Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Kot załatwia się poza kuwetą – co robić?

Częstym problemem opiekunów jest to, że kot załatwia się poza kuwetą.

Kot załatwia się poza kuwetą – co robić?

Częstym problemem opiekunów jest to, że kot załatwia się poza kuwetą. Kiedy mały kot sika poza kuwetą, zwykle związane jest to, z tym że nie miał on okazji nauczyć się tego wcześniej. Dorosły mruczek, którego właśnie zaadoptowaliśmy, również może potrzebować więcej czasu, żeby przyzwyczaić się do nowego miejsca. Najwięcej niepokoju wzbudzają jednak sytuacje, gdy kot sika poza kuwetą, a nigdy wcześniej tego nie robawczas można podejrzewać chorobę układu moczowego lub silny stres. Dlaczego kot nie robi kupy do kuwety? Jak oduczyć kota załatwiania się w niedozwolonych miejscach? Przeczytaj, jak postępować z mruczkiem, który załatwia się poza swoją „toaletą”.

Spis treści:

  1. Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?
  2. Jak oduczyć kota załatwiania się poza kuwetą?

Dlaczego kot załatwia się poza kuwetą?

Jeśli Twój kot załatwia się poza kuwetą, to najważniejsze jest znalezienie przyczyny takiego zachowania. Powodów może być wiele: od problemów związanych z czystością kuwety po zaburzenia behawioralne czy choroby nerek. Jeśli wyeliminujemy kwestie czystości, a kot nadal załatwia się poza kuwetą, konieczna jest konsultacja z lekarzem weterynarii i z kocim behawiorystą.

Na początku warto jednak wspomnieć o znaczeniu moczem. Obserwuje się to najczęściej w przypadku niewykastrowanych kocurów, ale również kotki niepoddane kastracji mogą zachowywać się w ten sposób. Znakowanie moczem przez kota można łatwo odróżnić od załatwiania się w niewłaściwym miejscu. Kot najczęściej robi to na stojąco, podnosząc ogon i „strzykając” moczem zazwyczaj na pionową powierzchnię, np. ścianę. Kot znakujący teren robi to zazwyczaj równolegle z korzystaniem z kuwety. Problem znaczenia moczem zwykle ustaje po zabiegu kastracji lub sterylizacji. Jednak niektóre kocury, rzadziej kotki, załatwiają się poza kuwetą również po zabiegu. Wówczas zalecana jest specjalna terapia polegająca na ograniczeniu bodźców, które pobudzają u kota chęć znakowania terenu.

Najczęstsze przyczyny, dla których kot załatwia się poza kuwetą:

  • kuweta jest zbyt mała lub zamknięta – kot nie może się w niej obrócić lub po prostu nie czuje się swobodnie;
  • kuweta znajduje się w nieodpowiednim miejscu – zbyt głośnym, często uczęszczanym, blisko misek z jedzeniem;
  • kuweta nie spełnia kocich standardów czystości – zwierzęta te nie chcą załatwiać swoich potrzeb w niedokładnie wyczyszczonej, brzydko pachnącej kuwecie;
  • obecność w kuwecie odchodów innego kota mieszkającego w domu;
  • w przypadku domu, w którym przebywa więcej niż jeden kot, problemem może być także zbyt mała liczba kuwet;
  • nieodpowiedni żwirek – za mała lub za duża warstwa, kotu nie odpowiada jego zapach (żwirki aromatyzowane) lub tekstura;
  • niezaspokojenie potrzeb behawioralnych kota (np. brak drapaka i warunków do zabawy, zbyt mało uwagi ze strony opiekuna) budzi u kota frustrację, którą pupil może manifestować oddawaniem moczu lub kału w niedozwolonych miejscach; 
  • wszelkie stresory związane z przeprowadzką, remontem, przemeblowaniem, pojawieniem się małego dziecka lub nowego zwierzęcia w domu, a nawet zapach obcego kota przyniesiony na ubraniu.

Koty załatwiają się poza kuwetą również z przyczyn zdrowotnych, takich jak choroby układu moczowego (np. kamica nerkowa), pokarmowego (np. inwazja pasożytnicza) czy kostno-stawowego (np. zwyrodnienie stawów). Związane jest to najczęściej, z tym że chory kot odczuwa ból podczas załatwiania się, więc unika kuwety, ponieważ miejsce to kojarzy mu się nieprzyjemnie. W szybkiej diagnozie mogą pomóc, np. żwirki diagnostyczne (zmieniają kolor, gdy kot ma zapalenie pęcherza), ale wizyta u lekarza weterynarii jest w tej sytuacji niezastąpiona. Podjęcie odpowiedniej terapii powinno wyeliminować problem. 

Jak oduczyć kota załatwiania się poza kuwetą?

Gdy kot sika poza kuwetą lub załatwia się w niedozwolonym miejscu i nie towarzyszą temu inne, niepokojące objawy (np. zmiana konsystencji stolca, miauczenie podczas oddawania moczu, problemy z chodzeniem), w pierwszej kolejności należy założyć, że problem leży w samej kuwecie. Jak urządzić kocią „toaletę”, aby kot chętnie załatwiał w niej swoje potrzeby?

  • Zadbaj o odpowiednią liczbę kuwet – powinna ona odpowiadać liczbie kotów +1, czyli jeśli w domu mieszkają dwa koty, potrzebne są trzy kuwety.
  • W przypadku większej liczby kuwet nie powinny one stać jedna obok drugiej, aby koty miały przynajmniej dwie różne drogi dostępu do nich.
  • Zmień kuwetę na większą.
  • Jeśli kot ma kuwetę zamkniętą, wyjmij klapkę z otworu wejściowego, a jeśli to nie pomoże, zmień ją na kuwetę otwartą.
  • Ustaw kuwetę w cichym i spokojnym miejscu, gdzie nic nie będzie niepokoić Twojego pupila.
  • Kuweta powinna znajdować się z dala od kociej „jadalni”. Najlepiej w osobnym pomieszczeniu.
  • Jeśli używasz żwirku zbrylającego, codziennie usuwaj kocie kupy oraz bryłki żwirku nasiąknięte moczem, a raz w tygodniu wymieniaj całość i dokładnie myj kuwetę. Jeśli używasz żwirku, który nie ma właściwości zbrylających, codziennie usuwaj nieczystości, a co kilka dni opróżniaj całą kuwetę i napełniaj ją czystym żwirkiem.
  • Do mycia kuwety używaj środków czyszczących o neutralnym zapachu i bezpiecznym dla kota składzie chemicznym. Najlepiej wybierać preparaty przeznaczone specjalnie do tego celu.
  • Grubość warstwy żwirku powinna wynosić 5–7 cm.
  • Wybierz żwirek bezzapachowy lub o innym zapachu niż dotychczas.
  • Zmień typ żwirku – do wyboru masz żwirki bentonitowe, silikonowe, drewniane, kukurydziane. Mogą one być drobno- lub gruboziarniste.

Jeśli podejrzewasz, że przyczyną tego, że Twój kot załatwia się poza kuwetą, jest stres, zadbaj o to, żeby zapewnić kotu spokojne i urozmaicone otoczenie. Kot powinien mieć drapak lub kilka drapaków (jeśli dom jest duży lub mieszka w nim więcej kotów) i zabawki, np. wędki, piłeczki, maskotki, którymi powinieneś się z nim codziennie bawić, przynajmniej przez kilkanaście minut. W łagodzeniu stresu stosuje się często syntetyczne feromony, odpowiedniki kociego feromonu policzkowego F3.

Powiązane artykuły

Wyprawka dla kota – gadżety, które powinieneś nabyć
Wyprawka dla kota – gadżety, które powinieneś nabyć
W Twoim domu już wkrótce pojawi się czworonożny lokator?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Jak nauczyć kota korzystania z kuwety?
Każdy świeżo upieczony opiekun mruczka zastanawia się, jak nauczyć kota korzystania z kuwety.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak dbać o kota? Zasady pielęgnacji naszego mruczka
Jak dbać o kota? Zasady pielęgnacji naszego mruczka
Odpowiednia pielęgnacja kota jest jednym z istotniejszych aspektów troski o niego.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Jak oswoić kota – porady dla opiekunów
Jak oswoić kota – porady dla opiekunów
Chcesz adoptować kota, ale w domu mieszkają już inne zwierzęta?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czy powinno się strzyc kota?
Czy powinno się strzyc kota?
Strzyżenie kota wydaje się dość osobliwe, ale w niektórych przypadkach jest uzasadnione, a nawet konieczne.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot gryzie? Co to oznacza?
Dlaczego kot gryzie? Co to oznacza?
Twój czworonożny podopieczny zazwyczaj jest uroczym stworzeniem, jednak czasami  zdarza mu się zaatakować któregoś z domowników?
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?