Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Agresywny kot – jak sobie z nim radzić?

Agresywny kot to problem, z którym trudno jest poradzić sobie bez pomocy specjalisty.

Agresywny kot – jak sobie z nim radzić?

Agresywny kot to problem, z którym trudno jest poradzić sobie bez pomocy specjalisty. Często konieczna jest interwencja lekarza weterynarii i kociego behawiorysty. Jako opiekun możesz jednak zadbać o zaspokojenie podstawowych potrzeb behawioralnych swojego pupila, dzięki czemu nie będzie miał powodów do frustracji. Przeczytaj, jak zapobiegać agresji u kota i jak postępować w przypadku, gdy kot zacznie przejawiać niepożądane zachowania.

Spis treści:

  1. Agresywny kot – przyczyny
  2. Agresywne zachowanie kota
  3. Jak zapobiegać agresji u kota?
  4. Jak poskromić agresywnego kota?

Agresywny kot – przyczyny

Na niewłaściwe zachowanie kota, mogą wpłynąć takie czynniki jak:

  • niezaspokojenie potrzeb behawioralnych,
  • zły stan zdrowia,
  • zbyt wczesne odsadzenie od matki,
  • niewłaściwa socjalizacja z ludźmi,
  • przeżycie traumy,
  • popęd płciowy (zwłaszcza u niewykastrowanych kocurów),
  • predyspozycje rasowe lub genetyczne.

Najczęstsze przyczyny agresji kota to:

  • strach, np. przed psem lub innymi obiektami, których boi się dany osobnik,
  • ból, np. podczas robienia zastrzyku przez lekarza weterynarii,
  • choroby, np. metaboliczne, układu ruchu, neurologiczne, toksoplazmoza.

U kotów często obserwowana jest tzw. agresja z przeniesienia. Polega ona na przekierowaniu złości na najbliższą osobę lub zwierzę, gdy nie jest możliwe zaatakowanie bezpośredniego źródła zagrożenia. Dzieje się tak na przykład wtedy, kiedy niesiemy kota na rękach, a ten nagle zobaczy psa. Instynktownie czuje, że powinien uciec i robi wszystko, aby wyrwać się z uścisku opiekuna, co najczęściej kończy się bolesnymi zadrapaniami.

Agresywne zachowanie kota

Agresywny kot zazwyczaj ostrzega, zanim zaatakuje. Dlatego, żeby uniknąć bolesnych zadrapań i ugryzień, warto poznać kocią mowę ciała. Jaką postawę przyjmuje kot, gdy czuje się zagrożony? Oto typowe sygnały niepokoju u zwierzęcia:

  • szeroko otwarte oczy,
  • rozszerzone lub bardzo zwężone źrenice,
  • uszy położone do tyłu,
  • grzbiet wygięty w łuk, zjeżona sierść i ogon wystrzelony w górę,
  • pokazywanie zębów,
  • syczenie, prychanie, fukanie, pomruki, a także głośne miauczenie przechodzące w gardłowe warczenie.

Agresywny kot, który prezentuje powyższą postawę, może zaatakować w każdej chwili. Dlatego należy odejść i zostawić go w spokoju. 

Jak zapobiegać agresji u kota?

Najważniejsze jest zaspokojenie łańcucha łowieckiego oraz innych potrzeb behawioralnych kota. Należy udostępnić zwierzęciu zabawki, które będzie mógł gonić, łapać, gryźć i szarpać. Powinniśmy też uczestniczyć w zabawie, aby pobudzać instynkt małego łowcy. Rzucanie się na zabawkę, gryzienie jej i drapanie, nie jest objawem agresji, dopóki zabawa odbywa się w odpowiedni sposób. Twoją rolą jest rzucanie zabawki lub machanie wędką. Podczas zabawy nie podawaj swoich rąk ani nóg do gryzienia, nawet jeśli bawisz się z kocięciem – wówczas unikniesz bolesnych zadrapań, gdy kot będzie dorosły. Naturalnym zakończeniem łowów jest konsumpcja ofiary, a następnie odpoczynek – nakarm więc kota i pozwól mu na chwilę odosobnienia.

Jedną z podstawowych potrzeb behawioralnych kota, obok zabawy, jest też możliwość drapania i ostrzenia pazurów, dlatego musisz zapewnić mu drapak lub nawet kilka powierzchni do drapania w domu. Kot potrzebuje również miejsca do wspinania się i obserwacji. Dobrym rozwiązaniem są drzewka dla kotów, półki naścienne oraz dostęp do osiatkowanego balkonu.

Przyzwyczajaj kota do głaskania i brania na ręce od najmłodszych lat. Pamiętaj jednak, że nie wszystkie mruczki przejawiają chęć do intensywnych pieszczot, należy to uszanować i zaakceptować. Błędem jest zmuszanie kota do dotyku, kiedy nie ma na to ochoty.

Niewykastrowane kocury mogą przejawiać agresję terytorialną wobec innych kotów, ale zdarza się również, że niepożądane zachowania przekierowywane są na opiekunów. Zatem kastracja lub sterylizacja jest konieczna, jeśli chcemy złagodzić zachowanie naszego podopiecznego. Ma ona również wiele innych zalet, z których najważniejszą jest zapobieganie rozmnażaniu się kotów i zmniejszenie bezdomności wśród tych zwierząt.

Jak poskromić agresywnego kota?

Jak oduczyć kota agresji? Czy jest to w ogóle możliwe? Przede wszystkim nigdy nie stosuj kar za agresywne zachowanie kota. Kary cielesne czy krzyczenie mogą potęgować niewłaściwe zachowania. Skuteczniejszym sposobem jest nagradzanie kota za dobre zachowania, a podczas przejawów agresji – przerywanie kontaktu oraz konsultacja z lekarzem, gdy sytuacja się powtarza.

Jeśli kot Cię zaatakuje i trzyma pazurami oraz zębami, musisz powstrzymać się przed wszelkimi gwałtownymi ruchami, które mogą przynieść odwrotny skutek. Kot powinien puścić Twoją dłoń, gdy przestaniesz się szarpać. Wolną ręką możesz naciskać na poduszki i próbować zmniejszyć ucisk kocich łapek. Po zwolnieniu uścisku spokojnie wstań i odejdź, dając kotu czas na uspokojenie się.

Co zrobić z agresywnym kotem? Nagłe agresywne zachowanie mruczka należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć problemy zdrowotne. Kontakt z profesjonalistą jest niezbędny również w przypadku, gdy Twój kot jest wykastrowany, ma zaspokojony instynkt łowiecki, przestrzeń w domu została dla niego specjalnie przystosowana, a mimo to przejawia agresywne zachowania. Lekarz może zalecić:

  • zastosowanie suplementów poprawiających nastrój,
  • specjalną karmę weterynaryjną bogatą w aminokwas tryptofan oraz inne składniki, stymulujące poziom serotoniny u kota,
  • terapię syntetycznymi feromonami – w formie obroży, sprayu lub wtyczki do gniazda,
  • terapię behawioralną,
  • leczenie farmakologiczne (w najtrudniejszych przypadkach).

Dobrym sposobem na uporanie się z agresywnym kotem jest wizyta u behawiorysty zwierząt, który rozpozna podłoże nieprawidłowego zachowania i zaleci odpowiednie postępowanie.

Agresywne koty stanowią zagrożenie dla domowników, zwłaszcza dla noworodków i małych dzieci, dlatego należy podjąć interwencję, jak tylko zauważymy nieprawidłowe zachowanie.

Powiązane artykuły

Dlaczego kot ugniata łapkami?
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zachowanie kota i koci charakter
Zachowanie kota i koci charakter
Codzienna opieka nad kotem wymaga od odpowiedzialnego opiekuna nieustannej troski o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila oraz zapewnienia mu jak najlepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kotów to choroba pasożytnicza, która przyjmuje postać skórną lub uszną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czym jest i ile trwa koci katar?
Czym jest i ile trwa koci katar?
Koci katar to choroba górnych dróg oddechowych, która jest wywoływana przez wirusy Herpesvirus i Calicivirus.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?