Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Jajko dla psa – czy pies może jeść jajka?

Jajko dla psa – czy pies może jeść jajka?

Każdy opiekun chciałby dać swojemu pupilowi to, co najlepsze, dlatego oprócz pełnoporcjowej karmy rozważamy różnego rodzaju dodatki, takie jak na przykład jajko dla psa, które ma opinię pokarmu wpływającego korzystnie na kondycję sierści. Zanim jednak wprowadzimy nowy składnik do diety czworonoga, warto upewnić się, czy pies może jeść jajka. Gotowa karma pełnoporcjowa zapewnia kompletną i zbilansowaną dietę dla zdrowego psa i nie powinna być niczym wzbogacana. Nasi czworonożni przyjaciele nie muszą więc jeść jajek, żeby mieć piękniejszą sierść, ponieważ zapewni im to karma dopasowana do ich wieku i rasy. Mimo to przekąska w formie ugotowanego jajka na pewno nie zaszkodzi Twojemu pupilowi – jeśli uważasz, że sprawi mu to radość, poczęstuj go jajkiem od czasu do czasu. 

Spis treści:

  1. Czy pies może jeść surowe jajko?
  2. Żółtko dla psa
  3. Skorupki jajek dla psa
  4. Czy pies może jeść jajko?

Czy pies może jeść surowe jajko?

Surowe jajko dla psa wykorzystywane jest w niektórych domowych dietach dla psów, np. w diecie BARF, polegającej na karmieniu zwierząt niemal wyłącznie surowymi produktami pochodzenia zwierzęcego. Zwolennicy tej metody żywienia czworonogów podkreślają korzystny wpływ jajka na sierść psa. Co prawda białko jaja kurzego jest źródłem aminokwasów, które mogą przyczynić się do lepszego wyglądu okrywy włosowej zwierzęcia, lecz podawanie go w formie surowej może mieć wręcz odwrotny skutek. 

W białku jaja kurzego obecna jest awidyna – enzym, który hamuje wchłanianie biotyny (witaminy H) przez organizm. Niedobory biotyny prowadzą do takich zmian jak: zapalenie skóry i języka (zanik brodawek), wypadanie sierści, niedokrwistość, utrata łaknienia i ogólne osłabienie. 

Podobnie jak dla ludzi, jajko surowe dla psa stanowi ryzyko zakażenia bakteriami z rodzaju Salmonella. Toksyny bakteryjne odpowiadają za takie objawy jak: biegunka, nudności, gorączka, odwodnienie. Sparzenie skorupki jaja we wrzątku nie rozwiąże problemu – jajko nadal będzie stanowić zagrożenie mikrobiologiczne, ponieważ jeśli bakterie znajdują się na skorupce, to mogą być również w środku.

W takim razie, czy pies może jeść jajko gotowane? Jajko dla psa po ugotowaniu (białko i żółtko muszą być dobrze ścięte) nie stanowi zagrożenia – zarówno bakterie, jak i enzym awidyna są w nim zdezaktywowane.

Żółtko dla psa

W żółtku znajduje się wiele witamin, m.in. rozpuszczalne w tłuszczach: A, D i E. Szczególne znaczenie ma obecność witaminy A, która ma pozytywny wpływ na wzrok, wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego oraz na kondycję skóry i błon śluzowych. Z kolei witamina E jest naturalnym przeciwutleniaczem, który chroni organizm psa przed działaniem wolnych rodników. 

Ponadto żółtko dostarcza takie składniki jak: biotyna, fosfor, miedź, niacyna, siarka, żelazo i nienasycone kwasy tłuszczowe. Zawiera też luteinę i lecytynę, cholinę, ksantofile, foswitynę oraz immunoglobuliny. Luteina zapobiega degeneracji plamki żółtej i siatkówki. Lecytyna jest niezbędna do sprawnego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego. Cholina wspomaga regenerację wątroby. Bierze też udział w opóźnianiu procesów starzenia, wspomaga wykorzystanie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz wspomaga krążenie krwi.

Chociaż żółtko dla psa może wyglądać na prawdziwą bombę witaminową, należy pamiętać, że te same witaminy i składniki mineralne w optymalnych proporcjach znajdują się w pełnoporcjowej karmie dla zwierząt. Kompletna i zbilansowana karma gotowa powinna stanowić podstawę diety psa, nie ma potrzeby uzupełniania jej takimi dodatkami, jak żółtko dla psa.

Skorupki jajek dla psa

Zmielone skorupki jajek dla psa stosowane są jako źródło wapnia w dietach domowych. Obecność wapnia w pokarmie czworonoga, a zwłaszcza zachowanie właściwego stosunku wapnia do fosforu, ma istotny wpływ na kondycję układu kostnego u psa. Jednak wapń znajdujący się w skorupkach jaj nie jest tak dobrze przyswajalny przez organizm, jak ten sam pierwiastek zawarty w pełnoporcjowej karmie dla psa. Jeśli wydaje nam się, że pies może potrzebować więcej wapnia, to, zamiast przygotowywać proszek ze skorupek, którego spożycie może zaburzyć równowagę mineralną w organizmie zwierzęcia, powinniśmy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.

Czy pies może jeść jajko?

Faktem jest, że jajko jest doskonałym źródłem białka o wysokim stopniu strawności – zawiera komplet niezbędnych dla organizmu psa aminokwasów egzogennych. Białko jaja kurzego uznaje się nawet za wzorzec wartości odżywczej pod względem składu i proporcji zawartych w nim aminokwasów.

Należy mieć jednak na uwadze, że jeśli zwierzę otrzymuje pełnoporcjową gotową karmę, to jajka w jego diecie nie są potrzebne. Tego typu „multiwitaminowe” dodatki mogą nawet zaszkodzić psom karmionym dobrej jakości suchą lub mokrą karmą. Kompletna i zbilansowana dieta dla psa zapewnia wszystkie witaminy, składniki mineralne oraz aminokwasy. Częste podawanie innych pokarmów, takich jak jajka, może te proporcje zaburzyć i wpłynąć niekorzystnie na zdrowie naszego pupila. Zbyt duża ilość jajek w diecie może też doprowadzić do przytycia czworonoga. 

Jeśli chcesz koniecznie poczęstować swojego pupila jajkiem, dobrze je ugotuj. Podaj psu niewielką ilość w formie przekąski. Warto przy tym również wiedzieć, że białko jaja to jeden z najczęstszych alergenów dla psów. W przypadku zaobserwowania niepożądanych reakcji po podaniu jajka należy całkowicie wykluczyć je z diety czworonoga.

Powiązane artykuły

Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Zdrowe jedzenie dla psa – co warto podawać czworonogowi?
Jak każdy troskliwy opiekun chcesz dostarczyć swojemu czworonogowi wszystko, czego mu potrzeba, w tym odpowiednie dla niego posiłki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
KARMA DLA MALTAŃCZYKA - JAKI RODZAJ WYBRAĆ?
Maltańczyk to rasa psa, która cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Jak odchudzić psa? Sprawdzone sposoby
Nadmiar kilogramów u czworonoga to powód do niepokoju.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Jak zachęcić psa do jedzenia? Przewodnik dla opiekunów niejadków
Wśród psów można spotkać zarówno łasuchy, jak i niejadki.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Domowe jedzenie dla psa – gotować czy nie?
Część opiekunów, dzień po dniu sprawujących troskliwą pieczę nad czworonogiem, zastanawia się, czy warto podawać zwierzęciu jedzenie gotowane w domu.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?