działające legalnie, czy spełniają wszystkie normy, mają odpowiednią renomę i rzetelnie opiekują się zwierzętami. Często na stronach internetowych tych placówek pokazana jest większość psów, które w danym czasie czekają na adopcję. Znajdziesz na nich ich zdjęcia i opisy. W ten sposób możesz wybrać konkretne zwierzę, które chciałbyś poznać bliżej. Jeżeli dokonasz wyboru, zadzwoń pod podany na stronie numer i porozmawiaj z osobą, która zajmuje się konkretnym czworonogiem. Pracownik placówki wypyta Cię o podstawowe kwestie (wiele z nich związanych jest z opisanymi wyżej pytaniami), a jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, umówicie się na przedadopcyjny spacer.

Spacery przedadopcyjne

Spacery przedadopcyjne są niezwykle istotne. Pozwalają opiekunowi i psu na zapoznanie się i sprawdzenie, czy jest szansa, że będziecie do siebie pasować. Jest to też pierwszy krok do budowania dobrej relacji, która jest niezbędna, by pies mógł poczuć się bezpiecznie w momencie, kiedy już trafi do nowego domu. Wyobraź sobie, że tego spotkania by nie było, a zwierzę nagle znalazłoby się z obcą osobą w zupełnie nieznanym dla niego miejscu. Po pierwsze, byłby to dla niego ogromny stres, a po drugie, mogłoby się to stać źródłem psich problemów w przyszłości. Dajmy więc psu chwilę na zdobycie minimalnego zaufania i poznanie zapachu oraz głosu przyszłego opiekuna. Dzięki temu pierwsze dni pod wspólnym dachem będą łatwiejsze, choć i tak warto przygotować się na to, że podopieczny może zareagować wzmożonym lękiem, początkowym wycofaniem, trudnościami w jedzeniu itp. O tych wszystkich kwestiach opowiadają wolontariusze właśnie podczas spacerów przedadopcyjnych. Cały czas są wówczas obok nas, opowiadają o psie, o opiece nad czworonogami i adopcji psa w ogóle, a także przyglądają się, czy dana “drużyna” ma szansę na zbudowanie zdrowej i dobrej rodziny. 

Ile spacerów przedadopcyjnych należy odbyć? To zależy przede wszystkim od tego, jaki jest dany pies i jakie są jego potrzeby. Jeśli jest to zwierzę, któremu zaufanie człowiekowi zajmuje dużo czasu, na pewno będzie potrzebnych więcej spotkań niż jedno. Podobnie, jeśli dany pies wykazuje jakieś problemy behawioralne, np. agresję w stosunku do innych psów. Przyszły opiekun powinien móc zapoznać się z problematyczną sytuacją właśnie w czasie spacerów przedadopcyjnych, jeszcze zanim adopcja psa się sfinalizuje. Dzięki temu zorientuje się, z czym tak naprawdę przyjdzie mu się mierzyć. Lepiej na tym etapie wycofać się z adopcji psa, ponieważ np. uznamy, że jednak nie poradzimy sobie z daną trudnością, niż zrezygnować ze zwierzęcia już po adopcji. Pracownicy schroniska naprawdę to rozumieją i zdecydowanie wolą uniknąć ponownych traumatycznych wydarzeń w życiu podopiecznych.

Uzupełnienie niezbędnych dokumentów

Wolontariusze po obserwacji opiekuna i psa dają rekomendację do danej placówki. Jeśli wszystko jest w porządku i wierzą, że dobrze się zgracie, możecie przejść do kolejnego etapu procesu adopcyjnego. Jest nim wypełnienie formularza, który jest oficjalnym dokumentem poświadczającym o gotowości do adopcji psa. Wpisujemy tam nasze dane, często także informację na temat sytuacji mieszkaniowej, możliwościach czasowych do opieki nad zwierzęciem oraz to, jaką wiedzę mamy na temat dbania o czworonoga. W tego typu formularzach może pojawić się np. pytanie o to, czy wiemy, które szczepienia są dla psów obowiązkowe, co zrobić, jeśli zwierzę zareaguje agresywnie na innego psa lub człowieka, lub jak zamierzamy karmić czworonoga (podstawą żywienia powinny być pełnoporcjowe karmy – zarówno sucha, jak i mokra). Uzupełniony i podpisany dokument odsyłamy do schroniska (obecnie dzieje się to zazwyczaj drogą mailową).

Końcowa rozmowa ze schroniskiem

Schronisko w odpowiedzi oddzwania na podany przez nas numer. W trakcie rozmowy jeszcze raz omawiane są najważniejsze sprawy, a także te, które w przypadku danego psa są szczególnie istotne. Jeśli i ta rozmowa upewni nas, a także dotychczasowych opiekunów, że będziecie do siebie pasować, umawiacie się na odebranie psa i podpisanie finalnych dokumentów, które poświadczą o adopcji psa.

Adopcja psa – co jeszcze warto wiedzieć?

  • Każde schronisko posługuje się własnymi umowami adopcyjnymi. W poszczególnych placówkach także przebieg samego procesu adopcyjnego może być różny, dlatego od powyższego opisu mogą pojawiać się odstępstwa.
  • W wielu przypadkach schroniska zobowiązują się do wykastrowania zwierzęcia lub, jeśli przed adopcją psa nie zdążyły tego zrobić, mogą wymagać tego od nowego opiekuna.
  • Niektóre schroniska nawet po adopcji zapewniają wsparcie behawiorysty. Jeśli pojawi się jakikolwiek kłopot, warto skontaktować się ze specjalistą jak najszybciej. 
  • Czy adopcja psa kosztuje? W znacznej części schronisk nie trzeba nic płacić, choć zwykle pojawia się prośba o przesłanie kwoty, która wspomoże działanie danej placówki. Jeśli zaś ustalono konkretne sumy, najczęściej są one symboliczne.
  • Pamiętaj, że jeśli zwierzę jest chore lub w przyszłości zachoruje, to Ty jesteś za nie w pełni odpowiedzialny i samodzielnie pokrywasz koszty finansowe leczenia.
  • Co ważne, psy przebywające w schronisku są czipowane. Jednak w momencie oficjalnego dopełnienia wszelkich formalności i zabrania psa przez nowych opiekunów, placówka zmienia dane, które są zapisane w bazie i odpowiadają kodowi przypisanemu do danego czworonoga. Dzieje się tak w większości schronisk, jednak w chwili odbierania psa warto upewnić się, czy zmiany zostały już wprowadzone, czy jednak trzeba się o to zatroszczyć samodzielnie po przeprowadzeniu adopcji. 

Zresztą martwić się na zapas w ogóle nie trzeba. Lepiej racjonalnie i odpowiedzialnie podejść do adopcji psa, chociażby szczerze odpowiadając sobie na wymienione powyżej pytania, a także, jeśli będzie taka konieczność, skorzystać ze wsparcia oraz wiedzy pracowników schroniska. Adopcja psa ma być przecież przede wszystkim ogromną radością i zaowocować dobrą relacją z oddanym czworonogiem!

Powiązane artykuły

Hotel dla psów - jak funkcjonuje? Jak wyglądają formalności?
Hotel dla psów - jak funkcjonuje? Jak wyglądają formalności?
Rozłąka z czworonożnym przyjacielem może  wiązać się z dużym stresem dla obu stron.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak często myć psa?
Jak często myć psa?
Jedno z często zadawanych przez opiekunów czworonogów pytań brzmi: jak często myć psa?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Behawiorysta psi – kim jest i kiedy należy się do niego zgłosić?
Behawiorysta psi – kim jest i kiedy należy się do niego zgłosić?
Troska o zwierzę to nie tylko zapewnienie mu dachu nad głową, wody i pokarmu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Pies w samolocie – jak przygotować zwierzę do lotu?
Pies w samolocie – jak przygotować zwierzę do lotu?
Pies w samolocie to aktualnie coraz częściej spotykany widok.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak uspokoić psa? Sposoby na zdenerwowane psy
Jak uspokoić psa? Sposoby na zdenerwowane psy
Każdy pies doświadcza co pewien czas silnych emocji.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?