Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Kot nie chce jeść suchej karmy - co robić?

Sucha karma bardzo często stanowi znaczącą część diety kota.

Kot nie chce jeść suchej karmy - co robić?

Sucha karma bardzo często stanowi znaczącą część diety kota. Jest nie tylko pożywna, lecz także wydajna pod względem ekonomicznym i wygodna do stosowania. Obecnie na rynku znajdziemy wielu producentów, którzy wytwarzają smaczne, pełnoporcjowe karmy, dostarczające naszym czworonogom wszelkie potrzebne składniki. Co zatem możemy zrobić w przypadku, gdy kot nie chce żywić się suchym pożywieniem? O czym może świadczyć taka sytuacja? 

Spis treści 

  1. Skąd bierze się niechęć do suchej karmy? 
  2. Jak przekonać kota do suchej karmy?
  3. Jak wybrać najlepszą karmę? 
  4. Co zrobić, gdy kot traci apetyt?


Skąd bierze się niechęć do suchej karmy? 

Powodów, dla których koty mogą reagować niechętnie na suchą karmę, jest kilka. Często wiąże się to z wiekiem, dolegliwościami zdrowotnymi lub po prostu indywidualnymi preferencjami czworonoga. 

  • Koty są wyjątkowymi smakoszami. Nie jest łatwo dopasować pokarm do ich preferencji smakowych i węchowych. Zdarza się, że sucha karma nie zaspokaja wszystkich osobniczych wymagań zwierzęcia, ponieważ nie dostarcza mu odpowiednich bodźców sensorycznych. Chociaż koty nie należą do zwierząt, które dobrze reagują na zmiany, w kwestii jedzenia wygląda to nieco inaczej. Warto urozmaicać kocią dietę różnymi teksturami i odmianami smakowymi pożywienia. Podawanie czworonogowi równocześnie mokrej i suchej karmy wpływa pozytywnie na jego nastrój oraz daje mu możliwość odbierania różnorodnych bodźców. Dzięki temu zwierzę czuje, że dbamy o jego potrzeby. 
  • Na niechęć do suchej karmy może wpływać również wiek kota. Młode osobniki i koci seniorzy mają niekiedy problem ze spożywaniem suchej karmy. Jest ona dość twarda i może stanowić wyzwanie dla nierozwiniętego jeszcze uzębienia juniorów lub coraz słabszego aparatu zębowego starszych kotów. Rozgryzanie i przeżuwanie suchej karmy może być dla tych czworonogów kłopotliwe, a w konsekwencji mogą połykać zbyt duże części pożywienia. Czasem zaburza to procesy trawienne i utrudnia wypróżnianie. Jeśli więc opiekujemy się kocimi juniorami lub seniorami i obserwujemy u nich niechęć w stosunku do suchej karmy, upewnijmy się, że ma ona odpowiedni rozmiar! Czasami wystarczy wybrać mniejsze chrupki i problem znika. Jeśli jednak zmiana nie przynosi efektów, warto włączyć do jadłospisu czworonoga mokrą karmę pełnoporcjową. 
  • Koty mogą wykazywać niechęć w stosunku do suchej karmy także ze względów zdrowotnych. Gdy zwierzę odmawia spożywania suchego pożywienia, powinniśmy sprawdzić, czy nie ma problemów z uzębieniem. Jeśli doszło do uszkodzenia lub choroby zębów i dziąseł, sucha karma może dodatkowo podrażniać zmiany albo wywoływać ból w czasie jedzenia. Kiedy zauważymy, że zwierzę nie ma apetytu, powinniśmy udać się do lekarza weterynarii na przegląd jamy ustnej. Czworonogi mogą unikać suchej karmy również wtedy, gdy osłabieniu ulega ich zmysł powonienia i jedzenie traci w ten sposób atrakcyjność. W tym przypadku warto skonsultować się z lekarzem weterynarii w celu zdiagnozowania przyczyny problemów. 


Specjaliści ds. żywienia zalecają stosowanie u kotów diety mieszanej, złożonej w 90% z pokarmów mokrych i w 10% z pokarmów suchych (pod względem masy produktów). Suche granulki są około 4-krotnie bardziej kaloryczne, pomagają też dbać o kondycję jamy ustnej czworonoga. Warto więc znaleźć sposób na zachęcenie swojego pupila do spożywania takich posiłków.

Jak przekonać kota do suchej karmy? 

Istnieje kilka skutecznych sposobów, aby przekonać kota do spożywania suchej karmy. Jeśli niechęć do suchego pokarmu jest sygnałem, że zwierzę potrzebuje więcej różnorodności w miseczce, spróbujmy urozmaicać suche posiłki różnymi dodatkami. Dobrym pomysłem będzie na przykład wymieszanie suchej karmy z mokrym pożywieniem. W ten sposób przyzwyczaimy czworonoga do nowego smaku oraz tekstury jedzenia. Niekiedy dobrym pomysłem będzie też namoczenie suchej karmy w wodzie. W tym przypadku należy uważać, aby karma nie była zbyt rozmiękczona. Ten sposób sprawdza się szczególnie u kocich juniorów, ponieważ mogą mieć problem z rozgryzaniem twardych chrupek. 

Możemy również spróbować zmienić smak karmy podawanej czworonogowi. Jeśli jeden rodzaj przestał mu smakować, zaproponujmy inny. Obecnie na rynku pokarmów dla kotów znajdziemy wiele atrakcyjnych propozycji, zarówno pod względem wartości odżywczych jak i walorów smakowych. 

Pamiętajmy też, że niekiedy to, czy kot lubi suchą karmę, czy nie, jest bardzo indywidualną kwestią. Niektóre czworonogi mogą nigdy nie przyzwyczaić się do spożywania suchego pokarmu. Na szczęście możemy zastąpić klasyczną karmę pełnoporcjowym, mokrym pożywieniem. Zawiera ono wszelkie niezbędne substancje odżywcze i wspomaga prawidłowy rozwój zwierząt. 

Jak wybrać najlepszą karmę?

Pamiętajmy, że w wyborze karmy pełnoporcjowej dla czworonoga powinniśmy kierować się przede wszystkim jego wiekiem, stanem fizjologicznym (np. tym, czy kot jest po kastracji/sterylizacji) i poziomem aktywności fizycznej. Ważne mogą być także specyficzne wymagania żywieniowe związane m.in. ze stanem zdrowia. Warto wziąć również pod uwagę preferencje smakowe zwierzęcia oraz indywidualne lub rasowe predyspozycje. 

Niektóre koty, zwłaszcza większe rasy, takie jak Maine coon, lub koci seniorzy potrzebują jedzenia dodatkowo wspierającego zdrowie stawów. Koty długowłose wymagają diety o odpowiedniej zawartości składników wpływających pozytywnie na kondycję sierści. Z kolei koty rosnące powinny otrzymywać pokarm zaspokajający wyższe niż u dorosłych osobników wymagania na składniki odżywcze, aby zapewnić zdrowy rozwój.

Dlatego dobrym rozwiązaniem są pełnoporcjowe pokarmy gotowe dopasowane do wieku, wielkości, rasy czy trybu życia. Dostarczają one 100% niezbędnych kotu składników odżywczych w optymalnych dla niego proporcjach. 

Co zrobić, gdy kot traci apetyt? 

Co zrobić w przypadku, gdy kot odmawia spożywania nie tylko suchej, lecz także mokrej karmy? Utrata apetytu może wiązać się z poważniejszymi problemami zdrowotnymi lub zaburzeniami natury behawioralnej. Jeśli brak apetytu występuje równolegle ze zmianami w środowisku, takimi jak przeprowadzka lub pojawienie się nowego członka rodziny, zwierzę może odczuwać silny stres i niepewność. Nowe emocje zaburzają czasem nawet proste czynności, takie jak spożywanie posiłków. Obok utraty apetytu pojawią się wówczas inne niepokojące sygnały: brak ruchu, agresja czy unikanie towarzystwa. Pamiętajmy, że przedłużające się (ponad 48-godzinne) odmawianie spożywania pokarmu przez kota może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, np. stłuszczenia wątroby. Dlatego, jeśli mruczek nie chce jeść dłużej niż jedną dobę, należy zwrócić się o pomoc do lekarza weterynarii.

Powiązane artykuły

SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
SUROWE MIĘSO DLA KOTA? PODAWAĆ CZY NIE?
Surowe mięso jest przez niektórych opiekunów wprowadzane do menu kotów. Czy słusznie?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Czy kot może jeść ziemniaki? Czy ten produkt może zagościć w jego diecie?
Koty to bezwzględni mięsożercy, ale nie pogardzą również warzywami, w tym ziemniakami, które często goszczą na naszych talerzach.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak podać kotu tabletkę?
Jak podać kotu tabletkę?
Chociaż leki dla kotów dostępne są w coraz bardziej dogodnych dla zwierząt formach (pasty, płyny, krople na kark), to czasem nie mamy wyboru i musimy podać kotu tabletkę.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Jajko dla kota – czy możesz mu je podać?
Zastanawiasz się, czy koty mogą jeść jajka, ponieważ chcesz podać je swojemu czworonogowi?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Kot wymiotuje po jedzeniu – co się dzieje i jak temu zaradzić?
Pojawienie się u kota wymiotów po posiłku jest niepokojące.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
TRAWA DLA KOTA - JAKĄ WYBRAĆ? DLACZEGO KOTY JEDZĄ TRAWĘ?
Koty jedzą trawę, ponieważ dzięki niej oczyszczają układ pokarmowy z kulek sierści (bezoarów).
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?