Nutro imagery

Szukaj

Wprowadź słowo kluczowe poniżej, aby wyszukać artykuły i produkty.

Suchy nos u kota – o czym może świadczyć?

Nadmiernie suchy lub mokry nos to objawy, które mogą świadczyć o poważnych dolegliwościach.

Suchy nos u kota – o czym może świadczyć?

Nadmiernie suchy lub mokry nos to objawy, które mogą świadczyć o poważnych dolegliwościach. Zdrowy kot ma chłodny i lekko wilgotny nos, który pod wpływem ciepłego i suchego powietrza, może nieco utracić poziom nawilżenia. Warto kontrolować stan kociego nosa i reagować, gdy staje się nietypowy, zwłaszcza jeśli dodatkowo występują u kota inne niepokojące objawy, takie jak osowiałość, wydzielina z nosa i oczu, gorączka czy łzawienie. Suchy nos u kota może oznaczać gorączkę i odwodnienie, a mokry – zakażenie górnych dróg oddechowych. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak po nosie kota ocenić stan jego zdrowia.

Spis treści:

  1. Nos kota – jaki powinien być?
  2. Suchy nos u kota – czy to powód do niepokoju?
  3. O czym może świadczyć mokry nos kota?
  4. Co jeszcze warto wiedzieć o nosku kota?

Nos kota – jaki powinien być?

Normą u kota jest lekko wilgotny i delikatnie chłodny nos, który w zależności od warunków pogodowych, może być bardziej lub mniej suchy. Na wilgotność nosa wpływ ma kilka czynników, m.in. posiłek (po jedzeniu i piciu nos kota jest bardziej wilgotny), stopień nawilżenia powietrza w mieszkaniu (im niższy, tym większe prawdopodobieństwo, że kot będzie miał suchy nos).

Suchy nos u kota – czy to powód do niepokoju?

Co oznacza suchy nos u kota? Suchy i bardzo ciepły nos u mruczka może świadczyć o problemach zdrowotnych, takich jak gorączka czy odwodnienie. W takiej sytuacji suchy nos u pupila nie będzie jedynym symptomem. Dlatego, jeśli zauważysz, że dodatkowo kot nie chce jeść, jest osowiały, ospały, ma mało energii, kaszle, wymiotuje lub ma biegunkę, musisz jak najszybciej zgłosić się z nim do lekarza weterynarii. Powinno Cię zaniepokoić również, gdy oprócz suchego nosa, kot ma otarcia, pęknięcia czy strupki w tej okolicy pyszczka. Nos kota może stać się suchy pod wpływem rany i urazu lub choroby skóry.

Należy jednak pamiętać, że suchy nos u kota nie zawsze jest objawem choroby. Kot może mieć suchy nos, jeśli zmniejsza się wilgotność powietrza w otoczeniu, np. zimą, kiedy w mieszkaniu jest włączone ogrzewanie lub latem, gdy na zewnątrz panuje upał. Ciepły i suchy nos u kota również nie powinien dziwić, gdy nasz pupil właśnie wylegiwał się na ciepłym kaloryferze albo na parapecie rozgrzanym przez promienie słońca. W rzeczywistości nosek kota może stawać się na zmianę suchy i mokry wielokrotnie w ciągu dnia i jeśli są to jedyne objawy, kot ma apetyt i jest pełen energii, to nie mamy się czym martwić.

O czym może świadczyć mokry nos kota?

Większy problem może zwiastować nadmiernie mokry nos u kota. Niepokojący objaw to wydzielina z nosa lub oczu, która może świadczyć o zakażeniu – wirusowym bądź bakteryjnym – górnych dróg oddechowych. Może towarzyszyć temu również kichanie, łzawienie i zaczerwienienie oczu, problemy z oddychaniem, pocieranie łapką noska. Jeśli u Twojego pupila występują tego typu objawy, koniecznie zgłoś się z nim do lekarza weterynarii. Natychmiastowa diagnoza i podjęcie leczenia w odpowiednim czasie pozwolą na szybki powrót do zdrowia i mniejsze prawdopodobieństwo jakichkolwiek powikłań. 

Jedną z najgroźniejszych chorób wirusowych objawiających się w ten sposób jest koci katar. Najczęstsze symptomy to kichanie, wydzielina z oczu (jedno- lub obustronna, od surowiczej do ropnej), ślinienie, podwyższona temperatura ciała, osowiałość, senność, brak apetytu. Koty zarażają się kocim katarem poprzez kontakt z chorymi osobnikami – wspólne miski, kuwety, klatki, a także ręce, odzież czy buty opiekuna, który w tym samym czasie zajmuje się zdrowymi i chorymi zwierzętami. Dlatego na koci katar najczęściej zapadają zwierzęta mieszkające w dużych skupiskach, np. żyjące dziko w mieście czy przebywające w schroniskach. Choroba ta może doprowadzić do groźnych powikłań, np. zapalenia płuc czy zapalenia rogówki z owrzodzeniem, co może skończyć się nawet utratą wzroku przez kota. Pamiętajmy, że istnieją szczepienia przeciwko kociemu katarowi i warto je stosować regularnie, zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii.

Co jeszcze warto wiedzieć o nosku kota?

U niektórych kotów z wiekiem na nosie pojawiają się charakterystyczne plamki przypominające piegi. Dotyczy to zazwyczaj kotów o rudym i szylkretowym umaszczeniu. Tego typu przebarwienia nazywane są lentigo. Gdy pojawią się u Twojego pupila, na wszelki wypadek skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby wykluczyć chorobę skóry.

W zależności od umaszczenia kocie nosy mogą mieć różne kolory – różowe, czarne, łaciate czy brązowe. Kolor nosa, a właściwie jego intensywność, może zmieniać się pod wpływem pogody i po wysiłku fizycznym. Kot będzie miał bledszy nos w okresie zimowym, a ciemniejszy w lecie, po wygrzewaniu się w ciepłym miejscu i po intensywnej dawce ruchu. Kiedy powinien nas zaniepokoić kolor kociego nosa? Gdy zmianie koloru towarzyszą inne objawy, np. jasny nos i blade śluzówki oraz ogólne osłabienie – może to być niedokrwistość.

Powiązane artykuły

Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kota – objawy i leczenie
Świerzb u kotów to choroba pasożytnicza, która przyjmuje postać skórną lub uszną.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Czym jest i ile trwa koci katar?
Czym jest i ile trwa koci katar?
Koci katar to choroba górnych dróg oddechowych, która jest wywoływana przez wirusy Herpesvirus i Calicivirus.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Zachowanie kota i koci charakter
Zachowanie kota i koci charakter
Codzienna opieka nad kotem wymaga od odpowiedzialnego opiekuna nieustannej troski o zdrowie fizyczne i psychiczne pupila oraz zapewnienia mu jak najlepszych warunków do prawidłowego funkcjonowania.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ile trwa ciąża u kota? Wszystko o kociej ciąży
Ciąża u kotek to czas, który może być pełen wyzwań zarówno dla pupila, jak i dla opiekuna.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja kota – cena zabiegu
Kastracja, czyli zabieg usuwania gonad – jąder u samców i jajników (zazwyczaj wraz z macicą) u samic – ma niemałe znaczenie dla zdrowia czworonogów.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Dlaczego kot ugniata łapkami?
Podczas codziennej opieki nad kotem może zdarzyć się, że kot zacznie ugniatać łapkami różne powierzchnie, a nawet samego człowieka.
PRZECZYTAJ ARTYKUŁ

Gdzie kupisz PERFECT FIT™?